scroll_to_content

STREČINK (PROTAHOVÁNÍ) - NEJDŮLEŽITĚJŠÍ ČÁST TRÉNINKU

Strečink má smysl

Z mnohaletých zkušeností amatérských, poloprofesionálních i nejlepších vrcholových sportovců vyplývá, že pravidelný a poctivý strečink (z ang. slova „stretch“ – napínat) je nezbytnou součástí při tréninku, závodu či zápasení. Proč je zcela jasné. Před každým výkonem je nutné svalstvo, protáhnout, prohřát a především celkově připravit na výkon – zvýšenou fyzickou zátěž. Předcházíte tak mnohým možným svalovým zraněním jako je natažení, natržení i zkracování. Díky strečinku se tělo rychleji přizpůsobí a tělo tak podává kvalitnější, požadovaný výkon ihned z kraje fyzické zátěže.
 
Pokusíme se vám nyní shrnout veškeré výhody zdravého protažení, abyste i vy viděli, že to opravdu má smysl.
  • Je účinnou prevencí proti úrazům kloubů a svalů.  Snižuje hrozby tupých zranění, co že natáhnutí, natrhnutí, přetrhnutí či jiné poranění svalů a úponů.
  • Jedná se o šetrný způsob, kterak pomocí vlastního těla připravit a zregenerovat protahovanou tkáň
  • Díky protažení se dostaví efekt reakci, hbitosti i soustředění ihned z kraje fyzického výkonu
  • Obecně napomáhá k udržení tělesné kondice a předchází brzké únavě
  • Podílí se zvyšování kloubní pohyblivost a pružnosti celého těla
  • Správné protahování je cestou k optimálnímu tělesnému postoji, držení těla, plnohodnotnému dýchání a také k co nejflexibilnějšímu pohybu
  • Prokazatelně zvyšuje tělesnou výkonnost 
  • Napomáhá udržovat flexibilitu svalů a šlach
  • Předchází svalové nerovnováze – vyrovnání jednostranné svalové zátěže a zkrácení ztuhlých svalových oblastí
  • V kombinaci s dalším cvičení podporuje rozvoj veškerých pohybových schopností a dovedností

Strečinkem ku zdraví, ne k invaliditě

Při každém protahování je stejně nezbytné myslet na své zdraví jako během fyzického výkonu. Takže je správné začít lehčím cvikem na rozehřátí těla a niky neprovádět strečink přes bolest, pouze tak abyste ve svalu cítili lehké pnutí. Pokud budete strečink opakovat častěji během týdne a před, ale i po každém sportovním výkonu, pocítíte výsledky. Doba protahování se výrazně individuálně liší. Pokud se nechystáte na sportovní výkon, ale pouze protahujete tělo, postačí i 10 minu, samozřejmě rovnoměrně, pomalu, obě poloviny těla a lidově řečeno „nejít přes bolest“, můžete si tak i celkem nepříjemně ublížit. Jestli však provádíte strečink před dlouhým, namáhavým či náročným výkonem, protahovací cviky opakujte a celková doba může dosáhnout i 100 minut.