CO JE TO PROTEIN A K ČEMU V TĚLE SLOUŽÍ?


8 minut čtení

Proč je ta bílkovina pro naše tělo tak důležitá? Hraje významnou roli jak při hubnutí, tak nabírání svalové hmoty. Víte jak na to?

Co je to protein, proteiňák a bílkovina?

Bílkoviny neboli proteiny jsou pro náš život zcela nezbytné a nenahraditelné. Samotný název protein pochází z řeckého slova „protos“, které označuje první základní složku jakéhokoliv živého organismu. Proteiny jsou přítomny ve všech buňkách každého živého systému a život bez nich je zcela nemožný. (Martinča, 2015, s.37) Naše orgány, svalstvo a tkáně jsou tvořené především bílkovinou, kterou se také musí vyživovat. Bílkoviny se řadí mezi makromolekulární látky, které v základu tvoří aminokyseliny. Počet aminokyselin v jednotlivých bílkovinách se liší a může se pohybovat od stovky až po několik tisíc.

Naše tělo je závislé na příjmu bílkovin z potravy, protože si je nedokáže samo vyrobit. Sportující i méně aktivní jedinci by tedy měli dbát na dostatečný přísun bílkovin a to zejména z potravin, které jsou bohaté na jejich obsah. Bílkoviny lze doplnit také pomocí kvalitních doplňků stravy a to konkrétně proteiny, které jsou velmi oblíbené v syrovátkové formě, CFM formě a z rostlinných bílkovin pro vegany a vegetariány

K čemu slouží bílkovina v našem těle

Bílkoviny se řadí mezi základní živiny a v lidském organismu hrají velmi důležitou roli. V lidském těle plní několik základních funkcí: 

  • Stavební (Strukturální) - představuje protein jako základní stavební kámen pro tvorbu svalové hmoty, tkání a orgánů (např. kolagen).
  • Trávící (Enzymatickou) – obsahují enzymy (trypsin), které jsou nápomocné při trávení. 
  • Hormonální – řídí a usměrňují funkci lidských orgánů. 
  • Transportní – umožňují například přenos kyslíku do svalů a tím zlepšují jejich funkci.  
  • Ochranná – krevní protilátky, které upevňují a zlepšují naší imunitu našeho organismu.
  • Energetickou - při nedostatku sacharidů a tuků dokáže bílkovina posloužit jako energetický zdroj.

Bílkoviny v potravinách – kde je jich nejvíce?

Jak již bylo zmíněno výše, tak bílkoviny plní v lidském těle nenahraditelnou funkci. Zásadní je dbát na jejich dostatečný příjem pomocí kvalitní a pestré stravy. V případě, že nezvládáte každý den chystat kvalitní jídlo a potřebujete udržet, nebo navýšit příjem bílkovin, tak je dobré sáhnout po doplňku stravy, kterým je například syrovátkový protein či CFM protein. Doplněk stravy ve formě proteinového nápoje může být velmi užitečný pro rychlé doplnění požadovaného množství bílkovin, ale také odlehčí vašemu trávení.

V následující tabulce najdete několik typů potravin, které jsou nabité bílkovinami a to jak živočišného, tak i rostlinného původu.

Potravina

Benefity

Obsah bílkovin na 100 g

Maso

 

Je považováno za plnohodnotnou bílkovinu - má ideální poměr aminokyselin. Obsahuje také minerály a vitamíny. Například hovězí maso má vysoký podíl vitamínu B12 a železa.

20 – 30

Vejce

Obsahuje všechny esenciální aminokyseliny a navíc velmi potřebné vitamíny A, D, E a K. Vejce je také bohaté na řadu minerálních látek jako jsou například hořčík, vápník, draslík a železo.

10 - 12

Cottage

Je velmi jemný tvarohový sýr, který obsahuje minimum tuku a je velmi bohatý na vápník, fosfor, selen a některé vitamíny skupiny B

10 – 12 

Bílý jogurt

Obsahuje minimum tuku a cukru. Dále také obsahuje prospěšné bakterie pro náš organismus. 

