ZÁKLADY ZDRAVÉHO STRAVOVÁNÍ - 5 JEDNODUCHÝCH TIPŮ, SE KTERÝMI MŮŽETE ZAČÍT HNED TEĎ


6 minut čtení

Chcete-li změnit vaše tělo k lepšímu, ať už zhubnout, nebo nabrat svaly, každý vám řekne, že musíte začít v kuchyni. Dokonce se udává poměr, že k úspěšné změně postavy je potřeba odvést 80% práce v kuchyni, a jenom 20% pohybem. Ale tohle záleží na hodně okolnostech a každý to má jinak. U mě je to určitě kolem 60-70% strava a ostatní pohyb.

Dodržováním následujících pravidel zdravé výživy se zlepší nejen váš zdravotní stav, ale také se budete cítit mnohem lépe psychicky.
f

Jezte pravidelně. Hlavně jezte

Tuto radu jste už určitě slyšeli nesčetněkrát. Ale tento druh otázky je velice individuální. Já osobně doporučuji začátečníkovi spíše jíst víckrát za den. Mám ale zkušenosti i s lidmi, kterým vyhovuje spíše větší objem jídla 2x nebo 3x za den. Hlavní věc je nevymlouvat se na určitý druh věcí. I když si myslíte, že to pro vás např. kvůli práci není možné, tu müsli tyčinku, nebo jakékoliv jídlo do sebe určitě dostat dokážete.
Mnoho lidí se o téma zdravého stravování zajímá proto, aby zhubli. Hodně z nich se ale ke svému cíli snaží dostat tak, že drží hladovku. Hlad
vám ke zhubnutí nepomůže
. Z dlouhodobého hlediska určitě ne. 
f
Naopak, připravíte tak tělo o většinu živin, a když se potom pořádně najíte, vaše tělo se pro příště bude bránit tím, že si toho uloží více do tuků – na horší časy, až jej budete znovu trápit hladem. 
f

Vyvážená strava

Není to vůbec nic těžkého. Není nutné hned u každého jídla vypočítávat kalorické hodnoty. Já se držím základním pravidlem třetin.
K obědu či večeři se snažím, aby můj talíř obsahoval vždy z 1/3 bílkoviny s tuky (maso, ryby, mléčné výrobky, vejce). Další třetinu tvoří příloha (brambory, rýže, luštěniny, nebo pečivo). Poslední třetinou je pak zelenina.
Znám se s několika lidmi ze států na jich od nás, a jsou až překvapeni, jak málo zeleniny se u nás jí. Přitom nemusí zůstat u klasicky českého „rajče a okurek“. Brokolice, bílá ředkev, různé saláty… Možností je spoustu. Dostaňte je na talíř! 
  f

Udělejte si čas na přípravu jídla

Věnujte se přípravě svého jídla. I když pracujete ve 12ti hodinových směnách, zvládat se to dá. Najit si hodinku denně (místo sledování televize), a uvařte si na další den. Dnes jsou i firmy, které za vás uvaří, a nic kolem kuchyně nemusíte řešit. Dávejte si ale pozor! Určité firmy často dává opravdu málo jídla. Stačilo se podívat na celodenní složení jídel a nestačil jsem se divit. Za celý den jste toho snědli opravdu hodně málo. Hluboko pod svým bazálním metabolismem. Ano, zhubnete, ale pak vás určitě čeká nepříjemný „jojo efekt“…Některé firmy na našem trhu mají opravdu skvělí výběr potravin a složení na cely den. Přesně tak jak si přejete. Nemůžeme všechny házet do jednoho pytle. Často také slýchávám, že to určitě bude finančně náročné. Zejména záleží na výběru potravin. Když budete každý den konzumovat lososa, hovězí svíčkovou a další takový druh potravin, tak to bude finančně náročné. Ale určitě se také dá vymyslet levnější variantu a také hodně prospěšnou pro naši věc.
Můj kamarád si téměř denně kupuje na oběd do práce 20 dkg vlašáku a rohlíky, nebo nějaký nekvalitní salám. Ve finále dá za tento „oběd“ stejné peníze, co já za zdravější jídlo. 
f

Omezte cukry na minimum

 Jako většina lidí po vánočních svátcích chce spíše zhubnout, takže snažte se omezit váš denní příjem cukrů na co nejmenší množství. Mnoho lidí si to neuvědomuje, ale právě jednoduché cukry jsou tím, co dělá naši populaci čím dál obéznější. Výčtem zdravotních rizik se teď ani nebudu zabírat.
f Schválně jsem napsal omezte cukry, nikoliv omezte tuky. Tuky jsou naopak mnohdy prospěšné (olivový olej, ořechy, máslo...atd), a podle mě i ty „klasické“ tuky nejsou takovým rizikem, jako cukr.
f
Chleba se sádlem asi taky není pro vaše tělo to nejlepší, ale na druhou stranu, jak často si ho někdo dá? Doba, kdy se jedl denně už je pryč. Naopak znám hodně lidí, kteří by bez několika čokoládových tyčinek denně nemohli existovat. 
f
 
f
Pokud si myslíte, že vaše chuť na sladké nejde překonat, možná vám pomůže následující tabulka:

Častěji pijte vodu

Voda, i to je jeden ze základních pilířů zdravé výživy. 
f
Rozhodně byste měli zapomenout na slazené limonády. Podívejte se, kolik dostanete do sebe cukru v jedné flašce. Když si to přepočítáme na kostkový cukr, tak se určitě budete divit. Stejně tak nemá cenu kupovat si vodu balenou, za 15 Kč, když stejně dobře poslouží váš kohoutek (mimochodem, obyčejná balená voda je podle mě nejchytřejší byznys, s jakým kdo přišel).
Pozor si dejte i na džusy. Ano, na etiketě uvidíte, jak moc jsou zdravé, plné vitamínů, ale také cukrů. Určitě je spousta i těch zdravích variant ale jsou o dost dražší. Určitě vás neodrazuji od toho, aby jste si doma sami neudělali domácí džus.  
f
 
f
A jak jste na tom s přístupem ke zdravé výživě vy? Už jste se sebou začali něco dělat? A co sladkosti, dopřáváte si? 
f
 
f
Zdroje:
https://www.bbcgoodfood.com/recipes/category/healthy
http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0002822308015575
https://vtechworks.lib.vt.edu/handle/10919/18682

Starší články