Aminokyseliny - kdy vám pomohou, kdy se jim vyhnout + velká videorecenze


5 minut čtení

Aminokyseliny fungují jako základní stavební jednotka bílkovin a tedy logicky hrají důležitou funkci v organismu. Mimo výstavbových a strukturních funkcí ale ve světě fitness lze využít i jejich potenciálu jakožto samostatných složek. Na trhu tak najdete dnes již velmi široké spektrum různých aminokyselin a jejich odvozenin samostatně k prodeji. Nejznámější směsí volných aminokyselin jsou BCAA, ale zmiňme i arginin, citrulin, karnitin a mnoho dalších.

Náhled videa
f

Tento článek bude zaměřen především na BCAA, protože ve videu jednodušenení prostor se dostat do větších podrobností, a tak jsme tam pouzenastínili širokou škálu možných suplementů. Arginin byl rozebrán v jinémvideu a taktéž článku, takže pokud vás tato problematika zajímá, určitě sepodívejte.

BCAA – Kdy a kolik?

Základ tedy již máme. Víme, co jsou BCAA, že se skládají z aminokyselinvalinu, leucinu a isoleucinu a že nám mohou sloužit jednak jako prostředekpřed svalovým katabolismem a také pomoci v navození anabolismu. To, žejsou ve volné formě velmi usnadňuje jejich vstřebávání a nemusíte takčekat na zpracování trávicí soustavou. BCAA se dokáží vstřebávat již skrzežaludeční stěnu a to v řádech několika minut, na rozdíl od klasickéhosyrovátkového proteinu, jehož aminokyseliny se vám do krve dostávajíhrubým odhadem až po hodině. To umožní rychlé přepnutí do anabolickéhostavu po tréninku, nastartování regeneračních procesů a sraženívyplaveného stresového hormonu kortizolu. Kromě toho nejsou BCAA, narozdíl od mnoha jiných aminokyselin, zpracovávány játry, ale mohou sloužitjako okamžitý substrát pro svaly a mozek. Běžná taková dávka po tréninkuse pohybuje od pěti do deseti gramů, s tím, že navýšení již nepřinášížádný benefit navíc. Naopak to může být v některých případech až nevhodné.

Mají význam ještě jindy?

Kromě období po tréninku lze využít BCAA i před ním, kdy tyto volnéaminokyseliny využíváme jako substrát namísto našich vlastníchaminokyselin, například ze svalových bílkovin. Používat můžeme ve stejnédávce. V rámci běžného režimu tato suplementace není nezbytná, nicméně vobdobí výraznější kalorické restrikce již může suplementace před tréninkemhrát svoji roli.

Třetí variantou, kdy se BCAA běžně používají, je dávkování ráno ihned poprobuzení, kde BCAA hrají opět roli „přepnutí“ organismu do anabolickéhostavu po nočním hladovění. Mimo to je i obecně před prvním jídlem vhodnéorganismus hydratovat, na což stačí samozřejmě i obyčejná voda, nicméněprávě v období redukčních diet může mít použití BCAA svůj význam.

A kdy ne?

Naopak jako nevhodné se jeví dlouhodobé popíjení BCAA během dne. Právědíky vlastnosti BCAA podporovat sekreci inzulínu není optimální je pítneustále jako náhradu běžných tekutin. Hladinu inzulínu se až na výjimkysnažíte mít dlouhodobé pod kontrolou a BCAA v tomto případě nemajípozitivní efekt.

Mimo práci s inzulínem se může negativně projevit i jiná vlastnost.Existují takzvané zákony limitních aminokyselin. Jeden z nich říká, žepokud přijímáte neúměrně vysoký příjem jedné (nebo několika) aminokyselinvede to ke snížení účinnosti metabolismu a využitelnosti těch ostatních. Avzhledem k tomu, že organismus potřebuje všech 22 základních aminokyselin,přičemž z toho 8 může přijímat jedině ze stravy, rozhodně není ve vašemzájmu takto neúměrně přijímat zbytečně vysoká množství třeba právě BCAA.Jako zbytečně vysoké množství můžeme považovat dávku více než 30g běhemjednoho dne.

