scroll_to_content

Glutamin - k čemu je v těle potřeba a kdy jej užívat

Jedná se o jednu z 23 neesenciálních aminokyselin, tudíž si ji tělo dokáže samo z části vytvořit. Je to nejčastěji se vyskytující aminokyselina v lidské tkáni (většinou ve svalové hmotě) a v plazmě.
Dříve se glutamin používal zejména v lékařství na léčbu popálenin, ale časem se jeho využití posunulo směrem ke sportu, zejména ke kulturistice.

Jak funguje v lidském těle?

Je zdrojem dusíku a v těle je vytvářen z kyseliny glutamové, konkrétně ve svalech a střevech. Spotřeba stoupá během stresových stavů, období nemoci a katabolických procesů (např. při vyčerpávajících cvičeních). Při tréninkové zátěži byla při studiích zjištěna až 5krát vyšší spotřeba glutaminu než za normálního klidového stavu organismu. Toto vylučování způsobuje imunitní odezva svalových tkání, reakce trávicího traktu, větší tvorba glykogenu v játrech a zvyšování produkce amoniaku v ledvinách.
 
Při nedostatečném množství L-Glutaminu ve svalových buňkách se zpomaluje celková regenerace organismu a snižuje imunita. Doplňování této aminokyseliny zabraňuje úbytku svalové hmoty. Při pravidelném podávání potřebného množství glutaminu v období tréninků dochází k růstu objemu svalových buněk a výrazně se urychluje regenerace.
Z prováděných studií je známo, že již jednorázová dávka glutaminu v množství kolem 2g, přijatá na lačno, několikanásobně zvyšuje hladinu růstového hormonu a tato hladina zůstává zvýšena po dobu několika hodin. Vyplavování růstového hormonu je tedy mimo jiné i přímo závislé na koncentraci volného glutaminu v krvi. Glutamin můžeme najít ve většině živočišných produktů a nebo v luštěninách.


Glutamin a tréninková jednotka

Po vyčerpání svalového glykogenu, což může trvat cca 45 minut od zahájení tréninku (opět záleží na intenzitě treninku), se aminokyseliny v těle spotřebovávají v následujícím pořadí: Glutamin – Valin – Leucin – Isoleucin. Při nedostatku glutaminu v krvi si jej tělo začně vytvářet z ostatních aminokyselin, tudíž dochází k odbourávání vlastní svaloviny, což je nežádoucí.

Funkce v organismu

  • zvyšuje imunitu
  • zlepšuje regeneraci svalové hmoty
  • podporuje růst svalové hmoty
  • zlepšuje spánek
  • snižuje chuť na alkohol a sladké
  • produkce nukleové kyselina (DNA)
  • zvyšuje hladinu krevní glukózy a je proto využíván k předcházení hypoglykémie
  • zlepšuje vstřebatelnost kreatinu

Dávkování

Jedná se o látku, která se vyskytuje přirozeně v našem těle, takže se její suplementace nemusíme bát. Doporučené a zdravé denní dávkování je od 5g do 40g, záleží však na hmotnosti jedince. Dávka nad 40g může způsobovat nahromadění amoniaku v těle a střevní potíže. Nejvhodnější dávkování glutaminu je období po tréninku s proteinovým koktejlem a před spaním.
Vhodné je kombinovat L-glutamin s Creatinem monohydrátem. Látky se navzájem podpoří a dochází k synergickému účinku a zvýšenému využití obou látek.
Myslím si, že si zaslouží místo ve vašem jídelníčku a doporučila bych ho všem sportovcům díky jeho pozitivním účinkům na tělo.

Zdroj: https://examine.com/supplements/Glutamine/

Doporučené produkty

640 Kč
-33 % -211 Kč
429 Kč
599 Kč
-45 % -270 Kč
329 Kč
830 Kč
-25 % -210 Kč
620 Kč
999 Kč
-50 % -500 Kč
499 Kč