scroll_to_content

Vitamíny a minerály (1): úvod a základní informace

Suplementace je dnes již v přípravě jakéhokoliv sportovce v zásaděf povinností – a to ať už na úrovni rekreační či vrcholové. O to více, pokud se jedná o sporty silové. Oproti časům minulým se škála dostupné suplementace radikálně změnila a na trhu najdeme až téměř nepřeberné množství prášků a pilulek, slibujících zlepšení výkonnosti, kvalitnější regeneraci či rapidnější nárůst svalové hmoty.

V posledních měsících, či spíše letech, se povědomí o možnostech sportovních doplňků poměrně značně rozrostlo, někdy bohužel až do neúměrně zbytečných detailů. Nicméně spousta lidí dnes již přemýšlí i nad suplementací v hlubších souvislostech – a je to dobře – doby, kdy základ tvořily BCAA a karnitin jsou téměř pryč a velké procento cvičící populace raději sáhne po kvalitním multiminerálu a multivitamínu. Suplementační pyramida zkrátka postupuje od základů a BCAA ani karnitin v jejím základu skutečně nenajdete, byť se v některých případech hodit mohou.

Mikroprvky a jejich úloha v organismu

Mikroprvky, mezi něž zařazujeme již zmíněné vitamíny a minerály slouží v našem těle jakožto katalyzátory chemických reakcí, které vedou ke správnému fungování našeho těla. Katalyzátor usnadňuje průběh chemické reakce, jejíž provedení by bez jeho přítomnosti probíhalo buď velmi málo, nebo velmi pomalu. Vitamíny a jejich deriváty pak slouží jako takzvané kofaktory enzymů. Enzymy jsou bílkoviny, které přeměňují nějakou látku na jinou, například při trávení naší stravy. Bez vitamínů – tedy bez jejich dostatečného množství – by nemohly naše enzymy správně fungovat a tedy ani správně trávit potravu. K čemu pak jsou stovky gramů bílkovin, když je nejsme ani schopni správně zpracovat pro nás užitek?

Vitamíny

Pokud se tedy rozhodnete pro suplementaci některým z vitamínových přípravků, situace není zas tolik složitá, jako u minerálů, kterým se budeme věnovat níže. V zásadě všechny vitamíny, které lze v obchodech koupit, jsou syntetické. To ovšem na vstřebatelnost jako takovou nemá příliš vliv. Směle tak můžete zakoupit téměř jakýkoli produkt a řídit se doporučeným dávkováním. Doporučené denní dávky všech vitamínů jsou dnes již notoricky známé a hodnoty lze snadno dohledat na internetu. Pokud vašemu tělo nedodáváte správný přísun vitamínů, dostáváte jej do stavu označovaného jako hypovitaminóza. To je stav, který značí nedostatek konkrétního vitamínu či vitamínů s charakteristickými projevy, kterými mohou být například záděry. V takovém případě je záhodno situaci řešit, protože tělo dává najevo, že mu něco chybí.

Naopak u někoho, kdo v dobré víře dodává zbytečně velká množství vitamínů a doufá, že se jeho zdravotní stav zlepší rychleji, může nastat hypervitaminóza. Tento stav je ohrožující hlavně u vitamínů rozpustných v tucích (A, D, E a K), ale není příliš pravděpodobný. Naopak zbytečně vysoké dávky dnes lidé přijímají, pokud se jedná o vitamín C. Kombinací stravy a doplňků, kde je obsažen – a to zdaleka nejen v těch vitamínových – přijímají zbytečná množství, protože vitamín C je přeci lék na všechno. Naštěstí zrovna u tohoto vitamínu můžou nastat jen trávicí obtíže a vyrábíte tak jen předraženou moč.

Minerály

Situace se poněkud komplikuje, pokud se podíváme na minerály. Ty jsou dnes samozřejmě také vyráběny synteticky, ovšem zde se výrobci dělí do dvou kategorií. Na ty, kteří chtějí jen vydělat a na ty, kteří chtějí vydělat a zároveň vyrábět smysluplné produkty. Pokud jde o vstřebávání minerálů, je důležité, v jaké chemické formě je minerál do těla dopraven. V zásadě se bavíme o formě organické, lépe řečeno té, kde jsou minerály vázány na dva deriváty aminokyselin - cheláty (nikoli na deriváty jedné jednosytné organické kyseliny) a o formě anorganické, kde jsou vázány na jednodušší sloučeniny. U druhých jmenovaných se vstřebatelnost z deklarované dávky na obalu pohybuje často jen v řádech procent. Spousta těchto sloučenin se používá jako součást laxativ a náklady na takové produkty jsou jen zlomkové. Udělejte si tedy obrázek o kvalitě takového produktu sami. Naproti tomu organické formy, označované jako cheláty, mají vstřebatelnost řádově vyšší – až desítky procent. A právě to byste na obalech produktů měli kontrolovat. Klasickými cheláty běžně používanými jsou například malát, citrát, laktát, glycinát, orotát, ale je jich samozřejmě mnohem více. Vstřebatelnost se liší i napříč cheláty, přičemž každý má ve vazbě na konkrétní minerál lehce odlišné účinky, každopádně jsou vždy lepší, než zmíněná anorganická forma (oxidy, sulfáty, uhličitany, chloridy a jiné).

Základní představu o vitamínech a minerálech tedy máme a v příštím článku se můžeme podívat na některé zástupce, kteří jsou pro náš organismus velmi důležité. Mějte na paměti, že na suplementech se příliš šetřit nevyplácí a o těchto produktech to platí dvojnásobně. Bohužel, v českých lékárnách se ke kvalitnímu produktu dostanete jen zřídka a proto hledejte spíše ve fitness obchodech, kde dobré produkty najdete mnohem snadněji.