scroll_to_content

FITNESS CENTRUM - ZAČÍNÁME! JAK SE PŘIPRAVIT, CO SI VZÍT S SEBOU A JAK Z FITKA VYTĚŽIT MAXIMUM

Nic neodkládejte a stanovte si jasné ale realné cíle

Málo kdo poprvé přišel do posilovny svalnatý. Většina začala průměrně a postupně se vypracovala. Někteří se dokonce ani nevypracovali...
A tak první, co potřebujete dostat z hlavy, je ona myšlenka: „Musím se dostat do formy, abych mohl/a začít chodit do posilovny.“
 
Jestli jste přišli do fitness centra s vidinou: “Chci do léta zhubnout do plavek a chci vypadat takhle.„ Tak na to rovnou zapomeňte. Nějaký čas potrvá, než se dopracujete k vaší vysněné postavě. Přeci jenom, kdyby to tak bylo snadné, tak by každý vypadal jako Schwarzenegger. K vaší vysněné postavě se dostanete krůček po krůčku, a když budete dodržovat vše, co vám trenér řekne. Tak sami uvidíte, že za tu všechnu dřinu to přeci jen stálo.
 
Strach z neznámého je přirozený. Pravděpodobně se nejvíce obáváte toho, jak budete v posilovně vypadat před ostatními. Možná nejste zvyklí, že by vás někdo viděl cvičit a netušíte, jak se jednotlivé přístroje ovládají a k čemu slouží. Pokud si myslíte, že vstoupíte a uvidíte pouze vypracované lidi, jak s přehledem zvládají každý přístroj a cvik, mýlíte se. Dnes existují fitka s velmi přátelskou a uvolněnou atmosférou, otevřená pro každého, kdo si chce zkrátka trochu zacvičit. Nevadí, pokud nemáte ukázkovou postavu, ani značkové sportovní oblečení dle nejnovějších trendů. A pokud vám vadí mužské pohledy, zkuste najít posilovnu speciálně pro ženy. Někomu vyhovuje větší anonymní posilovna, jinému zase komorní prostředí.

Co udělat před první návštěvou

Pokud nechcete jít poprvé nikam sami, zeptejte se svých známých, zda někdo nenavštěvuje posilovnu a zda by vás nevzal s sebou. Pokud nikoho takového neznáte, projděte si na internetu nabídky posiloven v okolí, prohlédněte si fotografie a zvolte si to, co vás nejvíce osloví a co na vás bude působit příjemně. Pokud vám cokoliv není jasné, můžete tam zavolat, napsat e-mail nebo se zeptat přímo při první návštěvě. Ta může být klidně nezávazná a můžete se jen podívat, jak to tam chodí.
 
První návštěva je pro mnoho lidí lepší s někým dalším. Následující tréninky ale raději absolvujte sami a nespoléhejte se na druhé. Je totiž možné, že pokud by ostatní odřekli trénink, mohli byste to brát jako výmluvu, proč taky nejít. Stanovte si svůj plán a plňte ho nezávisle na jiných.

Využití trenéra

Mnoho návštěvníků fitness center si myslí, že to zvládnou sami, že si to vyzkouší a že se vše naučí sami. Chyba! Vezměte si alespoň na prvních pár návštěv osobního trenéra, který vám vše vysvětlí, naučí vás základy posilování a dá vám základ pro váš trénink. Hodně lidí, co už nějaký ten čas cvičí, tak říkají neustále to samé. Kdybych mě někdo vedl už od začátku, tak bych vypadal jinak…

Bez trenéra se budete plácat neustále na začátku, což dnes povětšinou znamená neustálý trénink bicepsu a hrudníku a vynechávání tréninku stehen.

Co si vzít s sebou?

Základem je oblečení, ve kterém se cítíte hlavně pohodlně. Pokud jste ostýchaví, tak spíš volte oděv nenápadný. Dobře si vyzkoušejte doma, zda vám vše padne. Zapomenout nesmíte na vhodnou sportovní obuv. Důležité je pití a malá svačinka po tréninku. Vezměte si minimálně dva ručníky, jeden do posilovny a druhý do sprchy. S tím souvisí i sprchový gel, šampon, hřeben a deodorant. Dobré jsou náhradní ponožky. Někomu dělá dobře cvičení při hudbě, poprvé mobil se sluchátky ale asi nevyužijete. Potřeba jsou peníze na vstup a případně i soupis tréninkového plánu.

Průběh návštěvy

Po vstupu se nahlaste na recepci, kde vám řeknou vše potřebné, ukážou šatny, sprchy a skříňky. Nebojte se na nic zeptat. Přeci jen každý byl někde poprvé a netuší, jak to tam chodí. Zaplatíte vstupné a obdržíte klíček od skříňky. V šatně se převléknete, věci necháte ve skříňce a s sebou si vezmete jen pití, malý ručník, případně mobilní telefon (s vypnutým vyzváněním) a mikinu. Počkáte, až se vás ujme domluvený trenér a můžete jít na to. První návštěva bývá seznamovací a zřejmě se při ní úplně nepředřete. Příště už ale můžete zabrat více.

Jak začít?

Dejte si malou svačinku hodinu a půl až dvě hodiny před cvičením. Nezapomeňte na pitný režim před, při i po cvičení. Po tréninku doplňte vodu i minerály. Po prvním cvičení nemusíte okamžitě pít proteinový nápoj. Vám stačí na začátku jen voda a kvalitní jídlo během celého dne. Doplňky stravy na začátku vůbec neřešte.

Cvičit začínejte pozvolna. Pokud máte k dispozici nějakého trenéra, ten vám vše řekne. Pokud ne, nejprve se rozehřejte a protáhněte. Začínejte s jednoduchými věcmi a malou zátěží. Hned poprvé z vás nemusí téct pot proudem, spíše si vše osahejte. Nezapomínejte na správné dýchání. Vše zakončete zase protažením. Je dobré mít před návštěvou nějaký cíl a trochu si promyslet, co chcete procvičovat. Bez trenéra nebo člověka, který by vám poradil, to jde ale mnohem hůř.

Na závěr

Na lavice a stroje pod sebe dávejte z hygienických důvodů ručník, protože se budete potit. Všechny přístroje je třeba po cvičení uvést do původní polohy a nastavení. Své místo si vždy uklízíme a nenecháváme nepořádek!!!

Doporučené produkty

389 Kč
-10 % -40 Kč
349 Kč
699 Kč
-29 % -200 Kč
499 Kč