scroll_to_content

NEJLEPŠÍ DIETNÍ PLÁNY NA HUBNUTÍ

Každý den se setkávám s tvrzením nové a “nejlepší“ diety, že existuje fnová strava, která by vám pomohla dát kila dolů. Diety, které slibují rychlé výsledky.

Rychlou ztrátu hmotnosti a výběr toho nejlepšího dietního plánu je něco, o co se většina z nás pokoušela alespoň jednou ... dvakrát...nebo i třikrát.

Ale než začnete vyhazovat své plnotučné mléčné výrobky, podívejte se na další možnosti. Podle této skutečnosti je po dietě s nízkým obsahem uhlovodíků a ve středomořské stravě účinnější než omezení sacharidů. Skutečným kickerem je jeho tvrzení, že žádné diety nefungují moc dobře v dlouhodobém horizontu a rizika nízkého obsahu tuku jsou skutečná.

Ale neztrácejte naději. Uvidíte, že existuje optimální dietní plán, který vám pomůže zhubnout. Je to ten, který pro vás pracuje. Ne vaše manželka, váš bratranec nebo váš spolupracovník, ale ten, který pracuje s potřebami vašeho těla, a když se kombinuje s pravidelným cvičením, budete se cítit skvěle.

Takže, jaké jsou nejlepší dietní plány na zhubnutí? Plán stravy by neměl být pokládán za něco, co by mělo následovat několik týdnů nebo měsíců, dokud nedosáhnete cílové hmotnosti a pak se vrátíte ke starým způsobům. Ve skutečnosti to je přesný důvod, proč vědci říkají, že diety nefungují.

Místo toho by měl být dietní plán změnou životního stylu, něco, čeho se můžete držet, protože na rozdíl od hladovění nebo podávání divných přípravků je to něco udržitelného. Při způsobu, jakým jíte by jste měli mít pocit, že je to nejlepší. Současně poskytovat tělu živiny, které potřebuje, abyste mohli žít dlouhý, šťastný a zdravý život.

Který dietní plán vám pomůže snížit váhu?

Variant je několik a podíváme se na pár z nich.

Low-Carb dieta

V dietě s nízkým obsahem sacharidů nebo v ketoogenní stravě (dieta s extrémně nízkým obsahem uhlovodíků) drasticky snížíte nebo zcela eliminujete množství glukózy, které jíte. Jakmile je glukóza vyloučena z těla a nejsou k dispozici žádné sacharidy, které by vaše tělo mohlo používat pro energii, tělo začne místo toho pracovat s uloženým tukem a pomůže vám rychle zhubnout.

  f

 

f

Výhody:

Bude pravděpodobně docházet k rychlému úbytku hmotnosti, zejména v prvních týdnech a měsících. Když konzumujeme potraviny s cukrem a sacharidy, naše tělo uvolňuje inzulín. Posílá signál vašim buňkám, aby uložili co nejvíce energie ve formě glykogenu - tj. Tuku - jak je to možné. Tím, že drasticky snížíme příjem sacharidů, naše tělo uvolňuje méně inzulínu. Méně inzulínu v krevním oběhu znamená, že glykogen je používán těmito těly jako energie a není skladován - a když je toto zásobování ukončeno, změní se na tuk další.

Mohli byste snížit riziko vzniku cukrovky. Když přecházíte na dietu s nízkým obsahem karbamidu, přirozeně užíváte mnohem méně cukru a škrobu, protože diety s vysokým obsahem uhlovodíků mohou zvýšit riziko vzniku cukrovky, srdečních chorob a obezity.

Protože v ideálním případě vyměníte zrna a jiné sacharidy za potraviny bohaté na bílkoviny a zdravé tuky, budete plnější a méně hladní. Tuky a bílkoviny jsou známy pro svůj efekt, zatímco snížení inzulínového příjmu pomáhá vypnout ghrelin, "hladový hormon".

Nevýhody:

Snížení nebo úplné vyloučení sacharidů může mít za následek nedostatek energie a pocity únavy, což není přesně ta motivace, kterou potřebujete k tomu, abyste udeřili do posilovny. Pokud jste mimořádně aktivní - např. Trénujete maratón nebo intenzivně trénujete - dieta s nízkým obsahem uhlohydrátů vám nemusí poskytnout vytrvalost, kterou potřebujete, abyste mohli pokračovat.

Sacharidy číhají na nečekaných místech, jako jsou ovoce, luštěniny a quinoa. Úplné vyřazení z vaší stravy může znamenat ztrátu základních vitaminů a minerálů.

Nízkotučná strava

Nízkotučné diety snižují množství celkových tuků, který jíte za den. Strava se stala obzvláště populární v Americe po vydání federálních vládních dietních směrnic v roce 1980, což vedlo k proliferaci nízkotučných potravin. U nás se mi zdá, že se drží stále nejvíce.

Výhody:

 

f

Potraviny s vysokým obsahem tuku jsou obvykle plné kalorií. Pokud budete hrát přísně číselné hry, snižování vysokokalorických potravin, pomůže vám to přihubnutí

Nevýhody:

Nízkotučné potraviny jsou často zpracované potraviny nebo to, co nazývám "frankfenfoods", naplněné cukrem a nepřirozenými přísadami určenými k tomu, aby se potraviny s nízkým obsahem kalorií chovaly jako plnohodnotné protějšky. Tyto přidané složky mohou skutečně způsobit přírůstek hmotnosti.

