Vitamíny a minerály (1): úvod a základní informace


6 minut čtení

Tento článek by měl sloužit jako úvod do problematiky vitamínů a minerálů, které je dobré mít doma na poličce a pravidelně je doplňovat. Protože nutričně bohatá strava neznamená mít do posledního gramu spočítané bílkoviny, sacharidy a tuky, ale především by měla být bohatá na mikroprvky.

Suplementace je dnes již v přípravě jakéhokoliv sportovce v zásaděf povinností – a to ať už na úrovni rekreační či vrcholové. O to více, pokud se jedná o sporty silové. Oproti časům minulým se škála dostupné suplementace radikálně změnila a na trhu najdeme až téměř nepřeberné množství prášků a pilulek, slibujících zlepšení výkonnosti, kvalitnější regeneraci či rapidnější nárůst svalové hmoty.

V posledních měsících, či spíše letech, se povědomí o možnostech sportovních doplňků poměrně značně rozrostlo, někdy bohužel až do neúměrně zbytečných detailů. Nicméně spousta lidí dnes již přemýšlí i nad suplementací v hlubších souvislostech – a je to dobře – doby, kdy základ tvořily BCAA a karnitin jsou téměř pryč a velké procento cvičící populace raději sáhne po kvalitním multiminerálu a multivitamínu. Suplementační pyramida zkrátka postupuje od základů a BCAA ani karnitin v jejím základu skutečně nenajdete, byť se v některých případech hodit mohou.

Mikroprvky a jejich úloha v organismu

Mikroprvky, mezi něž zařazujeme již zmíněné vitamíny a minerály slouží v našem těle jakožto katalyzátory chemických reakcí, které vedou ke správnému fungování našeho těla. Katalyzátor usnadňuje průběh chemické reakce, jejíž provedení by bez jeho přítomnosti probíhalo buď velmi málo, nebo velmi pomalu. Vitamíny a jejich deriváty pak slouží jako takzvané kofaktory enzymů. Enzymy jsou bílkoviny, které přeměňují nějakou látku na jinou, například při trávení naší stravy. Bez vitamínů – tedy bez jejich dostatečného množství – by nemohly naše enzymy správně fungovat a tedy ani správně trávit potravu. K čemu pak jsou stovky gramů bílkovin, když je nejsme ani schopni správně zpracovat pro nás užitek?

Vitamíny

Pokud se tedy rozhodnete pro suplementaci některým z vitamínových přípravků, situace není zas tolik složitá, jako u minerálů, kterým se budeme věnovat níže. V zásadě všechny vitamíny, které lze v obchodech koupit, jsou syntetické. To ovšem na vstřebatelnost jako takovou nemá příliš vliv. Směle tak můžete zakoupit téměř jakýkoli produkt a řídit se doporučeným dávkováním. Doporučené denní dávky všech vitamínů jsou dnes již notoricky známé a hodnoty lze snadno dohledat na internetu. Pokud vašemu tělo nedodáváte správný přísun vitamínů, dostáváte jej do stavu označovaného jako hypovitaminóza. To je stav, který značí nedostatek konkrétního vitamínu či vitamínů s charakteristickými projevy, kterými mohou být například záděry. V takovém případě je záhodno situaci řešit, protože tělo dává najevo, že mu něco chybí.

Naopak u někoho, kdo v dobré víře dodává zbytečně velká množství vitamínů a doufá, že se jeho zdravotní stav zlepší rychleji, může nastat hypervitaminóza. Tento stav je ohrožující hlavně u vitamínů rozpustných v tucích (A, D, E a K), ale není příliš pravděpodobný. Naopak zbytečně vysoké dávky dnes lidé přijímají, pokud se jedná o vitamín C. Kombinací stravy a doplňků, kde je obsažen – a to zdaleka nejen v těch vitamínových – přijímají zbytečná množství, protože vitamín C je přeci lék na všechno. Naštěstí zrovna u tohoto vitamínu můžou nastat jen trávicí obtíže a vyrábíte tak jen předraženou moč.

