JAK VYBRAT OSOBNÍ VÁHU


6 minut čtení

Není to tak dávno, co měření tělesných hodnot bylo možné jen v nutričních poradnách, specializovaných salonech nebo v dobře vybavených fitness centrech. Technologie jdou ale dopředu a každým dnem jsou přístupnější veřejnosti. Díky chytrým osobním váhám si své tělesné hodnoty můžete změřit doma a dennodenně tak sledovat svůj pokrok.

Tělesná váha je důležitý údaj. Ale není všeříkající. Šedesát pět kilof může vypadat různě při stejné výšce, věku i pohlaví - například jako 165 cm vysoká pětatřicetiletá žena s problémovými partiemi od pasu dolů, co volí raději dlouhé topy s volnějším střihem, aby zakryla rozvlněné boky nebo jako atletka jejíž tělo je jako z mramoru. Důležitější než tělesná váha je totiž poměr tuků, svalů a vody v těle. A to obyčejnou analogovou nebo mechanickou váhou nelze změřit. K tomu jsou určené speciální diagnostické osobní váhy. Také když slyšíte „speciální“ hned vás napadne „pekelně drahé“? Tohle není ten případ. Chytrou váhu totiž pořídíte už za pět set korun. Samozřejmě záleží na značce, množství funkcí a doplňků.

Diagnostická osobní váha změří až 11 parametrů

Chytré diagnostické váhy ukážou tělesné hodnoty, které jsou pro sportovce a osoby zaměřené na zlepšení fyzického zdraví důležité. Do systému váhy zadáte své údaje (věk, výšku, pohlaví) na základě kterých spolu s měřením váha určí:

  • tělesnou hmotnost s max odchylkou 50 g,
  • BMI neboli Body Mass Index měřítko objemu tuku v kilogramech na metr čtvereční,
  • procento tuku v těle,
  • procento svalové hmoty,
  • procento vody v těle,
  • viscelární tuk (tuk v dutině břišní),
  • hodnocení ideálního poměru viscerálního tuku,
  • hmotnost kostí,
  • metabolický věk (přirovná metabolismus k odpovídajícímu věku — i když je vám čtyřicet, můžete mít metabolismus dvacetiletého stejně jako šedesátiletého člověka v závislosti na kondici a životním stylu),
  • BMR — bazální metabolický výdej, tzn. počet kalorií potřebných pro základní fungování těla,
  • AMR — aktivní metabolický výdej, tzn. počet kalorií potřebných k aktivnímu životu,
  • fyzickou kondici a přirovnat ji k jednomu z devíti somatotypů.

Jak diagnostická váha funguje?

Veškeré měření vychází z analýzy tzv. bioelektrické impedance. Poměr svalů, tuků, vody a kostí měří slabým elektrickým proudem, který prochází celým tělem. Podle toho, jaký odpor sval, voda, kost nebo tuk klade elektrickému proudu, váha vypočítá poměr jednotlivých hodnot. Odchylka u domácích diagnostických vah může být 5 %, což se nám zdá jako zanedbatelné. Zde je třeba také upozornit, že diagnostické váhy nejsou vhodné pro osoby s kardiostimulátorem a pro těhotné. Vždy si tuto informaci ověřte u výrobce nebo se poraďte se svým lékařem.

Na co se při výběru chytré váhy zaměřit?

Každá váha nabízí jiné funkce, ovládání a doplňky. Pokud svůj výkon a pokrok trackujete pomocí aplikací ve smartphonu nebo chytrých hodinkách, zaměřte se na kompatibilnost jednotlivých zařízení. Důležité je také si uvědomit, pro kolik osob váhu pořizujete.

  • Možnost sdílení informací: některé váhy můžete spojit se svým chytrým telefonem nebo počítačem a to díky USB portu, wi-fi, SD kartě nebo Bluetooth. Chytrá váha může nabídnout virtuálního trenéra nebo sdílet a sledovat pokrok s vaším okruhem přátel.
  • Kompatibilní aplikace: jedete na mobilu appku, kterou chcete vylepšit o údaje z chytré váhy? Přesvědčte se, že jsou všechna zařízení kompatibilní (váha, smartphone, chytré hodinky apod.).
  • Pro kolik lidí váhu pořizujete? Jen pro sebe nebo ji bude využívat celá rodina? Některé váhy dovolují nahrát jen dva profily, některé až osm.
  • Nosnost váhy: to je velmi důležitá informace, protože řada vah má nosnost do 100 kg. A to je k ničemu, když běžně vážíte sto třicet. Chytré váhy mohou mít nosnost až 250 kg.

Rada na konec - jak se správně vážit?

Aby výsledky byly relevantní a přinášely vám co nejpřesnější informace, dodržujte tato pravidla pro vážení:

  • važte se vždy ve stejný čas (nejlépe ráno před snídaní), některé modely vah mají dokonce alarm, který vás na čas měření upozorní,
  • važte se nejlépe nazí nebo ve spodním prádle,
  • váha musí být na rovné pevné podlaze, nožičky nesmí být na spárách mezi kachličkami,
  • nožičky váhy nesmí být zaprášené, mohlo by dojít k vychýlení a v důsledku toho ke zkreslení dat,
  • váha by měla neustále stát na jednom místě, časté stěhování snižuje přesnost měření,
  • den před vážením nepijte alkohol ani kofeinové nápoje,
  • den před vážením se také vyhněte vyšší fyzické zátěži (procházka je v pořádku, ale hodinový posilovací trénink už může měření ovlivnit),
  • něco pro ženy — během menstruace se nevažte, tělo v tomto období zadržuje více vody, což může zkreslit výsledky.

