scroll_to_content

Pre-workout suplementy, předtréninkové stimulanty či nakopávače - velká videorecenze

f

Složení dle vašich potřeb

Pokud si vybíráte, jaký preworkout zvolit, vaše volba by určitě mělakorespondovat s časem tréninku. Spousta preworkoutů obsahuje kofein a jinéstimulanty, které mohou lidem cvičícím v pozdních odpoledních či večerníchhodinách dělat potíže se spánkem. Tyto potíže nemusí nutně být ve smysluproblému s usínáním, ale mohou znamenat i málo kvalitní spánek. To sesamozřejmě projeví celkovou únavou další den, ovšem ne vždy si lidé tentoproblém spojí právě s nakopávačem, když přece usnuli bez problému. Pokudchcete alespoň nějaký stimul centrální nervové soustavy, přestože cvičítevečer, hledejte na preworkoutech extrakt ze zeleného čaje, taurin avitamíny skupiny B, které spolu také fungují poměrně zdařile. Obsahkofeinu v preworkoutech bývá velmi rozmanitý, ale lze obecně říci, že sepohybuje od desítek miligramů až po 200 mg v dávce. Zde by si měli dátpozor především milovníci kávy, kteří se pak snadno v kombinaci s páršálky mohou dostat nad oficiálně doporučený denní příjem kofeinu, 400 mg.Nutno navíc počítat i s tím, že zbytkový kofein se nachází právě i vextraktu ze zeleného čaje, popřípadě ze zdrojů méně častých ve složenípreworkoutů, jako je extrakt ze zelené kávy, yerby maté a jiné.

Ideálními preworkouty pro pozdní tréninky jsou pak samozřejmě ty, kteréobsahují pouze matrix složek především pro lepší prokrvení svalstva, bezstimulantů. Ve složení tak často figuruje arginin, aminokyselina, kteráprávě má na vasodilataci vliv a jí podobná, citrulin. Ve staršíchrecepturách se nacházelo velké množství argininu, který je dnes pomalu alejistě vytlačován zmíněným citrulinem, který nejenže nabízí stejné účinky,ale má ještě další benefity navíc. Tak lze částečně usuzovat i na kvalitupreworkoutů. Výrobci, kteří si skutečně vyhrají se složením a poměremjednotlivých komponent zpravidla budou volit buď větší množství citrulinuve srovnání s argininem, anebo dokonce zvolí pouze citrulin, což se lehceodrazí i na ceně. Arginin má ovšem i tak svou velmi pevnou pozici a jefunkční složkou v těchto suplementech.

Často je k vidění v těchto výrobcích i použití BCAA, které mohou být přitvrdém tréninku využity jako alternativní zdroj energie a mohou tak mít vesložení své místo. Stává se ovšem, že obsah BCAA bývá relativně nízký ažmizivý a jejich přítomnost tak ztrácí na významu i z hlediska dalšíchfunkcí, co se ochrany svalové hmoty týče. Obsah BCAA by v jedné dávce mělbýt alespoň 3 g.

Ti z vás, kteří se snaží o formu do plavek a drží dietu, ale samozřejmě iostatní, by si měli kontrolovat i podíl sacharidů v daném výrobku. Párgramů cukru navíc, které se v dávce mohou objevit, rozhodně nezkazí vašiletní formu, ovšem některé produkty jsou stavěny především provytrvalostní sportovce a mohou obsahovat různé formy sacharidů, jako jenapříklad Vitargo. Pak se najednou dostáváte na řádově vyšší příjemsacharidů a ve striktnějších dietách to už může udělat své. Tytosuplementy tedy sice patří do kategorie předtréninkových produktů, alejsou asi vhodnější pro jiná odvětví než fitness. Veškeré produkty zmíněnéve videu však mají podíl sacharidů naprosto minimální, takže kalorií navícse rozhodně není třeba bát.

Za zmínku stojí i kreatin, který osobně považuji za jeden znejfunkčnějších doplňků.

V předtréninkových suplementech ovšem může někdy nadělat zmatek. Vběžných preworkoutech, pokud se ve složení nachází, je použit hlavněkreatin monohydrát, jehož jednou z funkcí je i lepší hydratace a s tímspojená retence vody v těle, což zejména ženy ne vždy ocení, protože připravidelném užívání se může vaše hmotnost dočasně zvýšit. Stále je toovšem jen voda a po vysazení se vše vrátí zpět. Variantou je užití jinýchforem kreatinu, jako je kreatin HCl, který retenci vody nezpůsobuje. Jeovšem poněkud dražší. Takže buď si pár korun připlatíte, nebo hledejteprodukt úplně bez kreatinu, pokud vás jako doplněk neoslovil.

Závěr

S preworkoutem rozhodně můžete na tréninku zaznamenat lepšídrive a soustředění, ale nezapomeňte, že stále je to jen doplněk. Pokudnějaký používáte, dejte si určitě čas od času pauzu, aby si na něj tělonezvyklo až příliš. Za nějaký čas je vhodné obměnit i výrobce, protože nakonkrétní složení po čase vzniká tolerance a je dobré zkusit trochuodlišné poměry jednotlivých složek. Tak se z preworkoutu nestane pouzeplacebo a rituál, který ve své podstatě ztrácí na významu.

Doporučené produkty

49 Kč
-20 % -10 Kč
39 Kč
899 Kč
-17 % -150 Kč
749 Kč
60 Kč
-30 % -18 Kč
42 Kč