Potraviny s nízkým obsahem tuku nejsou tak chutné.

Naše tělo potřebuje tuk! Zatímco potraviny jako avokádo nebo máslo mohou být plné kalorií, ale jsou plné zdravých tuků, které naše tělo potřebuje, aby fungovalo správně. Navíc, co byste radši jedli: domácí zdravé máslo, nebo "máslo-jako náhrada" vytvořené v laboratoři?

Středomořská strava

Lidé na středomořské dietě se mohou těšit na čerstvé ovoce a zeleninu, používat tuky jako olivový olej a jíst vysoce kvalitní drůbež a mořské plody.

Výhody:

 

f

Protože tato strava se zaměřuje na potraviny nalezené v přírodě, budete jíst velmi málo zpracovaných nebo sladkých potravin.

Množství potravin bohatých na zdravé tuky pomáhá snížit riziko srdečních onemocnění.

Je to jednoduše udržitelná dieta na delší dobu. S přídavkem příležitostné sklenice červeného vína nebo steaku, vám tato strava umožní vychutnat si zdravé a dobré jídlo.

Tahle strava je dobrá pro vaše dělo i v dlouhodobém horizontu

Nevýhody:

Zatímco zdravé tuky jsou dobré pro nás, stále je třeba provádět kontrolu porcí, což může být pro některé lidi obtížné.

Pokud se snažíte zhubnout rychle, není tahle strava určena právě pro vás

Vegetariánství nebo veganství

Zatímco existují různé úrovně vegetariánské a veganské stravy, většina vegetariánů se vyhýbá konzumaci masa, včetně mořských plodů a drůbeže. Co vegani jedí? Berou to mnohem hlouběji a vyvarují se všech živočišných produktů, které pocházejí ze zvířat, včetně mléka a vajec.

Výhody:

 

f

Rostlinná strava má přirozeně nízký obsah tuků a vlákniny. Není potřeba počítat  kalorie při chystání salátu.

f

Vegetariánská strava byla spojena s nižším krevním tlakem a snížením cholesterolu. (5) Pokud chcete tyto podmínky přirozeně řídit, může eliminovat maso.

Dobré, kvalitní maso může být drahé! Odstranění z vašeho stravování může skutečně ušetřit peníze v rozpočtu na potraviny.

Nevýhody:

Co mají společné bezmasé, hluboce vyprážené burritos, bramborové hranolky a hranolky? Žádný z nich není zdravý a jsou vegetariáni / vegani. Jednoduché odstranění živočišných produktů nezaručuje, že budete jíst zdravá výživná jídla.

Vysoce kvalitní zvířecí maso poskytuje dobré nutriční hodnoty, které se těžko nahrazují. Vegané se musí věnovat zvláště doplněnínedostatků v oblasti výživy a měli by zvážit přidání doplňků stravy.

Paleo dieta

A co Paleo vs. veganská strava? Jsou to dvě z nejmódnějších diet. "Going Paleo" je něco, co slyšíte stále více a více, zejména v atletických komunitách, jako jsou CrossFitness. Modeluje se podle toho, co by naši dávní předkové měli jíst před tisíci lety.

Výhody:

U této diety je zdrojem sacharidů zejména ovoce, ořechy, zelenina a velice omezeně batáty.

Nevýhody:

Mezi jednu z největších nevýhod paleo konceptu patří limitované zdroje sacharidů díky vyloučení obilnin, luštěnin a průmyslově upravovaných potravin.

Další nevýhýhodou je vyloučený příjem mléčných výrobků, vyřazení mléčných výrobků z jídelníčku také klesá příjem vápníku, bez konzumování potravin obohacených o vápník nelze zajistit dostatečnou denní dávku vápníku. Zdůrazňují však důležitost vitaminu D a pohybové aktivity pro adekvátní rozvoj kostí.

elikož je paleo strava bohatá na příjem bílkovin, tak je i dražší v porovnání s konvenční stravou a není tak jednoduché tuhle dietu držet opravdu striktně.

Jednou z posledních a tou nejtěžší věcí je, udržet si tento stravovací plán, už jen kvůli nízkému příjmu sacharidů a to nemluvíme o odříkání si velkého množství jiných potravin, na které jste zvyklí.


Závěr:

Osobně jsem dost skeptický ke všem těmto dietám. Také jsem si prošel několika dietami a všechny určitě fungují. Do budoucna se budou stále vymýšlet nové a revoluční diety, které vám pomohou za krátký čas udělat nepředvídatelný výsledek. Ale je to stále dokola. Proto radím. Zkoušejte a najděte si tu správnou dietu, která právě vám bude vyhovovat. A hlavně bude dlouhodobě udržitelná a bez “jojo“ efektu.

Zdroje:

https://www.dietdoctor.com/low-carb
https://www.ndtv.academy
https://www.webmd.com/women/reducing-dietary-fat
http://www.health.com/health/gallery/0,,20786451,00.html