Jak poznat a jak si vybrat kvalitní protein


5 minut čtení

Nabídka suplementace je na dnešním trhu opravdu široká a zorientovat se může být pro někoho poměrně náročné. Ne zanedbatelnou část nabídky tvoří proteiny, které se liší v mnoha ohledech. Pokud vám tedy nestačí ke štěstí to, jak dobře konkrétní značka chutná, je tento článek právě pro vás. Každý protein má svá jistá specifika a hodí se k odlišnému užití. Jak tedy postupovat při výběru toho nejvhodnějšího právě pro vás?

Základní parametry

Protein často bývá jedním z prvních suplementů, po kterých cvičenec sáhne. Parametrů a kombinací, ze kterých můžete vybírat, je samozřejmě mnohem více, než je možno pokrýt jedním článkem. Pojďme si ale ukázat ty naprosto základní, které vám mohou napomoci v rozhodování.

Obsah bílkovin

Obsah bílkovin na 100 gramů produktu třídí proteinové doplňky do dvou základních skupin. Tou první jsou proteinové koncentráty, jejichž hodnota obsahu bílkovin se pohybuje někde v rozmezí 60 % (Takové produkty jsou často ne úplně čistě proteinové, ale obsahují další složky, jako třeba jistý podíl sacharidů, a doporučují se většinou v objemových přípravách) až 80 % (Ty už slouží většinou výhradně k navýšení příjmu bílkovin). Je to asi ta nejvšestrannější kategorie, hodí se jak k dochucení různých jídel, jako jsou kaše ke snídani, tvaroh před spaním nebo dokonce pečení, tak jako záchrana v době, kdy si chcete udržet denní příjem bílkovin, ale nemáte čas na přípravu vlastního jídla anebo není po ruce žádné stravovací zařízení s kvalitními potravinami. Využití naleznou také v objemových či redukčních dietách, zkrátka jsou jakousi kategorií all-in-one.

Druhou skupinou jsou takzvané proteinové izoláty. Zde se obsah bílkovin dostává až nad 90 % a tradičně se využívají hlavně v redukčních dietách. Dle mého tou hlavní výhodou proteinových izolátů je velmi nízký, takřka nulový podíl laktózy. Ta je častým důvodem trávicích obtíží u jedinců s určitým stupněm intolerance. Dnešní produkty jsou většinou již na takové úrovni kvality, že i běžný koncentrát nedělá problémy. Pokud je někdo skutečně na obsah laktózy velmi citlivý, s kvalitním izolátem by neměl pociťovat žádné obtíže. V krajním případě lze sáhnout po jiných zdrojích bílkovin, jako jsou hráškové, rýžové a mnohé další proteiny, které již laktózu ze své podstaty neobsahují vůbec.

Doba trávení

Obecně vzato jsou téměř veškeré kategorie proteinových přípravků ve srovnání s běžným jídlem mnohem rychleji využitelné pro tělo, což je třeba mít na paměti vždy.

Tím absolutně nejrychlejším je rozhodně hydrolyzát. Hydrolýza znamená zkracování bílkovinných řetězců štěpením jejich chemických vazeb na kratší (a tím pádem rychleji vstřebatelnější) úseky, takzvané oligopeptidy. Podle toho, jak moc velkým stupněm hydrolýzy bílkovina projde ji řadíme na stupnici DH až do hodnoty 32. Vyšší hodnota nutně neznamená lepší hodnota. Je pouze rychleji vstřebána, protože jsou v takové směsi obsaženy kratší fragmenty bílkovin, které jsou tělem enzymaticky zpracovány rychleji než ty dlouhé. I díky tomu je vhodné u takového proteinu používat nižší dávky. Ti z vás, kteří po tréninku užívají například 40 g prášku, by u hydrolyzátu měli použít raději méně a zbytek doplnit běžným proteinem, například klasickým koncentrátem. Doba vstřebávání je různá, dle stupně hydrolýzy, ale lze počítat s půlhodinou až hodinou.

