Jak vybrat SPRÁVNÝ GAINER? Tipy do objemu! | FITNESS4U
Domů

+420 725 080 000 (Po-Pá, 7-16 h)

+420 725 080 000 (Po-Pá, 7-16 h)

Nakupte ještě za 1 500 ,
získáte dopravu ZDARMA.

Nákupní košík

0 ks

0

Do dopravy zdarma zbýva 9999,- Kč
Menu

Jak vybrat SPRÁVNÝ GAINER? Tipy do objemu!

Nejčastější dotazy v kategorii

PORADNA

Vstoupit do poradny

Štítky

U nás to žije

  • 452Zákazníků online
  • 54 744Položek ve vlastním skladě
  • 8 934Variant produktů
  • 48Novinek
  • 159Značek
  • 370 172Rozdaných dárků
  • 0%Spokojených zákazníků

Potřebujete poradit? Zeptejte se našeho experta

David Mimochodek Operátor zakázek, Prodejna, Publikacni_system, Redakce, specialista na výživu

+420 702 332 233

Napsat dotaz
Jak vybrat SPRÁVNÝ GAINER? Tipy do objemu!

redakce FITNESS4U.cz Suplementace pod lupou 0

Produkty, jejichž největší poměrnou složku jsou komplexy sacharidů, takzvané gainery, jsou populární především u mladých lidí. Perfektní marketing a lákavý název slibující rychlý nárůst svalové je samozřejmě přitažlivé, a tak spousta nakupujících sáhne právě po některém z široké nabídky gainerů. Jak to s nimi doopravdy je? Jsou potřeba, a co od nich lze očekávat? A jak vybrat ten správný?

Složení

U gainerů bych se na kvalitní složení díval velmi pečlivě, snad i více, než u většiny ostatních produktů. Nebezpečí tkví především ve zpravidla velmi dlouhých etiketách a mnoha vstupních surovinách. Například u proteinů je takový výběr mnohem snažší, protože tam máte v zásadě jen konkrétní druh bílkoviny, nějaký ten stabilizátor, sladidlo a tím výčet v podstatě končí. U gainerů je seznam velmi často i několikařádkový, takže se v něm lze lehce ztratit.

V první řadě jde samozřejmě tedy o sacharidy. Důležité je si uvědomit, že sacharidy můžeme zde pro naši potřebu dělit podle toho, jakou rychlostí jsou uvolňovány do krve a jak rychle jsou pak využity. Pro náš konkrétní cíl pak můžeme vybírat rychlé, pomalé nebo i kombinaci těchto sacharidů. Mezi ty nejrychlejší složky v takových komplexech můžeme řadit například dextrózu nebo nízkomolekulární maltodextrin. Ty lze využít v potréninkovém okně před jídlem pro nastartování regeneračních procesů, resyntézu vyčerpaného glykogenu a pro rychlé vyplavení inzulínu, které může být žádoucí z hlediska snížení hladiny stresového hormonu kortizolu, jehož přímým antagonistou je právě vyplavovaný inzulín.

Středně rychlé sacharidy jsou jakýmsi přechodem mezi pomalými a rychlými a využívají se v gainerech jako přechod pro zachování stálé hladiny inzulínu bez většího výkyvu po konzumaci takového druhu gaineru. Řadit sem můžeme vysokomolekulární maltodextrin a některé škroby. Pomalé sacharidy se využívají často v pokročilejších gainerech, které se již více hodí pro náhradu svačin mezi jídly, zvyšují hladinu inzulínu jen pomalu a udržují ji na stejné úrovni dlouhou dobu, což je žádoucí po většinu dne a umožní optimální nabírání svalové hmoty bez ukládání energie v podobě tuku. Mezi takové můžeme řadit například isomaltulózu, známou pod obchodním názvem palatinóza a nebo třeba ovesnou či ječnou mouku.

