scroll_to_content

PODPOŘTE SVOU IMUNITU A ZDRAVÍ VITAMÍNY

Nejenom teď v zimním období, ale i v průběhu celého roku na nás číhá spousta virů a bakterií, které útočí na náš imunitní systém. Je proto potřeba se o něj pořádně starat. Důležitou součástí této péče je správné množství pohybu i spánku, dostatečná hygiena, pitný režim a také vyvážená a pestrá strava bohatá na vitamíny a důležité minerály.

Vitamíny

V dnešní uspěchané době je občas těžké se o sebe starat a stravovat se správně. Pokud ve vašem jídelníčku chybí nějaká z těchto důležitých živin, doplňte ji pomocí vhodných doplňků stravy. Ty však nejsou samospásné a nepomohou vám, jestliže jste vyznavačem nezdravého životního stylu.

Přinášíme vám přehled nejdůležitějších vitamínů a minerálů, včetně jejich pozitivních účinků.

Vitamín A

Je důležitý pro oči, pokožku, libido i potenci a zvyšuje imunitu. Je ale jedním z vitamínu, kterými se můžete předávkovat.

Doporučená denní dávka je 0,8 mg a neměl by se užívat dlouhodobě. Přirozeně se vyskytuje v játrech, mase, vejcích, mrkvi nebo třeba v rajčatech. Vybírat můžete i ze široké nabídky doplňků.

B komplex

Vitamíny skupiny B, tedy B1, B2, B3, B6, B7, B9 a B12 mají široké pole působnosti. Od tvorby energie přes metabolismus až po funkci nervového systému. Pomáhají s psychickou pohodou, imunitou a kvalitou pokožky.

Mezi jejich hlavní zdroje patří mléčné výrobky, zelenina, ovoce, ořechy, maso nebo třeba kvasnice. Vitamín B9 (kyselina listová) se doporučuje užívat těhotným ženám.

Na doplňování vitamínu B12 by se měli zaměřit zejména vegani a vegetariáni. Nemá rostlinný zdroj, takže ho nepřijímají svojí běžnou stravou. Při jeho nedostatku se může objevit únava, nervozita. Může vést až ke vzniku onemocnění srdce a cév.

Vitamín C

„Céčko“ je důležité pro správnou funkci tvého organismu, slouží k podpoře imunity, pomůže vám ale i se zvládáním stresu a únavou. Podporuje vstřebávání železa, stimuluje tvorbu bílých krvinek i vývoj zubů. Patří mezi antioxidanty a je jedním z nejdůležitějších vitamínů.

Jeho doporučená denní dávka pro dospělého se pohybuje okolo 80 mg. Přírodní zdroje jsou např. šípky, jahody, citrusy, ale i brambory, paprika, zelí a další. Na trhu ovšem existuje široká nabídka vitamínu C, který vám ho pomůže snadno a rychle doplnit.

Vitamín D

Je nepostradatelný pro imunitní systém, kosti a zuby. Může snížit riziko vzniku onemocnění a zlehčit jeho průběh. Pomáhá se vstřebáváním důležitých látek jako je třeba vápník.

Naprostá většina populace trpí jeho nedostatkem, obzvláště v zimních měsících. Proto je nutné ho doplnit ve formě suplementů. Vyskytuje se ve 2 formách - vitamín D2, který se získává z rostlin, a vitamín D3, ten vzniká pomocí slunečního záření přímo v kůži. Najít ho můžete i v živočišných zdrojích.

Vitamín E

Přispívá ke správné činnosti jater, podporuje mozkovou činnost, zmírňuje proces stárnutí, chrání váš zrak a je účinným antioxidantem.

Doporučená denní dávka vitamínu E se pohybuje okolo 15 mg a jeho zdroj se nachází hlavně v semínkách, v ovoci i rostlinných olejích. Doplňovat tento vitamín se doporučuje až při jeho výrazném nedostatku. Ten se projevuje potížemi se zrakem, sníženou obranyschopností nebo poruchami pohlavního ústrojí.

Semínka

Vitamín K

Je důležitý pro srážlivost krve a tvorbu kostí.

Zdrojem vitamínu K jsou mléčné výrobky, maso, vnitřnosti, zelená zelenina nebo třeba obiloviny. Jeho nedostatek není u nás obvyklý, ale jako každý vitamín i tento můžete přijímat ve formě doplňků stravy.

Zinek

Dokáže zkrátit a zmírnit průběh nachlazení, je nezbytný pro správný vývoj organismu a fungování metabolismu, pozitivně ovlivní stav vaší pleti a podpoří psychiku.

Doporučená denní dávka je 10 mg a mezi jeho hlavní zdroje patří fazole, vajíčka, mléko a maso. Doplnit zinek, např. pomocí tablet, by měli zejména vegetariáni a vegani, kteří ho svojí potravou získávají nedostatečné množství. Jeho potřeba se zvyšuje i u žen během těhotenství a kojení.

Vápník

Kromě všeobecně známého pozitivního vlivu na kosti a zuby pomáhá vápník i k normální činnosti svalů, nervové soustavy i energetickému metabolismu.

Doporučená denní dávka je v rozmezí 800 až 2500 mg. Mezi primární zdroje patří hlavně mléčné výrobky, mořské plody, brokolice květák nebo třeba mák. Samozřejmě, že i tento doplněk stravy můžete koupit třeba v podobě tablet.

Hořčík

Velmi důležitý minerál pro naše fyzické i psychické zdraví. Pomáhá s funkcí nervů, srdce i svalů a podporuje vaši imunitu.

Denně by měl dospělý člověk přijmout 375 mg hořčíku. S nedostatkem může pomoct pití minerálních vod nebo konzumace luštěnin, špenátu a dalších. Doplnit ho však snadno můžete pomocí širokého spektra suplementů.

Multivitamíny

Chcete nebo potřebujete doplnit víc vitamínů a minerálů zároveň? Pro vaše potřeby je na trhu velké množství výrobků zaměřených na konkrétní skupiny lidí podle jejich konkrétních potřeb. Koupit můžete multivitamíny pro ženy i muže, pro děti i seniory.