K čemu iontový nápoj?


5 minut čtení

V každém fitku je běžným standardem pult zaskládaný plastovými lahvemi s pumpičkami, které jsou naplněny iontovými nápoji. Drtivá většina návštěvníků fitka si je také na baru objedná a velmi často ani netuší, jestli a co od takové iontového nápoje očekávat.

Náhled videa
f

K čemu iontový nápoj?

Iontové nápoje se vlastně vyznačují rozpuštěnými ionty, lze je nazvattaké elektrolyty, jejichž určitá koncentrace v různých tělesnýchkompartmentech má zajišťovat optimální tělesné funkce, kupříkladu, když užse bavíme především o cvičení, kontrakci svalu. Jde o to, že během cvičeníse potem zbavujeme nejenom vody, ale právě i právě iontů. Tyto ionty jesamozřejmě vhodné doplnit.

Jaké známe iontové nápoje?

Iontové drinky můžeme dělit podle toho, jakou koncentraci rozpuštěnýchlátek obsahují. Obsah rozpuštěných látek se přirovnává k obsahu látek vkrevní plazmě. Takové dělení nám pak poskytuje tři kategorie.

Hypertonické nápoje jsou takové, jejichž koncentrace solutů jevyšší, než je koncentrace krevní plazmy a pro běžné sportovce nenacházejípříliš uplatnění. Využít je lze v regeneračním procesu po extrémněintenzivním a dlouhotrvajícím tréninku pro opětovné nastavení iontovérovnováhy.

Izotonické nápoje svou koncentrací víceméně odpovídají krevníplazmě a hodí se tak po tréninku pro rehydrataci organismu, protožerozpuštěné látky v tělních i přijímaných tekutinách ovlivňují distribucivody v organismu.

Hypotonické nápoje jsou kategorií poslední, a logicky tedy budouobsahovat menší množství rozpuštěných látek, než krevní plazma. Ty jsou ztěchto tří pro doplňování tekutin během výkonu nejvhodnější. Přisportovním výkonu se totiž zbavujeme iontů ve formě potu, který jehypotonický, je tedy optimální i stejně koncentrovaný nápoj dodávat.

To, jaký iontový nápoj budete pít záleží na tom, jak si sami zakoupenýionťák naředíte. Pro přípravu hypotonického nápoje je třeba se říditpoměry, které jednotlivý výrobce udává, protože každý vyrábí jinýkoncentrát, který se dále ředí. Rozhodně neplatí „čím více, tím lépe“, zdůvodu rozdílného využití jednotlivých kategorií iontových nápojůpopsaného výše. To samé platí, pokud si dáváte iontový nápoj na baru vefitku. Ne každé fitko, ať už záměrně či nikoli, míchá svým zákazníkůmhypotonické drinky pro hydrataci během tréninku. Dle značky výrobcekonkrétního produktu, který prodávají, se sami doma podívejte, kolik je tasprávná dávka a pokud to lze, takovou dávku pak ve fitku požadujte. Nenínutné si do půllitru dávat dvě pumpičky, když optimální hypotonický nápojvytvoří již jedna pumpička.

Celkově vzato se nad iontovými nápoji vznáší spousta protichůdnýchnázorů a není divu. Opravdový účinek je jen velmi těžko měřitelný, pokudvůbec. Je důležité si uvědomit, že pokud dodržujete základy správnéhostravování, má vaše tělo při počátku tréninku optimální iontovou rovnováhua není třeba mu tak ionty doplňovat. Pokud ano, je třeba hledat chybuprávě v jídelníčku, což hrozí zejména v období přísných redukčních diet,kdy začíná být strava značně jednostranná a monotónní. Lidské tělo jinakdisponuje velmi citlivými kompenzačními mechanismy a umí regulovat irelativně velké změny tak, aby nedocházelo k tělesnému rozvratu. Lze říci,že po intenzivním tréninku tělo začíná pociťovat iontovou nerovnováhu ažpo přibližně 45 minutách či hodině cvičení. Doplňování tekutin v podoběionťáku tak začíná mít smysl až v tomto období a do té doby vám naprostostejnou službu poskytne i obyčejná voda.

