scroll_to_content

10 ZPŮSOBŮ JAK SI UDRŽET NOVOROČNÍ PŘEDSEVZETÍ PO CELÝ ROK

Kocovina z nového roku je dávno zapomenuta, nesedící vánoční dárky vyměněny a většina novoročních předsevzetí leží v propadlišti dějin. Nebo je to letos jinak? Projděte si následující tipy, jak to v tomto roce konečně nevzdat a dotáhnout své sny do konce. Ke slovu přichází v současné době tolik populární metoda udržitelnosti: zaměřit se na cíle, které můžeme dlouhodobě udržet a jejichž splnění je reálné.

1. BUĎTE REALISTÉ

Nejčastěji se vzdáváme svých cílů ještě daleko před cílovou rovinkou, pokud už na začátku hluboko v duši tušíme, že jejich splnění pro nás není reálné. Pokud si milovník čokolády zcela zakáže svou laskominu, je dost pravděpodobné, že v blízké době vybílí zásoby místní večerky. Lepší cestou by bylo povolit si jen tu nejkvalitnější a to například pouze v době, kdy mám čas přijaté kalorie spálit (dopoledne nebo před tréninkem).

2. PLÁNUJTE

Nesestavujte svá předsevzetí velkolepě během silvestrovského oparu. Vaše přání jso v tomto případě ovlivněny stavem mysli a náladou v jeden konkrétní den. Plánujte dopředu, soustřeďte se na své dlouhodobé cíle a naplánovaný program.

3. VŠE SI DOBŘE ROZMYSLETE

Jak naložíte s pokušením vynechat hodinu cvičení nebo jak si poradíte s neskonalou chutí na ten vynikající cheesecake, který jste ráno viděli ve vitríně Vaší oblíbené cukrárny na rohu? Zkuste chodit jinudy, zaměřte se vědomě na pozitivní myšlení, kupte si za odměnu něco hezkého na sebe.

4. UDĚLEJTE SI SEZNAM PRO A PROTI

Vidět své cíle a svá přání reálně sepsané na papíře může pomoci zachovat si motivaci. Čas od času si své cíle procházejte, přemýšlejte nad nimi.

5. MLUVTE O SVÝCH CÍLECH

Není nutné udržovat svá předsevzetí v tajnosti. Řekněte o nich svým přátelům a rodině, budou tu pro Vás a jistě rádi podají pomocnou ruku. Nejlepší cestou je však najít si parťáka s podobnými cíli: můžete společně najet na lepší životní styl, hecovat se ke cvičení nebo zdravé stravě. A je jedno jestli chcete uběhnout 5 km nebo objet zeměkouli na gravel kole. Navzájem si budete oporou, zrcadlem a motivací. 

6. ODMĚŇTE SE

Jasně, pokud se snažíte zhubnout, nebude Vám odměnou krabice sladkostí. Oslavte své úspěchy jinak! Kupte si pěkné věci na cvičení, zajděte si do kina na premiérový film nebo si kupte novou kosmetiku. Každá malá radost se počítá!

7. VEĎTE SI ZÁZNAM O SVÉM POKROKU

I malé, úspěchy si poctivě zapisujte. Krátkodobé cíle jsou snadněji udržitelné, každý, byť sebemenší úspěch, Vám pomůže udržet si úsilí a sílu pokračovat a nevzdat to. Nechtějte hned zhubnout třicet kilo, nejprve se zaměřte na dvě, tři kila a postupně přidávejte. Pomalu měňte svůj životní styl. Veďte si jídelníček, zapisujte si svůj denní režim a za každý pozitivní výsledek se odměňte.

8. NETRESTEJTE SE

Sklenka vína večer s kamarádkou se proměnila v lahev nebo jste už celý týden nezvedli v posilovně ani deko? Netrestejte se, raději se soustřeďte na návrat k původnímu režimu, Občasné vybočení z rutiny není tragédií, nesmí se však stát normou.

9. VYDRŽTE

Odborníci tvrdí, že k tomu, aby se nová činnost stala zvykem, je potřeba alespoň 21 dní. Půl roku potřebujeme na to, aby se daná aktivita stala součástí naší osobnosti. Nic v životě se nezmění přes noc, proto buďte trpěliví a plody Vaší snahy se již brzy ukáží!

10. POŘÁD SE SNAŽTE

I když Vám na konci ledna totálně dochází energie a máte pocit, že už není kde brát, nezoufejte! Začněte znovu od začátku. Dejte si 24 hodinovou pauzu, vše si promyslete, a pak znovu naskočte zpátky do boje. Výsledek stojí za to!