Leucin

Leucin je považován za „hlavní“ aminokyselinu obsaženou v BCAA. Jenejvíce potentní ve smyslu sekrece inzulínu a dosahuje zhruba 70%efektivity sekrece jako glukóza, tedy řekněme cukr. To navazuje na to, cobylo zmíněno výše o dlouhodobém popíjení BCAA v průběhu celého dne. Leucinse dá ovšem využít i jako velmi účinný startér proteosyntézy. Některéstudie došly k závěrům, že v rámci suplementace leucinu je spíše než potréninku vhodný takzvaný „preloading“. Tedy dávka před tréninkem, kdy pakbude leucin okamžitě dostupný pracujícím svalům pro signalizaciproteosyntézy během poškození svalových struktur v důsledku tréninku.Standartní doporučení znějí dávkovat v rozmezí dvou až pěti gramů leucinu.

Závěr

BCAA jsou v poslední době kontroverzním suplementem a ačkoli jsoumnožstvím lidí opovrhovány, rozhodně nejsou bez účinku. Stále ovšem platí,že suplementem volby určitě nejsou. Neustále je třeba stavět od základůjako je pohyb a správné stravování, případně podpořit snažení základnímisuplementy. Pokud ovšem toto vše již splňujete a chcete své snažení dálepodpořit, jsou BCAA jednou z variant, kterou můžete využít.

Starší články

  • CO JE TO PROTEIN A K ČEMU V TĚLE SLOUŽÍ?
    8 minut čtení

    CO JE TO PROTEIN A K ČEMU V TĚLE SLOUŽÍ?

    Proč je ta bílkovina pro naše tělo tak důležitá? Hraje významnou roli jak při hubnutí, tak nabírání svalové hmoty. Víte jak na to?

  • VIRIDIAN – ZNAČKA PRO ZDRAVÝ ŽIVOT
    7 minut čtení

    VIRIDIAN – ZNAČKA PRO ZDRAVÝ ŽIVOT

    Jaký je rozdíl mezi vitamínem a Vitamínem? Viridian představuje opravdovou špičku na trhu, pro vaše zdraví a posílení imunity.

  • CO JE KREATIN?
    5 minut čtení

    CO JE KREATIN?

    Velmi populárním a na trhu dlouho dostupným suplementem je kreatin. Ačkoli se vlastně nikdy nestalo, že by jeho oblíbenost klesla, jistou renesanci zažil s nástupem modernějších sloučenin kreatinu. Je kreatin tak účinný suplement, že si zaslouží dlouhé…

  • Jak vybrat SPRÁVNÝ GAINER? Tipy do objemu!
    5 minut čtení

    Jak vybrat SPRÁVNÝ GAINER? Tipy do objemu!

    Produkty, jejichž největší poměrnou složku jsou komplexy sacharidů, takzvané gainery, jsou populární především u mladých lidí. Perfektní marketing a lákavý název slibující rychlý nárůst svalové je samozřejmě přitažlivé, a tak spousta nakupujících sáhne…

  • K čemu iontový nápoj?
    5 minut čtení

    K čemu iontový nápoj?

    V každém fitku je běžným standardem pult zaskládaný plastovými lahvemi s pumpičkami, které jsou naplněny iontovými nápoji. Drtivá většina návštěvníků fitka si je také na baru objedná a velmi často ani netuší, jestli a co od takové iontového nápoje…

  • KDY SÁHNOUT PO PROTEINOVÉ TYČINCE?
    5 minut čtení

    KDY SÁHNOUT PO PROTEINOVÉ TYČINCE?

