Kardio chytře – HIIT | FITNESS4U
Domů

+420 725 080 000 (Po-Pá, 7-16 h)

+420 725 080 000 (Po-Pá, 7-16 h)

Nakupte ještě za 1 500 ,
získáte dopravu ZDARMA.

0 ks

0

Do dopravy zdarma zbýva 9999,- Kč
Menu

HIIT - vysoce intenzivní intervalový trénink

Nejčastější dotazy v kategorii

PORADNA

Vstoupit do poradny

U nás to žije

  • 456Zákazníků online
  • 64 565Položek ve vlastním skladě
  • 9 545Variant produktů
  • 53Novinek
  • 143Značek
  • 241 446Rozdaných dárků
  • 0%Spokojených zákazníků

Potřebujete poradit? Zeptejte se našeho experta

Michael Šustr Prodejna

+420 735 022 222 Expert na sportovní a zdravou výživu. Aktivní soutěžní kulturista.

Napsat dotaz
HIIT - vysoce intenzivní intervalový trénink

redakce FITNESS4U.cz Tréninkové tipy 0

Již řadu let se kardio řadí do pravidelných týdenních plánů vrcholných kulturistů, sportovců, ale i nadšenců. Posílíte srdce, spálíte tuky na místech, kde se jich jinak jen těžko zbavujete, celkově urychlíte metabolismus a výrazně zlepšíte své anaerobní schopnosti. Existuje více způsobů, jak za pomoci kardia zocelujeme svá těla. Často záleží na naší kondici, ale také na výsledcích, kterých chceme dosáhnout a s tím spojená provedení. Většinou to vše záleží na energii, stravě a vůli každého z nás.

Kardio se osvědčilo

Posledních pár let je trendem v kardio cvičení střídání intenzity jednotlivých částí. Když se ohlédneme zpět, bylo kardio řazeno do tréninkových plánů jednou, maximálně dvakrát v týdnu. Nyní to lze zvládat až 4x. Stejná intenzita, stejný příjem (nebo ne-příjem) látek před a během jeho cvičení, žádná variabilita. Dlouhá 60 minutová cvičení zabírala mnoho času a dost podstatně vysilovala během celkového cvičebního plánu. Tak se na světlo dostala metoda HIIT, která úspěšně redukuje nejen čas, který kardiem strávíte, zároveň má ale maximální účinky.  

HIIT – Vysoce intenzivní intervalový trénink (High intensity interval training)

Tento druh tréninku má samozřejmě za cíl to, co obvyklé kardio. Vyztužit kardiovaskulární systém, shodit přebytečná kila a podpořit růst svalů. Hlavní rozdíl, díky kterému se stalo tolik efektivní, je střídání intenzity. Doporučená doba střídání maximální a nízké intenzity je mezi 10 – 40 minutami (10 minut rozcvičení – 15 minut hlavní část – 5 minut protažení) zhruba 2x – 3x týdnu. K jádru věci. Během HIIT (budeme uvažovat běh, dá se to ale aplikovat i ne švihadlo, rotoped či různé trenažéry) se střídá sprint s pohodlnou chůzí a to nejlépe v poměru 1:1. Pro začátek však můžeme zvolit i snadnější varianty 1:2 a podobně.  S postupem času pak můžete intervaly různě časově měnit, vždy by ale měly vydržet v daném ideálním poměru.
 
Celý proces má efektivní dopad na trávení a především na spalování tuků i cukrů, neboť po jeho dokončení nastává „afterburn“ efekt. To v praxi znamená dodatečné pálení tuků a zrychlený metabolismus po dobu dalších několika hodin (individuální záležitost).
 
Před začátkem a po skončení HIITu je nejprve důležité celkové prohřátí a protažení těla. Tělo musíte dostat do zvýšené provozní teploty a stejně tak na konci je třeba namáhané svaly protáhnout, aby nedocházelo k jejich ztracování. Na začátku se doporučuje 5 – 10 minutová rozcvičovací část a po jeho hlavní části opět zhruba 5 minutová dokončovací, protahovací část.
 
