Typologie kliků | FITNESS4U
Domů

+420 725 080 000 (Po-Pá, 7-16 h)

+420 725 080 000 (Po-Pá, 7-16 h)

Nakupte ještě za 1 500 ,
získáte dopravu ZDARMA.

Nákupní košík

0 ks

0

Do dopravy zdarma zbýva 9999,- Kč
Menu

Kliky, jaké jsou a jak je cvičit správně

Nejčastější dotazy v kategorii

PORADNA

Vstoupit do poradny

U nás to žije

  • 480Zákazníků online
  • 49 683Položek ve vlastním skladě
  • 8 897Variant produktů
  • 20Novinek
  • 157Značek
  • 371 799Rozdaných dárků
  • 0%Spokojených zákazníků

Potřebujete poradit? Zeptejte se našeho experta

Romana Spálovská Prodejna

Expert na sportovní výživu, výživové poradenství a zdravý životní styl.

Napsat dotaz
Kliky, jaké jsou a jak je cvičit správně

redakce FITNESS4U.cz Domácí posilovna 0

Když se řekne klik, každému, kdo alespoň jednou cvičil, bude určitě vše jasné. Klik je jedním z nejvíce praktikovaných cviků na světě. A to nejen napříč pohlavím, ale také výškou, váhou či věkem toho, kdo je cvičí. Samotný pohyb není nijak náročný na provedení. Je účinný, mimo drobné výjimky není náročný pro žádnou část těla a cvičit ho může malé dítě i senior. Základem věhlasu je právě jeho jednoduchost, nezávislost na prostředí a především posilování s vlastní vahou. Provedení se zdá snadné a rutinní. Děláme však vždy vše správně? Jaké jsou nejužívanější druhy kliků?

Kliky mají základ v historii, kdy byly od nepaměti součástí vojenských výcviků a je tomu tak i dnes. V různých zemích světa se využívají při náboru a následném výcviku armádních a hasičských sborů, námořnictva i speciálních policejních a zásahových jednotek.

1. Klasický klik

Nejčastěji užívaný typ, kterým posilujeme především prsní a ramenní svaly. V menší míře pak tricepsy a břišní svalstvo. Důležité je mít ruce položené dlaněmi na zem pod pravým úhlem, prsty směřují vodorovně vpřed nebo lehce šikmo od sebe. Ruce držíme ve vzdálenosti od půl metru, zhruba decimetr od vnějšího okraje ramene. Dbejte také na to, abyste při spouštění zůstali ve vodorovné poloze, nezalamovali se v pase a naopak se při vytahování směrem vzhůru nehrbili. Důležité je také dostatečné provedení. Neklopte hlavu směrem k zemi, snažte se ji mít také v souměrné poloze a klik provádějte pokud možno úplný, tedy prsy téměř k zemi. Pamatujte, že jako u drtivé většiny cviků, i tady rozhoduje kvalita provedení. Kvantita a frekvence stoupá s postupem času.

2. Široký klik

U tohoto druhy kliků se od klasického mění především šířka roztažených rukou. Vzdálenost bývá okolo jednoho metru. Důležité je dbát na to, aby ruce směřovaly k zemi stále pod pravým úhlem. Je tedy třeba najít mez, která je dostatečně vzdálená, přitom se vám lokty nezalamují směrem k zemi a zároveň se nehrbíte. Při tomto typu se největší váha přesouvá na deltový ramenní sval a také lopatkové svalstvo. Dávejte si také pozor, abyste nekrčili ramena a drželi hlavu v komfortní pozici, riskujete totiž problémy s krční páteří.

3. Úzký klik

Známá forma kliku především u zmiňovaných výcviků vojenských a dalších speciálních útvarů. Ruce držíte zhruba na šířku ramen, ve vodorovné pozici vzhledem k trupu a špičky prstů směřují vpřed. Nejdůležitější je držet lokty u těla a dávat si pozor na hrbení. Prsní svaly směřují při klesání k dlaním. Tímto typem posilujete především tricepsové svaly a některé svaly na zádech.

4. Diamantový klik

Jedná se již o poměrně složitou a silově náročnou podobu kliku. Ruce směřují k sobě natolik, že se ukazováčky a palci jemně dotýkáte (vytváří se tak zmiňovaný obrazec). Opět je tu nezbytná práce s lokty, které držíte pevně u těla a to při pohybu dolů, tak i nahoru. Tímto typem posilujeme, podobně jako úzkým klikem, tricepsový sval a také vnitřní prsní svalstvo.

