Co je kreatin? | FITNESS4U
Domů

+420 725 080 000 (Po-Pá, 7-16 h)

+420 725 080 000 (Po-Pá, 7-16 h)

Nakupte ještě za 1 500 ,
získáte dopravu ZDARMA.

Nákupní košík

0 ks

0

Do dopravy zdarma zbýva 9999,- Kč
Menu

Co je kreatin?

Nejčastější dotazy v kategorii

PORADNA

Vstoupit do poradny

Štítky

U nás to žije

  • 264Zákazníků online
  • 75 042Položek ve vlastním skladě
  • 9 256Variant produktů
  • 83Novinek
  • 145Značek
  • 278 843Rozdaných dárků
  • 0%Spokojených zákazníků

Potřebujete poradit? Zeptejte se našeho experta

Michael Šustr Prodejna

+420 735 022 222 Expert na sportovní a zdravou výživu. Aktivní soutěžní kulturista.

Napsat dotaz
Co je kreatin?

Jurák Viktor Suplementace pod lupou 0

Velmi populárním a na trhu dlouho dostupným suplementem je kreatin. Ačkoli se vlastně nikdy nestalo, že by jeho oblíbenost klesla, jistou renesanci zažil s nástupem modernějších sloučenin kreatinu. Je kreatin tak účinný suplement, že si zaslouží dlouhé roky na výsluní? A o kolik lepší jsou moderní sloučeniny kreatinu? Podívejme se na kreatin v tomto článku.

Co je kreatin?

Kreatin je látka tělu vlastní, kterou si běžně vytváříme. Mimo to získáváme kreatin i ze stravy, nejvíce pak z červeného masa. V běžných podmínkách, kdy nevyužíváme kreatin jako doplněk výživy, jsou naše tělesné zásoby „nasyceny“ přibližně ze 60 - 70%.

Kreatin je zásobou rychle dostupné energie pro naše svaly. Veškerá energie, kterou naše tělo získává z makroživin, se v těle přeměňuje na jakousi univerzální měnu, kterou lze platit v celém těle. Ať už je to buněčný transport, udržování stálosti vnitřního prostředí, či - pro nás nejvýznamnější – svalová kontrakce. Touto měnou je ATP (adenosintrifosfát), obsahující makroergní vazby, které jsou plné energie. Při zisku energie je z ATP odštěpen jeden fosfát za vzniku ADP (adenosindifosfátu). Nějakou dobu by tělu trvalo tyto vazby obnovit a to je právě místo pro kreatin. Ten umí v těle koncentrovat fosfáty ve formě kreatin-fosfátu, který je rychle poskytne pro ADP, čímž zpět získáme ATP a sval tak může další chvíli pracovat za vysokých intenzit.

Energetické krytí z ATP je pro pracující sval pouze po dobu několika prvních sekund. Plynule pak přechází krytí na anaerobní glykolýzu, tedy využívání sacharidů a konečně na oxidativní metabolismus, který je energeticky nejvýhodnější, nicméně sval při něm nepracuje za takových intenzit. Nutno podotknout, že všechny energetické systémy jsou využívány najednou, liší se jen procentuální zastoupení jednotlivých systémů v časovém průběhu dané aktivity. Vzhledem k tomu, že kreatin napomáhá systému využívající ATP, projeví se jeho benefit v oblasti silových opakování přibližně do 10 sekund výkonu. To dělá kreatin výborným doplňkem pro silové sporty, ale také jakékoli jiné, protože benefitů poskytuje celou řadu. Jmenujme kupříkladu zlepšení tělesné kompozice, zlepšení regenerace, lepší rychlostní výkon, nebo i lepší výživu kostí.

Nevýhody?

