Pre-workout suplementy, předtréninkové stimulanty či nakopávače - velká videorecenze


5 minut čtení

Ačkoli je suplementační pyramida již zavedený pojem a předtréninkové stimulanty, preworkouty, nebo chcete-li nakopávače, nejsou na jejím základu, těší se velké oblibě mezi sportovci. To především díky lepšímu soustředění a odjetí tvrdšího tréninku. Díky tomu ve spojení s adekvátní stravou může vaše snažení posunout zase o něco dál. Preworkouty mají napříč výrobci již relativně stálé zastoupení základních složek a inovace v podobě nových látek již nejsou tak markantní. Jakým způsobem tedy vybrat ten správný?

Náhled videa
f

Složení dle vašich potřeb

Pokud si vybíráte, jaký preworkout zvolit, vaše volba by určitě mělakorespondovat s časem tréninku. Spousta preworkoutů obsahuje kofein a jinéstimulanty, které mohou lidem cvičícím v pozdních odpoledních či večerníchhodinách dělat potíže se spánkem. Tyto potíže nemusí nutně být ve smysluproblému s usínáním, ale mohou znamenat i málo kvalitní spánek. To sesamozřejmě projeví celkovou únavou další den, ovšem ne vždy si lidé tentoproblém spojí právě s nakopávačem, když přece usnuli bez problému. Pokudchcete alespoň nějaký stimul centrální nervové soustavy, přestože cvičítevečer, hledejte na preworkoutech extrakt ze zeleného čaje, taurin avitamíny skupiny B, které spolu také fungují poměrně zdařile. Obsahkofeinu v preworkoutech bývá velmi rozmanitý, ale lze obecně říci, že sepohybuje od desítek miligramů až po 200 mg v dávce. Zde by si měli dátpozor především milovníci kávy, kteří se pak snadno v kombinaci s páršálky mohou dostat nad oficiálně doporučený denní příjem kofeinu, 400 mg.Nutno navíc počítat i s tím, že zbytkový kofein se nachází právě i vextraktu ze zeleného čaje, popřípadě ze zdrojů méně častých ve složenípreworkoutů, jako je extrakt ze zelené kávy, yerby maté a jiné.

Ideálními preworkouty pro pozdní tréninky jsou pak samozřejmě ty, kteréobsahují pouze matrix složek především pro lepší prokrvení svalstva, bezstimulantů. Ve složení tak často figuruje arginin, aminokyselina, kteráprávě má na vasodilataci vliv a jí podobná, citrulin. Ve staršíchrecepturách se nacházelo velké množství argininu, který je dnes pomalu alejistě vytlačován zmíněným citrulinem, který nejenže nabízí stejné účinky,ale má ještě další benefity navíc. Tak lze částečně usuzovat i na kvalitupreworkoutů. Výrobci, kteří si skutečně vyhrají se složením a poměremjednotlivých komponent zpravidla budou volit buď větší množství citrulinuve srovnání s argininem, anebo dokonce zvolí pouze citrulin, což se lehceodrazí i na ceně. Arginin má ovšem i tak svou velmi pevnou pozici a jefunkční složkou v těchto suplementech.

Často je k vidění v těchto výrobcích i použití BCAA, které mohou být přitvrdém tréninku využity jako alternativní zdroj energie a mohou tak mít vesložení své místo. Stává se ovšem, že obsah BCAA bývá relativně nízký ažmizivý a jejich přítomnost tak ztrácí na významu i z hlediska dalšíchfunkcí, co se ochrany svalové hmoty týče. Obsah BCAA by v jedné dávce mělbýt alespoň 3 g.

Ti z vás, kteří se snaží o formu do plavek a drží dietu, ale samozřejmě iostatní, by si měli kontrolovat i podíl sacharidů v daném výrobku. Párgramů cukru navíc, které se v dávce mohou objevit, rozhodně nezkazí vašiletní formu, ovšem některé produkty jsou stavěny především provytrvalostní sportovce a mohou obsahovat různé formy sacharidů, jako jenapříklad Vitargo. Pak se najednou dostáváte na řádově vyšší příjemsacharidů a ve striktnějších dietách to už může udělat své. Tytosuplementy tedy sice patří do kategorie předtréninkových produktů, alejsou asi vhodnější pro jiná odvětví než fitness. Veškeré produkty zmíněnéve videu však mají podíl sacharidů naprosto minimální, takže kalorií navícse rozhodně není třeba bát.

