scroll_to_content

Co to jsou lipozomální vitamíny a jaké jsou jejich výhody?

Lipozomální vitamíny a minerály jsou v poslední době stále populárnější. Obsahují vitamíny a minerály uzavřené v lipozomech. Lipozomy jsou mikroskopické kapsle z fosfolipidů, které se podobají těm, které tvoří buněčné membrány v lidském těle, a slouží k ochraně vitamínů a minerálů při průchodu trávicím traktem.

V čem jsou lipozomální vitamíny lepší?

Díky lipozomální ochraně nejsou vitamíny a minerály vystavené agresivnímu prostředí trávicího traktu, což zajišťuje jejich vyšší stabilitu, lepší vstřebatelnost a snižuje riziko nežádoucích účinků. Právě díky ochraně lipozomální vitamíny překonávají tuto bariéru a umožňují vstřebání téměř 100 % účinné látky

Běžné vitamíny se při průchodu trávicím traktem velmi rychle rozkládají a mnohdy se tak neodstane do krevního oběhu dostatečné množství účinné látky.

Vysoká kvalita surovin a složitost výroby s sebou však kromě lepších vlastností přináší i vyšší cenu.

Lipozomální vitamíny

Které vitamíny jsou lipozomální?

Obvykle jsou k dispozici ve formě tekutin mléčné konzistence. Na jejich obalu najdete označení „lipozomální” nebo „liposomy”. Na trhu jsou k dispozici v mnoha variantách a mohou obsahovat různé vitamíny a minerály. Mezi nejčastěji používané vitamíny patří vitamíny skupiny B, vitamíny C, D, E a K. Nejčastěji používané minerály jsou pak zinek, hořčík a selen.

Každý lipozomální produkt se může lišit svým složením a množstvím obsažených vitamínů a minerálů. Proto je důležité si pečlivě přečíst popis výrobku a informace o jeho složení, abyste se ujistili, že obsahuje to, co je pro vás nejvhodnější.

I když mají lipozomální vitamíny lepší účinnost než klasické vitamínové doplňky, stále platí, že by neměly nahrazovat vyváženou stravu. Užívání lipozomálních vitamínu je lepší konzultovat s lékařem nebo odborníkem na výživu, zejména pokud máte zdravotní problémy nebo užíváte léky.

Zajímají vás vitamíny obecně? Přečtěte si náš článek o podpoře imunity a zdraví vitamíny.