scroll_to_content

Vitamíny a minerály (4): velká videorecenze doplňků stravy

f

Začněme rovnou od těch nejlepších, ke kterým rozhodně patří ReflexNexgen Pro. Produkt od firmy z Velké Británie, která obecně patří mezi topfirmy, pokud se jedná o kvalitu produktů. V čem tedy tkví kvalita Nexgenu?

Rozhodně je to adekvátní forma všech vitamínů a minerálů, která zajišťujedobrou vstřebatelnost. Potřebné minerály jsou bez výjimky v podoběchelátů, jejichž podstatu jsme si objasnili v předchozích článcích. Dobrýmkrokem je také optimální množství vitamínů B komplexu, které zejména usportovců je třeba mít pod kontrolou. A to v řádech desítek miligramů, cožprávě NexGen splňuje. Pochvalu také zaslouží za aktuálně nejlepší formuvítamínu K, konkrétně K2-MK7, která je na trhu k dispozici. Jednodušeobsahuje vše v jedné tabletě, což je výhodou pro ty, kteří zkrátka nemajízájem o hlídání si toho, kdy přijmout jednu a kdy přijmout druhou tabletu.A to včetně antioxidačního komplexu, který zabraňuje stárnutí způsobenémuvlivem volných kyslíkových radikálů; či probiotik, které pomáhají udržovatfnaše střeva v dobrém stavu a schopné dobře vstřebat potravu. Závěrem lzezmínit ještě nespečenou formu kapsle, ve které je prášek sypký, což takénapomáhá lepšímu vstřebání a menší nutnosti používat pojiva.
 
f
Dalším velmi kvalitním produktem je Vita Solution, u nějž je hlavnípředností zase naopak oddělení některých složek, které vzájemně nejsouideální kombinovat z hlediska vstřebatelnosti. Je tedy nutno si k tomutoproduktu zakoupit ještě dva prvky – a to hořčík a zinek, které se dávkujízvlášť. Samozřejmě se takto zvýší náklady, ale zase máte jistotu, že vše,za co zaplatíte, také správně využijete. Je tedy potřeba i hlídat příjemjednotlivých složek vícekrát denně, na což spousta lidí často po chvílizanevře, ale pro dobré výsledky je třeba obětovat i trochu toho pohodlí.Pochvalu dostává Vita Solution také za vitamín A, který se zde nachází veformě beta-karotenu. To je takzvaný provitamín, ze kterého se teprve vtěle vitamín A vytvoří – Tělo si tak samo hlídá, kolik vitamínu A dostanea nehrozí tak dlouhodobé předávkování, protože se případný přebytekbeta-karotenu jednoduše nevyužije. 
f
 
f

Zlatým standardem je již zaběhlá firma Viridian, jejíž multivitamínzkrátka obsahuje vše a dokonce v těch správných chemických formách.Neobsahuje žádné konzervační látky, pojiva či alergeny, jako jsou stopypšenice či laktózu a dokonce je vhodný i pro vegany. Pokud tedy hledátemultivitamín jako prevenci před studeným obdobím zimních měsíců, pak sViridianem krok vedle určitě neuděláte.

 
f
Zajímavým a nestandartním produktem je Super Vita od české firmy CzechVirus, který je v tekuté formě. Doslazovaný je steviol-glykosidy, takžeti, kteří jsou odpůrci diskutabilních účinků umělých sladidel naorganismus, si zde přijdou na své. Jako bonus obsahuje navíc směs BCAA,glutaminu a také extrakty z bylin a zeleniny.
 
f
Trh s vitamíny a minerály dnes nabízí téměř až nepřeberné množstvíproduktů a vyznat se v nich představuje pro běžného spotřebitele častoproblém. Základní pravidla, kterými se lze řídit, jsou následující.Nekupujte produkty (rozumějte samozřejmě vitamíny a minerály, nikolilékařem předepsanou medikaci) z lékáren – drtivá většina, ne-li všechnyprodukty tohoto typu jsou jen levným placebem, které mají nalákat nanízkou cenu, které pak bohužel odpovídá i kvalita. Nakonec, vždy jde obyznys. Nemluvě o tom, že v těchto produktech nejsou zohledněny zvýšenénároky na sportující populaci. Za druhé, nešetřete – Na suplementechobecně se nevyplatí šetřit a pokud na ně prostředky nemáte, radějiinvestujte do výživy. Až budete mít peníze na kvalitní produkt, kupte sijej a rozhodně vám ve vašem snažení pomůže. Stále lepší nemít nic, nežkupovat v podstatě prázdné tablety v domnění, že vám pomohou lépefungovat. Ačkoli není pravidlem, že to nejdražší je i nejlepší, kvalitníprodukt většinou bude mít i trochu vyšší výrobní cenu, což se logicky nakonečné ceně odrazí. Za třetí, nespěchejte – nic není hned a ani Řím nebylpostavený za den. Nečekejte, že po dvou tabletkách shodíte tuk, naberetesvaly a zlepšíte si svoje maximálky. Vše má svůj čas, a pokud člověk natělo dlouhodobě kašle, bude se z toho samozřejmě dostávat déle než týden.Kvalitní suplementace vám tu cestu samozřejmě zpříjemní a usnadní.

Na trhu samozřejmě existují další kvalitní produkty, alevýčet nahoře by vám měl volbu usnadnit. Vy se tak nemusíte trápit svýběrem a srovnáváním, stačí vědět, že to co kupujete, má smysl. Tímtokončí minisérie článků o vitamínech, ovšem nelze vyloučit, že se k tomutotématu ještě vrátíme!