Vitamíny a minerály (3): omega 3 mastné kyseliny


5 minut čtení

Ačkoli má tato minisérie článků informovat především o základních vitamínech a minerálech, dovolím si sem zařadit právě i Omega 3 mastné kyseliny. Rozhodně totiž můžeme u těchto látek najít společného jmenovatele, kterým je obecně nedostatečný příjem. Proč bychom měli tento příjem optimalizovat a Omega 3 mastné kyseliny do našeho suplementačního plánu zařadit?

Omega 3f

Omega 3 mastné kyseliny jsou esenciální, čili nezbytné pro život a co hlavně, neumíme si je vytvořit sami – je tedy nutné jejich příjem nějakým způsobem regulovat stravou, popřípadě právě suplementací. Důležité jsou především pro zachování optimální fluidity buněčných membrán, protože právě ty rozhodují o tom, co do buňky vstoupí a co ne – příliš rigidní membrány, chudé na Omega 3 mastné kyseliny pak s okolím komunikují mnohem méně ochotně a to poslední co chcete, je to, aby se vaše buňky nekamarádily s okolím. O důležitosti taky může napovědět to, že tvoří velkou většinu všech mastných kyselin v našem mozku a mají důležitou funkci v protizánětlivé odpovědi organismu. Pokud se jedná o jejich příjem, není dobré se bavit jen o absolutním množství přijatých omega 3 mastných kyselin, jako spíše o poměru omega 3 ku omega 6 mastným kyselinám. Omega 6 je v našem jídelníčku až přespříliš a tento poměr se běžně pohybuje v západním světě na hranici 1:20, ale možná i výše. Naopak optimální poměr, kterého v dnešní společnosti dosahují možná tak Inuité, je 1:1 až 1:4. Stravováním v rychlých občerstveních je pak jejich příjem utlačován i přemírou nasycených mastných kyselin a trans nenasycených mastných kyselin.

Známe tři základní druhy Omega 3 mastných kyselin, kterými jsou živočišné EPA a DHA a poté ALA, která je původu rostlinného. Z hlediska výživy jsou důležité především ty živočišného původu a ty také najdete právě v kapslích od nejrůznějších výrobců doplňků. Problémem při získávání Omega 3 mastných kyselin ze stravy je fakt, že spousta potravin, označovaných jako zdroj Omega 3 MK, je zdrojem pouze ALA, což jsou například všemožné druhy semínek. Nerozlišuje se pak právě obsah konkrétních kyselin, který je zásadní, neboť přeměna ALA na EPA a DHA je v těle pouze v řádech jednotek procent. Nemluvě o tom, že při stravě bohaté na Omega 6 mastné kyseliny, je tato přeměna ještě téměř o polovinu zpomalena. Na druhou stranu, pořád lepší přijímat alespoň nějaké Omega 3 mastné kyseliny, než žádné.

Ze zdrojů Omega 3 mastných kyseliny bych určitě vyzdvihnul tučné mořské ryby, jako je losos nebo makrela. Najít dnes ovšem lososa, který by byl vyloven volně v moři a díky jeho stravě pak obsah Omega 3 mastných kyselin byl takový, jaký uvádějí tabulky – to je poměrně obtížné. Na trhu najdete také Omega 3 vejce, které by právě správnou výživou nosnic měly obsahovat více Omega 3 mastných kyselin. Ověřit to samozřejmě lze jen těžko, nezbývá nám tedy než věřit, že tomu tak skutečně je. Cena takových vajec je samozřejmě vyšší. Z rostlinných zdrojů bych uvedl lněná semínka nebo chia, která ovšem musí být dobře skladována a nesmí vám žluknout, což se stává často a snadno. Z ořechů to pak jsou vlašáky, které na rozdíl od jiných druhů ořechů alespoň nějaké Omega 3 mastné kyseliny obsahují. Kilo vlašáků ale taky není levná záležitost, a proto je zde i varianta suplementace.

