scroll_to_content

Jak je to s kloubní výživou v těhotenství a během kojení?

O těhotenství se mluví jako o nejkrásnějším období v životě ženy. Toto období je ale pro ženské tělo velkou zátěží. Dochází k mnoha změnám a vaše tělo tak potřebuje zvláštní péči. Je velmi důležité konzumovat vyváženou a výživnou stravu, která podpoří nejen vaše zdraví, ale i zdraví vašeho dítěte. Strava bohatá na ovoce, zeleninu, celozrnné výrobky, libové bílkoviny a zdravé tuky může matce i dítěti poskytnout živiny potřebné pro správný růst a vývoj.

Většina žen ale trpí minimálně v 1. trimestru nevolnostmi. Některé ženy trápí tyto nevolnosti po celou dobu. Ženy kvůli nim často nejí správně. Některé potraviny dokonce vynechávají úplně, protože jejich stav ještě zhoršují. V důsledku toho dochází k nedostatečné výživě. Nevolnosti také ovlivňují vaši pohybovou aktivitu. Málokdo má chuť se hýbat, když mu není dobře.

Citrusy v těhotenství

Toto všechno společně s váhovým přírůstkem může vést k bolestem kloubů a jejich zhoršené pohyblivosti. Řešením je doplnění čistého přírodního kolagenu. Ten může mít pozitivní účinky nejen na činnost vašich kloubů, ale i zlepšit stav vaší pokožky. Ideální je ho doplnit jeho zvýšenou konzumací ve stravě.

Mezi potraviny, které buď kolagen obsahují, nebo podporují jeho tvorbu, patří např.:

 • Kostní vývar
  • Dlouze vařený vývar z kostí a pojivových tkání je bohatý na kolagen, aminokyseliny a minerály.
 • Citrusové plody
  • Pomeranče, citrony, grapefruity a další citrusy mají vysoký obsah vitamínu C, který je nezbytný pro syntézu kolagenu.
 • Listová zelenina
  • Špenát, kapusta a další listová zelenina jsou bohaté na vitamin K, který je nezbytný pro zdraví kostí a syntézu kolagenu.
 • Bílkoviny
  • Kuřecí maso, ryby a libové hovězí maso jsou dobrým zdrojem bílkovin, které jsou nezbytné pro syntézu kolagenu a celkový růst a vývoj.
 • Ryby
  • Volně žijící ryby jsou považované za jeden z nejlepších zdrojů kolagenu, proto je zařaďte do svého jídelníčku 2× týdně. Během těhotenství se doporučuje ryby tepelně upravit a nejíst je syrové.
 • Ořechy a semínka

Mohou užívat těhotné a kojící ženy kloubní výživu?

Existují i potravinové doplňky obsahující pouze 100% kolagen, které v těhotenství a během kojení můžete užívat. Vědecké důkazy o jejich bezpečnosti a účinnosti během těhotenství a kojení jsou však omezené. Takže i když je kolagen obecně považován za bezpečný pro konzumaci v mírném množství, těhotné a kojící ženy by se měly před užíváním kolagenových doplňků vždy poradit se svým lékařem.

Vaše tělo však během těhotenství a kojení potřebuje mnohem více minerálů, vitamínů a dalších důležitých látek, protože je přednostně čerpá vaše dítě. Zvýšit jejich příjem je opět ideální skrze vyváženou a na tyto látky bohatou stravu. Ne vždy je to ovšem možné a v tu chvíli nastupují doplňky stravy. Zaměřit se můžete buď na jednotlivé vitamíny a minerály, nebo se dají koupit vitamínové komplexy určené přímo těhotným a kojícím ženám.

Vitamíny v těhotenství

Asi nejdůležitější z těchto látek je kyselina listová (vitamín B9) a vitamíny skupiny B, které působí jako prevence vrozených vývojových vad a jsou důležité pro vývoj nervové soustavy miminka a pro tvorbu krve. Dalším důležitým prvkem je hořčík, který je nezbytný pro správný vývoj dítěte v děloze i po jeho narození. Nezapomeňte ani na vitamín D důležitý pro vývoj kostí a vitamín C podporující imunitní systém, krvetvorbu a budování kostí.

Nejste těhotná ani kojící žena a máte problémy s klouby? Máme pro vás velkou videorecenzi kloubních výživ, kde si každý vybere tu svou.

Doporučené produkty

230 Kč
-32 % -74 Kč
156 Kč
279 Kč
-4 % -11 Kč
268 Kč