scroll_to_content

DOBĚHNĚTE SI PRO VYSNĚNOU POSTAVU. ANEB HUBNUTÍ PŘI BĚHÁNÍ

Stačí boty

Obrovskou výhodou je, že do začátku nepotřebujete nic kromě běžecké obuvi. Samozřejmě je vhodné si na sebe vzít i sportovní oblečení s dobrým odvodem potu, nicméně boty tvoří základ zdravého běhání. Pomůžou vám tlumit nárazy při došlapu a dodávají energii do odrazu. U výběru bot je důležitý váš nášlap – supinační, neutrální nebo pronační; který vám změří v každé lepší prodejně zaměřené na sportovní obuv.

Vyberte si správný povrch

S výběrem běžecké obuvi souvisí i povrch, na kterém budete sportovat. Co se týče zdraví, pro vaše klouby je nejlepší a nejpřirozenější běh po měkkém povrchu – například po lesních nebo polních stezkách. Nicméně pro začátečníky bude určitě jednodušší silniční běh, kde mohou snadněji kontrolovat svůj došlap a soustředit se jen na svůj dech bez většího rizika úrazu.

Před běháním zahřejte svaly

K eliminaci rizika zranění poslouží krátká rozcvička, během které zahřejete svaly a připravíte je na samotný běh. Zahřátí může mít několik forem – pomalejší kontrolovaný vyklusaný první kilometr, poskoky na místě, dynamický strečink apod. Určitě se ale neprotahujte staticky a to už vůbec bez předchozího zahřátí, tím byste si jen mohli přivodit zranění ještě před vyběhnutím.

Dobíhejte, nezastavujte

To samé platí i po doběhu. Při sprintu v závěrečných metrech sice možná naženete vteřinky na sport testeru, vaše tělo vám ale rozhodně nepoděkuje. Mnohem lepší volbou je závěrečné pomalé vyklusání. Nebo zastavte o něco dříve a domů dojděte chůzí – organismus se plynule uklidní a vrátí do běžného režimu.

S jídelníčkem a správnou tepovkou se hubne lépe

Ne náhodou se říká, že jste to, co jíte. Všechno začíná v kuchyni a správný jídelníček může výrazně pomoci s hubnutím. Rozdíl pocítíte i v lehkosti běhu, před aktivitou vynechejte těžké a syté pokrmy, pokud vám chybí energie, raději sáhněte po energy tyčince nebo nápoji s kofeinem. Skvělou přírodní potravinou, kterou si můžete bez výčitek dopřát před běháním, je banán nebo hrozny.

Při běžeckých začátcích vám pomůže, když si pohlídáte tepovou frekvenci. K nastartování spalování tuků běhejte v rozmezí 120-135 tepů alespoň 30 minut. Postupně můžete přidávat na náročnosti tréninku a zařadit třeba HIIT běh (HIIT vychází z anglického High intensity interval training), při kterém budete střídat rychlé úseky pomalým vyklusáváním. Bonusem vám bude následný zrychlený metabolismus po dobu až 24 hodin po tréninku.

Dopřejte si dávku motivace. Běhejte s někým

Někdo se rád proběhne sám s hudbou v uších, druhý dává přednost společnosti kamaráda. Se sparing partnerem se můžete vzájemně vyhecovat k lepším výsledkům a především k pravidelnému běhání

Překonávejte své rekordy

Výsledky jsou tou nejlepší motivací, proč vytrvat a pokračovat. Dejte si za cíl zlepšení tempa nebo uběhnutí delší vzdálenosti a postupně posouvejte své hranice. Ideálně si své výkony zapisujte, když se pak zpětně podíváte na svůj progres, získáte motivaci do dalších tréninků.

Běhejte různé trasy

I ta nejkrásnější trasa se jednou omrzí. Nebojte se proto experimentovat. Jednou vyběhněte do ulic města, podruhé do parku nebo volné přírody. Pokud začínáte, vyberte si raději rovinatější cestu, se zlepšující se fyzičkou se nebojte vyběhnout do kopcovitějšího terénu. Při prozkoumávání nových míst vám budou kilometry ubíhat pod nohama.

Pro koho je běhání vhodné?

Běhání je volně dostupná aktivita, kterou lze provádět téměř kdekoliv, de facto za jakýchkoliv podmínek. Přesto není vhodné úplně pro každého – pokud trpíte nadváhou, měli byste se předem poradit se svým lékařem, případně navštívit specializovaného sportovního doktora. S vyšší hmotností se totiž pojí i větší zátěž na klouby, především kolena a kyčle. Pokud to spojíme s případnou špatnou technikou začátečníka, můžete si zadělat na zdravotní problémy do budoucna.

V případě problémů klouby nebo nadváhou vám doporučujeme začít s „beznárazovýmisporty, jako je například turistika, cyklistika nebo in-line bruslení a k běhu se propracovat postupně, po malých krůčkách.