scroll_to_content

Jak vybrat SPRÁVNÝ GAINER? Tipy do objemu!

f

Složení

U gainerů bych se na kvalitní složení díval velmi pečlivě, snad i více,než u většiny ostatních produktů. Nebezpečí tkví především ve zpravidlavelmi dlouhých etiketách a mnoha vstupních surovinách. Například uproteinů je takový výběr mnohem snažší, protože tam máte v zásadě jenkonkrétní druh bílkoviny, nějaký ten stabilizátor, sladidlo a tím výčet vpodstatě končí. U gainerů je seznam velmi často i několikařádkový, takžese v něm lze lehce ztratit.

V první řadě jde samozřejmě tedy o sacharidy. Důležité je si uvědomit, žesacharidy můžeme zde pro naši potřebu dělit podle toho, jakou rychlostíjsou uvolňovány do krve a jak rychle jsou pak využity. Pro náš konkrétnícíl pak můžeme vybírat rychlé, pomalé nebo i kombinaci těchto sacharidů.Mezi ty nejrychlejší složky v takových komplexech můžeme řadit napříkladdextrózu nebo nízkomolekulární maltodextrin. Ty lze využít v potréninkovémokně před jídlem pro nastartování regeneračních procesů, resyntézuvyčerpaného glykogenu a pro rychlé vyplavení inzulínu, které může býtžádoucí z hlediska snížení hladiny stresového hormonu kortizolu, jehožpřímým antagonistou je právě vyplavovaný inzulín.

Středně rychlé sacharidy jsou jakýmsi přechodem mezi pomalými a rychlýmia využívají se v gainerech jako přechod pro zachování stálé hladinyinzulínu bez většího výkyvu po konzumaci takového druhu gaineru. Řadit semmůžeme vysokomolekulární maltodextrin a některé škroby.Pomalé sacharidy se využívají často v pokročilejších gainerech, které sejiž více hodí pro náhradu svačin mezi jídly, zvyšují hladinu inzulínu jenpomalu a udržují ji na stejné úrovni dlouhou dobu, což je žádoucí povětšinu dne a umožní optimální nabírání svalové hmoty bez ukládání energiev podobě tuku. Mezi takové můžeme řadit například isomaltulózu, známou podobchodním názvem palatinóza a nebo třeba ovesnou či ječnou mouku.

Neméně důležitý je i výběr proteinu, který je v gainerech zpravidla vurčitém množství obsažen. Toto množství se pohybuje nejčastěji od 15% do35%. Pozor byste si měli dávat na produkty s bílkovinnými zdroji, jakojsou beef protein, hydrolyzovaný kolagen či kaseinát vápenatý. Stejně jakov proteinových produktech byste neměli kupovat ani gainery s obsahemtohoto zdroje bílkovin. Pro období po tréninku jsou naopak určeny produktyse směsí proteinů, kde kromě typického syrovátkového koncntrátu můžetenajít i hydrolyzované proteiny s určitým stupněm hydrolýzy (DH 5-32). Akonečně v gainerech užívaných třeba místo jídel může často být zastoupen imicelární kasein, který společně s ostatními druhy proteinů zajistípostupné uvolňování aminokyselin během delší doby.

Kdy zvolit gainer?

Nákup gaineru by měl být až jednou z posledních variant, když víte, ženejste schopni pokrýt své energetické potřeby ze stravy. To se týká jednakpracovně velmi vytížených lidí, kteří těžko hledají prostor na to kvalitnějíst, natož si jídlo připravovat. Další skupinou jsou takzvaníhard-gaineři, což jsou typicky lidé ektomorfní, šlachovité, hubenépostavy, kteří skrze svůj velmi rychlý metabolismus nejsou schopni nabratna váze i přes vysoký kalorický příjem. Pro tyto lidi znamená gainermožnost, jak do sebe snadno dostat další kalorie, bez toho, aniž by semuseli doslova přejídat. Tekutá forma navíc umožní o něco lepšívstřebávání a využití živin při jejich už tak vysokém příjmu. V neposlednířadě může také gainer pomoci u lidí, kteří trpí nechutenstvím a je pro něnáročné získávat potřebnou energii z plnohodnotné stravy.

Opět se odkáži na suplementační pyramidu a zdůrazním, žegainery jsou právě z té kategorie produktů, nad kterými byste měli mysletaž na jedny z těch posledních. Často to jsou směsi jinak samostatněprodávaných suplementů, které si můžete zakoupit jednotlivě a dávkovat dleaktuálních potřeb, jako jsou vitamíny, minerály, kreatin nebo třebaprotein. Je tedy třeba zapřemýšlet, co od gaineru vlastně čekáte a jakésložení nejlépe odráží čas, ve kterém chcete gainer zařadit.Nicméně pokud máte za to, že jste už skutečně udělali maximum a stále senelze hnout z místa, může vám gainer pomoci překonat stagnaci a opětpomoci v dalším nabírání.

Závěr

Opět závěrem dám doporučení si bedlivě číst etikety, ať nekupujete pouzedrahý cukr. Když už své peníze investovat, tak ať je příslušný produktkvalitní a vy koupíte suplement, který vám skutečně přinese nějakýbenefit. Na trhu najdete jak ty velmi kvalitní, které skutečně mohou mít vsuplementaci své místo, tak i ty, které za utracené peníze vlastně aninestojí.

Doporučené produkty

1 799 Kč
-39 % -700 Kč
1 099 Kč
3 360 Kč
-33 % -1 110 Kč
2 250 Kč
399 Kč
-10 % -40 Kč
359 Kč
1 049 Kč
-19 % -200 Kč
849 Kč
150 Kč
-10 % -15 Kč
135 Kč
2 699 Kč
-48 % -1 300 Kč
1 399 Kč
2 420 Kč
-35 % -851 Kč
1 569 Kč