Vitamíny a minerály (2): magnesium a vitamín D | FITNESS4U
Domů

+420 725 080 000 (Po-Pá, 7-16 h)

+420 725 080 000 (Po-Pá, 7-16 h)

Nakupte ještě za 1 500 ,
získáte dopravu ZDARMA.

Nákupní košík

0 ks

0

Do dopravy zdarma zbýva 9999,- Kč
Menu

Vitamíny a minerály (2): magnesium a vitamín D

Nejčastější dotazy v kategorii

PORADNA

Vstoupit do poradny

U nás to žije

  • 496Zákazníků online
  • 49 484Položek ve vlastním skladě
  • 8 897Variant produktů
  • 20Novinek
  • 157Značek
  • 371 943Rozdaných dárků
  • 0%Spokojených zákazníků

Potřebujete poradit? Zeptejte se našeho experta

David Mimochodek Operátor zakázek, Prodejna, Publikacni_system, Redakce, specialista na výživu

+420 702 332 233

Napsat dotaz
Vitamíny a minerály (2): magnesium a vitamín D

Jurák Viktor Suplementace pod lupou 0

V minulém článku jsme si nastínili, jak moc jsou pro naše tělo důležité veškeré mikroprvky, a že jejich dostatečné koncentrace jsou v našem těle naprosto zásadní a nezbytné. To vše ale jen v obecné rovině. Dnes si rozebereme trochu více dva z nich a to ty, jejichž deficit je v západních dietách poměrně markantní. Nemá příliš smysl rozebírat ty, u nichž deficitem s největší pravděpodobností netrpíte, protože tyto patologické stavy s nimi spojené jsou vázány spíše s konkrétními nemocemi, během nichž určitě nebudete zvedat činky, jako to děláte ve svém volném čase nyní. Takže které mikroprvky vlastně patří mezi ty, jejichž doplnění nám pravděpodobně přinese jisté benefity?

Magnesium

Na prvním místě bych si zde dovolil uvést téměř jednoznačně magnesium. O tomto prvku se v poslední době začalo mluvit více v kontextu silového výkonu.

Magnesium je velmi důležité, kromě optimálního příjmu makroživin, pro inzulínovou senzitivitu, která je určujícím faktorem pro nabírání svalové hmoty, ale i hubnutí. Rozhoduje totiž o tom, jakým způsobem vaše tělo umí regulovat hladinu krevního cukru a tím pádem i o hormonech s tím spojených – například zmíněný inzulín, glukagon nebo i kortizol, takzvaný stresový hormon. Kromě toho úzce souvisí i s optimálními hladinami androgenních hormonů, o jejichž důležitosti snad nemá ani cenu polemizovat. Magnesium také rozhoduje například o našem hospodaření s energií, protože katalyzuje několik reakcí v Krebsově cyklu, ústředním systému metabolických reakcí pro tvorbu energie – a jak jsme si již řekli v minulém článku, chemické reakce bez správné katalýzy běží při nejlepším neefektivně. To je jen výběr z mnoha dalších funkcí.

Anorganické formy, které je možno zakoupit (především v lékárnách) rovnou přeskočím a podíváme se na ty kvalitnější, chelátové. Nejběžnějším chelátem je magnesium citrát, jehož vstřebatelnost je až osmkrát lepší než u anorganických forem. Domnívám se, že běžný cvičenec si s touto formou magnesia naprosto vystačí a bude moci čerpat benefity s ním spojené. Každá chelátová forma je totiž spjata s vyšším výskytem v konkrétních tkáních dle toho, co je oním nosičem hořečnatého kationtu. Z hlediska kosterního svalstva je asi nejlepší formou magnesium glycinát, pro srdeční svalovinu pak suplementace magnesium orotátu. Do energetického metabolismu se nejvíce zapojuje magnesium malát a pokud se obecně vstřebatelnosti týče, vůbec nejlépe na tom je magnesium threonát.

Určitě jste již slyšeli o produktu ZMA. Takový produkt je poměrně chytrým způsobem, jakým suplementovat hořčík, protože je jednou z jeho součástí. Vstřebávání hořčíku totiž interferuje s příjmem vápníku a v běžném multiminerálu najdete oba v jedné tabletě, což z podstaty věci samozřejmě není optimální. Zkuste tedy právě horčík zařadit typicky před spaním, právě třeba v synergistické kombinaci obsažené v ZMA a zbylé minerály včetně vápníku ráno – vyvarujete se tak boje těchto dvou prvků o svého přenašeče a tím pádem horšího vstřebávání.

Vitamín D

Z řad vitamínů bych zmínil například vitamín D, který si většina z nás spojí se slunečním zářením. To samo o sobě ještě nemusí stačit, a to zejména v zimních měsících, není proto od věci vitamín D doplňovat jinak. Za dostatečné expozice slunci vzniká z cholesterolu, jinak lze na jeho dostatečný příjem dbát stravou či suplementací.

Nízké koncentrace vitamínu D mohou predisponovat například ke zvýšenému riziku zlomenin, plní různé imunitní funkce a člověk může dlouhodobě zaznamenávat i svalovou slabost.

Z běžné diety se vitamín D čerpá poměrně obtížně, jeho nejhojnějším zdrojem jsou totiž tresčí játra, respektive olej z nich nebo losos. Mimo to je z těch dostupnějších zdrojů vhodný vaječný žloutek, což je o důvod víc, proč je rozhodně nevyhazovat a vejce jíst celá.

Není zapotřebí hned kupovat samostatný vitamín D, bohatě vám postačí doporučená denní dávka kvalitního multivitamínu, protože i vitamínem D se lze předávkovat. Způsobuje hyperkalcémii, protože napomáhá v metabolismu vápníku přenosu ze střeva do krevního oběhu. Pokud ho ovšem z krve neodčerpáváte efektivně do patřičných tkání (což zajistíte právě synergií například s jinými vitamíny), můžete se dostat až ke zmíněné hyperkalcémii.

Jak vidíte, mikroprvky plní v těle nepřeberné množství úloh a jsou skutečně důležité – a to jsme si v krátkosti představili pouze dva z nich. Je třeba si ovšem vždy udržet zdravý rozum – tělo disponuje mnoha regulačními mechanismy, a i při dlouhodobějším mírném deficitu dokáže dobře fungovat. Není tedy třeba hned plnit skříňky množstvím krabiček a dóz, které ani pořádně nevíte, k čemu slouží. Spíše se zamyslete, jestli není tu a tam není dobré zainvestovat do kvalitního suplementu, který vám při situacích, kdy kladete zvýšené nároky na vaše tělo, může pomoci. Ať už se jedná o cvičení, sníženou imunitu a nachlazení či zkrátka jen prevenci například v zimním období.

Designed by Mrsiraphol

Autor článku

Viktor Jurák Redakce

Expert na fitness, kulturistiku a zdravý životní styl.

DOPORUČENÉ PRODUKTY

Komentáře

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Editace, odhlášení

Platba a doprava

Platební možnosti:

Hotově/Kartou na prodejněHotově/Kartou na prodejněOnline platba kartouOnline platba kartouTwistoTwistoBankovním převodemBankovním převodemDobírkaDobírkaOnline bankovní platbaOnline bankovní platba

Možnosti dopravy:

Česká pošta - Balík Do rukyČeská pošta - Balík Do rukyČeská pošta - Balík Na poštuČeská pošta - Balík Na poštuBalíkovnaBalíkovnaPPLPPLZásilkovnaZásilkovnaFitness shop HodonínFitness shop Hodonín