5. Klik z kolene

Známá zjednodušená varianta klasického kliku, kterou se podstatně zmenšuje náročnost a užití síly. Vhodná je pro začínající jedince, při posilování po úrazech, oblíbená je také u žen.

6. Klik se zdvihnutými nohami

Tato varianta již patří mezi skupinu kliků, které využívají další předměty, překážky a pomůcky.
Využijeme zarovnání rukou z klasického kliku, avšak dolních končetiny zapřeme špičkami o zvolenou překážku ve výši vašich ramen. Je třeba stále dbát na vodorovnou polohu a správné držení těla i hlavy. Tímto typem zvyšujeme námahu ramenní svalů a také svalů na břiše.

7. Jednoruční klik

Jak již název napovídá, tento typ počítá pouze s jednou rukou k zapření o zem. Tento typ je velmi složitý na provedení a především náročný sílu. Doporučuje se pouze zkušeným jedincům, riskujete totiž široké spektrum zranění v případě, že se cokoliv nepovede. Při provedení zde měníme rozestavení nohou, které dle libosti roztáhneme do šíře, kvůli získání stability. Ruka, kterou práv nepoužíváme, se zakládá pohodlně za záda. Nezapomeňte pravidelně střídat horní končetiny a vždy si ponechat silovou rezervu pro dotažení kliku.
Logicky posilujete vždy tu část těla, kterou rukou se zdviháte.

8. Klik s přidanou zátěží

Tento typ kliku je těžký především tak, jak si ho sami uděláte. Využívá další pomůcku v podobě závaží nebo libovolné zátěže na vašich zádech. Je třeba znát své limity a mít pomůcku, která vám ze zad nebude sjíždět a nemůže vás nijak zranit (medicinbal). Ochotný kolega nebo kolegyně je také možnost. Držíte standardní postoj jako u klasického, širokého nebo úzkého kliku.

9. Výbušný klik

Tento typ kliku již z názvu napovídá, že zdokonaluje a posiluje vaši výbušnost. Využívá se postup jako u klasického nebo úzkého kliku. Navíc se však při zdvihové fázi odpružíte více a v nejvyšším možném bodě tlesknete. Nejprve můžete využívat pouze variantu bez tlesknutí s tím, že si natrénujete optimální odraz. Opět zde hrozí riziko zranění při špatném nebo pomalém provedení. Opakováním pak rozvíjíte dynamiku všech svalů, které se do daných pohybů zapojují. Pozor, tato kombinace je při tricepsovém, úzkém kliku velmi náročná a hrozí křeče.

10. Klik ve stojce

Jedná se o klik, který je velmi fyzicky náročný a slouží především jako bonusový cvik pro fajnšmekry a zkušené jedince. Nejprve je dobré znát základy stojky a tento pohyb ovládat. Hojně se využívá jako pomůcka například stěna, kterou použijete k opření. Dlaněmi se opíráme o zem a prsty směřujeme vpřed nebo šikmo od sebe. Klik pak vedete z napnutých rukou směrem dolů, dokud se nedotknete vzpřímenou hlavou země. Poté opět klik vytahujete do natažených rukou. U tohoto cviku je velmi důležité dbát na časové rozmezí jeho provádění, aby nedošlo k nadbytečnému překrvování mozku a také znát své limity, neboť může opět dojít ke zranění.

Autor článku

FITNESS4U.cz redakce Články, Redakce

Redaktoři zabývající se odbornými články i texty pro začínající a pokročilé cvičence ze všech sportovních oblastí.

DOPORUČENÉ PRODUKTY

Komentáře

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Editace, odhlášení

Platba a doprava

Platební možnosti:

Hotově/Kartou na prodejněHotově/Kartou na prodejněOnline platba kartouOnline platba kartouTwistoTwistoBankovním převodemBankovním převodemDobírkaDobírkaOnline bankovní platbaOnline bankovní platba

Možnosti dopravy:

Česká pošta - Balík Do rukyČeská pošta - Balík Do rukyČeská pošta - Balík Na poštuČeská pošta - Balík Na poštuBalíkovnaBalíkovnaPPLPPLZásilkovnaZásilkovnaFitness shop HodonínFitness shop Hodonín