scroll_to_content

8 tipů, jak letos pokořit své tréninkové cíle

1. Sestavte si playlist na míru výkonu

Hudba ovlivňuje emoce a celkovou náladu. Má přímý vliv na srdeční frekvenci a tím také ovlivňuje fyzický výkon, motivaci a vytrvalost. Potvrdilo to několik výzkumů. Ideální hudba ke cvičení by měla mít tempo mezi 170 až 190 údery za minutu. Taková hudba může zvýšit výkon až o 15 %. Jaký žánr vybrat? To už je na vás. Každopádně takový, jaký se vám líbí a při kterém máte dobrý pocit.

Pokud vám to čas dovolí, sestavte si playlist na míru tréninku. Na cestu do fitka nebo místo cvičení jsou nejvhodnější zvuky přírody. Ty pomáhají mysl očistit od každodenních starostí a připravit se na výkon. Na rozehřátí si dejte optimistickou hudbu, která ve vás vzbuzuje radost a chuť se hýbat. K vlastnímu cvičení si vyberte skladby, které mají motivační téma - typicky například hip hop nebo sportovní hymny. Výzkum také ukázal, že soustředění podporuje dokonalé ticho. Dokonce vyšlo najevo, že je lepší ticho než nevhodně zvolené tempo skladeb. Na závěrečný strečink si naplánujte pomalou relaxační hudbu.

2. Aplikace na cvičení

Mobilní aplikace na cvičení jsou obecně oblíbenější u žen, ale díky koronavirovým opatřením po nich začali více pokukovat i muži. Aplikace pomáhají s dosažením vašich cílů, zpestřují tréninkový plán a nabízejí různé motivační tipy. Pokud jste doteď byli zapřisáhlými odpůrci takových „apek“, dejte si jako výzvu nového roku jednu vyzkoušet. A naopak vy, co jich v mobilu máte jak Skrblík mincí, vyberte jen jednu a tu do posledního levelu splňte.

3. Pořiďte si hračku

Samozřejmě máme na mysli cvičební pomůcku, o které byste dříve neuvažovali. Mluvíme zejména k těm, kteří mají své tréninky zaměřené jedním směrem a věnují se jednomu typu fitness. Vylezte ze své bubliny a vyzkoušejte něco nového. Co třeba dřevěnou balanční desku, roller nebo gumu na cvičení? Každá cvičební pomůcka nabízí několik možností, jak zpestřit trénink, rozšířit obzory procvičit svaly, které většinou opomíjíte.

4. Už konečně dýchejte

Pokud se vám daří při fyzické aktivitě vždy správně dýchat, gratulujeme a smekáme. Dýchání, i když přirozená věc, bývá i u zkušených sportovních nadšenců podceňovaný aspekt. Správné dýchání je přitom extrémně důležité! Dodává kyslík do celého těla (a je jedno, že dnes zrovna cvičíte lýtka), pomáhá s regenerací, zvyšuje a prodlužuje výkon. Jak tedy správně dýchat? Nádech nosem do celých plic, ramen a břicha, výdech nosem nebo pusou. U silových cviků zní základní pravidlo - při záběru výdech, při uvolnění nádech. Začínajícím běžcům doporučujeme nádech nosem na dva kroky, výdech pusou nebo nosem na dva kroky. A hlavně poslouchat své tělo. Když si tělo řekne o více kyslíku, dopřejte mu ho. Píchá vás při běhu v boku? Může za to právě mělké dýchání.

5. Dejte přednost jablku z českých sadů

Někdy je až neuvěřitelné, jaké exotické dobroty a superpotraviny se za pár hodin dostanou až do našich nákupáků. Lákají fantaskními tvary, barvami, chutěmi a ty jejich účinky na zdraví! Zamyslete se ale nad tím, čím je tato světová nabídka vykoupená. Plody se sbírají dříve, aby pak dozrávaly během transportu. Ošetřují se chemií, aby v celé své „nezměněné kráse“ přistály na českých pultech. Dávejte raději přednost lokálním potravinám. Ovoce a zelenina rostou v přirozeném klimatu, ve kterém sbírají sílu, pravou chuť a vůni. Sklízejí se v přirozené sezoně, a tak jsou opravdu zralá, plná slunce, nejchutnější a nejvýživnější. Taková sklizeň je autentická.

6. Hopsinková šťáva přebije lenost

Znáte Gumídky a jejich hopsinkovou šťávu? Nebo Asterixe, Obelixe a jejich kouzelný lektvar? Obě tekutiny po prvním doušku dodají energii pro zvládnutí nemožných fyzických cílů. Takto nějak fungují stimulanty a energizéry. Jestli se do nabídky sportovní výživy alespoň minimálně díváte, znáte je. Dodávají energii, chuť cvičit, některé pomáhají se spalováním tuků a doplňují některé vitamíny a minerály. V naší nabídce najdete různé stimulanty - ve formě kapslí, prášků, drinků, gelů, tablet. Pokud občas bojujete s leností, nechutí do cvičení nebo chronicky nedodržujete svůj tréninkový plán, už dávno jste do energizérů měli jít.

7. Padnoucí vohoz

Rozhodně neříkáme, abyste si koupili nový šatník sportovního oblečení. Apelujeme jen na ty, kteří ve své nehynoucí skromnosti cvičí v nepadnoucích hadrech. Kromě toho, že váš outfit nebude kazit estetický zážitek spolucvičících, uvidíte, že v dobře padnoucím a spolehlivém oblečení se přeci jen lépe a pohodlněji cvičí. Při výběru se dívejte zejména na materiál, který kromě dobrého odvádění potu musí také něco vydržet. Vybírat oblečení z fitness nabídky vám ušetří mnoho času a omylů. Ve specializované nabídce jsou totiž modely, které jsou ke cvičení stvořené s ohledem na materiál (mnohdy antibakteriální), typ fyzické aktivity a módu. A co boty, ve kterých chcete pokořit své tréninkové hranice? Budou stačit?

8. Jeden bezedný tip nakonec

Hladovíte po dalších tipech, které pomůžou zlepšit váš výkon? Projděte si náš Magazín - pravidelně ho doplňujeme fitness recepty, radami pro silové tréninky, redukčními plány, vytrvalostními programy, tipy pro regeneraci a vším, s čím souvisí zdravý životní styl.