Druhým nejrychlejším proteinem je již zmíněný izolát, u nějž je doba vstřebávání přibližně dvojnásobná. Téměř stejně je na tom i klasický koncentrát. Jedna až dvě hodiny je třeba stále považovat za velmi rychlou dobu vstřebání.

Tím nejpomalejším je kasein. Je třeba mít na paměti, že pomalé vstřebávání se nerovná špatné vstřebávání. Naopak, vstřebávání je velmi kvalitní a přísun aminokyselin do těla je rozložen do relativně dlouhého intervalu čtyř až osmi hodin, což je ideální například na noc. Výzkum také poukazuje i na výbornou pomoc kaseinu v potréninkovém nápoji, kdy kombinace hydrolyzátu, klasického koncentrátu a micelárního kaseinu přibližně v poměru 1:2:1 je vůbec nejlepší kombinací pro nastartování proteosyntézy, sražení kortizolu a nastartování regeneračních procesů. Jakousi kombinací jednotlivých druhů vznikají tzv. vícesložkové proteiny, které kombinují výhody všech zmíněných skupin.

Záleží na vás, který protein a k čemu hodláte využít. Každý protein má jisté benefity, ovšem s žádným nelze udělat chybu a spektra výhod každé skupiny se velkou měrou překrývají. Nelze ukázat na jeden protein, že by byl lepší než ty ostatní, nicméně pokud neplánujete pořídit více druhů proteinů najednou, doporučil bych začít u nestárnoucí klasiky, kterou je syrovátkový koncentrát.

Starší články

  • CO JE TO PROTEIN A K ČEMU V TĚLE SLOUŽÍ?
    8 minut čtení

    CO JE TO PROTEIN A K ČEMU V TĚLE SLOUŽÍ?

    Proč je ta bílkovina pro naše tělo tak důležitá? Hraje významnou roli jak při hubnutí, tak nabírání svalové hmoty. Víte jak na to?

  • VIRIDIAN – ZNAČKA PRO ZDRAVÝ ŽIVOT
    7 minut čtení

    VIRIDIAN – ZNAČKA PRO ZDRAVÝ ŽIVOT

    Jaký je rozdíl mezi vitamínem a Vitamínem? Viridian představuje opravdovou špičku na trhu, pro vaše zdraví a posílení imunity.

  • CO JE KREATIN?
    5 minut čtení

    CO JE KREATIN?

    Velmi populárním a na trhu dlouho dostupným suplementem je kreatin. Ačkoli se vlastně nikdy nestalo, že by jeho oblíbenost klesla, jistou renesanci zažil s nástupem modernějších sloučenin kreatinu. Je kreatin tak účinný suplement, že si zaslouží dlouhé…

  • Jak vybrat SPRÁVNÝ GAINER? Tipy do objemu!
    5 minut čtení

    Jak vybrat SPRÁVNÝ GAINER? Tipy do objemu!

    Produkty, jejichž největší poměrnou složku jsou komplexy sacharidů, takzvané gainery, jsou populární především u mladých lidí. Perfektní marketing a lákavý název slibující rychlý nárůst svalové je samozřejmě přitažlivé, a tak spousta nakupujících sáhne…

  • K čemu iontový nápoj?
    5 minut čtení

    K čemu iontový nápoj?

    V každém fitku je běžným standardem pult zaskládaný plastovými lahvemi s pumpičkami, které jsou naplněny iontovými nápoji. Drtivá většina návštěvníků fitka si je také na baru objedná a velmi často ani netuší, jestli a co od takové iontového nápoje…

  • KDY SÁHNOUT PO PROTEINOVÉ TYČINCE?
    5 minut čtení

    KDY SÁHNOUT PO PROTEINOVÉ TYČINCE?

