Chia semínka – užívání a vedlejší účinky | FITNESS4U
Domů

+420 725 080 000 (Po-Pá, 7-16 h)

+420 725 080 000 (Po-Pá, 7-16 h)

Nakupte ještě za 1 500 ,
získáte dopravu ZDARMA.

Nákupní košík

0 ks

0

Do dopravy zdarma zbýva 9999,- Kč
Menu

Chia semínka - veškeré informace i vedlejší účinky, o kterých nejspíš nevíte

Nejčastější dotazy v kategorii

PORADNA

Vstoupit do poradny

U nás to žije

  • 471Zákazníků online
  • 56 778Položek ve vlastním skladě
  • 8 917Variant produktů
  • 42Novinek
  • 157Značek
  • 370 744Rozdaných dárků
  • 0%Spokojených zákazníků

Potřebujete poradit? Zeptejte se našeho experta

Romana Spálovská Prodejna

Expert na sportovní výživu, výživové poradenství a zdravý životní styl.

Napsat dotaz
Chia semínka - veškeré informace i vedlejší účinky, o kterých nejspíš nevíte

redakce FITNESS4U.cz Suplementace pod lupou 0

Chia semínka jsou dalším typem zdravé výživy, která se řadí mezi takzvané super potraviny. Nutno dodat, že právem. Semínka šalvěje hispánské (salvia hispanice) pocházející původně z Latinské i Střední Ameriky, obsahují hned několik tělu prospěšných látek, vitamínů, minerálů, kyselin, regulují energii a tak není divu, když se traduje, že k nim chovali velký apetit i staří Májové a Aztékové. Pro svůj obrovský nutriční potenciál se dokonce svého času stala v Mexiku i platidlem. Dnes jsou velmi vyhledávaným doplňkem stravy řady profesionálních, ale i amatérských sportovců, fitness nadšenců i odborníků na zdravou výživu.

Užití Chia semínek

Chia semínka, na rozdíl od dalších typů semen a ořechů, nemají žádnou specifickou chuť, můžete je tedy libovolně kombinovat s mléčnými výrobky, ovocem, zeleninou, nápoji, dokonce i s masem.
Díky tomu, že se v současné době tato semínka pěstují na více místech světa, mají také různý obsah. Liší se i barvou, neboť se k vám můžou dostat semínka barvy bílé nebo hnědé. Pro bílý druh semen se vžil název Salba, dnes jde však o generalizovaný pojem, takže je možné, že se s ním setkáte u různě barevných kombinací. Obecně se jejich obsah liší pouze v řádech desetinách procent a tak si s jejich výběrem nemusíte dělat těžkou hlavu.  
Pro lepší přehled zde předložím podrobnější složení na 100 g jejich váhy. Tak tedy. Na 100 g Chia semínek zhruba připadá 21,5 q bílkovin, 37 g sacharidů, 31 g tuků a Omega 3 mastných kyselin a 33,5 g vlákniny. Jejich celková energetická hodnota je 2190 kJ/520 kcal. Mimo jiné obsahují také vápník a to v poměru 1,5/100 g, minerál boron, proteiny i antioxidanty zastoupené vitamíny E a C. V neposlední řadě jsou pak účinným regulátorem energie, jelikož obsahují větší množství elektrolytů, které se dostávají ven z těla například při pocení a tělo by je tak logicky mělo někde získávat.

Chia semínka a jejich vedlejší účinky

Jelikož obsahují Chia semínka nepřeberné množství různých tělu prospěšných látek, nabízí se otázka, zdali také něčím neškodí? I když se obecně praví, že semínka šalvěje hispánské žádné prokazatelné vedlejší účinky nemají, měli bychom si dát pozor na pár věcí, kdy by se tak teoreticky stát mohlo. V případě pokročilejšího stádia cukrovky bychom to s nimi rozhodně neměli přehánět, neboť svým složením mohou ovlivňovat působení některých léků, které se předepisují právě pro potlačení této nemoci. Například mohou ovlivnit některé medikamenty, které přímo regulují hladinu cukru v krvi a dočasně snížit jejich funkčnost. S tím se pojí i lidé, kteří užívají léky na ředění krve. Pozor na dávkování by si měli dát také osoby, kteří trpí na nízký krevní tlak, zejména ti, kterým klesá ten systolický.
V každém případě je zde řeč o semíncích a tak se zákonitě mohou objevit i přirozené alergické reakce, které jsou však velmi individuální. Obezřetní by měli být lidé, kteří již mají alergické reakce na podobné plodiny nebo po jejich delším užívání pozorují nějaké dýchací či kožní projevy. Příkladem podobné plodiny působící alergie můžou být ořechy nebo jiné druhy semen.

Chia semínka a doporučená denní dávka

Doporučená dávka Chia semínek se opět odvíjí od tělesné váhy, fyzické zátěže jedince a jeho zdravotního stavu. Doporučená denní dávka by se v případě zdravého člověka bez velké fyzické zátěže měla pohybovat v rozmezí mezi 20 – 25q denně. Lidé s větší fyzickou zátěží, profesionální i další sportovní nadšenci pak mohou dávkování zvedat až ke 30q těchto semínek denně. Kombinovat se dají i s neperlivou vodou, kde při delším namočení nabobtnají a dají se použít i jako doplněk k hlavnímu jídlu.

Autor článku

FITNESS4U.cz redakce Články, Redakce

Redaktoři zabývající se odbornými články i texty pro začínající a pokročilé cvičence ze všech sportovních oblastí.

DOPORUČENÉ PRODUKTY

Komentáře

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Editace, odhlášení

Platba a doprava

Platební možnosti:

Hotově/Kartou na prodejněHotově/Kartou na prodejněOnline platba kartouOnline platba kartouTwistoTwistoBankovním převodemBankovním převodemDobírkaDobírkaOnline bankovní platbaOnline bankovní platba

Možnosti dopravy:

Česká pošta - Balík Do rukyČeská pošta - Balík Do rukyČeská pošta - Balík Na poštuČeská pošta - Balík Na poštuBalíkovnaBalíkovnaPPLPPLZásilkovnaZásilkovnaFitness shop HodonínFitness shop Hodonín