8 – 10 

Tuňák 

Je velmi bohatý na omega-3 mastné kyseliny, které jsou prospěšné pro náš mozek a srdce. 

25

Losos

Stejně jako tuňák je bohatý na omega-3 mastné kyseliny. 

20

Chia semínka

Působí jako silný antioxidant a jsou výborným zdrojem vlákniny. 

20

Čočka

Obsahuje především velké množství vlákniny, minerálů a vitamínů. 

10

Quinoa

Je považována za superpotravinu, která je velmi bohatá na vápník, hořčík, železo a zinek. Obsahuje také vitamín A a řadu vitamínů B. 

14

Mandle

Jsou velmi bohaté na vitamín E, hořčík a antioxidanty.

20

Rostlinná nebo živočišná bílkovina

V potravinách se vyskytují dva druhy proteinů a to živočišného a rostlinného původu. Je obecně známo, že bílkoviny v nejvyšší kvalitě získáváme především ze živočišných potravin jako je maso, vejce nebo také kvalitní mléčné výrobky. Zejména ve fitness a v silových sportech je velmi oblíbená konzumace masa, které obsahuje bohaté aminokyselinové spektrum podobné svalové hmotě. 

    Rostlinné zdroje bílkovin

    • Plusy – neobsahují téměř žádný cholesterol a mají velmi nízký obsah nasycených tuků. Výhodou je také nízký obsah toxických látek a naopak vysoký obsah vlákniny, minerálů a vitamínů. 
    • Mínusy – nekompletní spektrum esenciálních aminokyselin. Riziko alergických reakcí například na sóju a pšenici. Horší stravitelnost, která může být důsledkem trávících potíží

    Živočišné zdroje bílkovin

    • Plusy – obsahují kompletní spektrum esenciálních aminokyselin a pro lidský organismus jsou velmi dobře stravitelné. Velmi vhodná je konzumace ryb, které navíc obsahují omega-3 mastné kyseliny. 
    • Mínusy – zejména červené maso obsahuje vysoký podíl cholesterolu a nasycených tuků, které mohou způsobit nádorové onemocnění. Některé druhy masa mohou také obsahovat zbytkové stopy antibiotik, léků a chemikálií. 

    Kolik bílkovin naše tělo potřebuje?

    Pokud chceme, aby naše tělo plnilo všechny své funkce dobře a správně, tak potřebujeme pravidelný příjem bílkovin. Některé studie uvádí, že minimální hranice denního příjmu bílkoviny je 0,5 g na kg tělesné hmotnosti. Toto množství však sotva dokáže pokrýt metabolické pochody v organismu a dlouhodobě může být rizikové. Množství příjmu závisí na věku, fyzické činnosti, zdravotním stavu, kojení, ale také třeba na tom, zda se pokoušíme nabrat svalovou hmotu. Jak již bylo popsáno výše, tak můžeme čerpat ze živočišných, ale také rostlinných zdrojů. V následujících bodech si shrneme základní informace o příjmu bílkovin:

    • Zdravý dospělý člověk by měl konzumovat cca 1 g na kg tělesné hmotnosti za den. 
    • U dětí, které jsou ve vývinu, kojících žen nebo například lidí v rekonvalescenci je vhodné příjem bílkovin zvýšit
    • U sportovce, který má cíl nabrat svalovou hmotu se může příjem proteinů pohybovat i okolo 2 g na kg tělesné hmotnosti za den. 
    • Alespoň 1x týdně je dobré zařadit vyšší podíl proteinů rostlinného původu, které mají výrazný podíl vlákniny
    • Důležité je také zmínit, že dlouhodobě vysoký příjem bílkovin může mít souvislost se vznikem nádorů tlustého střeva, rozvojem aterosklerózy nebo poškozením ledvin
    • Nadbytek bílkovin organismus nedokáže vstřebat a zbytky poté vylučuje močovinou

    Doporučená potřeba proteinů u zdravých jedinců:

    Kdo

    g/kg tělesné hmotnosti na den

    Kojenci do 6 měsíců 

    1,7

    Batolata a starší děti

    1-  1,2

    Dospívající 

    1 – 1,5

    Rekreační sportovci 

    1 – 1,2 

    Siloví sportovci 

    1,4 – 1,7

    Dospívající sportovci 

    1,5

    Bílkoviny při hubnutí

    Proteiny jsou naprostým základem jídelníčku všech sportovců, protože plní klíčovou roli při regeneraci, růstu síly, zvýšení objemu svalových vláken, ale také hubnutí. Díky vysokému termickému efektu mají bílkoviny nenahraditelnou funkci při spalování tuku, rýsování svalstva, ale také budování nové svalové hmoty.

    Protein jako základní stavební jednotka pro naše svaly

    Pokud chceme nabrat svalovou hmotu, jsou bílkoviny základní makroživinou, které bychom měli věnovat největší pozornost. Většina dostupných zdrojů uvádí, že optimálním denním příjmem bílkovin pro nárůst svalové hmoty je rozmezí mezi 1,4 – 2 g bílkovin na kg tělesné váhy. Je potřeba si uvědomit, že u každého sportovce je množství velmi individuální a závisí na mnoha dalších aspektech, jako je například náročnost tréninku nebo také schopnost trávení.


    Starší články

    • CO JE TO PROTEIN A K ČEMU V TĚLE SLOUŽÍ?
      8 minut čtení

      CO JE TO PROTEIN A K ČEMU V TĚLE SLOUŽÍ?

      Proč je ta bílkovina pro naše tělo tak důležitá? Hraje významnou roli jak při hubnutí, tak nabírání svalové hmoty. Víte jak na to?

    • VIRIDIAN – ZNAČKA PRO ZDRAVÝ ŽIVOT
      7 minut čtení

      VIRIDIAN – ZNAČKA PRO ZDRAVÝ ŽIVOT

      Jaký je rozdíl mezi vitamínem a Vitamínem? Viridian představuje opravdovou špičku na trhu, pro vaše zdraví a posílení imunity.

    • CO JE KREATIN?
      5 minut čtení

      CO JE KREATIN?

      Velmi populárním a na trhu dlouho dostupným suplementem je kreatin. Ačkoli se vlastně nikdy nestalo, že by jeho oblíbenost klesla, jistou renesanci zažil s nástupem modernějších sloučenin kreatinu. Je kreatin tak účinný suplement, že si zaslouží dlouhé…

    • Jak vybrat SPRÁVNÝ GAINER? Tipy do objemu!
      5 minut čtení

      Jak vybrat SPRÁVNÝ GAINER? Tipy do objemu!

      Produkty, jejichž největší poměrnou složku jsou komplexy sacharidů, takzvané gainery, jsou populární především u mladých lidí. Perfektní marketing a lákavý název slibující rychlý nárůst svalové je samozřejmě přitažlivé, a tak spousta nakupujících sáhne…

    • K čemu iontový nápoj?
      5 minut čtení

      K čemu iontový nápoj?

      V každém fitku je běžným standardem pult zaskládaný plastovými lahvemi s pumpičkami, které jsou naplněny iontovými nápoji. Drtivá většina návštěvníků fitka si je také na baru objedná a velmi často ani netuší, jestli a co od takové iontového nápoje…

    • KDY SÁHNOUT PO PROTEINOVÉ TYČINCE?
      5 minut čtení

      KDY SÁHNOUT PO PROTEINOVÉ TYČINCE?

