Vitamíny a minerály (2): magnesium a vitamín D


5 minut čtení

V minulém článku jsme si nastínili, jak moc jsou pro naše tělo důležité veškeré mikroprvky, a že jejich dostatečné koncentrace jsou v našem těle naprosto zásadní a nezbytné. To vše ale jen v obecné rovině. Dnes si rozebereme trochu více dva z nich a to ty, jejichž deficit je v západních dietách poměrně markantní. Nemá příliš smysl rozebírat ty, u nichž deficitem s největší pravděpodobností netrpíte, protože tyto patologické stavy s nimi spojené jsou vázány spíše s konkrétními nemocemi, během nichž určitě nebudete zvedat činky, jako to děláte ve svém volném čase nyní. Takže které mikroprvky vlastně patří mezi ty, jejichž doplnění nám pravděpodobně přinese jisté benefity?

Magnesium

f

Na prvním místě bych si zde dovolil uvést téměř jednoznačně magnesium. Otomto prvku se v poslední době začalo mluvit více v kontextu silovéhovýkonu.

Magnesium je velmi důležité, kromě optimálního příjmu makroživin, proinzulínovou senzitivitu, která je určujícím faktorem pro nabírání svalovéhmoty, ale i hubnutí. Rozhoduje totiž o tom, jakým způsobem vaše tělo umíregulovat hladinu krevního cukru a tím pádem i o hormonech s tím spojených– například zmíněný inzulín, glukagon nebo i kortizol, takzvaný stresovýhormon. Kromě toho úzce souvisí i s optimálními hladinami androgenníchhormonů, o jejichž důležitosti snad nemá ani cenu polemizovat. Magnesiumtaké rozhoduje například o našem hospodaření s energií, protože katalyzujeněkolik reakcí v Krebsově cyklu, ústředním systému metabolických reakcípro tvorbu energie – a jak jsme si již řekli v minulém článku, chemickéreakce bez správné katalýzy běží při nejlepším neefektivně. To je jenvýběr z mnoha dalších funkcí.

Anorganické formy, které je možno zakoupit (především v lékárnách)rovnou přeskočím a podíváme se na ty kvalitnější, chelátové. Nejběžnějšímchelátem je magnesium citrát, jehož vstřebatelnost je až osmkrát lepší nežu anorganických forem. Domnívám se, že běžný cvičenec si s touto formoumagnesia naprosto vystačí a bude moci čerpat benefity s ním spojené. Každáchelátová forma je totiž spjata s vyšším výskytem v konkrétních tkáníchdle toho, co je oním nosičem hořečnatého kationtu. Z hlediska kosterníhosvalstva je asi nejlepší formou magnesium glycinát, pro srdeční svalovinupak suplementace magnesium orotátu. Do energetického metabolismu senejvíce zapojuje magnesium malát a pokud se obecně vstřebatelnosti týče,vůbec nejlépe na tom je magnesium threonát.

Určitě jste již slyšeli o produktu ZMA. Takový produkt je poměrně chytrýmzpůsobem, jakým suplementovat hořčík, protože je jednou z jeho součástí.Vstřebávání hořčíku totiž interferuje s příjmem vápníku a v běžnémmultiminerálu najdete oba v jedné tabletě, což z podstaty věci samozřejměnení optimální. Zkuste tedy právě horčík zařadit typicky před spaním,právě třeba v synergistické kombinaci obsažené v ZMA a zbylé minerályvčetně vápníku ráno – vyvarujete se tak boje těchto dvou prvků o svéhopřenašeče a tím pádem horšího vstřebávání.

Vitamín D

Z řad vitamínů bych zmínil například vitamín D, který si většina z násspojí se slunečním zářením. To samo o sobě ještě nemusí stačit, a tozejména v zimních měsících, není proto od věci vitamín D doplňovat jinak.Za dostatečné expozice slunci vzniká z cholesterolu, jinak lze na jehodostatečný příjem dbát stravou či suplementací.

Nízké koncentrace vitamínu D mohou predisponovat například ke zvýšenémuriziku zlomenin, plní různé imunitní funkce a člověk může dlouhodobězaznamenávat i svalovou slabost.