Neméně důležitý je i výběr proteinu, který je v gainerech zpravidla v určitém množství obsažen. Toto množství se pohybuje nejčastěji od 15% do 35%. Pozor byste si měli dávat na produkty s bílkovinnými zdroji, jako jsou beef protein, hydrolyzovaný kolagen či kaseinát vápenatý. Stejně jako v proteinových produktech byste neměli kupovat ani gainery s obsahem tohoto zdroje bílkovin. Pro období po tréninku jsou naopak určeny produkty se směsí proteinů, kde kromě typického syrovátkového koncntrátu můžete najít i hydrolyzované proteiny s určitým stupněm hydrolýzy (DH 5-32). A konečně v gainerech užívaných třeba místo jídel může často být zastoupen i micelární kasein, který společně s ostatními druhy proteinů zajistí postupné uvolňování aminokyselin během delší doby.

Kdy zvolit gainer?

Nákup gaineru by měl být až jednou z posledních variant, když víte, že nejste schopni pokrýt své energetické potřeby ze stravy. To se týká jednak pracovně velmi vytížených lidí, kteří těžko hledají prostor na to kvalitně jíst, natož si jídlo připravovat. Další skupinou jsou takzvaní hard-gaineři, což jsou typicky lidé ektomorfní, šlachovité, hubené postavy, kteří skrze svůj velmi rychlý metabolismus nejsou schopni nabrat na váze i přes vysoký kalorický příjem. Pro tyto lidi znamená gainer možnost, jak do sebe snadno dostat další kalorie, bez toho, aniž by se museli doslova přejídat. Tekutá forma navíc umožní o něco lepší vstřebávání a využití živin při jejich už tak vysokém příjmu. V neposlední řadě může také gainer pomoci u lidí, kteří trpí nechutenstvím a je pro ně náročné získávat potřebnou energii z plnohodnotné stravy.

Opět se odkáži na suplementační pyramidu a zdůrazním, že gainery jsou právě z té kategorie produktů, nad kterými byste měli myslet až na jedny z těch posledních. Často to jsou směsi jinak samostatně prodávaných suplementů, které si můžete zakoupit jednotlivě a dávkovat dle aktuálních potřeb, jako jsou vitamíny, minerály, kreatin nebo třeba protein. Je tedy třeba zapřemýšlet, co od gaineru vlastně čekáte a jaké složení nejlépe odráží čas, ve kterém chcete gainer zařadit. Nicméně pokud máte za to, že jste už skutečně udělali maximum a stále se nelze hnout z místa, může vám gainer pomoci překonat stagnaci a opět pomoci v dalším nabírání.

Závěr

Opět závěrem dám doporučení si bedlivě číst etikety, ať nekupujete pouze drahý cukr. Když už své peníze investovat, tak ať je příslušný produkt kvalitní a vy koupíte suplement, který vám skutečně přinese nějaký benefit. Na trhu najdete jak ty velmi kvalitní, které skutečně mohou mít v suplementaci své místo, tak i ty, které za utracené peníze vlastně ani nestojí.

Autor článku

FITNESS4U.cz redakce Články, Redakce

Redaktoři zabývající se odbornými články i texty pro začínající a pokročilé cvičence ze všech sportovních oblastí.

DOPORUČENÉ PRODUKTY

Komentáře

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Editace, odhlášení

Platba a doprava

Platební možnosti:

Hotově/Kartou na prodejněHotově/Kartou na prodejněOnline platba kartouOnline platba kartouTwistoTwistoBankovním převodemBankovním převodemDobírkaDobírkaOnline bankovní platbaOnline bankovní platba

Možnosti dopravy:

Česká pošta - Balík Do rukyČeská pošta - Balík Do rukyČeská pošta - Balík Na poštuČeská pošta - Balík Na poštuBalíkovnaBalíkovnaPPLPPLZásilkovnaZásilkovnaFitness shop HodonínFitness shop Hodonín