    Kromě suplementů užívaných v řekněme pravidelných časových intervalech jako jsou proteiny, BCAA, kreatin a mnoho dalších, existuje i celá škála pochutin, mezi které patří i proteinové tyčinky. Ty mohou být dobrými pomocníky pro optimální denní příjem v…

  • Aminokyseliny - kdy vám pomohou, kdy se jim vyhnout + velká videorecenze
    5 minut čtení

    Aminokyseliny - kdy vám pomohou, kdy se jim vyhnout + velká videorecenze

    Aminokyseliny fungují jako základní stavební jednotka bílkovin a tedy logicky hrají důležitou funkci v organismu. Mimo výstavbových a strukturních funkcí ale ve světě fitness lze využít i jejich potenciálu jakožto samostatných složek. Na trhu tak najdete…

  • Pre-workout suplementy, předtréninkové stimulanty či nakopávače - velká videorecenze
    5 minut čtení

    Pre-workout suplementy, předtréninkové stimulanty či nakopávače - velká videorecenze

    Ačkoli je suplementační pyramida již zavedený pojem a předtréninkové stimulanty, preworkouty, nebo chcete-li nakopávače, nejsou na jejím základu, těší se velké oblibě mezi sportovci. To především díky lepšímu soustředění a odjetí tvrdšího tréninku. Díky…

  • Spalovače tuků - velká videorecenze a vše, co o nich musíte vědět
    5 minut čtení

    Spalovače tuků - velká videorecenze a vše, co o nich musíte vědět

    Hubnutí je velkým trendem, není proto divu, že ve snaze shodit co nejvíce a co nejefektivněji se lidé obracejí i na oblast nabídky suplementace. Ta se zase recipročně snaží těmto lidem vyhovět, a tak výrobci vyvíjejí neustále nové produkty, které vám…

  • Proteiny - základní parametry a složení
    5 minut čtení

    Proteiny - základní parametry a složení

    Nedávno vyšlo na našem YouTube kanále video, kde byly v základu probrány ty nejběžnější kategorie proteinů, jejich stručná charakteristika a výhody. Samozřejmě zdaleka ne vše lze vmáčknout do několika minut, proto se v tomto článku pokusím navázat a…

  • Jak poznat a jak si vybrat kvalitní protein
    5 minut čtení

    Jak poznat a jak si vybrat kvalitní protein

    Nabídka suplementace je na dnešním trhu opravdu široká a zorientovat se může být pro někoho poměrně náročné. Ne zanedbatelnou část nabídky tvoří proteiny, které se liší v mnoha ohledech. Pokud vám tedy nestačí ke štěstí to, jak dobře konkrétní značka…

  • Vitamíny a minerály (4): velká videorecenze doplňků stravy
    5 minut čtení

    Vitamíny a minerály (4): velká videorecenze doplňků stravy

    V předchozích článcích jsme si vyjasnili některé pojmy z oblasti vitamínů a minerálů, některé jsme si představili a dnes si v krátkosti zkusíme shrnout, jaké produkty na našem trhu naleznete a které jsou opravdovou špičkou, do které se finance jistě…

  • Vitamíny a minerály (3): omega 3 mastné kyseliny
    5 minut čtení

    Vitamíny a minerály (3): omega 3 mastné kyseliny

    Ačkoli má tato minisérie článků informovat především o základních vitamínech a minerálech, dovolím si sem zařadit právě i Omega 3 mastné kyseliny. Rozhodně totiž můžeme u těchto látek najít společného jmenovatele, kterým je obecně nedostatečný příjem.…

  • Vitamíny a minerály (2): magnesium a vitamín D
    5 minut čtení

    Vitamíny a minerály (2): magnesium a vitamín D

    V minulém článku jsme si nastínili, jak moc jsou pro naše tělo důležité veškeré mikroprvky, a že jejich dostatečné koncentrace jsou v našem těle naprosto zásadní a nezbytné. To vše ale jen v obecné rovině. Dnes si rozebereme trochu více dva z nich a to…

  • Vitamíny a minerály (1): úvod a základní informace
    6 minut čtení

    Vitamíny a minerály (1): úvod a základní informace

    Tento článek by měl sloužit jako úvod do problematiky vitamínů a minerálů, které je dobré mít doma na poličce a pravidelně je doplňovat. Protože nutričně bohatá strava neznamená mít do posledního gramu spočítané bílkoviny, sacharidy a tuky, ale především…