Proteiny - základní parametry a složení


5 minut čtení

Nedávno vyšlo na našem YouTube kanále video, kde byly v základu probrány ty nejběžnější kategorie proteinů, jejich stručná charakteristika a výhody. Samozřejmě zdaleka ne vše lze vmáčknout do několika minut, proto se v tomto článku pokusím navázat a doplnit některé zmíněné informace.

 
f

Jak poznám kvalitní protein?

Existuje spousta faktorů, které určují, jak moc kvalitní produkt sikoupíte. Tou bezesporu jednou z nejdůležitějších je určitě metodafiltrace. Parametry filtrace totiž určí, jestli bílkovina bude v takzvanémnativním stavu, tedy jestli je biologicky aktivní a mimo funkce zdrojeaminokyselin, například pro naše svaly, má i další zdravotní benefity(zmiňme například podporu trávení či imunoglobuliny, napomáhajícíimunitnímu systému). Naopak pokud bílkovina je nějakým způsobem zbavenasvé nativní konformace (zdenaturována), například právě nešetrnou metodouizolace, připravujete se o další výhody užívání proteinu. Nutnopodotknout, že denaturace není pouze nežádoucí efekt – některé druhybílkovin je naopak třeba pro lepší vstřebatelnost zdenaturovat. Napříkladvaječný albumin, který tady najdete jako složku mnoha proteinů.

Můžeme rozlišit tři základní metody získávání izolované bílkoviny. Touprvní, nejméně vhodnou, je takzvaná iontová výměna. Ačkoli se tak zesyrovátky dá získat velmi čistá bílkovina, která je téměř dokonale zbavenatuku i sacharidů. Nevýhodou je, že použitím chemických činidel pro izolacidojde právě k denaturaci bílkoviny. Tento způsob izolace je ovšem velmilevnou záležitostí, což se odrazí i na ceně produktu – Takový protein jepak vhodný například do teplé kuchyně k přípravě různých buchet a jinýchsladkostí, protože tepelným šokem už k další nežádoucí denaturaci nedojde.

Druhou metodou je klasická filtrace, kde již k denaturaci nedochází,protože se provádí za nižších teplot a bez použití denaturačních činidel.Syrovátková bílkovina není tvořena jen jedním typem bílkoviny, ale zdaného poměru různých bílkovinných řetězců. Zmiňme napříkladimunoglobuliny, beta-laktoglobulin, alfa-laktalbumin, glykomakropeptidy ajiné. Zachování poměru jednotlivých frakcí se ovšem nedaří klasické metoděfiltrace úplně dodržet, a některé cenné složky jsou ve finálním produktuponěkud upozaděny. Jako běžný uživatel to není nic, co by nějakým zásadníma pocítitelným způsobem ovlivňovalo výhody proteinu. Ovšem když užkupujete protein, proč ne rovnou ten ideálně zpracovaný, když jsou cenověv podstatě srovnatelné?

Poslední metodou je CFM metoda (cross flow microfiltration), která je touvůbec nejšetrnější. Kromě zachování nativní konformace bílkovin jezachován i původní poměr jednotlivých frakcí, takže finální produkt jeopravdu kvalitní. Na obale většinou tuto třípísmennou zkratku naleznetebuď přímo na přední straně nebo ve složení.

Když už jsme u etiket, tak kvalitní protein by měl obsahovat, pokudmožno, minimum aditiv. Ať už to jsou různá zahušťovadla, sladidla apodobně. Samozřejmě, že čistou bílkovinu nenajdete a ani by to nemělosmysl – kromě toho, že by protein například nebyl instantní, tak by animoc dobře nechutnal. Ovšem pokud je na zadní etikety uvedeno dvacetpoložek, je dobré zpozornět a podívat se, jaké složky protein obsahuje a kčemu vlastně slouží. Typicky například v produktech, které vystupují jakotzv. noční proteiny, může být obsažen jakožto zdroj bílkovin kaseinátvápenatý. K němu se přidávají různé druhy gumy pro zahuštění výslednéhonápoje. Ten kvalitní produkt, obsahující micelární kasein, je totiž porozmíchání poněkud hustý – Tak se výrobci snaží přidáním gumy podřadnouvápenatou sůl alespoň senzoricky připodobnit micelárnímu kaseinu.