    Kromě suplementů užívaných v řekněme pravidelných časových intervalech jako jsou proteiny, BCAA, kreatin a mnoho dalších, existuje i celá škála pochutin, mezi které patří i proteinové tyčinky. Ty mohou být dobrými pomocníky pro optimální denní příjem v…

  • Aminokyseliny - kdy vám pomohou, kdy se jim vyhnout + velká videorecenze
    5 minut čtení

    Aminokyseliny - kdy vám pomohou, kdy se jim vyhnout + velká videorecenze

    Aminokyseliny fungují jako základní stavební jednotka bílkovin a tedy logicky hrají důležitou funkci v organismu. Mimo výstavbových a strukturních funkcí ale ve světě fitness lze využít i jejich potenciálu jakožto samostatných složek. Na trhu tak najdete…

  • Pre-workout suplementy, předtréninkové stimulanty či nakopávače - velká videorecenze
    5 minut čtení

    Pre-workout suplementy, předtréninkové stimulanty či nakopávače - velká videorecenze

    Ačkoli je suplementační pyramida již zavedený pojem a předtréninkové stimulanty, preworkouty, nebo chcete-li nakopávače, nejsou na jejím základu, těší se velké oblibě mezi sportovci. To především díky lepšímu soustředění a odjetí tvrdšího tréninku. Díky…

  • Spalovače tuků - velká videorecenze a vše, co o nich musíte vědět
    5 minut čtení

    Spalovače tuků - velká videorecenze a vše, co o nich musíte vědět

    Hubnutí je velkým trendem, není proto divu, že ve snaze shodit co nejvíce a co nejefektivněji se lidé obracejí i na oblast nabídky suplementace. Ta se zase recipročně snaží těmto lidem vyhovět, a tak výrobci vyvíjejí neustále nové produkty, které vám…

  • Proteiny - základní parametry a složení
    5 minut čtení

    Proteiny - základní parametry a složení

    Nedávno vyšlo na našem YouTube kanále video, kde byly v základu probrány ty nejběžnější kategorie proteinů, jejich stručná charakteristika a výhody. Samozřejmě zdaleka ne vše lze vmáčknout do několika minut, proto se v tomto článku pokusím navázat a…

  • Jak poznat a jak si vybrat kvalitní protein
    5 minut čtení

    Jak poznat a jak si vybrat kvalitní protein

    Nabídka suplementace je na dnešním trhu opravdu široká a zorientovat se může být pro někoho poměrně náročné. Ne zanedbatelnou část nabídky tvoří proteiny, které se liší v mnoha ohledech. Pokud vám tedy nestačí ke štěstí to, jak dobře konkrétní značka…

  • Vitamíny a minerály (4): velká videorecenze doplňků stravy
    5 minut čtení

    Vitamíny a minerály (4): velká videorecenze doplňků stravy

    V předchozích článcích jsme si vyjasnili některé pojmy z oblasti vitamínů a minerálů, některé jsme si představili a dnes si v krátkosti zkusíme shrnout, jaké produkty na našem trhu naleznete a které jsou opravdovou špičkou, do které se finance jistě…

  • Vitamíny a minerály (3): omega 3 mastné kyseliny
    5 minut čtení

    Vitamíny a minerály (3): omega 3 mastné kyseliny

    Ačkoli má tato minisérie článků informovat především o základních vitamínech a minerálech, dovolím si sem zařadit právě i Omega 3 mastné kyseliny. Rozhodně totiž můžeme u těchto látek najít společného jmenovatele, kterým je obecně nedostatečný příjem.…

  • Vitamíny a minerály (2): magnesium a vitamín D
    5 minut čtení

    Vitamíny a minerály (2): magnesium a vitamín D

    V minulém článku jsme si nastínili, jak moc jsou pro naše tělo důležité veškeré mikroprvky, a že jejich dostatečné koncentrace jsou v našem těle naprosto zásadní a nezbytné. To vše ale jen v obecné rovině. Dnes si rozebereme trochu více dva z nich a to…

  • Vitamíny a minerály (1): úvod a základní informace
    6 minut čtení

    Vitamíny a minerály (1): úvod a základní informace

    Tento článek by měl sloužit jako úvod do problematiky vitamínů a minerálů, které je dobré mít doma na poličce a pravidelně je doplňovat. Protože nutričně bohatá strava neznamená mít do posledního gramu spočítané bílkoviny, sacharidy a tuky, ale především…