Minerály

Situace se poněkud komplikuje, pokud se podíváme na minerály. Ty jsou dnes samozřejmě také vyráběny synteticky, ovšem zde se výrobci dělí do dvou kategorií. Na ty, kteří chtějí jen vydělat a na ty, kteří chtějí vydělat a zároveň vyrábět smysluplné produkty. Pokud jde o vstřebávání minerálů, je důležité, v jaké chemické formě je minerál do těla dopraven. V zásadě se bavíme o formě organické, lépe řečeno té, kde jsou minerály vázány na dva deriváty aminokyselin - cheláty (nikoli na deriváty jedné jednosytné organické kyseliny) a o formě anorganické, kde jsou vázány na jednodušší sloučeniny. U druhých jmenovaných se vstřebatelnost z deklarované dávky na obalu pohybuje často jen v řádech procent. Spousta těchto sloučenin se používá jako součást laxativ a náklady na takové produkty jsou jen zlomkové. Udělejte si tedy obrázek o kvalitě takového produktu sami. Naproti tomu organické formy, označované jako cheláty, mají vstřebatelnost řádově vyšší – až desítky procent. A právě to byste na obalech produktů měli kontrolovat. Klasickými cheláty běžně používanými jsou například malát, citrát, laktát, glycinát, orotát, ale je jich samozřejmě mnohem více. Vstřebatelnost se liší i napříč cheláty, přičemž každý má ve vazbě na konkrétní minerál lehce odlišné účinky, každopádně jsou vždy lepší, než zmíněná anorganická forma (oxidy, sulfáty, uhličitany, chloridy a jiné).

Základní představu o vitamínech a minerálech tedy máme a v příštím článku se můžeme podívat na některé zástupce, kteří jsou pro náš organismus velmi důležité. Mějte na paměti, že na suplementech se příliš šetřit nevyplácí a o těchto produktech to platí dvojnásobně. Bohužel, v českých lékárnách se ke kvalitnímu produktu dostanete jen zřídka a proto hledejte spíše ve fitness obchodech, kde dobré produkty najdete mnohem snadněji.

Starší články

  • CO JE TO PROTEIN A K ČEMU V TĚLE SLOUŽÍ?
    8 minut čtení

    CO JE TO PROTEIN A K ČEMU V TĚLE SLOUŽÍ?

    Proč je ta bílkovina pro naše tělo tak důležitá? Hraje významnou roli jak při hubnutí, tak nabírání svalové hmoty. Víte jak na to?

  • VIRIDIAN – ZNAČKA PRO ZDRAVÝ ŽIVOT
    7 minut čtení

    VIRIDIAN – ZNAČKA PRO ZDRAVÝ ŽIVOT

    Jaký je rozdíl mezi vitamínem a Vitamínem? Viridian představuje opravdovou špičku na trhu, pro vaše zdraví a posílení imunity.

  • CO JE KREATIN?
    5 minut čtení

    CO JE KREATIN?

    Velmi populárním a na trhu dlouho dostupným suplementem je kreatin. Ačkoli se vlastně nikdy nestalo, že by jeho oblíbenost klesla, jistou renesanci zažil s nástupem modernějších sloučenin kreatinu. Je kreatin tak účinný suplement, že si zaslouží dlouhé…

  • Jak vybrat SPRÁVNÝ GAINER? Tipy do objemu!
    5 minut čtení

    Jak vybrat SPRÁVNÝ GAINER? Tipy do objemu!

    Produkty, jejichž největší poměrnou složku jsou komplexy sacharidů, takzvané gainery, jsou populární především u mladých lidí. Perfektní marketing a lákavý název slibující rychlý nárůst svalové je samozřejmě přitažlivé, a tak spousta nakupujících sáhne…

  • K čemu iontový nápoj?
    5 minut čtení

    K čemu iontový nápoj?

    V každém fitku je běžným standardem pult zaskládaný plastovými lahvemi s pumpičkami, které jsou naplněny iontovými nápoji. Drtivá většina návštěvníků fitka si je také na baru objedná a velmi často ani netuší, jestli a co od takové iontového nápoje…

  • KDY SÁHNOUT PO PROTEINOVÉ TYČINCE?
    5 minut čtení

    KDY SÁHNOUT PO PROTEINOVÉ TYČINCE?