Sacharidy v proteinu?

Často se setkávám s tím, jak lidé řeší obsah sacharidů v proteinu. Jakmoc je to opravdu důležité? A jak moc se liší „dietní“ a „nedietní“proteiny? Klasikou pro redukční diety se staly izoláty, které skutečněmají nižší podíl sacharidů, a to přibližně dvojnásobně. To sice zní jakovelký rozdíl, ovšem absolutní hodnoty jsou u obou nízké. V běžnémkoncentrátu můžete najít přibližně 8 g sacharidů na 100 g produktu, uizolátu kupříkladu 4 g na 100 g. Jenže jedna dávka není 100 gramů, aletřeba jen 30 gramů. V takové dávce se dostáváme na rozdíl v podílusacharidů mezi izolátem a koncentrátem na něco málo přes jeden gram, cožjsou opravdu mizivé hodnoty. Víc cukru má v sobě i gumový medvídek. Ztohoto hlediska je i koncentrát naprosto dostačující protein i v doběredukce. Nemusíte se sacharidů v proteinech bát, ta množství skutečněnestojí za zvýšenou pozornost, pokud vám ovšem nepůsobí například trávicíobtíže.

Závěrem

Pokud se rozhodujete pro váš první protein, neuděláte chybu s kvalitnímkoncentrátem, který je skutečně nejvšestrannější. Dalším proteinem vpořadí by byl nejspíše micelární kasein a nakonec hydrolyzát, jehož užitíje již více specifické. Koupit samozřejmě můžete i izolát nebovícesložkový. Podle vašich cílů lze pořadí libovolně prohodit a koupit tennebo onen protein. Pokud jde o zdroje bílkovin, je syrovátková bílkovinaprávem zlatým standardem a pokud nemáte dobrý důvod ji nekupovat, jeobecně vzato velmi kvalitním zdrojem, který dobře poslouží při plněnívašich cílů, ať už jde o výkonnost, nabírání svalů či redukci tuku.

Starší články

  • CO JE TO PROTEIN A K ČEMU V TĚLE SLOUŽÍ?
    8 minut čtení

    CO JE TO PROTEIN A K ČEMU V TĚLE SLOUŽÍ?

    Proč je ta bílkovina pro naše tělo tak důležitá? Hraje významnou roli jak při hubnutí, tak nabírání svalové hmoty. Víte jak na to?

  • VIRIDIAN – ZNAČKA PRO ZDRAVÝ ŽIVOT
    7 minut čtení

    VIRIDIAN – ZNAČKA PRO ZDRAVÝ ŽIVOT

    Jaký je rozdíl mezi vitamínem a Vitamínem? Viridian představuje opravdovou špičku na trhu, pro vaše zdraví a posílení imunity.

  • CO JE KREATIN?
    5 minut čtení

    CO JE KREATIN?

    Velmi populárním a na trhu dlouho dostupným suplementem je kreatin. Ačkoli se vlastně nikdy nestalo, že by jeho oblíbenost klesla, jistou renesanci zažil s nástupem modernějších sloučenin kreatinu. Je kreatin tak účinný suplement, že si zaslouží dlouhé…

  • Jak vybrat SPRÁVNÝ GAINER? Tipy do objemu!
    5 minut čtení

    Jak vybrat SPRÁVNÝ GAINER? Tipy do objemu!

    Produkty, jejichž největší poměrnou složku jsou komplexy sacharidů, takzvané gainery, jsou populární především u mladých lidí. Perfektní marketing a lákavý název slibující rychlý nárůst svalové je samozřejmě přitažlivé, a tak spousta nakupujících sáhne…

  • K čemu iontový nápoj?
    5 minut čtení

    K čemu iontový nápoj?

    V každém fitku je běžným standardem pult zaskládaný plastovými lahvemi s pumpičkami, které jsou naplněny iontovými nápoji. Drtivá většina návštěvníků fitka si je také na baru objedná a velmi často ani netuší, jestli a co od takové iontového nápoje…

  • KDY SÁHNOUT PO PROTEINOVÉ TYČINCE?
    5 minut čtení

    KDY SÁHNOUT PO PROTEINOVÉ TYČINCE?

