scroll_to_content

Chia semínka - veškeré informace i vedlejší účinky, o kterých nejspíš nevíte

Užití Chia semínek

Chia semínka, na rozdíl od dalších typů semen a ořechů, nemají žádnou specifickou chuť, můžete je tedy libovolně kombinovat s mléčnými výrobky, ovocem, zeleninou, nápoji, dokonce i s masem.
Díky tomu, že se v současné době tato semínka pěstují na více místech světa, mají také různý obsah. Liší se i barvou, neboť se k vám můžou dostat semínka barvy bílé nebo hnědé. Pro bílý druh semen se vžil název Salba, dnes jde však o generalizovaný pojem, takže je možné, že se s ním setkáte u různě barevných kombinací. Obecně se jejich obsah liší pouze v řádech desetinách procent a tak si s jejich výběrem nemusíte dělat těžkou hlavu.  
Pro lepší přehled zde předložím podrobnější složení na 100 g jejich váhy. Tak tedy. Na 100 g Chia semínek zhruba připadá 21,5 q bílkovin, 37 g sacharidů, 31 g tuků a Omega 3 mastných kyselin a 33,5 g vlákniny. Jejich celková energetická hodnota je 2190 kJ/520 kcal. Mimo jiné obsahují také vápník a to v poměru 1,5/100 g, minerál boron, proteiny i antioxidanty zastoupené vitamíny E a C. V neposlední řadě jsou pak účinným regulátorem energie, jelikož obsahují větší množství elektrolytů, které se dostávají ven z těla například při pocení a tělo by je tak logicky mělo někde získávat.

Chia semínka a jejich vedlejší účinky

Jelikož obsahují Chia semínka nepřeberné množství různých tělu prospěšných látek, nabízí se otázka, zdali také něčím neškodí? I když se obecně praví, že semínka šalvěje hispánské žádné prokazatelné vedlejší účinky nemají, měli bychom si dát pozor na pár věcí, kdy by se tak teoreticky stát mohlo. V případě pokročilejšího stádia cukrovky bychom to s nimi rozhodně neměli přehánět, neboť svým složením mohou ovlivňovat působení některých léků, které se předepisují právě pro potlačení této nemoci. Například mohou ovlivnit některé medikamenty, které přímo regulují hladinu cukru v krvi a dočasně snížit jejich funkčnost. S tím se pojí i lidé, kteří užívají léky na ředění krve. Pozor na dávkování by si měli dát také osoby, kteří trpí na nízký krevní tlak, zejména ti, kterým klesá ten systolický.
V každém případě je zde řeč o semíncích a tak se zákonitě mohou objevit i přirozené alergické reakce, které jsou však velmi individuální. Obezřetní by měli být lidé, kteří již mají alergické reakce na podobné plodiny nebo po jejich delším užívání pozorují nějaké dýchací či kožní projevy. Příkladem podobné plodiny působící alergie můžou být ořechy nebo jiné druhy semen.

Chia semínka a doporučená denní dávka

Doporučená dávka Chia semínek se opět odvíjí od tělesné váhy, fyzické zátěže jedince a jeho zdravotního stavu. Doporučená denní dávka by se v případě zdravého člověka bez velké fyzické zátěže měla pohybovat v rozmezí mezi 20 – 25q denně. Lidé s větší fyzickou zátěží, profesionální i další sportovní nadšenci pak mohou dávkování zvedat až ke 30q těchto semínek denně. Kombinovat se dají i s neperlivou vodou, kde při delším namočení nabobtnají a dají se použít i jako doplněk k hlavnímu jídlu.

Doporučené produkty

175 Kč
-15 % -26 Kč
149 Kč
294 Kč
-15 % -44 Kč
250 Kč