Jak vybrat SPRÁVNÝ GAINER? Tipy do objemu!


5 minut čtení

Produkty, jejichž největší poměrnou složku jsou komplexy sacharidů, takzvané gainery, jsou populární především u mladých lidí. Perfektní marketing a lákavý název slibující rychlý nárůst svalové je samozřejmě přitažlivé, a tak spousta nakupujících sáhne právě po některém z široké nabídky gainerů. Jak to s nimi doopravdy je? Jsou potřeba, a co od nich lze očekávat? A jak vybrat ten správný?

Náhled videa
f

Složení

U gainerů bych se na kvalitní složení díval velmi pečlivě, snad i více,než u většiny ostatních produktů. Nebezpečí tkví především ve zpravidlavelmi dlouhých etiketách a mnoha vstupních surovinách. Například uproteinů je takový výběr mnohem snažší, protože tam máte v zásadě jenkonkrétní druh bílkoviny, nějaký ten stabilizátor, sladidlo a tím výčet vpodstatě končí. U gainerů je seznam velmi často i několikařádkový, takžese v něm lze lehce ztratit.

V první řadě jde samozřejmě tedy o sacharidy. Důležité je si uvědomit, žesacharidy můžeme zde pro naši potřebu dělit podle toho, jakou rychlostíjsou uvolňovány do krve a jak rychle jsou pak využity. Pro náš konkrétnícíl pak můžeme vybírat rychlé, pomalé nebo i kombinaci těchto sacharidů.Mezi ty nejrychlejší složky v takových komplexech můžeme řadit napříkladdextrózu nebo nízkomolekulární maltodextrin. Ty lze využít v potréninkovémokně před jídlem pro nastartování regeneračních procesů, resyntézuvyčerpaného glykogenu a pro rychlé vyplavení inzulínu, které může býtžádoucí z hlediska snížení hladiny stresového hormonu kortizolu, jehožpřímým antagonistou je právě vyplavovaný inzulín.

Středně rychlé sacharidy jsou jakýmsi přechodem mezi pomalými a rychlýmia využívají se v gainerech jako přechod pro zachování stálé hladinyinzulínu bez většího výkyvu po konzumaci takového druhu gaineru. Řadit semmůžeme vysokomolekulární maltodextrin a některé škroby.Pomalé sacharidy se využívají často v pokročilejších gainerech, které sejiž více hodí pro náhradu svačin mezi jídly, zvyšují hladinu inzulínu jenpomalu a udržují ji na stejné úrovni dlouhou dobu, což je žádoucí povětšinu dne a umožní optimální nabírání svalové hmoty bez ukládání energiev podobě tuku. Mezi takové můžeme řadit například isomaltulózu, známou podobchodním názvem palatinóza a nebo třeba ovesnou či ječnou mouku.

Neméně důležitý je i výběr proteinu, který je v gainerech zpravidla vurčitém množství obsažen. Toto množství se pohybuje nejčastěji od 15% do35%. Pozor byste si měli dávat na produkty s bílkovinnými zdroji, jakojsou beef protein, hydrolyzovaný kolagen či kaseinát vápenatý. Stejně jakov proteinových produktech byste neměli kupovat ani gainery s obsahemtohoto zdroje bílkovin. Pro období po tréninku jsou naopak určeny produktyse směsí proteinů, kde kromě typického syrovátkového koncntrátu můžetenajít i hydrolyzované proteiny s určitým stupněm hydrolýzy (DH 5-32). Akonečně v gainerech užívaných třeba místo jídel může často být zastoupen imicelární kasein, který společně s ostatními druhy proteinů zajistípostupné uvolňování aminokyselin během delší doby.

Kdy zvolit gainer?

