Historicky nejvyužívanější výpočet tělesné hmotnosti s detailním rozlišením na jednotlivé složky pochází již z roku 1830 a stává se jedním z nejvíce nadčasových výpočetních mechanismů všech dob. Belgičan Adolphe Quelet vypracoval výpočetní tabulku, díky které se určuje poměr tuku v těle po celém světě.
BMI (Body Mass Index) je měřítko tělesné hmotnosti, ze které dělí objem tuku v kilogramech na metr čtverečný. Stále se jedná o neustále se vyvíjející techniku, neboť nepočítá s dalšími anatomickými údaji, jako je stavba a typ těla, poměr svaloviny a podobně. V současné době lze při podrobném testu BMI zohlednit i věk, objem svalů, anatomické držení těla a pohlaví.
Rozšířené testování pomocí dalších měření pak dokáže vyčíst i tloušťku podkožního tuku a podobné detaily.
O co vlastně jde?
BMI systém zohledňuje ve své podstatě váhu a výšku postavy. Výpočet je následující. Hmotnost člověka dělíme druhou mocninou jeho výšky. Do vzorce dosazujeme hmotnost vždy v kilech a výšku v metrech.
BMI = hmotnost (kg) / výška (m²)
Obecně vzato je BMI nástroj ke zjištění prvotních indikátorů poměru tuku v těle. Není rozhodujícím měřítkem a sám osobě není celkově vypovídajícím. Nejedná se tedy o konečný a jasný ukazatel, neboť je třeba počítat s tím, že stavba těla každého jedince se liší v souvislosti s jeho držením těla, tělesnými dispozicemi, geny a podobně. Nejčastěji se proto tento typ měření využívá u populačních testů široké veřejnosti.
Tabulka hodnot BMI
Kategorie
Rozsah BMI [kg/m²]
Hmotnost jedince o výšce 180 cm
Silná podváha
≤ 17
méně než 54 kg
Slabá podváha
17 – 18,5
54–60 kg
Optimální váha
18,5 – 25
60–81 kg
Lehká nadváha
25 – 30
81–97 kg
Obezita
30 – 35
97–113 kg
Střední obezita
35 – 40
113–130 kg
Silná obezita
> 40
nad 130 kg
BMI a posilování?
Na rovinu řečeno, BMI se příliš nehodí pro výpočty tělesných údajů u lidí, kteří cvičí, posilují a podobně. V tomto případě můžou být údaje zkreslené. Neposilujícím lidem s průměrným BMI bude vycházet výsledek lépe, než cvičícím jedincům, kteří mohou být naopak hubenější. Lepší je to opravdu brát jako prvotní a nekonkrétní signál. V případě, že budou naměřené hodnoty hodně kontrastní, je třeba začít něco dělat, tak či tak. Pro měření u posilujících osob se více využívají kalibrační kleště, které nejsou složité na manipulaci a naměřené výsledky podkožního tuku jsou o mnoho přesnější v případě konkrétního jedince. Na druhou stranu je třeba do nich něco zainventovat.