V neposlední řadě je podstatná i strava, kterou během podobných cvičení přijímáte a především kdy. Na toto téma existuje hned několik odborných článků, diskusí a studií. Ne všichni odborníci a odborníci se zcela shodují na jednotlivých postupech v rámci HIIT, suplementace a časovém horizontu příjmu živin. HIIT by se měl zařazovat až po určité posilovací sérii, protože je to vhodná doba pro ideální spalování tuků (tělo investovalo mnoho sacharidů do posilovací fáze a nyní bude více pálit tuky), nesmíte to však zase podcenit a na takovýto druh náročného cvičení mít dostatek sil. Nejohnivější jsou diskuse o tom, jestli se dá HIIT zařadit i po ránu nebo nalačno. Opět záleží na tom, čeho chcete tímto typem kardia dosáhnout. Pokud byste chtěli nabírat svalovou hmotu a cvičili HIIT ráno na lačno, budete s největší pravděpodobností ihned brát energii ze svalů a dojde k jejich rozkladu. Dá se to však modifikovat tak, že si dáte ihned po ránu například dva banány a začnete se třeba za 30 minut rozcvičovat. Schůdná je také varianta se syrovátkovým proteinem rozmíchaným ve vodě, který lze snadno vstřebat, dodá tělu potřebné živiny a především ochrání svaly před jejich devastací. Lze využít také podpůrné suplementy jako 2 gramy L-karnitinu nebo okolo 300 g kofeinu. Zde se však užití doporučuje minimálně 45 minut před tréninkem. Vše však opět záleží na subjektivním pocitu a dávky i časový horizont jde různě modifikovat.
 
Abyste docílili spalování tuků a udrželi si svalovou hmotu, věnujte se tréninku 3-5 dní v týdnu s tím, že mezi tréninky by neměly být více než 2 dny volna.
 
HIIT zařazujte po posilovacím tréninku, kdy je nejlepší doba pro spalování tuků.
 
Je to z toho důvodu, že tělu schází sacharidy, které využilo na posilování a začíná primárně využívat tuky.
 
Trénink můžete zařadit i ráno na lačno. V tomto případě ale doporučuji chránit svalovou hmotu – nejlépe konzumací 60-80 gramů syrovátkového proteinu rozmíchaného ve vodě. Je rychle stravitelný, dodá vám energii a současně ochrání svalovou hmotu před rozkladem.
 
Hodně vám můžou pomoct i suplementy jako je kofein (200-400 mg) a 1,5 – 3 gramy L-karnitinu (vyzkoušet můžete například kofeinový přípravek Coffy Stimulant 200 mg – 100 tbl. nebo CARNI LIQUID 120000 MG z našeho e-shopu).
 
Tyto suplementy urychlují spalování tuků během tréninku a měli byste je užít asi 60 minut před tréninkem.

Autor článku

FITNESS4U.cz redakce Články, Redakce

Redaktoři zabývající se odbornými články i texty pro začínající a pokročilé cvičence ze všech sportovních oblastí.

DOPORUČENÉ PRODUKTY

Komentáře

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Editace, odhlášení

NAŠE PRODEJNY

FITNESS SHOP Zlín

Adresa Vavrečkova 7074 (OD13)
760 01 Zlín

Otevírací doba Po-Pá: 9-18 h
So-Ne: zavřeno

FITNESS SHOP Hodonín

Adresa Štefánikova 285/21
695 01 Hodonín

Otevírací doba Po-Pá: 9-17 h
So-Ne zavřeno

Platba a doprava

Platební možnosti:

Hotově/Kartou na prodejněHotově/Kartou na prodejněOnline platba kartouOnline platba kartouTwistoTwistoBankovním převodemBankovním převodemDobírkaDobírkaOnline bankovní převodOnline bankovní převod

Možnosti dopravy:

Nejvýhodnější dopravaNejvýhodnější dopravaPPLPPLČeská pošta - Balík Do rukyČeská pošta - Balík Do rukyČeská pošta - Balík Na poštuČeská pošta - Balík Na poštuČP - Balík Do balíkovnyČP - Balík Do balíkovnyGeisGeisZásilkovnaZásilkovnaFitness shop HodonínFitness shop Hodonín

Všechna práva vyhrazena. © 2010 - 2020 FITPOWER s.r.o.
Informační povinnost k EET

Žádná část těchto stránek nesmí být publikována a šířena žádným způsobem bez výslovného svolení autora!

Erebos 21