Nákup gaineru by měl být až jednou z posledních variant, když víte, ženejste schopni pokrýt své energetické potřeby ze stravy. To se týká jednakpracovně velmi vytížených lidí, kteří těžko hledají prostor na to kvalitnějíst, natož si jídlo připravovat. Další skupinou jsou takzvaníhard-gaineři, což jsou typicky lidé ektomorfní, šlachovité, hubenépostavy, kteří skrze svůj velmi rychlý metabolismus nejsou schopni nabratna váze i přes vysoký kalorický příjem. Pro tyto lidi znamená gainermožnost, jak do sebe snadno dostat další kalorie, bez toho, aniž by semuseli doslova přejídat. Tekutá forma navíc umožní o něco lepšívstřebávání a využití živin při jejich už tak vysokém příjmu. V neposlednířadě může také gainer pomoci u lidí, kteří trpí nechutenstvím a je pro něnáročné získávat potřebnou energii z plnohodnotné stravy.

Opět se odkáži na suplementační pyramidu a zdůrazním, žegainery jsou právě z té kategorie produktů, nad kterými byste měli mysletaž na jedny z těch posledních. Často to jsou směsi jinak samostatněprodávaných suplementů, které si můžete zakoupit jednotlivě a dávkovat dleaktuálních potřeb, jako jsou vitamíny, minerály, kreatin nebo třebaprotein. Je tedy třeba zapřemýšlet, co od gaineru vlastně čekáte a jakésložení nejlépe odráží čas, ve kterém chcete gainer zařadit.Nicméně pokud máte za to, že jste už skutečně udělali maximum a stále senelze hnout z místa, může vám gainer pomoci překonat stagnaci a opětpomoci v dalším nabírání.

Závěr

Opět závěrem dám doporučení si bedlivě číst etikety, ať nekupujete pouzedrahý cukr. Když už své peníze investovat, tak ať je příslušný produktkvalitní a vy koupíte suplement, který vám skutečně přinese nějakýbenefit. Na trhu najdete jak ty velmi kvalitní, které skutečně mohou mít vsuplementaci své místo, tak i ty, které za utracené peníze vlastně aninestojí.

Starší články

  • CO JE TO PROTEIN A K ČEMU V TĚLE SLOUŽÍ?
    8 minut čtení

    CO JE TO PROTEIN A K ČEMU V TĚLE SLOUŽÍ?

    Proč je ta bílkovina pro naše tělo tak důležitá? Hraje významnou roli jak při hubnutí, tak nabírání svalové hmoty. Víte jak na to?

  • VIRIDIAN – ZNAČKA PRO ZDRAVÝ ŽIVOT
    7 minut čtení

    VIRIDIAN – ZNAČKA PRO ZDRAVÝ ŽIVOT

    Jaký je rozdíl mezi vitamínem a Vitamínem? Viridian představuje opravdovou špičku na trhu, pro vaše zdraví a posílení imunity.

  • CO JE KREATIN?
    5 minut čtení

    CO JE KREATIN?

    Velmi populárním a na trhu dlouho dostupným suplementem je kreatin. Ačkoli se vlastně nikdy nestalo, že by jeho oblíbenost klesla, jistou renesanci zažil s nástupem modernějších sloučenin kreatinu. Je kreatin tak účinný suplement, že si zaslouží dlouhé…

  • Jak vybrat SPRÁVNÝ GAINER? Tipy do objemu!
    5 minut čtení

    Jak vybrat SPRÁVNÝ GAINER? Tipy do objemu!

    Produkty, jejichž největší poměrnou složku jsou komplexy sacharidů, takzvané gainery, jsou populární především u mladých lidí. Perfektní marketing a lákavý název slibující rychlý nárůst svalové je samozřejmě přitažlivé, a tak spousta nakupujících sáhne…

  • K čemu iontový nápoj?
    5 minut čtení

    K čemu iontový nápoj?

    V každém fitku je běžným standardem pult zaskládaný plastovými lahvemi s pumpičkami, které jsou naplněny iontovými nápoji. Drtivá většina návštěvníků fitka si je také na baru objedná a velmi často ani netuší, jestli a co od takové iontového nápoje…

  • KDY SÁHNOUT PO PROTEINOVÉ TYČINCE?
    5 minut čtení

    KDY SÁHNOUT PO PROTEINOVÉ TYČINCE?

