Energetický drink nebo předtréninkový stimulant? | FITNESS4U
Domů

+420 725 080 000 (Po-Pá, 7-16 h)

+420 725 080 000 (Po-Pá, 7-16 h)

Nakupte ještě za 1 500 ,
získáte dopravu ZDARMA.

Nákupní košík

0 ks

0

Do dopravy zdarma zbýva 9999,- Kč
Menu

Energetický drink nebo předtréninkový stimulant?

Nejčastější dotazy v kategorii

PORADNA

Vstoupit do poradny

U nás to žije

 • 671Zákazníků online
 • 34 199Položek ve vlastním skladě
 • 8 874Variant produktů
 • 2Novinek
 • 158Značek
 • 380 795Rozdaných dárků
 • 0%Spokojených zákazníků

Potřebujete poradit? Zeptejte se našeho experta

David Mimochodek Operátor zakázek, Prodejna, Publikacni_system, Redakce, specialista na výživu

+420 702 332 233

Napsat dotaz
Energetický drink nebo předtréninkový stimulant?

Götzová Katka Suplementace pod lupou 0

Známe to všichni - takový ten totální útlum, kdy jako by z vás energie vyprchala do poslední kapky. A přitom toho ještě potřebujete tolik stihnout. V takových chvílích si někdo objedná dvojité espresso, jiný sáhne po energetickém nápoji. Přičemž není výjimkou, když se o zvýšení hladiny energie snaží sportovci (vrcholoví i rekreační) před tréninkem. Jejich cílem je navýšit výkonnost, podpořit koncentraci, zlepšit vytrvalostní i silové schopnosti. Mohou jim v tom energetické nápoje pomoci?

Kdybychom měli věřit reklamám (mimochodem v mnoha případech opravdu vydařeným), vypadalo by to, že se v té barevné plechovce skrývá recept na světový, nebo alespoň osobní rekord. Navíc jsou energetické nápoje dostupné, pro většinu konzumentů chuťově zajímavé i cenově přijatelné. Zbývá tedy odpovědět na otázku, jestli opravdu fungují. A pokud ano, zda jsou zdravé a bezpečné při pravidelném užívání.

"Energeťák" jako předtréninkový nápoj?

Kdo se ve složení doplňků výživy trochu orientuje, pročte složení na plechovce a spokojeně pokývá hlavou. Je ale třeba si uvědomit, že jedna věc je bezpečnost a účinek každé jediné obsažené látky samostatně a věc druhá, jak konkrétní ingredience působí ve vzájemných kombinacích. A také, zda je dávka příslušné složky schopna navodit optimální účinek.

Co v něm najdete?

Jednotlivé energetické nápoje se od sebe svým složením liší. Ale základ zůstává stejný. O stimulační účinek se postará kofein a taurin. Většinou nechybí nějaká rostlinná složka, nejčastěji guarana, případně žen-šen. K tomu vitaminy a samozřejmě také cukry či umělá sladidla. Někde se ta chuť vzít musí.

Vzájemné působení látek

Kofein a cukr jsou dvě ingredience, které si zaslouží naši zvýšenou pozornost. A to jak samostatně, tak ve vzájemné kombinaci.

 • Kofein - je hlavním stimulantem většiny energetických nápojů. A byla by chyba srovnávat co do obsahu kofeinu energetické drinky s plechovkou koly. V mnoha případech totiž zjistíte, že "energeťák" obsahuje čtyřikrát více kofeinu než kola a skoro dvakrát více než šálek silné kávy. U většiny energetických nápojů se udává dávka kofeinu kolem 150 mg. Odborníci považují dávku do 400 mg kofeinu denně za bezpečnou. Ale je to opravdu teoretický odhad, protože citlivost na kofein je velmi individuální záležitost ovlivněná mimo jiné genetikou, životním stylem či momentálním zdravotním stavem.3
 • Cukr - vděčíme mu za sladkou chuť a příliv energie, ale stinnou stránkou je obsah kalorií a s ním spojená rizika obezity, metabolického syndromu, cukrovky či poruch činnosti jater.4,5 Synergický účinek velké dávky kofeinu a cukru je odpovědný za celou řadu negativních účinků těchto produktů. Bude o nich řeč o pár řádků dál.
 • Kofein vs. Taurin Právě kombinace dvou prokazatelných stimulantů kofeinu a taurinu se může v některých případech ukázat jako ne úplně šťastná. Na základě jedné studie víme, že užívání kofeinu spolu s taurinem vedlo k menšímu nárůstu hladiny energie, než jakého by se dosáhlo při užití každé látky samostatné, přičemž se u sledovaných jedinců ve větší míře objevily bolesti hlavy.1

Ingredience určené ke stimulaci koncentrace

V tomto směru pro vás máme dobré zprávy. Opírají se o dvojitě zaslepenou, randomizovanou studii, která prokázala, že energetický nápoj skutečně podporuje kognitivní schopnosti díky synergickému účinku jednotlivých složek (kofein, glukóza, ženšen, ginkgo biloba), užíváním těchto látek samostatně tak výrazného efektu nedosáhnete.2

Negativní účinky energetických nápojů

Případné nežádoucí účinky jsou obvykle krátkodobé, souvisí se zvýšenou zátěží kladenou na srdce a kardiovaskulární systém. Většinou se jedná o efekty způsobené interakcí kofeinu s cukrem, v menší míře o účinky taurinu. 6 Můžete pociťovat nevolnost, běžným příznakem je také abnormální srdeční rytmus (dysrytmie) a zrychlené dýchání (tachypnea). Tyto potíže se stupňují za předpokladu, že kombinujete energetické nápoje s alkoholem. Každopádně platí, že kofein má vliv hlavně na cévy, zatímco jiné složky ovlivňují primárně srdeční činnost. A jsou to právě problémy se srdcem, které se mohou v návaznosti na konzumaci těchto nápojů objevit: fibrilace síní (zejména při vyšších dávkách), zrychlení tepové frekvence, kardiomyopatie, srdeční zástava, koronární vazospasmus, akutní koronární trombóza a disekce aortálního aneurysmatu. 7,8

Kdo je nejvíce ohrožen?