Jak již bylo zmíněno, výrobci doplňků výživy chápou důležitost Omega 3 mastných kyselin, a proto dnes na trhu najdete širokou paletu produktů. Je dobré vybírat od kvalitních značek, ostatně tak je tomu u jakéhokoli zboží, protože potenciální hrozbou je přítomnost těžkých kovů nebo oxidace. Kvalitní firmy mají možnost kontroly kvality jejich produktu, kde lze odhalit nechtěné látky s velmi velkou přesností – například pomocí vysokoúčinné kapalinové chromatografie (HPLC) – takový výrobce se samozřejmě rád pochlubí na etiketě nebo v popisu produktu a vy si tak sami můžete nalézt opravdu kvalitní produkt. K lepší trvanlivosti můžete přispět i sami, například skladováním na temném a chladném místě, čímž se oxidace zpomalí. Žluklý olej bude při rozkousnutí kapsle nepříjemně nakyslí, takže pokud jste zvědaví a rybí olej jste nikdy neochutnali, můžete otestovat.

Ačkoli suplementace Omega 3 mastných kyselin není vůbec od věci, základ všeho by měl tvořit vyvážený příjem všech tuků. Začněte proto vždy u jídelníčku – neprolívejte se zbytečně olivovým olejem v domnění, že žijete zdravě. Raději si dejte poctivé vejce nebo kvalitní rybu, která vám pomůže upravit příjem Omega 3 mastných kyselin a optimalizovat zmíněný poměr. Není úplně správné dělit tuky na zdravé a nezdravé – všechny jsou prospěšné, pokud jich je správné množství. Výjimku tvoří samozřejmě na první pohled nezdravé pokrmy. Přesto, pokud se rozhodnete pořídit Omega 3 kapsle, rozhodně neprohloupíte.

Starší články

  • CO JE TO PROTEIN A K ČEMU V TĚLE SLOUŽÍ?
    8 minut čtení

    CO JE TO PROTEIN A K ČEMU V TĚLE SLOUŽÍ?

    Proč je ta bílkovina pro naše tělo tak důležitá? Hraje významnou roli jak při hubnutí, tak nabírání svalové hmoty. Víte jak na to?

  • VIRIDIAN – ZNAČKA PRO ZDRAVÝ ŽIVOT
    7 minut čtení

    VIRIDIAN – ZNAČKA PRO ZDRAVÝ ŽIVOT

    Jaký je rozdíl mezi vitamínem a Vitamínem? Viridian představuje opravdovou špičku na trhu, pro vaše zdraví a posílení imunity.

  • CO JE KREATIN?
    5 minut čtení

    CO JE KREATIN?

    Velmi populárním a na trhu dlouho dostupným suplementem je kreatin. Ačkoli se vlastně nikdy nestalo, že by jeho oblíbenost klesla, jistou renesanci zažil s nástupem modernějších sloučenin kreatinu. Je kreatin tak účinný suplement, že si zaslouží dlouhé…

  • Jak vybrat SPRÁVNÝ GAINER? Tipy do objemu!
    5 minut čtení

    Jak vybrat SPRÁVNÝ GAINER? Tipy do objemu!

    Produkty, jejichž největší poměrnou složku jsou komplexy sacharidů, takzvané gainery, jsou populární především u mladých lidí. Perfektní marketing a lákavý název slibující rychlý nárůst svalové je samozřejmě přitažlivé, a tak spousta nakupujících sáhne…

  • K čemu iontový nápoj?
    5 minut čtení

    K čemu iontový nápoj?

    V každém fitku je běžným standardem pult zaskládaný plastovými lahvemi s pumpičkami, které jsou naplněny iontovými nápoji. Drtivá většina návštěvníků fitka si je také na baru objedná a velmi často ani netuší, jestli a co od takové iontového nápoje…

  • KDY SÁHNOUT PO PROTEINOVÉ TYČINCE?
    5 minut čtení

    KDY SÁHNOUT PO PROTEINOVÉ TYČINCE?