Z běžné diety se vitamín D čerpá poměrně obtížně, jeho nejhojnějšímzdrojem jsou totiž tresčí játra, respektive olej z nich nebo losos. Mimoto je z těch dostupnějších zdrojů vhodný vaječný žloutek, což je o důvodvíc, proč je rozhodně nevyhazovat a vejce jíst celá.

Není zapotřebí hned kupovat samostatný vitamín D, bohatě vám postačídoporučená denní dávka kvalitního multivitamínu, protože i vitamínem D selze předávkovat. Způsobuje hyperkalcémii, protože napomáhá v metabolismuvápníku přenosu ze střeva do krevního oběhu. Pokud ho ovšem z krveneodčerpáváte efektivně do patřičných tkání (což zajistíte právě synergiínapříklad s jinými vitamíny), můžete se dostat až ke zmíněnéhyperkalcémii.

Jak vidíte, mikroprvky plní v těle nepřeberné množství úloh a jsouskutečně důležité – a to jsme si v krátkosti představili pouze dva z nich.Je třeba si ovšem vždy udržet zdravý rozum – tělo disponujemnoha regulačními mechanismy, a i při dlouhodobějším mírném deficitudokáže dobře fungovat. Není tedy třeba hned plnit skříňky množstvímkrabiček a dóz, které ani pořádně nevíte, k čemu slouží. Spíše sezamyslete, jestli není tu a tam není dobré zainvestovat do kvalitníhosuplementu, který vám při situacích, kdy kladete zvýšené nároky na vašetělo, může pomoci. Ať už se jedná o cvičení, sníženou imunitu a nachlazeníči zkrátka jen prevenci například v zimním období.

Designed by Mrsiraphol

Starší články

  • CO JE TO PROTEIN A K ČEMU V TĚLE SLOUŽÍ?
    8 minut čtení

    CO JE TO PROTEIN A K ČEMU V TĚLE SLOUŽÍ?

    Proč je ta bílkovina pro naše tělo tak důležitá? Hraje významnou roli jak při hubnutí, tak nabírání svalové hmoty. Víte jak na to?

  • VIRIDIAN – ZNAČKA PRO ZDRAVÝ ŽIVOT
    7 minut čtení

    VIRIDIAN – ZNAČKA PRO ZDRAVÝ ŽIVOT

    Jaký je rozdíl mezi vitamínem a Vitamínem? Viridian představuje opravdovou špičku na trhu, pro vaše zdraví a posílení imunity.

  • CO JE KREATIN?
    5 minut čtení

    CO JE KREATIN?

    Velmi populárním a na trhu dlouho dostupným suplementem je kreatin. Ačkoli se vlastně nikdy nestalo, že by jeho oblíbenost klesla, jistou renesanci zažil s nástupem modernějších sloučenin kreatinu. Je kreatin tak účinný suplement, že si zaslouží dlouhé…

  • Jak vybrat SPRÁVNÝ GAINER? Tipy do objemu!
    5 minut čtení

    Jak vybrat SPRÁVNÝ GAINER? Tipy do objemu!

    Produkty, jejichž největší poměrnou složku jsou komplexy sacharidů, takzvané gainery, jsou populární především u mladých lidí. Perfektní marketing a lákavý název slibující rychlý nárůst svalové je samozřejmě přitažlivé, a tak spousta nakupujících sáhne…

  • K čemu iontový nápoj?
    5 minut čtení

    K čemu iontový nápoj?

    V každém fitku je běžným standardem pult zaskládaný plastovými lahvemi s pumpičkami, které jsou naplněny iontovými nápoji. Drtivá většina návštěvníků fitka si je také na baru objedná a velmi často ani netuší, jestli a co od takové iontového nápoje…

  • KDY SÁHNOUT PO PROTEINOVÉ TYČINCE?
    5 minut čtení

    KDY SÁHNOUT PO PROTEINOVÉ TYČINCE?

