K čemu iontový nápoj? | FITNESS4U
Domů

+420 725 080 000 (Po-Pá, 7-16 h)

+420 725 080 000 (Po-Pá, 7-16 h)

Nakupte ještě za 1 500 ,
získáte dopravu ZDARMA.

Nákupní košík

0 ks

0

Do dopravy zdarma zbýva 9999,- Kč
Menu

K čemu iontový nápoj?

Nejčastější dotazy v kategorii

PORADNA

Vstoupit do poradny

Štítky

U nás to žije

  • 494Zákazníků online
  • 34 082Položek ve vlastním skladě
  • 8 883Variant produktů
  • 2Novinek
  • 158Značek
  • 380 813Rozdaných dárků
  • 0%Spokojených zákazníků

Potřebujete poradit? Zeptejte se našeho experta

David Mimochodek Operátor zakázek, Prodejna, Publikacni_system, Redakce, specialista na výživu

+420 702 332 233

Napsat dotaz
K čemu iontový nápoj?

redakce FITNESS4U.cz Suplementace pod lupou 0

V každém fitku je běžným standardem pult zaskládaný plastovými lahvemi s pumpičkami, které jsou naplněny iontovými nápoji. Drtivá většina návštěvníků fitka si je také na baru objedná a velmi často ani netuší, jestli a co od takové iontového nápoje očekávat.

K čemu iontový nápoj?

Iontové nápoje se vlastně vyznačují rozpuštěnými ionty, lze je nazvat také elektrolyty, jejichž určitá koncentrace v různých tělesných kompartmentech má zajišťovat optimální tělesné funkce, kupříkladu, když už se bavíme především o cvičení, kontrakci svalu. Jde o to, že během cvičení se potem zbavujeme nejenom vody, ale právě i právě iontů. Tyto ionty je samozřejmě vhodné doplnit.

Jaké známe iontové nápoje?

Iontové drinky můžeme dělit podle toho, jakou koncentraci rozpuštěných látek obsahují. Obsah rozpuštěných látek se přirovnává k obsahu látek v krevní plazmě. Takové dělení nám pak poskytuje tři kategorie.

Hypertonické nápoje jsou takové, jejichž koncentrace solutů je vyšší, než je koncentrace krevní plazmy a pro běžné sportovce nenacházejí příliš uplatnění. Využít je lze v regeneračním procesu po extrémně intenzivním a dlouhotrvajícím tréninku pro opětovné nastavení iontové rovnováhy.

Izotonické nápoje svou koncentrací víceméně odpovídají krevní plazmě a hodí se tak po tréninku pro rehydrataci organismu, protože rozpuštěné látky v tělních i přijímaných tekutinách ovlivňují distribuci vody v organismu.

Hypotonické nápoje jsou kategorií poslední, a logicky tedy budou obsahovat menší množství rozpuštěných látek, než krevní plazma. Ty jsou z těchto tří pro doplňování tekutin během výkonu nejvhodnější. Při sportovním výkonu se totiž zbavujeme iontů ve formě potu, který je hypotonický, je tedy optimální i stejně koncentrovaný nápoj dodávat.

To, jaký iontový nápoj budete pít záleží na tom, jak si sami zakoupený ionťák naředíte. Pro přípravu hypotonického nápoje je třeba se řídit poměry, které jednotlivý výrobce udává, protože každý vyrábí jiný koncentrát, který se dále ředí. Rozhodně neplatí „čím více, tím lépe“, z důvodu rozdílného využití jednotlivých kategorií iontových nápojů popsaného výše. To samé platí, pokud si dáváte iontový nápoj na baru ve fitku. Ne každé fitko, ať už záměrně či nikoli, míchá svým zákazníkům hypotonické drinky pro hydrataci během tréninku. Dle značky výrobce konkrétního produktu, který prodávají, se sami doma podívejte, kolik je ta správná dávka a pokud to lze, takovou dávku pak ve fitku požadujte. Není nutné si do půllitru dávat dvě pumpičky, když optimální hypotonický nápoj vytvoří již jedna pumpička.

Celkově vzato se nad iontovými nápoji vznáší spousta protichůdných názorů a není divu. Opravdový účinek je jen velmi těžko měřitelný, pokud vůbec. Je důležité si uvědomit, že pokud dodržujete základy správného stravování, má vaše tělo při počátku tréninku optimální iontovou rovnováhu a není třeba mu tak ionty doplňovat. Pokud ano, je třeba hledat chybu právě v jídelníčku, což hrozí zejména v období přísných redukčních diet, kdy začíná být strava značně jednostranná a monotónní. Lidské tělo jinak disponuje velmi citlivými kompenzačními mechanismy a umí regulovat i relativně velké změny tak, aby nedocházelo k tělesnému rozvratu. Lze říci, že po intenzivním tréninku tělo začíná pociťovat iontovou nerovnováhu až po přibližně 45 minutách či hodině cvičení. Doplňování tekutin v podobě ionťáku tak začíná mít smysl až v tomto období a do té doby vám naprosto stejnou službu poskytne i obyčejná voda.

Z výše uvedeného je potřeba se zamyslet, pro koho vlastně iontové nápoje jsou. Silový trojbojař, který sice pracuje ve vysokých intenzitách, ale s nízkým objemem práce, při kterém se sotva zapotí, určitě nevyužije veškeré benefity, které iontový nápoj poskytuje. Naopak sportovec, který do fitka přijde pracovat především na fyzičce, ať už je to třeba crossfit nebo bojové sporty, může z ionťáku těžit mnohem více, protože jeho ztráty jsou skrze významné pocení značně vyšší. Stejně tak je třeba zohlednit i roční období, protože v létě se logicky budete potit mnohem více a opět budou ztráty větší. Obecně vzato je iontový nápoj vhodný pro aerobně sportující lidi více, než pro ty, cvičící v anaerobní zóně.

Závěr

Ačkoli se iontové nápoje nedají považovat za základ suplementace, existují momenty, kdy z nich můžete určité benefity vytěžit. Pokud se už rozhodnete iontový nápoj koupit, pečlivě studujte etiketu, abyste si připravovali nápoj o takové koncentraci, která odpovídá situaci, ve které jej chcete používat.

Autor článku

FITNESS4U.cz redakce Články, Redakce

Redaktoři zabývající se odbornými články i texty pro začínající a pokročilé cvičence ze všech sportovních oblastí.

DOPORUČENÉ PRODUKTY

Komentáře

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Editace, odhlášení

Platba a doprava

Platební možnosti:

Hotově/Kartou na prodejněHotově/Kartou na prodejněOnline platba kartouOnline platba kartouTwistoTwistoBankovním převodemBankovním převodemDobírkaDobírkaOnline bankovní platbaOnline bankovní platba

Možnosti dopravy:

Česká pošta - Balík Do rukyČeská pošta - Balík Do rukyČeská pošta - Balík Na poštuČeská pošta - Balík Na poštuBalíkovnaBalíkovnaPPLPPLZásilkovnaZásilkovnaFitness shop HodonínFitness shop Hodonín