    Kromě suplementů užívaných v řekněme pravidelných časových intervalech jako jsou proteiny, BCAA, kreatin a mnoho dalších, existuje i celá škála pochutin, mezi které patří i proteinové tyčinky. Ty mohou být dobrými pomocníky pro optimální denní příjem v…

  • Aminokyseliny - kdy vám pomohou, kdy se jim vyhnout + velká videorecenze
    5 minut čtení

    Aminokyseliny - kdy vám pomohou, kdy se jim vyhnout + velká videorecenze

    Aminokyseliny fungují jako základní stavební jednotka bílkovin a tedy logicky hrají důležitou funkci v organismu. Mimo výstavbových a strukturních funkcí ale ve světě fitness lze využít i jejich potenciálu jakožto samostatných složek. Na trhu tak najdete…

  • Pre-workout suplementy, předtréninkové stimulanty či nakopávače - velká videorecenze
    5 minut čtení

    Pre-workout suplementy, předtréninkové stimulanty či nakopávače - velká videorecenze

    Ačkoli je suplementační pyramida již zavedený pojem a předtréninkové stimulanty, preworkouty, nebo chcete-li nakopávače, nejsou na jejím základu, těší se velké oblibě mezi sportovci. To především díky lepšímu soustředění a odjetí tvrdšího tréninku. Díky…

  • Spalovače tuků - velká videorecenze a vše, co o nich musíte vědět
    5 minut čtení

    Spalovače tuků - velká videorecenze a vše, co o nich musíte vědět

    Hubnutí je velkým trendem, není proto divu, že ve snaze shodit co nejvíce a co nejefektivněji se lidé obracejí i na oblast nabídky suplementace. Ta se zase recipročně snaží těmto lidem vyhovět, a tak výrobci vyvíjejí neustále nové produkty, které vám…

  • Proteiny - základní parametry a složení
    5 minut čtení

    Proteiny - základní parametry a složení

    Nedávno vyšlo na našem YouTube kanále video, kde byly v základu probrány ty nejběžnější kategorie proteinů, jejich stručná charakteristika a výhody. Samozřejmě zdaleka ne vše lze vmáčknout do několika minut, proto se v tomto článku pokusím navázat a…

  • Jak poznat a jak si vybrat kvalitní protein
    5 minut čtení

    Jak poznat a jak si vybrat kvalitní protein

    Nabídka suplementace je na dnešním trhu opravdu široká a zorientovat se může být pro někoho poměrně náročné. Ne zanedbatelnou část nabídky tvoří proteiny, které se liší v mnoha ohledech. Pokud vám tedy nestačí ke štěstí to, jak dobře konkrétní značka…

  • Vitamíny a minerály (4): velká videorecenze doplňků stravy
    5 minut čtení

    Vitamíny a minerály (4): velká videorecenze doplňků stravy

    V předchozích článcích jsme si vyjasnili některé pojmy z oblasti vitamínů a minerálů, některé jsme si představili a dnes si v krátkosti zkusíme shrnout, jaké produkty na našem trhu naleznete a které jsou opravdovou špičkou, do které se finance jistě…

  • Vitamíny a minerály (3): omega 3 mastné kyseliny
    5 minut čtení

    Vitamíny a minerály (3): omega 3 mastné kyseliny

    Ačkoli má tato minisérie článků informovat především o základních vitamínech a minerálech, dovolím si sem zařadit právě i Omega 3 mastné kyseliny. Rozhodně totiž můžeme u těchto látek najít společného jmenovatele, kterým je obecně nedostatečný příjem.…

  • Vitamíny a minerály (2): magnesium a vitamín D
    5 minut čtení

    Vitamíny a minerály (2): magnesium a vitamín D

    V minulém článku jsme si nastínili, jak moc jsou pro naše tělo důležité veškeré mikroprvky, a že jejich dostatečné koncentrace jsou v našem těle naprosto zásadní a nezbytné. To vše ale jen v obecné rovině. Dnes si rozebereme trochu více dva z nich a to…

  • Vitamíny a minerály (1): úvod a základní informace
    6 minut čtení

    Vitamíny a minerály (1): úvod a základní informace

    Tento článek by měl sloužit jako úvod do problematiky vitamínů a minerálů, které je dobré mít doma na poličce a pravidelně je doplňovat. Protože nutričně bohatá strava neznamená mít do posledního gramu spočítané bílkoviny, sacharidy a tuky, ale především…