Osobní diagnostická váha je rozhodně dobrá volba v každé domácnosti bez ohledu na věk či životní styl. Spojením s dalším chytrým zařízením se vám otevírá cesta k větší motivaci, zlepšení fyzického zdraví a splnění svých cílů.

PRODUKTY Z NABÍDKY X X X X X X X X

Přečtěte si více:

Co v domácí posilovně nesmí chybět https://www.fitness4u.cz/domaci-posilovna/

Fitness plán podle postavy a typu životního stylu https://www.fitness4u.cz/fitness-plany/

BMI: co to je a co o vás říká https://www.fitness4u.cz/bmi-jako-prvni-signal/

Starší články

  • JAK VYBRAT OSOBNÍ VÁHU
    6 minut čtení

    JAK VYBRAT OSOBNÍ VÁHU

    Není to tak dávno, co měření tělesných hodnot bylo možné jen v nutričních poradnách, specializovaných salonech nebo v dobře vybavených fitness centrech. Technologie jdou ale dopředu a každým dnem jsou přístupnější veřejnosti. Díky chytrým osobním váhám…

  • JAK SE ZBAVIT CELULITIDY? RADY, KTERÉ JSEM VYZKOUŠELA A FUNGUJÍ.
    8 minut čtení

    JAK SE ZBAVIT CELULITIDY? RADY, KTERÉ JSEM VYZKOUŠELA A FUNGUJÍ.

    O celulitidě toho bylo napsáno mnoho. Vyzkoušela jsem různá cvičení, jídelníčky, kosmetiku a kúry. Co skutečně zabralo a co je jen ztráta času?

  • JAK CHRÁNIT SEBE A SVÉ OKOLÍ PŘED COVID-19?
    6 minut čtení

    JAK CHRÁNIT SEBE A SVÉ OKOLÍ PŘED COVID-19?

    Už máte roušku? Ukážeme vám jak si ji vyrobit! Dále se dozvíte, jak posílit svou imunitu a chránit se před pandemií COVID-19.

  • ŽELEZO - PROČ JE PRO VAŠE TĚLO DŮLEŽITÉ A JAK SE VYHNOUT JEHO NEDOSTATKU
    7 minut čtení

    ŽELEZO - PROČ JE PRO VAŠE TĚLO DŮLEŽITÉ A JAK SE VYHNOUT JEHO NEDOSTATKU

    Čelíte v poslední době zvýšené únavě a máte problémy s regenerací? Příčinou může být nedostatek jednoho velmi důležitého minerálu.

  • TOP 20 ZDRAVÝCH NÁPOJŮ, KTERÉ BY VE VAŠÍ STRAVĚ NEMĚLY CHYBĚT
    9 minut čtení

    TOP 20 ZDRAVÝCH NÁPOJŮ, KTERÉ BY VE VAŠÍ STRAVĚ NEMĚLY CHYBĚT

    Všichni víme, že sladké a šumivé nápoje mohou způsobit spoušť ve zdraví a nacházejí se všude. Z televizních reklam propagujících dietní sodu až do lákavého jídelního lístku prezentovaného v naší oblíbené restauraci. Tady všude se dají nalézt umělé…

  • JAK SE SPRÁVNĚ STARAT O SVOU PLEŤ A VLASY BĚHEM CVIČENÍ?
    4 minut čtení

    JAK SE SPRÁVNĚ STARAT O SVOU PLEŤ A VLASY BĚHEM CVIČENÍ?

    Mnohé z žen chtějí vypadat krásně i během cvičení, ale neuvědomují si, kolikrát spíše více škodí vlasům i pleti svým špatným přístupem. Kosmetická poradkyně nyní poradí zejména něžnému pohlaví, čemu se vyvarovat a na co se naopak víc zaměřit v…

  • VITAMÍNY PRO SENIORY - CO UŽÍVAT VE STÁŘÍ BEZ ZBYTEČNÉHO UTRÁCENÍ
    3 minut čtení

    VITAMÍNY PRO SENIORY - CO UŽÍVAT VE STÁŘÍ BEZ ZBYTEČNÉHO UTRÁCENÍ

    Zdraví je třeba si hlídat. Předcházet problémům, které mohou překvapit ve stáří. Víme, jak na to. Klouby nebolí. Přesně do chvíle, než bolet začnou. Pomáhejte jim výživou.

  • CVIČENÍ PRO TĚHOTNÉ - CO A JAK CVIČIT A ČEMU SE NAOPAK VYHNOUT
    7 minut čtení

    CVIČENÍ PRO TĚHOTNÉ - CO A JAK CVIČIT A ČEMU SE NAOPAK VYHNOUT

    Většina budoucích maminek si udržuje svoji fyzickou kondici vhodným sportem i v těhotenství. Cvičení pro těhotné vám pomůže připravit se na zátěž při porodu i na dobu po něm. Cvičení bývá velmi přínosné v běžném životě. Zvláště pak v těhotenství může…

  • BMI - CO TO JE A CO O VÁS ŘÍKÁ
    3 minut čtení

    BMI - CO TO JE A CO O VÁS ŘÍKÁ

    Historicky nejvyužívanější výpočet tělesné hmotnosti s detailním rozlišením na jednotlivé složky pochází již z roku 1830 a stává se jedním z nejvíce nadčasových výpočetních mechanismů všech dob. Belgičan Adolphe Quelet vypracoval výpočetní tabulku, díky…