Pre-workout suplementy, předtréninkové stimulanty či nakopávače - velká videorecenze | FITNESS4U
Domů

+420 725 080 000 (Po-Pá, 7-16 h)

+420 725 080 000 (Po-Pá, 7-16 h)

Nakupte ještě za 1 500 ,
získáte dopravu ZDARMA.

Nákupní košík

0 ks

0

Do dopravy zdarma zbýva 9999,- Kč
Menu

Pre-workout suplementy, předtréninkové stimulanty či nakopávače - velká videorecenze

Nejčastější dotazy v kategorii

PORADNA

Vstoupit do poradny

U nás to žije

  • 484Zákazníků online
  • 31 959Položek ve vlastním skladě
  • 8 873Variant produktů
  • 1Novinek
  • 158Značek
  • 381 353Rozdaných dárků
  • 0%Spokojených zákazníků

Potřebujete poradit? Zeptejte se našeho experta

David Mimochodek Operátor zakázek, Prodejna, Publikacni_system, Redakce, specialista na výživu

+420 702 332 233

Napsat dotaz
Pre-workout suplementy, předtréninkové stimulanty či nakopávače - velká videorecenze

Jurák Viktor Suplementace pod lupou 0

Ačkoli je suplementační pyramida již zavedený pojem a předtréninkové stimulanty, preworkouty, nebo chcete-li nakopávače, nejsou na jejím základu, těší se velké oblibě mezi sportovci. To především díky lepšímu soustředění a odjetí tvrdšího tréninku. Díky tomu ve spojení s adekvátní stravou může vaše snažení posunout zase o něco dál. Preworkouty mají napříč výrobci již relativně stálé zastoupení základních složek a inovace v podobě nových látek již nejsou tak markantní. Jakým způsobem tedy vybrat ten správný?

Složení dle vašich potřeb

Pokud si vybíráte, jaký preworkout zvolit, vaše volba by určitě měla korespondovat s časem tréninku. Spousta preworkoutů obsahuje kofein a jiné stimulanty, které mohou lidem cvičícím v pozdních odpoledních či večerních hodinách dělat potíže se spánkem. Tyto potíže nemusí nutně být ve smyslu problému s usínáním, ale mohou znamenat i málo kvalitní spánek. To se samozřejmě projeví celkovou únavou další den, ovšem ne vždy si lidé tento problém spojí právě s nakopávačem, když přece usnuli bez problému. Pokud chcete alespoň nějaký stimul centrální nervové soustavy, přestože cvičíte večer, hledejte na preworkoutech extrakt ze zeleného čaje, taurin a vitamíny skupiny B, které spolu také fungují poměrně zdařile. Obsah kofeinu v preworkoutech bývá velmi rozmanitý, ale lze obecně říci, že se pohybuje od desítek miligramů až po 200 mg v dávce. Zde by si měli dát pozor především milovníci kávy, kteří se pak snadno v kombinaci s pár šálky mohou dostat nad oficiálně doporučený denní příjem kofeinu, 400 mg. Nutno navíc počítat i s tím, že zbytkový kofein se nachází právě i v extraktu ze zeleného čaje, popřípadě ze zdrojů méně častých ve složení preworkoutů, jako je extrakt ze zelené kávy, yerby maté a jiné.

Ideálními preworkouty pro pozdní tréninky jsou pak samozřejmě ty, které obsahují pouze matrix složek především pro lepší prokrvení svalstva, bez stimulantů. Ve složení tak často figuruje arginin, aminokyselina, která právě má na vasodilataci vliv a jí podobná, citrulin. Ve starších recepturách se nacházelo velké množství argininu, který je dnes pomalu ale jistě vytlačován zmíněným citrulinem, který nejenže nabízí stejné účinky, ale má ještě další benefity navíc. Tak lze částečně usuzovat i na kvalitu preworkoutů. Výrobci, kteří si skutečně vyhrají se složením a poměrem jednotlivých komponent zpravidla budou volit buď větší množství citrulinu ve srovnání s argininem, anebo dokonce zvolí pouze citrulin, což se lehce odrazí i na ceně. Arginin má ovšem i tak svou velmi pevnou pozici a je funkční složkou v těchto suplementech.

Často je k vidění v těchto výrobcích i použití BCAA, které mohou být při tvrdém tréninku využity jako alternativní zdroj energie a mohou tak mít ve složení své místo. Stává se ovšem, že obsah BCAA bývá relativně nízký až mizivý a jejich přítomnost tak ztrácí na významu i z hlediska dalších funkcí, co se ochrany svalové hmoty týče. Obsah BCAA by v jedné dávce měl být alespoň 3 g.

Ti z vás, kteří se snaží o formu do plavek a drží dietu, ale samozřejmě i ostatní, by si měli kontrolovat i podíl sacharidů v daném výrobku. Pár gramů cukru navíc, které se v dávce mohou objevit, rozhodně nezkazí vaši letní formu, ovšem některé produkty jsou stavěny především pro vytrvalostní sportovce a mohou obsahovat různé formy sacharidů, jako je například Vitargo. Pak se najednou dostáváte na řádově vyšší příjem sacharidů a ve striktnějších dietách to už může udělat své. Tyto suplementy tedy sice patří do kategorie předtréninkových produktů, ale jsou asi vhodnější pro jiná odvětví než fitness. Veškeré produkty zmíněné ve videu však mají podíl sacharidů naprosto minimální, takže kalorií navíc se rozhodně není třeba bát.

Za zmínku stojí i kreatin, který osobně považuji za jeden z nejfunkčnějších doplňků.

V předtréninkových suplementech ovšem může někdy nadělat zmatek. V běžných preworkoutech, pokud se ve složení nachází, je použit hlavně kreatin monohydrát, jehož jednou z funkcí je i lepší hydratace a s tím spojená retence vody v těle, což zejména ženy ne vždy ocení, protože při pravidelném užívání se může vaše hmotnost dočasně zvýšit. Stále je to ovšem jen voda a po vysazení se vše vrátí zpět. Variantou je užití jiných forem kreatinu, jako je kreatin HCl, který retenci vody nezpůsobuje. Je ovšem poněkud dražší. Takže buď si pár korun připlatíte, nebo hledejte produkt úplně bez kreatinu, pokud vás jako doplněk neoslovil.

Závěr

S preworkoutem rozhodně můžete na tréninku zaznamenat lepší drive a soustředění, ale nezapomeňte, že stále je to jen doplněk. Pokud nějaký používáte, dejte si určitě čas od času pauzu, aby si na něj tělo nezvyklo až příliš. Za nějaký čas je vhodné obměnit i výrobce, protože na konkrétní složení po čase vzniká tolerance a je dobré zkusit trochu odlišné poměry jednotlivých složek. Tak se z preworkoutu nestane pouze placebo a rituál, který ve své podstatě ztrácí na významu.

Autor článku

Viktor Jurák Redakce

Expert na fitness, kulturistiku a zdravý životní styl.

DOPORUČENÉ PRODUKTY

Komentáře

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Editace, odhlášení

Platba a doprava

Platební možnosti:

Hotově/Kartou na prodejněHotově/Kartou na prodejněOnline platba kartouOnline platba kartouTwistoTwistoBankovním převodemBankovním převodemDobírkaDobírkaOnline bankovní platbaOnline bankovní platba

Možnosti dopravy:

Česká pošta - Balík Do rukyČeská pošta - Balík Do rukyČeská pošta - Balík Na poštuČeská pošta - Balík Na poštuBalíkovnaBalíkovnaPPLPPLZásilkovnaZásilkovnaFitness shop HodonínFitness shop Hodonín