KETOGENNÍ DIETA - VŠE CO MUSÍTE VĚDĚT


4 minut čtení

I výživa má své módní trendy a ketogenní dieta patří k těm, které se na výsluní drží už řadu let. Přinesla skvělé výsledky spoustě lidí. Přesto, stejně jako jakákoliv jiná forma stravování, není vhodná pro každého.

Jaké jsou základní principy ketogenní diety?

f
  • výrazné snížení příjmu sacharidů,
  • sacharidy jsou ve stravě nahrazeny bílkovinami a tuky.

Co je jejím cílem?

  • především redukce váhy. 
  • f

Opravdu hubneme, i když naše strava obsahuje často až 70 % tuků?

  • při správném dodržování zásad tohoto stravování ANO. Pokud tělo nemá coby zdroj energie k dispozici glukózu, začne čerpat energii z tuků a tzv. ketonů (odpadní produkty metabolismu).

Je možné ketogenní dietu kombinovat s vytrvalostním sportem?

Pokud máte podávat opravdu maximální výkon, měli byste si ujasnit, co je vaší prioritou. Zda hubnutí nebo výkonnost.

V rámci fyzického výkonu totiž neplatí, že pokud tělo nemá k dispozici sacharidy, obratem sáhne po tuku (či ketonech) a udrží požadované tempo.

V průběhu sportovní aktivity využívají svaly jako zdroj energie primárně sacharidy a tuky, proteiny se zapojují jen v menší míře a za specifických okolností. Obecně řečeno jsou základním zdrojem energie sacharidy a to zejména, pokud intenzita tréninku narůstá. Vyčerpáním sacharidových rezerv proto může dojít k narušení výkonnosti. Tělo totiž není v aerobní zátěži schopno z tuku získat stejné množství ATP (základní energetická jednotka) jako ze sacharidů. Čerpání energie ze sacharidů je pro něj efektivnější. Při běžném fungování (tzn. ne v zátěži) ten rozdíl není nijak markantní, ale pokud se intenzita fyzického výkonu má blížit maximu, nároky na produkci ATP výrazně narůstají, produkce energie tedy musí dosáhnout maximální kapacity. A protože tuky jsou v takových podmínkách méně žádaným palivem, nemůžeme čekat, že z nich tělo v odpovídající době bude schopno získat potřebnou energii.

Pokud vám tedy jde v rámci vytrvalostního tréninku o podání optimálního výkonu, není ketogenní dieta optimální.

A pokud využíváme vytrvalostní aktivitu k podpoře spalování tuků?

To je samozřejmě zcela něco jiného. Nízkosacharidová strava prokazatelně podporuje oxidaci tuků /tzn. jejich spalování/ během tréninku. Tudíž s úbytkem tukové tkáně počítat můžete. Ale rozhodně nepočítejte s nárůstem výkonnosti.

Dávalo by smysl být na ketogenní dietě v rámci vytrvalostních tréninků a pak v den závodu naopak příjem sacharidů navýšit?

Ne. Sice to zní jako zajímavá teorie a leckdo by si mohl myslet, že nárazovým zvýšením příjmu sacharidů dosáhnete raketového vzrůstu výkonnosti, ale je třeba počítat s určitými adaptačními mechanismy. Tělo přivyklé na nízkosacharidovou stravu se přizpůsobuje v mnoha ohledech. Například snižuje produkci pyruvát dehydrogenázy, enzymu, nezbytného pro metabolismus sacharidů. Při návratu ke stravě s běžným či zvýšeným podílem sacharidů trvá řádově několik týdnů, než se metabolismus přizpůsobí novým okolnostem. Jednorázová dávka sacharidů vaši vytrvalostní výkonnost k medailovým příčkám neposune.

Pokud bychom se tedy domnívali, že můžeme – tak říkajíc – zabít dvě mouchy jednou ranou a díky ketogenní dietě zhubnout a ještě navýšit vytrvalost, je třeba si uvědomit, že fungování metabolismu má svá jasná pravidla a trend 21. století mít všechno „all-in-one“ v některých oblastech prostě neplatí.

Reference:

https://examine.com/nutrition/low-carbing-for-endurance/

http://www.bezvabeh.cz/clanek/4811-ketogenicka-low-carb-strava-a-beh

https://www.nutrend.cz/ketogenni-dieta-ano-ci-ne-a30834.htm

Starší články