    Kromě suplementů užívaných v řekněme pravidelných časových intervalech jako jsou proteiny, BCAA, kreatin a mnoho dalších, existuje i celá škála pochutin, mezi které patří i proteinové tyčinky. Ty mohou být dobrými pomocníky pro optimální denní příjem v…

  • Aminokyseliny - kdy vám pomohou, kdy se jim vyhnout + velká videorecenze
    5 minut čtení

    Aminokyseliny - kdy vám pomohou, kdy se jim vyhnout + velká videorecenze

    Aminokyseliny fungují jako základní stavební jednotka bílkovin a tedy logicky hrají důležitou funkci v organismu. Mimo výstavbových a strukturních funkcí ale ve světě fitness lze využít i jejich potenciálu jakožto samostatných složek. Na trhu tak najdete…

  • Pre-workout suplementy, předtréninkové stimulanty či nakopávače - velká videorecenze
    5 minut čtení

    Pre-workout suplementy, předtréninkové stimulanty či nakopávače - velká videorecenze

    Ačkoli je suplementační pyramida již zavedený pojem a předtréninkové stimulanty, preworkouty, nebo chcete-li nakopávače, nejsou na jejím základu, těší se velké oblibě mezi sportovci. To především díky lepšímu soustředění a odjetí tvrdšího tréninku. Díky…

  • Spalovače tuků - velká videorecenze a vše, co o nich musíte vědět
    5 minut čtení

    Spalovače tuků - velká videorecenze a vše, co o nich musíte vědět

    Hubnutí je velkým trendem, není proto divu, že ve snaze shodit co nejvíce a co nejefektivněji se lidé obracejí i na oblast nabídky suplementace. Ta se zase recipročně snaží těmto lidem vyhovět, a tak výrobci vyvíjejí neustále nové produkty, které vám…

  • Proteiny - základní parametry a složení
    5 minut čtení

    Proteiny - základní parametry a složení

    Nedávno vyšlo na našem YouTube kanále video, kde byly v základu probrány ty nejběžnější kategorie proteinů, jejich stručná charakteristika a výhody. Samozřejmě zdaleka ne vše lze vmáčknout do několika minut, proto se v tomto článku pokusím navázat a…

  • Jak poznat a jak si vybrat kvalitní protein
    5 minut čtení

    Jak poznat a jak si vybrat kvalitní protein

    Nabídka suplementace je na dnešním trhu opravdu široká a zorientovat se může být pro někoho poměrně náročné. Ne zanedbatelnou část nabídky tvoří proteiny, které se liší v mnoha ohledech. Pokud vám tedy nestačí ke štěstí to, jak dobře konkrétní značka…

  • Vitamíny a minerály (4): velká videorecenze doplňků stravy
    5 minut čtení

    Vitamíny a minerály (4): velká videorecenze doplňků stravy

    V předchozích článcích jsme si vyjasnili některé pojmy z oblasti vitamínů a minerálů, některé jsme si představili a dnes si v krátkosti zkusíme shrnout, jaké produkty na našem trhu naleznete a které jsou opravdovou špičkou, do které se finance jistě…

  • Vitamíny a minerály (3): omega 3 mastné kyseliny
    5 minut čtení

    Vitamíny a minerály (3): omega 3 mastné kyseliny

    Ačkoli má tato minisérie článků informovat především o základních vitamínech a minerálech, dovolím si sem zařadit právě i Omega 3 mastné kyseliny. Rozhodně totiž můžeme u těchto látek najít společného jmenovatele, kterým je obecně nedostatečný příjem.…

  • Vitamíny a minerály (2): magnesium a vitamín D
    5 minut čtení

    Vitamíny a minerály (2): magnesium a vitamín D

    V minulém článku jsme si nastínili, jak moc jsou pro naše tělo důležité veškeré mikroprvky, a že jejich dostatečné koncentrace jsou v našem těle naprosto zásadní a nezbytné. To vše ale jen v obecné rovině. Dnes si rozebereme trochu více dva z nich a to…

  • Vitamíny a minerály (1): úvod a základní informace
    6 minut čtení

    Vitamíny a minerály (1): úvod a základní informace

    Tento článek by měl sloužit jako úvod do problematiky vitamínů a minerálů, které je dobré mít doma na poličce a pravidelně je doplňovat. Protože nutričně bohatá strava neznamená mít do posledního gramu spočítané bílkoviny, sacharidy a tuky, ale především…