ŽENY A POSILOVÁNÍ - OPRAVDU ŽENÁM ŠKODÍ ZÁVAŽÍ?


5 minut čtení

Posilování i silové sporty jsou opředeny různými mýty stejně tak jako spoustou klišé. Jedním z nich je i vztah žen k činkám, které často zatracují cvičení s nimi v domnění, že se nafouknou a ztratí ženskost. Jak to tedy vlastně je? Je posilování výsadou pouze mužů nebo mohou podobné benefity čerpat i ženy? Ačkoli nic není černobílé, v tomto případě si skoro dovolím tvrdit, že se jedná o světlou výjimku a cvičení pro ženy vhodné je. Je výbornou volbou, jak trávit čas, který si vyhrazujete pro pěstování kondice. Jaké výhody vám můžou činky nabídnout, pokud se rozhodnete, třeba i na základě tohoto článku, s nimi začít cvičit?

Neutrácejte za fitko zbytečně

f

Často je k vidění následující scénář. Žena přijde do fitka, zaplatí vstup, koupí pití a jde se hodinu dřít na pás. Poté sprcha a domů. Neposunula se výkonnostně, nezapracovala na správném držení těla a dost často z toho neměla vlastně ani radost. Z pásu se stane pouze počítadlo kalorií, ale pořád a stále její postava vypadá jako definice anglického sousloví „skiny fat“. Nemluvě o více snaživých, které se za vidinou štíhlejší postavy rozhodnou dokonce pro běh. Bohužel, většina populace nezvládá díky nynějšímu stylu života ani správnou chůzi, natož běh. Co na to řeknou klouby?

Desítky žen jsem měl tu možnost přivést ke cvičení s činkami a naprostá většina z nich mi dá za pravdu, že je to začalo naplňovat mnohem více, než když se věnovaly převážně aerobním aktivitám. Člověk najednou vidí posun, jak silový tak vizuální, a to je jen další motivace k tomu vytrvat a zlepšovat se i nadále. Je to jednoduché, kilogramy na čince nelžou. Ale hodina na páse je stále jen hodina na páse. Nenechte se mýlit, aerobní aktivity mají jistě ve vašem sportovním programu své místo, ovšem alfa a omega by ve fitku měly být jiné nástroje, než pásy a orbitreky.

Najděte si dobrého trenéra, nechte si během několika lekcí ukázat základy a pracujte na sobě. Odměnou bude lepší tělesná kompozice, výkonnost a jistě také zdraví. Lidé dnes u práce nejčastěji sedí a kompenzace správným cvičením vám může pomoci od bolestí zad, krku a mnoha dalších problémů. Kromě zlepšení kvality života tak můžete předejít různým zdravotním komplikacím a v neposlední řadě i utrácení řádově až tisíců korun za fyzioterapii.

Hubněte jinak

Zcela legitimním důvodem, proč dělat nějaký sport je změna postavy. Cílem je většinou bezesporu hubnutí problémových partií. Dle mého názoru není tak často problémová určitá partie, jako spíše přístup, kterým se o změnu snaží.

U silového tréninku nehubnete hned, jako u aerobní aktivity, kde energetické krytí z tukových zásob začíná převažovat až po několika desítkách minut. To je pravda, ovšem takový silový trénink dokáže váš metabolismus nakopnout na několik hodin a vy tak hubnete s trochou nadsázky až dlouho poté, co docvičíte. Na rozdíl od pásu, kde v momentě, kdy aktivitu ukončíte, ukončíte i pálení tuků.

Nicméně je třeba upozornit ještě na jinou možnost, jak hubnout. Ta je co do uplatnění trošku časově náročnější, ovšem o to efektivnější. Pokud během několika týdnů až měsíců cvičení nabalíte na svou postavu za současného hubnutí i nějaký ten kilogram svalové hmoty, tělo se vám odvděčí zvýšením bazálního metabolismu. Sval je totiž velmi metabolicky aktivní tkáň, která pro své fungování potřebuje spoustu energie, na rozdíl od tuku. Bazální metabolismus je energie, kterou za den spotřebujete na zachování základních životních funkcí, jako je například termoregulace, iontová výměna a mnohé další. Zbytek denního energetického výdeje připadne na vaše denní aktivity – práce, sport a podobně. Pokud hodnotu bazálního metabolismu navýšíte zvětšením podílu svalové složky, tak v principu při teoretickém zachování stejného množství jídla, aktivit a regenerace budete hubnout rozhodně více v porovnání se stavem, kdy jste tolik svalů neměly. Rozhodně se neděste pojmu „kilogramy svalů“. Vězte, že 3 - 4 kilogramy svalů se na postavě rovnoměrně rozprostřou a vizuálně určitě nebudete připomínat kulturistu, naopak, tělo se pouze hezky vytvaruje a zpevní. Například takové hýžďové svaly nelze dostatečně stimulovat procházkou po parku nebo půlhodinovou projížďkou na kole. Kdežto několik správně provedených sérií výpadů či mrtvých tahů týdně, to už je jiný příběh!

Doufám, že jsem dostatečně vyzdvihl některé z mnoha výhod posilování. Pokud jste cvičení s činkami zatím nevyzkoušely, určitě mu dejte příležitost a pokud jste mu věnovaly jen malou část z vašich aktivit, dopřejte mu prostoru více. Ještě jsem neviděl nikoho, kdo by po správně sestaveném silovém tréninku vypadal hůře, než na začátku. Pamatujte na to, vezměte činku do ruky a pusťte se do toho!

 
f

Starší články