      Kromě suplementů užívaných v řekněme pravidelných časových intervalech jako jsou proteiny, BCAA, kreatin a mnoho dalších, existuje i celá škála pochutin, mezi které patří i proteinové tyčinky. Ty mohou být dobrými pomocníky pro optimální denní příjem v…

    • Aminokyseliny - kdy vám pomohou, kdy se jim vyhnout + velká videorecenze
      5 minut čtení

      Aminokyseliny - kdy vám pomohou, kdy se jim vyhnout + velká videorecenze

      Aminokyseliny fungují jako základní stavební jednotka bílkovin a tedy logicky hrají důležitou funkci v organismu. Mimo výstavbových a strukturních funkcí ale ve světě fitness lze využít i jejich potenciálu jakožto samostatných složek. Na trhu tak najdete…

    • Pre-workout suplementy, předtréninkové stimulanty či nakopávače - velká videorecenze
      5 minut čtení

      Pre-workout suplementy, předtréninkové stimulanty či nakopávače - velká videorecenze

      Ačkoli je suplementační pyramida již zavedený pojem a předtréninkové stimulanty, preworkouty, nebo chcete-li nakopávače, nejsou na jejím základu, těší se velké oblibě mezi sportovci. To především díky lepšímu soustředění a odjetí tvrdšího tréninku. Díky…

    • Spalovače tuků - velká videorecenze a vše, co o nich musíte vědět
      5 minut čtení

      Spalovače tuků - velká videorecenze a vše, co o nich musíte vědět

      Hubnutí je velkým trendem, není proto divu, že ve snaze shodit co nejvíce a co nejefektivněji se lidé obracejí i na oblast nabídky suplementace. Ta se zase recipročně snaží těmto lidem vyhovět, a tak výrobci vyvíjejí neustále nové produkty, které vám…

    • Proteiny - základní parametry a složení
      5 minut čtení

      Proteiny - základní parametry a složení

      Nedávno vyšlo na našem YouTube kanále video, kde byly v základu probrány ty nejběžnější kategorie proteinů, jejich stručná charakteristika a výhody. Samozřejmě zdaleka ne vše lze vmáčknout do několika minut, proto se v tomto článku pokusím navázat a…

    • Jak poznat a jak si vybrat kvalitní protein
      5 minut čtení

      Jak poznat a jak si vybrat kvalitní protein

      Nabídka suplementace je na dnešním trhu opravdu široká a zorientovat se může být pro někoho poměrně náročné. Ne zanedbatelnou část nabídky tvoří proteiny, které se liší v mnoha ohledech. Pokud vám tedy nestačí ke štěstí to, jak dobře konkrétní značka…

    • Vitamíny a minerály (4): velká videorecenze doplňků stravy
      5 minut čtení

      Vitamíny a minerály (4): velká videorecenze doplňků stravy

      V předchozích článcích jsme si vyjasnili některé pojmy z oblasti vitamínů a minerálů, některé jsme si představili a dnes si v krátkosti zkusíme shrnout, jaké produkty na našem trhu naleznete a které jsou opravdovou špičkou, do které se finance jistě…

    • Vitamíny a minerály (3): omega 3 mastné kyseliny
      5 minut čtení

      Vitamíny a minerály (3): omega 3 mastné kyseliny

      Ačkoli má tato minisérie článků informovat především o základních vitamínech a minerálech, dovolím si sem zařadit právě i Omega 3 mastné kyseliny. Rozhodně totiž můžeme u těchto látek najít společného jmenovatele, kterým je obecně nedostatečný příjem.…

    • Vitamíny a minerály (2): magnesium a vitamín D
      5 minut čtení

      Vitamíny a minerály (2): magnesium a vitamín D

      V minulém článku jsme si nastínili, jak moc jsou pro naše tělo důležité veškeré mikroprvky, a že jejich dostatečné koncentrace jsou v našem těle naprosto zásadní a nezbytné. To vše ale jen v obecné rovině. Dnes si rozebereme trochu více dva z nich a to…

    • Vitamíny a minerály (1): úvod a základní informace
      6 minut čtení

      Vitamíny a minerály (1): úvod a základní informace

      Tento článek by měl sloužit jako úvod do problematiky vitamínů a minerálů, které je dobré mít doma na poličce a pravidelně je doplňovat. Protože nutričně bohatá strava neznamená mít do posledního gramu spočítané bílkoviny, sacharidy a tuky, ale především…