Mnoho lidí stále prostupuje panika, která je vyvolána starými mýty o kreatinu, které se nějakým způsobem stále tradují. Tou nejčastější je, že kreatin vyvolává enormní zadržování vody. Ačkoli je pravda, že suplementace kreatinu může vytvořit mírný vodní podkožní film, většina vody je stále především ve svalech. Tam naopak je velmi žádoucí, je totiž tím jediným rozpouštědlem pro všechny buněčné reakce. Nelze toto mírné zadržení považovat jedním rázem za nevýhodu. Kreatin monohydrát je jedním z nejvíce prozkoumaných suplementů vůbec a lze o něm mluvit v zásadě jen pozitivně. Dokonce ani dlouhodobá suplementace v řádu let nevyvolala žádné vedlejší účinky.

Revoluční formy

Na trhu lze dnes najít i nové formy kreatinu, které jsou proklamovány jako lepší a účinnější. Je v nich oproti běžnému monohydrátu rozdíl? Ačkoli se jisté nuance mezi novějšími formami najdou, ve výsledku vás v poměru cena/výkon vyjde určitě nejlépe právě monohydrát. Někteří jedinci mohou být citlivější na běžný monohydrát z hlediska trávení a zde pak je na místě uvažovat o těchto alternativách. Už jen proto, že naprostá většina studií je prováděna s monohydrátem, je tou ideální volbou. Novější formy s různými chemickými „ocásky“ na své molekule se mohou odrazit například na vstřebatelnosti ve střevech nebo transportu skrze membrány ve svalech, ale zásadní rozdíl netřeba hledat – stále je to jedna a ta samá molekula kreatinu, která má v buňce stejný účinek. Nad čím je ovšem při koupi kreatinu vhodné se pozastavit, je mikronizovaná forma kreatinu. Tato informace na obalu vám zaručuje, že kreatin bude nejen lépe rozpustný ve vodě, ale díky tomu, takový prášek má mnohem menší částice, poskytuje ve střevech mnohem větší plochu kontaktu se střevní sliznicí a vstřebatelnost je tím pádem vyšší.

Dávkování

Tím nejstarším protokolem vůbec je systém s nasycovací fází, kde se v prvním týdnu dostáváte na dávky 4 x 5g denně a v dalších 4-6 týdnech snižujete dávku na polovinu, tedy 2 x 5g denně. Ačkoli tato superkompenzace kreatinem může mít vliv na rychlost nasycení buněk kreatinem, oproti modernějšímu protokolu nemá z dlouhodobého hlediska v řádu týdnů až měsíců na nasycení buněk vliv. Účinek tedy bude stejný. Novější protokol jednoduše vypouští nasycovací fázi a vy tak konstantně dávkujete 2 x 5g denně. Který zvolíte, je tak pouze na vás.

Závěr

Investice do kreatinu se vám rozhodně vyplatí, a pokud už nějaký ten základ jako vitamíny, minerály a podobě máte, rozhodně vás kreatin může zase o kus posunout. Jeho největší výhodou je to, že účinek je patrný už v relativně krátkém horizontu několika týdnů, což vám na psychice jedině přidá a vy tak do tréninku dostanete nový drive.

Autor článku

Viktor Jurák Redakce

Expert na fitness, kulturistiku a zdravý životní styl.

DOPORUČENÉ PRODUKTY

Komentáře

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Editace, odhlášení

Platba a doprava

Platební možnosti:

Hotově/Kartou na prodejněHotově/Kartou na prodejněOnline platba kartouOnline platba kartouTwistoTwistoBankovním převodemBankovním převodemDobírkaDobírkaOnline bankovní převodOnline bankovní převod

Možnosti dopravy:

Nejvýhodnější doprava do rukyNejvýhodnější doprava do rukyPPLPPLČeská pošta - Balík Do rukyČeská pošta - Balík Do rukyČeská pošta - Balík Na poštuČeská pošta - Balík Na poštuČeská pošta - Balík Do balíkovnyČeská pošta - Balík Do balíkovnyZásilkovnaZásilkovnaFitness shop HodonínFitness shop Hodonín