scroll_to_content

Vitamíny a minerály (3): omega 3 mastné kyseliny

Omega 3f

Omega 3 mastné kyseliny jsou esenciální, čili nezbytné pro život a co hlavně, neumíme si je vytvořit sami – je tedy nutné jejich příjem nějakým způsobem regulovat stravou, popřípadě právě suplementací. Důležité jsou především pro zachování optimální fluidity buněčných membrán, protože právě ty rozhodují o tom, co do buňky vstoupí a co ne – příliš rigidní membrány, chudé na Omega 3 mastné kyseliny pak s okolím komunikují mnohem méně ochotně a to poslední co chcete, je to, aby se vaše buňky nekamarádily s okolím. O důležitosti taky může napovědět to, že tvoří velkou většinu všech mastných kyselin v našem mozku a mají důležitou funkci v protizánětlivé odpovědi organismu. Pokud se jedná o jejich příjem, není dobré se bavit jen o absolutním množství přijatých omega 3 mastných kyselin, jako spíše o poměru omega 3 ku omega 6 mastným kyselinám. Omega 6 je v našem jídelníčku až přespříliš a tento poměr se běžně pohybuje v západním světě na hranici 1:20, ale možná i výše. Naopak optimální poměr, kterého v dnešní společnosti dosahují možná tak Inuité, je 1:1 až 1:4. Stravováním v rychlých občerstveních je pak jejich příjem utlačován i přemírou nasycených mastných kyselin a trans nenasycených mastných kyselin.

Známe tři základní druhy Omega 3 mastných kyselin, kterými jsou živočišné EPA a DHA a poté ALA, která je původu rostlinného. Z hlediska výživy jsou důležité především ty živočišného původu a ty také najdete právě v kapslích od nejrůznějších výrobců doplňků. Problémem při získávání Omega 3 mastných kyselin ze stravy je fakt, že spousta potravin, označovaných jako zdroj Omega 3 MK, je zdrojem pouze ALA, což jsou například všemožné druhy semínek. Nerozlišuje se pak právě obsah konkrétních kyselin, který je zásadní, neboť přeměna ALA na EPA a DHA je v těle pouze v řádech jednotek procent. Nemluvě o tom, že při stravě bohaté na Omega 6 mastné kyseliny, je tato přeměna ještě téměř o polovinu zpomalena. Na druhou stranu, pořád lepší přijímat alespoň nějaké Omega 3 mastné kyseliny, než žádné.

Ze zdrojů Omega 3 mastných kyseliny bych určitě vyzdvihnul tučné mořské ryby, jako je losos nebo makrela. Najít dnes ovšem lososa, který by byl vyloven volně v moři a díky jeho stravě pak obsah Omega 3 mastných kyselin byl takový, jaký uvádějí tabulky – to je poměrně obtížné. Na trhu najdete také Omega 3 vejce, které by právě správnou výživou nosnic měly obsahovat více Omega 3 mastných kyselin. Ověřit to samozřejmě lze jen těžko, nezbývá nám tedy než věřit, že tomu tak skutečně je. Cena takových vajec je samozřejmě vyšší. Z rostlinných zdrojů bych uvedl lněná semínka nebo chia, která ovšem musí být dobře skladována a nesmí vám žluknout, což se stává často a snadno. Z ořechů to pak jsou vlašáky, které na rozdíl od jiných druhů ořechů alespoň nějaké Omega 3 mastné kyseliny obsahují. Kilo vlašáků ale taky není levná záležitost, a proto je zde i varianta suplementace.

Jak již bylo zmíněno, výrobci doplňků výživy chápou důležitost Omega 3 mastných kyselin, a proto dnes na trhu najdete širokou paletu produktů. Je dobré vybírat od kvalitních značek, ostatně tak je tomu u jakéhokoli zboží, protože potenciální hrozbou je přítomnost těžkých kovů nebo oxidace. Kvalitní firmy mají možnost kontroly kvality jejich produktu, kde lze odhalit nechtěné látky s velmi velkou přesností – například pomocí vysokoúčinné kapalinové chromatografie (HPLC) – takový výrobce se samozřejmě rád pochlubí na etiketě nebo v popisu produktu a vy si tak sami můžete nalézt opravdu kvalitní produkt. K lepší trvanlivosti můžete přispět i sami, například skladováním na temném a chladném místě, čímž se oxidace zpomalí. Žluklý olej bude při rozkousnutí kapsle nepříjemně nakyslí, takže pokud jste zvědaví a rybí olej jste nikdy neochutnali, můžete otestovat.

Ačkoli suplementace Omega 3 mastných kyselin není vůbec od věci, základ všeho by měl tvořit vyvážený příjem všech tuků. Začněte proto vždy u jídelníčku – neprolívejte se zbytečně olivovým olejem v domnění, že žijete zdravě. Raději si dejte poctivé vejce nebo kvalitní rybu, která vám pomůže upravit příjem Omega 3 mastných kyselin a optimalizovat zmíněný poměr. Není úplně správné dělit tuky na zdravé a nezdravé – všechny jsou prospěšné, pokud jich je správné množství. Výjimku tvoří samozřejmě na první pohled nezdravé pokrmy. Přesto, pokud se rozhodnete pořídit Omega 3 kapsle, rozhodně neprohloupíte.

Doporučené produkty

340 Kč
-27 % -91 Kč
249 Kč
299 Kč
-20 % -60 Kč
239 Kč
233 Kč
-15 % -34 Kč
199 Kč