    Kromě suplementů užívaných v řekněme pravidelných časových intervalech jako jsou proteiny, BCAA, kreatin a mnoho dalších, existuje i celá škála pochutin, mezi které patří i proteinové tyčinky. Ty mohou být dobrými pomocníky pro optimální denní příjem v…

  • Aminokyseliny - kdy vám pomohou, kdy se jim vyhnout + velká videorecenze
    5 minut čtení

    Aminokyseliny - kdy vám pomohou, kdy se jim vyhnout + velká videorecenze

    Aminokyseliny fungují jako základní stavební jednotka bílkovin a tedy logicky hrají důležitou funkci v organismu. Mimo výstavbových a strukturních funkcí ale ve světě fitness lze využít i jejich potenciálu jakožto samostatných složek. Na trhu tak najdete…

  • Pre-workout suplementy, předtréninkové stimulanty či nakopávače - velká videorecenze
    5 minut čtení

    Pre-workout suplementy, předtréninkové stimulanty či nakopávače - velká videorecenze

    Ačkoli je suplementační pyramida již zavedený pojem a předtréninkové stimulanty, preworkouty, nebo chcete-li nakopávače, nejsou na jejím základu, těší se velké oblibě mezi sportovci. To především díky lepšímu soustředění a odjetí tvrdšího tréninku. Díky…

  • Spalovače tuků - velká videorecenze a vše, co o nich musíte vědět
    5 minut čtení

    Spalovače tuků - velká videorecenze a vše, co o nich musíte vědět

    Hubnutí je velkým trendem, není proto divu, že ve snaze shodit co nejvíce a co nejefektivněji se lidé obracejí i na oblast nabídky suplementace. Ta se zase recipročně snaží těmto lidem vyhovět, a tak výrobci vyvíjejí neustále nové produkty, které vám…

  • Proteiny - základní parametry a složení
    5 minut čtení

    Proteiny - základní parametry a složení

    Nedávno vyšlo na našem YouTube kanále video, kde byly v základu probrány ty nejběžnější kategorie proteinů, jejich stručná charakteristika a výhody. Samozřejmě zdaleka ne vše lze vmáčknout do několika minut, proto se v tomto článku pokusím navázat a…

  • Jak poznat a jak si vybrat kvalitní protein
    5 minut čtení

    Jak poznat a jak si vybrat kvalitní protein

    Nabídka suplementace je na dnešním trhu opravdu široká a zorientovat se může být pro někoho poměrně náročné. Ne zanedbatelnou část nabídky tvoří proteiny, které se liší v mnoha ohledech. Pokud vám tedy nestačí ke štěstí to, jak dobře konkrétní značka…

  • Vitamíny a minerály (4): velká videorecenze doplňků stravy
    5 minut čtení

    Vitamíny a minerály (4): velká videorecenze doplňků stravy

    V předchozích článcích jsme si vyjasnili některé pojmy z oblasti vitamínů a minerálů, některé jsme si představili a dnes si v krátkosti zkusíme shrnout, jaké produkty na našem trhu naleznete a které jsou opravdovou špičkou, do které se finance jistě…

  • Vitamíny a minerály (3): omega 3 mastné kyseliny
    5 minut čtení

    Vitamíny a minerály (3): omega 3 mastné kyseliny

    Ačkoli má tato minisérie článků informovat především o základních vitamínech a minerálech, dovolím si sem zařadit právě i Omega 3 mastné kyseliny. Rozhodně totiž můžeme u těchto látek najít společného jmenovatele, kterým je obecně nedostatečný příjem.…

  • Vitamíny a minerály (2): magnesium a vitamín D
    5 minut čtení

    Vitamíny a minerály (2): magnesium a vitamín D

    V minulém článku jsme si nastínili, jak moc jsou pro naše tělo důležité veškeré mikroprvky, a že jejich dostatečné koncentrace jsou v našem těle naprosto zásadní a nezbytné. To vše ale jen v obecné rovině. Dnes si rozebereme trochu více dva z nich a to…

  • Vitamíny a minerály (1): úvod a základní informace
    6 minut čtení

    Vitamíny a minerály (1): úvod a základní informace

    Tento článek by měl sloužit jako úvod do problematiky vitamínů a minerálů, které je dobré mít doma na poličce a pravidelně je doplňovat. Protože nutričně bohatá strava neznamená mít do posledního gramu spočítané bílkoviny, sacharidy a tuky, ale především…