    Kromě suplementů užívaných v řekněme pravidelných časových intervalech jako jsou proteiny, BCAA, kreatin a mnoho dalších, existuje i celá škála pochutin, mezi které patří i proteinové tyčinky. Ty mohou být dobrými pomocníky pro optimální denní příjem v…

  • Aminokyseliny - kdy vám pomohou, kdy se jim vyhnout + velká videorecenze
    5 minut čtení

    Aminokyseliny - kdy vám pomohou, kdy se jim vyhnout + velká videorecenze

    Aminokyseliny fungují jako základní stavební jednotka bílkovin a tedy logicky hrají důležitou funkci v organismu. Mimo výstavbových a strukturních funkcí ale ve světě fitness lze využít i jejich potenciálu jakožto samostatných složek. Na trhu tak najdete…

  • Pre-workout suplementy, předtréninkové stimulanty či nakopávače - velká videorecenze
    5 minut čtení

    Pre-workout suplementy, předtréninkové stimulanty či nakopávače - velká videorecenze

    Ačkoli je suplementační pyramida již zavedený pojem a předtréninkové stimulanty, preworkouty, nebo chcete-li nakopávače, nejsou na jejím základu, těší se velké oblibě mezi sportovci. To především díky lepšímu soustředění a odjetí tvrdšího tréninku. Díky…

  • Spalovače tuků - velká videorecenze a vše, co o nich musíte vědět
    5 minut čtení

    Spalovače tuků - velká videorecenze a vše, co o nich musíte vědět

    Hubnutí je velkým trendem, není proto divu, že ve snaze shodit co nejvíce a co nejefektivněji se lidé obracejí i na oblast nabídky suplementace. Ta se zase recipročně snaží těmto lidem vyhovět, a tak výrobci vyvíjejí neustále nové produkty, které vám…

  • Proteiny - základní parametry a složení
    5 minut čtení

    Proteiny - základní parametry a složení

    Nedávno vyšlo na našem YouTube kanále video, kde byly v základu probrány ty nejběžnější kategorie proteinů, jejich stručná charakteristika a výhody. Samozřejmě zdaleka ne vše lze vmáčknout do několika minut, proto se v tomto článku pokusím navázat a…

  • Jak poznat a jak si vybrat kvalitní protein
    5 minut čtení

    Jak poznat a jak si vybrat kvalitní protein

    Nabídka suplementace je na dnešním trhu opravdu široká a zorientovat se může být pro někoho poměrně náročné. Ne zanedbatelnou část nabídky tvoří proteiny, které se liší v mnoha ohledech. Pokud vám tedy nestačí ke štěstí to, jak dobře konkrétní značka…

  • Vitamíny a minerály (4): velká videorecenze doplňků stravy
    5 minut čtení

    Vitamíny a minerály (4): velká videorecenze doplňků stravy

    V předchozích článcích jsme si vyjasnili některé pojmy z oblasti vitamínů a minerálů, některé jsme si představili a dnes si v krátkosti zkusíme shrnout, jaké produkty na našem trhu naleznete a které jsou opravdovou špičkou, do které se finance jistě…

  • Vitamíny a minerály (3): omega 3 mastné kyseliny
    5 minut čtení

    Vitamíny a minerály (3): omega 3 mastné kyseliny

    Ačkoli má tato minisérie článků informovat především o základních vitamínech a minerálech, dovolím si sem zařadit právě i Omega 3 mastné kyseliny. Rozhodně totiž můžeme u těchto látek najít společného jmenovatele, kterým je obecně nedostatečný příjem.…

  • Vitamíny a minerály (2): magnesium a vitamín D
    5 minut čtení

    Vitamíny a minerály (2): magnesium a vitamín D

    V minulém článku jsme si nastínili, jak moc jsou pro naše tělo důležité veškeré mikroprvky, a že jejich dostatečné koncentrace jsou v našem těle naprosto zásadní a nezbytné. To vše ale jen v obecné rovině. Dnes si rozebereme trochu více dva z nich a to…

  • Vitamíny a minerály (1): úvod a základní informace
    6 minut čtení

    Vitamíny a minerály (1): úvod a základní informace

    Tento článek by měl sloužit jako úvod do problematiky vitamínů a minerálů, které je dobré mít doma na poličce a pravidelně je doplňovat. Protože nutričně bohatá strava neznamená mít do posledního gramu spočítané bílkoviny, sacharidy a tuky, ale především…