scroll_to_content

K LÉTU PATŘÍ MÍČOVÉ SPORTY, TAK SI POJĎTE ZAHRÁT!

Beach volejbal

K létu a prázdninám neodmyslitelně patří plážový volejbal: tento míčový sport se vyvinul z klasického šestkového volejbalu. Družstvo tvoří pouze dva hráči, kteří hrají naboso. Abychom si užili super letní hru potřebujeme tři další kamarády, pískové hřiště, míč a nadšení pro hru. Plážový volejbal u nás dostaly na výsluní hráčky Kiki a Maki (Kristýna Hoidarová Kolocová a Markéta Sluková), před lety šlo o značku, která vyzdvihla český beach volejbal do mezinárodních výšin. Ve filmu Přes prsty zas plážový volejbal proslavilo ploché břicho herečky a několikanásobné maminky Petry Hřebíčkové. 

Jedná se o moderní a akční sport, který je od roku 1996 také olympijskou disciplínou. Vzhledem k tomu, že tento sport se hraje v písku, je zdravý na klouby a vazy, nedochází k jejich přílišnému zatěžování. Výhodou beach volejbalu je fakt, že se mu můžou věnovat už i malé děti.

Vodní pólo

K létu bezesporu patří vodní míčové hry. Pohyb ve vodě je velmi šetrný ke všem kloubům, voda nadnáší, ve vodě si připadáme lehčí a štíhlejší. Za zmínku stojí vodní pólo, jehož princip hry je v podstatě stejný jako u všech jiných míčových her tohoto typu. Družstvo, v tomto případě šestičlenné, se snaží dostat míč do branky. Týmy hráčů se odlišují barevnými koupacími čepičkami.

Tenis

K létu bezpochyby patří také velmi oblíbený tenis. Každý sice nehraje jako Andre Agassi, ale to vůbec nevadí. Skoro ve všech obcích najdeme tenisové kurty a skoro v každé domácnosti tenisové rakety. Stačí pak oprášit tenisové míčky, pravidla hry a ve dvojici nebo ve čtveřici si zahrát.

Basketbal

Dalším kolektivním míčovým sportem je basketbal neboli česky košíková. Dva týmy s pěti hráči na hřišti se snaží získat co nejvíce bodů vhazováním míče do obroučky basketbalového koše. Basketbalový turnaj si užijí diváci také na letošních letních olympijských hrách v Japonsku.

Fotbal

Nejpopulárnějším míčovým sportem na světě je bezesporu fotbal, tedy kopaná. Hraje se od Afriky po severské země a jeho prvopočátky najdeme už ve starověku, i když vznik dnešního fotbalu datujeme do Anglie 16. století. Dnes si do míče kopou kluci na hřišti za domem, hraje se však i v různých klubech a to na poloprofesionálních i profesionálních úrovních. Opět stačí parta přátel, znalost pravidel a chuť do hry. U fotbalu a to nejen u toho profesionálního, se hráči velmi naběhají, průměrně 10 až 12 kilometrů za zápas, jelikož fotbalové hřiště má rozměry většinou od 45 m x  90 m až po 90 m x 120 m. 

Kolik kalorií u zmíněných sportů spálíme za hodinu?

 Při plážovém volejbalu 480 kalorií, během vodního póla 590 kalorií, při tenisu 600 kalorií a během fotbalu vyběháme až 700 kalorií.

Hlavní je najít parťáky

Problémem míčových a kolektivních her obecně je fakt, že prostě potřebujeme spoluhráče, při své sportovní činnosti jsme závislí na faktické dostupnosti ostatních hráčů. Co dělat, pokud mám chuť si zahrát, ale není s kým? Možností se nabízí několik: především vystoupit ze své komfortní zóny, oslovit hráče přímo na hřišti a pídit se po budoucích spoluhráčích. Dále není od věci oslovit správce hřiště, vyhledat si kontakty a nenechat se při prvních nezdarech odradit. Podobných nadšenců je určitě spousta jde jen o to je najít!