Kromě lidí s kardiovaskulárními problémy by se konzumaci energetických nápojů měly vyhýbat ženy těhotné i ty, které těhotenství plánují. Provedené studie totiž ukazují, že ženy konzumující denně více než 400 mg kofeinu jsou o 11 % náchylnější ke spontánnímu potratu v porovnání s těmi, jejichž denní příjem kofeinu činí méně než 50 mg. Kofein ve vysokých dávkách navíc neprospívá ani rozvoji mozku plodu.10 Rizikovou skupinou jsou také děti a dospívající. Nižší tělesná hmotnost je jasně klasifikuje jako náchylné k celé řadě nežádoucích účinků jednotlivých ingrediencí, protože dávka obsažená v energetickém nápoji je pro ně příliš vysoká. Odborníci doporučují, aby děti omezily příjem kofeinu na dávku nižší než 2,5 mg na kilogram tělesné váhy.9

A co sportovci?

Už samotné složení energetického nápoje člověku, který se slušně orientuje ve sportovní výživě a suplementaci, napovídá, že nejde o produkt vyhovující nárokům fyzicky aktivních vyznavačů zdravého životního stylu.

Je pravda, že některé energetické nápoje obsahují ingredience na první pohled zajímavé - citrulin (nebo citrulin malát), ženšen, ginkgo bilobu atd. Ale při bližším pohledu zjistíte, že dávky jsou relativně malé. Mnohdy příliš nízké na to, aby mohly mít zásadní vliv na fyzickou výkonnost.

Tréninkovou stimulaci a tolik žádoucí zvýšení hladiny energie by tedy sportovci měli vyhledávat prostřednictvím speciálních doplňků určených právě jim.

Předtréninkové suplementy

Jedná se o specifické produkty, jejichž primárním cílem je:

 • zvýšení výkonnosti
 • nárůst síly
 • podpora vytrvalosti
 • potlačení rozkladu svalové tkáně během tréninku
 • stimulace proteosyntézy
 • nárůst hladiny energie a schopnosti koncentrace
 • zlepšení transportu živin a jejich vstřebávání
 • urychlení metabolismu
 • vytvoření optimálního hormonální prostředí.

Těchto účinků konzumací energetického nápoje nedosáhnete. Pokud je tedy vaší prioritou lepší sportovní výkon, zaměřte se na výběr vhodného předtréninkového suplementu a "energeťáku" se raději vyhněte.

Použité zdroje:

https://examine.com/nutrition/are-energy-drinks-bad-for-you/

1. Giles GE, et al. Differential cognitive effects of energy drink ingredients: caffeine, taurine, and glucose . Pharmacol Biochem Behav. (2012)
2. Scholey AB, Kennedy DO. Cognitive and physiological effects of an "energy drink": an evaluation of the whole drink and of glucose, caffeine and herbal flavouring fractions . Psychopharmacology (Berl). (2004) 3. Temple JL, et al. The Safety of Ingested Caffeine: A Comprehensive Review . Front Psychiatry. (2017)
4. Malik VS, Schulze MB, Hu FB. Intake of sugar-sweetened beverages and weight gain: a systematic review . Am J Clin Nutr. (2006)
5. Bray GA, Popkin BM. Dietary sugar and body weight: have we reached a crisis in the epidemic of obesity and diabetes?: health be damned! Pour on the sugar . Diabetes Care. (2014)
6. Miles-Chan JL, et al. The blood pressure-elevating effect of Red Bull energy drink is mimicked by caffeine but through different hemodynamic pathways . Physiol Rep. (2015)
7. Hanan Israelit S, Strizevsky A, Raviv B. ST elevation myocardial infarction in a young patientafter ingestion of caffeinated energy drink and ecstasy . World J Emerg Med. (2012)
8. Kaoukis A, et al. Reverse Takotsubo cardiomyopathy associated with the consumption of an energy drink . Circulation. (2012)
9. Ruxton CH. The suitability of caffeinated drinks for children: a systematic review of randomised controlled trials, observational studies and expert panel guidelines. J Hum Nutr Diet. (2014)
10. Gaskins AJ, et al. Pre-pregnancy caffeine and caffeinated beverage intake and risk of spontaneous abortion . Eur J Nutr. (2016)

Autor článku

Katka Götzová Články

Komentáře

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Editace, odhlášení

Platba a doprava

Platební možnosti:

Hotově/Kartou na prodejněHotově/Kartou na prodejněOnline platba kartouOnline platba kartouTwistoTwistoBankovním převodemBankovním převodemDobírkaDobírkaOnline bankovní platbaOnline bankovní platba

Možnosti dopravy:

Česká pošta - Balík Do rukyČeská pošta - Balík Do rukyČeská pošta - Balík Na poštuČeská pošta - Balík Na poštuBalíkovnaBalíkovnaPPLPPLZásilkovnaZásilkovnaFitness shop HodonínFitness shop Hodonín