Za zmínku stojí i kreatin, který osobně považuji za jeden znejfunkčnějších doplňků.

V předtréninkových suplementech ovšem může někdy nadělat zmatek. Vběžných preworkoutech, pokud se ve složení nachází, je použit hlavněkreatin monohydrát, jehož jednou z funkcí je i lepší hydratace a s tímspojená retence vody v těle, což zejména ženy ne vždy ocení, protože připravidelném užívání se může vaše hmotnost dočasně zvýšit. Stále je toovšem jen voda a po vysazení se vše vrátí zpět. Variantou je užití jinýchforem kreatinu, jako je kreatin HCl, který retenci vody nezpůsobuje. Jeovšem poněkud dražší. Takže buď si pár korun připlatíte, nebo hledejteprodukt úplně bez kreatinu, pokud vás jako doplněk neoslovil.

Závěr

S preworkoutem rozhodně můžete na tréninku zaznamenat lepšídrive a soustředění, ale nezapomeňte, že stále je to jen doplněk. Pokudnějaký používáte, dejte si určitě čas od času pauzu, aby si na něj tělonezvyklo až příliš. Za nějaký čas je vhodné obměnit i výrobce, protože nakonkrétní složení po čase vzniká tolerance a je dobré zkusit trochuodlišné poměry jednotlivých složek. Tak se z preworkoutu nestane pouzeplacebo a rituál, který ve své podstatě ztrácí na významu.

Starší články

  • CO JE TO PROTEIN A K ČEMU V TĚLE SLOUŽÍ?
    8 minut čtení

    CO JE TO PROTEIN A K ČEMU V TĚLE SLOUŽÍ?

    Proč je ta bílkovina pro naše tělo tak důležitá? Hraje významnou roli jak při hubnutí, tak nabírání svalové hmoty. Víte jak na to?

  • VIRIDIAN – ZNAČKA PRO ZDRAVÝ ŽIVOT
    7 minut čtení

    VIRIDIAN – ZNAČKA PRO ZDRAVÝ ŽIVOT

    Jaký je rozdíl mezi vitamínem a Vitamínem? Viridian představuje opravdovou špičku na trhu, pro vaše zdraví a posílení imunity.

  • CO JE KREATIN?
    5 minut čtení

    CO JE KREATIN?

    Velmi populárním a na trhu dlouho dostupným suplementem je kreatin. Ačkoli se vlastně nikdy nestalo, že by jeho oblíbenost klesla, jistou renesanci zažil s nástupem modernějších sloučenin kreatinu. Je kreatin tak účinný suplement, že si zaslouží dlouhé…

  • Jak vybrat SPRÁVNÝ GAINER? Tipy do objemu!
    5 minut čtení

    Jak vybrat SPRÁVNÝ GAINER? Tipy do objemu!

    Produkty, jejichž největší poměrnou složku jsou komplexy sacharidů, takzvané gainery, jsou populární především u mladých lidí. Perfektní marketing a lákavý název slibující rychlý nárůst svalové je samozřejmě přitažlivé, a tak spousta nakupujících sáhne…

  • K čemu iontový nápoj?
    5 minut čtení

    K čemu iontový nápoj?

    V každém fitku je běžným standardem pult zaskládaný plastovými lahvemi s pumpičkami, které jsou naplněny iontovými nápoji. Drtivá většina návštěvníků fitka si je také na baru objedná a velmi často ani netuší, jestli a co od takové iontového nápoje…

  • KDY SÁHNOUT PO PROTEINOVÉ TYČINCE?
    5 minut čtení

    KDY SÁHNOUT PO PROTEINOVÉ TYČINCE?