Z výše uvedeného je potřeba se zamyslet, pro koho vlastně iontové nápojejsou. Silový trojbojař, který sice pracuje ve vysokých intenzitách, ale snízkým objemem práce, při kterém se sotva zapotí, určitě nevyužije veškerébenefity, které iontový nápoj poskytuje. Naopak sportovec, který do fitkapřijde pracovat především na fyzičce, ať už je to třeba crossfit nebobojové sporty, může z ionťáku těžit mnohem více, protože jeho ztráty jsouskrze významné pocení značně vyšší. Stejně tak je třeba zohlednit i ročníobdobí, protože v létě se logicky budete potit mnohem více a opět budouztráty větší. Obecně vzato je iontový nápoj vhodný pro aerobně sportujícílidi více, než pro ty, cvičící v anaerobní zóně.

Závěr

Ačkoli se iontové nápoje nedají považovat za základ suplementace,existují momenty, kdy z nich můžete určité benefity vytěžit. Pokud se užrozhodnete iontový nápoj koupit, pečlivě studujte etiketu, abyste sipřipravovali nápoj o takové koncentraci, která odpovídá situaci, ve kteréjej chcete používat.

Starší články

  • CO JE TO PROTEIN A K ČEMU V TĚLE SLOUŽÍ?
    8 minut čtení

    CO JE TO PROTEIN A K ČEMU V TĚLE SLOUŽÍ?

    Proč je ta bílkovina pro naše tělo tak důležitá? Hraje významnou roli jak při hubnutí, tak nabírání svalové hmoty. Víte jak na to?

  • VIRIDIAN – ZNAČKA PRO ZDRAVÝ ŽIVOT
    7 minut čtení

    VIRIDIAN – ZNAČKA PRO ZDRAVÝ ŽIVOT

    Jaký je rozdíl mezi vitamínem a Vitamínem? Viridian představuje opravdovou špičku na trhu, pro vaše zdraví a posílení imunity.

  • CO JE KREATIN?
    5 minut čtení

    CO JE KREATIN?

    Velmi populárním a na trhu dlouho dostupným suplementem je kreatin. Ačkoli se vlastně nikdy nestalo, že by jeho oblíbenost klesla, jistou renesanci zažil s nástupem modernějších sloučenin kreatinu. Je kreatin tak účinný suplement, že si zaslouží dlouhé…

  • Jak vybrat SPRÁVNÝ GAINER? Tipy do objemu!
    5 minut čtení

    Jak vybrat SPRÁVNÝ GAINER? Tipy do objemu!

    Produkty, jejichž největší poměrnou složku jsou komplexy sacharidů, takzvané gainery, jsou populární především u mladých lidí. Perfektní marketing a lákavý název slibující rychlý nárůst svalové je samozřejmě přitažlivé, a tak spousta nakupujících sáhne…

  • K čemu iontový nápoj?
    5 minut čtení

    K čemu iontový nápoj?

    V každém fitku je běžným standardem pult zaskládaný plastovými lahvemi s pumpičkami, které jsou naplněny iontovými nápoji. Drtivá většina návštěvníků fitka si je také na baru objedná a velmi často ani netuší, jestli a co od takové iontového nápoje…

  • KDY SÁHNOUT PO PROTEINOVÉ TYČINCE?
    5 minut čtení

    KDY SÁHNOUT PO PROTEINOVÉ TYČINCE?

