scroll_to_content

Hřešili jste o Vánocích? Jarní detoxikace vás vrátí do pohody

Trpíte chronickou únavou a ekzémy? Vrací se vám stále dokola bolest hlavy nebo v krku? Trápí vás deprese nebo špatné trávení? Nemůžete zhubnout ani usnout? S tím vším vám detoxikace zvládne pomoct. Nejvhodnější čas na ni je právě na jaře a potom na podzim. Čistit organismus ale můžete i v průběhu celého roku.

Nezdravá strava složená hlavně z polotovarů, tučných a přeslazených jídel, nedodržený pitný režim, nedostatek pohybu i spánku a naopak nadměrné množství stresu, konfliktů, negativních emocí a práce zatěžují vaše tělo. Když se k tomu přidá znečištění ovzduší, vystavení plísním, parazitům a různým infekcím, můžou vzniknout nejen zdravotní, ale i psychické potíže.

Detoxikace

Co vám škodí?

Všechno, co přijímáte do těla ať už ze vzduchu, z potravy, vody nebo okolí, v něm zanechává stopy. Jsou to věci dobré, zdraví prospěšné, jako jsou důležité minerály, vitamíny, bílkoviny nebo třeba zdravé tuky.

Jsou to ale i věci škodlivé, kterých se naše tělo potřebuje zbavit, tzv. toxiny. Ty mají negativní vliv například na imunitní systém, správné fungování vašich orgánů, kvalitu pleti, ale i na váš duševní stav.

Co s tím?

Zkuste právě detoxikaci. Během ní se organismus zbavuje škodlivých látek, které se v něm hromadí. S většinou těchto intoxikací se umí vaše tělo vypořádat samo. S přibývajícím věkem se tato schopnost snižuje. Negativní vliv má i nezdravý životní styl. Ale i když žijete zdravě, stále existuje mnoho škodlivých vlivů, kterým se nedokážete zcela bránit. Patří mezi ně např. smog a stres. Proto je lepší mu občas pomoct.

Cíle detoxikace:

  • obnovit zhoršenou samočistící funkci organismu
  • posílit imunitní systém
  • zlepšit fyzický i psychický stav
  • odstranit odumřelé buňky a toxické látky
  • zvýšit energii
  • rozjasnit mysl
  • zlepšit trávení, kvalitu pleti i spánku
  • snížit hmotnost
  • odvodnit tělo

Ve vašem těle jsou hlavními pomocníky trávicí soustava, ledviny, játra, lymfatický systém a kůže. Pokud to sami nezvládnou nebo jim chcete pomoct, možností máte mnoho. Existují různé diety, bylinky, doplňky stravy i cvičení. Využít můžete i saunu, masáže a různé zabaly.

Čím byste měli začít?

Pro imunitu je nejdůležitější správné fungování střev. Na to byste se tedy měli zaměřit v první řadě. Přes střeva se totiž vstřebávají důležité živiny, vitamíny, minerály i voda. Pokud funguje správně jejich mikroflóra, chrání vás před nežádoucími mikroorganismy.

Nejjednodušší je změnit váš jídelníček. Důležitou roli hraje vláknina. Zařaďte proto velké množství ovoce a zeleniny. Naopak omezte potraviny, které střeva zatěžují, jako je bílá mouka, červené maso, jednoduché cukry, sůl, polotovary a další nezdravá jídla.

Detoxikace

Nezapomeňte také na dostatek tekutin. Nejlepší je čistá voda, bylinné čaje, popřípadě zeleninové a ovocné šťávy. Vyhněte se alkoholu, kávě a slazeným nápojům.

Možná je i mechanická očista v podobě klystýru, průplachu střev a specializovaných masáží. Pro detoxikaci se na druhou stranu nedoporučují projímadla, protože střeva dráždí, zabraňují vstřebávání důležitých živin a odvádí vodu.

Co dál?

Jestli vaše problémy přetrvávají i po očistě střev nebo vás trápí něco jiného, zaměřte se i na další orgány.

Játra

Jsou velmi důležitá pro látkovou přeměnu, fungují jako filtr a odbourávají škodlivé látky jako třeba alkohol. Jejich funkci podpoříte užíváním ostropestřce mariánského, bylinných čajů nebo vitamínů skupiny B.

Ledviny

Pro správnou funkci ledvin je zásadní dodržovat pitný režim. Jejich funkci podpoříte pitím čajových směsí z kopřivy, břízy apod.

Lymfatický systém

Je důležitý pro imunitu a obranyschopnost. Stejně jako krev rozvádí kyslík a živiny do celého těla a pomáhá s odstraňováním toxických látek. Jeho funkci podpoříte jezením některých citrusů, melounu, chřestu nebo třeba petržele. Skvělé jsou masáže, které lymfu rozproudí a podpoří odvodnění a tím i detoxikaci.

Kůže

Kůže se na detoxikaci podílí velkou měrou. Vylučuje se přes ní velké množství odpadních látek. Péče o pokožku je tedy neméně důležitá. Dopřejte jí pravidelný peeling, koupel nebo třeba saunu. Očistu podpoříte řebříčkem, mátou nebo třeba zázvorem.

Podpořte detoxikaci

Nezapomínejte ani na pohyb, ideálně na čerstvém vzduchu. Rozproudí a okysličí krev a tím podpoří funkci orgánů a aktivuje lymfatický systém. Určitě se ale nepřepínejte a zvolte mírnou nebo střední zátěž, jako je chůze nebo jóga.

Zároveň dbejte na dostatek kvalitního spánku a odpočinku. Spěte alespoň 8 hodin denně a odpočiňte si i v průběhu dne, zhluboka se nadechněte a zkuste meditaci.

Pro očistu je samozřejmě nesmírně důležitá i voda. Lidské tělo je tvořeno ze dvou třetin právě z této zázračné tekutiny. Pokud jí pijete málo, škodliviny nemají jak odcházet z těla a zatěžují tak váš organismus. Doporučují se alespoň 2 litry vody denně, záleží na vaší tělesné konstituci a skladbě jídelníčku. Během detoxu můžete tento objem klidně trošku navýšit.

Na trhu je i velké množství doplňků a superpotravin, které vás ve vašem snažení o očistu podpoří.

Detoxikace

Pár rad na závěr

Detox byste neměli provádět pokud jste nemocní, unavení, čeká vás hodně práce nebo stresu. Přizpůsobte ho svým potřebám a zvyklostem, rozhodně se do něj nenuťte. Určitě jako nováček začněte opatrně a s rozvahou. Očista by vám měla přinést pocit pohody a zlepšení. Když se začnete cítit zle, budete ještě unavenější a vaše problémy se prohloubí, radši detox upravte nebo radši úplně přerušte.

Těhotné ženy, kojící matky, starší a vážně nemocní lidé by se měli o vhodnosti detoxikace radši poradit se svým lékařem nebo lékárníkem. Poraďte se s nimi i pokud si nejste jistí, jestli je pro vás detoxikace vhodná nebo si nejste jistí jejím výběrem.

Pro nejlepší efekt proveďte kromě očisty těla i očistu vašeho domova. Dostatečně větrejte i uklízejte, zkontrolujte, jestli se vám někde nevyskytuje plíseň. Při úklidu se snažte používat jen nejnutnější chemické prostředky a spolehněte se spíše na přírodní produkty. Důležitý je samozřejmě i duševní detox. Zbytečně se nestresujte a vyhýbejte se konfliktům. Přečtěte si pěknou knížku, poslechněte oblíbenou hudbu, zajděte si do divadla nebo zaběhat.