    Kromě suplementů užívaných v řekněme pravidelných časových intervalech jako jsou proteiny, BCAA, kreatin a mnoho dalších, existuje i celá škála pochutin, mezi které patří i proteinové tyčinky. Ty mohou být dobrými pomocníky pro optimální denní příjem v…

  • Aminokyseliny - kdy vám pomohou, kdy se jim vyhnout + velká videorecenze
    5 minut čtení

    Aminokyseliny - kdy vám pomohou, kdy se jim vyhnout + velká videorecenze

    Aminokyseliny fungují jako základní stavební jednotka bílkovin a tedy logicky hrají důležitou funkci v organismu. Mimo výstavbových a strukturních funkcí ale ve světě fitness lze využít i jejich potenciálu jakožto samostatných složek. Na trhu tak najdete…

  • Pre-workout suplementy, předtréninkové stimulanty či nakopávače - velká videorecenze
    5 minut čtení

    Pre-workout suplementy, předtréninkové stimulanty či nakopávače - velká videorecenze

    Ačkoli je suplementační pyramida již zavedený pojem a předtréninkové stimulanty, preworkouty, nebo chcete-li nakopávače, nejsou na jejím základu, těší se velké oblibě mezi sportovci. To především díky lepšímu soustředění a odjetí tvrdšího tréninku. Díky…

  • Spalovače tuků - velká videorecenze a vše, co o nich musíte vědět
    5 minut čtení

    Spalovače tuků - velká videorecenze a vše, co o nich musíte vědět

    Hubnutí je velkým trendem, není proto divu, že ve snaze shodit co nejvíce a co nejefektivněji se lidé obracejí i na oblast nabídky suplementace. Ta se zase recipročně snaží těmto lidem vyhovět, a tak výrobci vyvíjejí neustále nové produkty, které vám…

  • Proteiny - základní parametry a složení
    5 minut čtení

    Proteiny - základní parametry a složení

    Nedávno vyšlo na našem YouTube kanále video, kde byly v základu probrány ty nejběžnější kategorie proteinů, jejich stručná charakteristika a výhody. Samozřejmě zdaleka ne vše lze vmáčknout do několika minut, proto se v tomto článku pokusím navázat a…

  • Jak poznat a jak si vybrat kvalitní protein
    5 minut čtení

    Jak poznat a jak si vybrat kvalitní protein

    Nabídka suplementace je na dnešním trhu opravdu široká a zorientovat se může být pro někoho poměrně náročné. Ne zanedbatelnou část nabídky tvoří proteiny, které se liší v mnoha ohledech. Pokud vám tedy nestačí ke štěstí to, jak dobře konkrétní značka…

  • Vitamíny a minerály (4): velká videorecenze doplňků stravy
    5 minut čtení

    Vitamíny a minerály (4): velká videorecenze doplňků stravy

    V předchozích článcích jsme si vyjasnili některé pojmy z oblasti vitamínů a minerálů, některé jsme si představili a dnes si v krátkosti zkusíme shrnout, jaké produkty na našem trhu naleznete a které jsou opravdovou špičkou, do které se finance jistě…

  • Vitamíny a minerály (3): omega 3 mastné kyseliny
    5 minut čtení

    Vitamíny a minerály (3): omega 3 mastné kyseliny

    Ačkoli má tato minisérie článků informovat především o základních vitamínech a minerálech, dovolím si sem zařadit právě i Omega 3 mastné kyseliny. Rozhodně totiž můžeme u těchto látek najít společného jmenovatele, kterým je obecně nedostatečný příjem.…

  • Vitamíny a minerály (2): magnesium a vitamín D
    5 minut čtení

    Vitamíny a minerály (2): magnesium a vitamín D

    V minulém článku jsme si nastínili, jak moc jsou pro naše tělo důležité veškeré mikroprvky, a že jejich dostatečné koncentrace jsou v našem těle naprosto zásadní a nezbytné. To vše ale jen v obecné rovině. Dnes si rozebereme trochu více dva z nich a to…

  • Vitamíny a minerály (1): úvod a základní informace
    6 minut čtení

    Vitamíny a minerály (1): úvod a základní informace

    Tento článek by měl sloužit jako úvod do problematiky vitamínů a minerálů, které je dobré mít doma na poličce a pravidelně je doplňovat. Protože nutričně bohatá strava neznamená mít do posledního gramu spočítané bílkoviny, sacharidy a tuky, ale především…