    Kromě suplementů užívaných v řekněme pravidelných časových intervalech jako jsou proteiny, BCAA, kreatin a mnoho dalších, existuje i celá škála pochutin, mezi které patří i proteinové tyčinky. Ty mohou být dobrými pomocníky pro optimální denní příjem v…

  • Aminokyseliny - kdy vám pomohou, kdy se jim vyhnout + velká videorecenze
    5 minut čtení

    Aminokyseliny - kdy vám pomohou, kdy se jim vyhnout + velká videorecenze

    Aminokyseliny fungují jako základní stavební jednotka bílkovin a tedy logicky hrají důležitou funkci v organismu. Mimo výstavbových a strukturních funkcí ale ve světě fitness lze využít i jejich potenciálu jakožto samostatných složek. Na trhu tak najdete…

  • Pre-workout suplementy, předtréninkové stimulanty či nakopávače - velká videorecenze
    5 minut čtení

    Pre-workout suplementy, předtréninkové stimulanty či nakopávače - velká videorecenze

    Ačkoli je suplementační pyramida již zavedený pojem a předtréninkové stimulanty, preworkouty, nebo chcete-li nakopávače, nejsou na jejím základu, těší se velké oblibě mezi sportovci. To především díky lepšímu soustředění a odjetí tvrdšího tréninku. Díky…

  • Spalovače tuků - velká videorecenze a vše, co o nich musíte vědět
    5 minut čtení

    Spalovače tuků - velká videorecenze a vše, co o nich musíte vědět

    Hubnutí je velkým trendem, není proto divu, že ve snaze shodit co nejvíce a co nejefektivněji se lidé obracejí i na oblast nabídky suplementace. Ta se zase recipročně snaží těmto lidem vyhovět, a tak výrobci vyvíjejí neustále nové produkty, které vám…

  • Proteiny - základní parametry a složení
    5 minut čtení

    Proteiny - základní parametry a složení

    Nedávno vyšlo na našem YouTube kanále video, kde byly v základu probrány ty nejběžnější kategorie proteinů, jejich stručná charakteristika a výhody. Samozřejmě zdaleka ne vše lze vmáčknout do několika minut, proto se v tomto článku pokusím navázat a…

  • Jak poznat a jak si vybrat kvalitní protein
    5 minut čtení

    Jak poznat a jak si vybrat kvalitní protein

    Nabídka suplementace je na dnešním trhu opravdu široká a zorientovat se může být pro někoho poměrně náročné. Ne zanedbatelnou část nabídky tvoří proteiny, které se liší v mnoha ohledech. Pokud vám tedy nestačí ke štěstí to, jak dobře konkrétní značka…

  • Vitamíny a minerály (4): velká videorecenze doplňků stravy
    5 minut čtení

    Vitamíny a minerály (4): velká videorecenze doplňků stravy

    V předchozích článcích jsme si vyjasnili některé pojmy z oblasti vitamínů a minerálů, některé jsme si představili a dnes si v krátkosti zkusíme shrnout, jaké produkty na našem trhu naleznete a které jsou opravdovou špičkou, do které se finance jistě…

  • Vitamíny a minerály (3): omega 3 mastné kyseliny
    5 minut čtení

    Vitamíny a minerály (3): omega 3 mastné kyseliny

    Ačkoli má tato minisérie článků informovat především o základních vitamínech a minerálech, dovolím si sem zařadit právě i Omega 3 mastné kyseliny. Rozhodně totiž můžeme u těchto látek najít společného jmenovatele, kterým je obecně nedostatečný příjem.…

  • Vitamíny a minerály (2): magnesium a vitamín D
    5 minut čtení

    Vitamíny a minerály (2): magnesium a vitamín D

    V minulém článku jsme si nastínili, jak moc jsou pro naše tělo důležité veškeré mikroprvky, a že jejich dostatečné koncentrace jsou v našem těle naprosto zásadní a nezbytné. To vše ale jen v obecné rovině. Dnes si rozebereme trochu více dva z nich a to…

  • Vitamíny a minerály (1): úvod a základní informace
    6 minut čtení

    Vitamíny a minerály (1): úvod a základní informace

    Tento článek by měl sloužit jako úvod do problematiky vitamínů a minerálů, které je dobré mít doma na poličce a pravidelně je doplňovat. Protože nutričně bohatá strava neznamená mít do posledního gramu spočítané bílkoviny, sacharidy a tuky, ale především…