    Kromě suplementů užívaných v řekněme pravidelných časových intervalech jako jsou proteiny, BCAA, kreatin a mnoho dalších, existuje i celá škála pochutin, mezi které patří i proteinové tyčinky. Ty mohou být dobrými pomocníky pro optimální denní příjem v…

  • Aminokyseliny - kdy vám pomohou, kdy se jim vyhnout + velká videorecenze
    5 minut čtení

    Aminokyseliny - kdy vám pomohou, kdy se jim vyhnout + velká videorecenze

    Aminokyseliny fungují jako základní stavební jednotka bílkovin a tedy logicky hrají důležitou funkci v organismu. Mimo výstavbových a strukturních funkcí ale ve světě fitness lze využít i jejich potenciálu jakožto samostatných složek. Na trhu tak najdete…

  • Pre-workout suplementy, předtréninkové stimulanty či nakopávače - velká videorecenze
    5 minut čtení

    Pre-workout suplementy, předtréninkové stimulanty či nakopávače - velká videorecenze

    Ačkoli je suplementační pyramida již zavedený pojem a předtréninkové stimulanty, preworkouty, nebo chcete-li nakopávače, nejsou na jejím základu, těší se velké oblibě mezi sportovci. To především díky lepšímu soustředění a odjetí tvrdšího tréninku. Díky…

  • Spalovače tuků - velká videorecenze a vše, co o nich musíte vědět
    5 minut čtení

    Spalovače tuků - velká videorecenze a vše, co o nich musíte vědět

    Hubnutí je velkým trendem, není proto divu, že ve snaze shodit co nejvíce a co nejefektivněji se lidé obracejí i na oblast nabídky suplementace. Ta se zase recipročně snaží těmto lidem vyhovět, a tak výrobci vyvíjejí neustále nové produkty, které vám…

  • Proteiny - základní parametry a složení
    5 minut čtení

    Proteiny - základní parametry a složení

    Nedávno vyšlo na našem YouTube kanále video, kde byly v základu probrány ty nejběžnější kategorie proteinů, jejich stručná charakteristika a výhody. Samozřejmě zdaleka ne vše lze vmáčknout do několika minut, proto se v tomto článku pokusím navázat a…

  • Jak poznat a jak si vybrat kvalitní protein
    5 minut čtení

    Jak poznat a jak si vybrat kvalitní protein

    Nabídka suplementace je na dnešním trhu opravdu široká a zorientovat se může být pro někoho poměrně náročné. Ne zanedbatelnou část nabídky tvoří proteiny, které se liší v mnoha ohledech. Pokud vám tedy nestačí ke štěstí to, jak dobře konkrétní značka…

  • Vitamíny a minerály (4): velká videorecenze doplňků stravy
    5 minut čtení

    Vitamíny a minerály (4): velká videorecenze doplňků stravy

    V předchozích článcích jsme si vyjasnili některé pojmy z oblasti vitamínů a minerálů, některé jsme si představili a dnes si v krátkosti zkusíme shrnout, jaké produkty na našem trhu naleznete a které jsou opravdovou špičkou, do které se finance jistě…

  • Vitamíny a minerály (3): omega 3 mastné kyseliny
    5 minut čtení

    Vitamíny a minerály (3): omega 3 mastné kyseliny

    Ačkoli má tato minisérie článků informovat především o základních vitamínech a minerálech, dovolím si sem zařadit právě i Omega 3 mastné kyseliny. Rozhodně totiž můžeme u těchto látek najít společného jmenovatele, kterým je obecně nedostatečný příjem.…

  • Vitamíny a minerály (2): magnesium a vitamín D
    5 minut čtení

    Vitamíny a minerály (2): magnesium a vitamín D

    V minulém článku jsme si nastínili, jak moc jsou pro naše tělo důležité veškeré mikroprvky, a že jejich dostatečné koncentrace jsou v našem těle naprosto zásadní a nezbytné. To vše ale jen v obecné rovině. Dnes si rozebereme trochu více dva z nich a to…

  • Vitamíny a minerály (1): úvod a základní informace
    6 minut čtení

    Vitamíny a minerály (1): úvod a základní informace

    Tento článek by měl sloužit jako úvod do problematiky vitamínů a minerálů, které je dobré mít doma na poličce a pravidelně je doplňovat. Protože nutričně bohatá strava neznamená mít do posledního gramu spočítané bílkoviny, sacharidy a tuky, ale především…