scroll_to_content

CO JÍST PŘED A PO CVIČENÍ

Strava před výkonem

Pokud si myslíte, že si dáte k snídani slaninu, k obědu hamburger s hranolky, na svačinu nízkotučný jogurt a odpoledne si parádně zaběháte, pak jste na omylu. Pro dostatek energie, správné trávení
a optimální pocit je třeba vyvážená a vhodná strava před výkonem již z počátku dne.  Pokud si dáte pozor a budete konzumovat před výkonem energeticky vyvážená jídla, sami seznáte účinek. Správné živiny před tréninkem totiž zajišťují kvalitnější přítok krve do svalstva a nikoliv jen do trávicího traktu. Proto je třeba konzumovat energeticky náročnější jídlo v komfortní době mezi 60 – 90 minutami před tréninkem. Předejdete tím i problémům s trávením, říhání a těžkému žaludku.
Rozhodně je třeba vynechat příliš tučná a mastná jídla. Vyvarujte se i cukrovým bombám a příliš kořeněnému nebo pálivému jídlu. Problémem může být i nadměrný příjem vlákniny, která ve velké míře kontraproduktivně brzdí potřebné uvolňování cukrů do krve, tedy pokud nehodláte s delšími přestávkami posilovat třeba půl třetí hodiny. Je to otřepaná fráze, ale na pořadu dne jsou pro vás v takovém případě lehce stravitelné pokrmy. Ovoce, vařená zelenina (brambory, batáty, cuketu, lilek), nemastné a nekrémové polévky, celozrnné pečivo, arabský chléb, samozřejmě rýže, kuřecí nebo krůtí maso. Krátce před tréninkem pak můžete sáhnout po proteinovém nápoji s vyšším obsahem cukrů, müsli tyčince a podobně. Samozřejmě je nutné po celý den a především během výkonu udržovat vyšší průměr přijatých tekutin, ve kterých se mnoho prospěšných a potřebných látek rozpouští, vynechejte ale perlivé nápoje, za prvé to vůbec není potřeba a zadruhé je to hůře stravitelné pro váš žaludek.

Strava po výkonu

Vždy je třeba rozlišit, jaký typ výkonu máme za sebou a co potřebuji tělu dodat v rámci stravy po výkonu, aby se dostavily kýžené výsledky. Rozhodně je třeba dát ihned po výkonu tělu odpočinek, aby se dostalo do normální provozní teploty a došlo ke zklidnění veškerých funkcí. Pokud hubnete, nechte si chuť po cvičení zajít třeba na hodinu. Poté bude třeba doplnit bílkoviny ve formě lehce povařených vajec, drůbeže nebo ryb, luštěnin, mořských plodů, cereálií nebo některých druhů zeleniny, kde není takové množství sacharidů (lilek, cuketa). Pokud však chcete nabírat svalovou hmotu, je dobré například 10 – 15 minut po tréninku zvolit nápoj obohacený o potřebné látky nebo banány, müsli a podobně. Hodinu až dvě po výkonu pak přijmout stravu s vysokou hodnotou bílkovin a přírodních sacharidů. Ideální je to například ve formě masa (krůtí, hovězí, kuřecí), ryb, luštěnin, vajec a především brambor (třeba jako příloha) + další zelenina (okurky, rajčata, salát).
Rozhodně je třeba brát na zřetel, že každý přístup je pouze kostra individuálního plánu a každý si musí najít to pravé, i když s touto malou pomocí, především sám.

Doporučené produkty

1 349 Kč
-37 % -500 Kč
849 Kč
2 699 Kč
-48 % -1 300 Kč
1 399 Kč