scroll_to_content

Jak a kdy vám pomůže kloubní výživa + velká videorecenze

f

Složení

V základu se většinou složení kloubních výživ příliš neliší a najdeme takv nich obsaženo především klasické trio, kterým je glukosamin, chondroitins MSM. Kromě toho lze využít i dalších, zpravidla nákladnějších látek jakojsou nejrůznější typy kolagenů, popřípadě další přísady.

MSM

MSM neboli methylsulfonylmethan je složka, která je velmi často prodávánasamostatně zejména z důvodu, že ze všech zúčastněných slouží k regeneracipři akutních stavech. Má totiž protizánětlivé vlastnosti. V obecné roviněse účinnost připisuje MSM jakožto zdroji síry, která je důležitou částíkloubních spojení. Kromě účinku na klouby má ještě další, méně známébenefity. Jmenovat můžeme ochranu kůže díky jeho vlastnostem cobyantioxidantu, ale sloužit může i proti bolesti svalů na druhý den potréninku, kterou všichni dobře známe.

Glukosamin

Glukosamin napomáhá ochraně kloubů zejména mechanismem ochrany kolagenu,protože snižuje rychlost jeho degradace v kloubech. Glukosamin standartněnacházíme v suplementech ve dvou formách, a to jako hydrochlorid a nebosulfát. Doporučení hovoří jasně ve prospěch sulfátu co do účinnosti,pravděpodobně opět díky obsažené síře, která je pro klouby nezbytnědůležitá. Dobrá kloubní výživa by tedy neměla obsahovat glukosaminhydrochlorid.

Chondroitin

Ačkoli je chondroitin standartní součástí kloubních výživ, bývá jehoúčinnost v posledních letech zpochybňována. Ukazuje se, že dřívější studienebyly zrovna zdařile designovány a ty novější, větší, a tedy snad ispolehlivější jeho účinek skoro až vyvracejí. Na druhou stranu subjektivnípocity mnohých uživatelů hovoří obráceně. Napomáhat by měl zejménahydratací kloubních spojení a synergisticky by měl pracovat především sglukosaminy.

Kolagen

Kolagenů je na poli výživy velké množství a ačkoli většina z nich sdílípodobnost účinků, tak každý typ má svá specifika například v dávkování.Obecně se v produktech nejvíce vyskytuje kolagen I a II typu. Kolagennapomáhá novotvorbě osteoblastů, což jsou buňky produkující kostní matrixa také je schopen navozovat toleranci imunitního systému ke kolagennímstrukturám, čímž přispívá k jejich životnosti.

K čemu tedy kloubní výživu?

Ačkoli kloubní výživa může být alespoň podpůrnou variantou pro mnohokloubních problémů, tak její nejdůležitější uplatnění je v rámci prevence.Pokud tedy plánujete na konkrétní období například vyšší intenzitu čifrekvenci tréninkových jednotek, rozhodně je na místě uvažovat o některé zprodávaných výživ. Typickým příkladem je například student o letníchprázdninách, kdy spousta začíná trénovat častěji a tvrději, jednodušeproto, že je více času. V tomto případě je taková prevence určitě na místěa můžete z ní jedině těžit.Jedním z nejdůležitějších faktorů kloubních výživ je nutnost skutečnědlouhodobé a poctivé suplementace. Ne nadarmo má většina kloubních výživ vjednom balení mnoho dávek. Pro optimální účinek zařazujte důsledně každýden, pokud možno v podobný čas, dostatečnou dávku. Pojem dlouhodobé vtomto smyslu znamená alespoň dva měsíce. Kloubní strukturyjsou obecně vzato hůře vyživované, a proto pro kýžený účinek je nutnýzodpovědný přístup. Omezení z druhé strany „jak dlouho zařazovat“ není,nicméně více než 4 měsíce není třeba. Dejte si pár měsíců pauzu a potémůžete kloubní výživu zařadit znova.

Závěr

Kloubní výživy patří určitě k doplňkům, jejichž účinek se v dlouhodobémměřítku projeví. Je jen na vás, jestli zvolíte tabletovou formu či sypkou,ovšem trendem je používat instantizované formy suplementů, kloubní výživynevyjímaje. Také home message, co se kloubních výživ týče, je rozhodnědlouhodobá a pravidelná suplementace a dostatečné dávkování! Zapomeňte nakamzíky z lékáren a pořiďte si výživu, která skutečně vyživuje.

Doporučené produkty

1 999 Kč
-14 % -279 Kč
1 720 Kč
385 Kč
-20 % -77 Kč
308 Kč
1 599 Kč
-25 % -400 Kč
1 199 Kč