scroll_to_content

MÁME VÍCE NEŽ ...

4 mil. expedovaných objednávek
120 000 položek ve vlastním skladě
10 000 variant produktů
200 novinek měsíčně
150 značek
500 000 rozdaných dárků

Fitiren Kreatin Monohydrát 500 g

zákazníci hodnotí tento produkt na 74%
Vysoce čistý (min 99.9%) kreatin monohydrát mikronizovaný na velikost částic pod 200 mesh se vyznačuje dobrou rozpustností a využitelností.

Produkt je dočasně vyprodán

Produkt nyní nemáme v nabídce. Najděte si prosím produkt, který máme skladem.

Objednací číslo:
FFIT005

Fitiren Kreatin Monohydrát 500 g

¨ Vysoce čistý (min 99.9%) kreatin monohydrát mikronizovaný na velikost částic pod 200 mesh se vyznačuje dobrou rozpustností a využitelností. Kreatin je přirozeně se vyskytující neesenciální aminokyselina v lidském těle. Tělo průměrného jedince obsahuje přibližně 120 g kreatinu. Většina z uvedeného množství (přibližně 90-95%) se nachází ve svalech, kde je ze 2/3 vázán ve formě energeticky bohatého kreatin-fosfátu a zbytek jako volný kreatin. Organismus přirozeně syntetizuje kreatin v játrech z aminokyselin L-arginin, L-methionin a Glycin tempem přibližně 2 g/den, poté je fosforylován a transportován krví do svalů, srdce a mozku. Část nezbytného kreatinu je dodávána stravou (hlavně maso, v rostlinách není obsažen) v přibližně stejném množství (1-2 g/den) [1]. Proto vegetariáni a osoby se sníženým příjmem masa mívají nižší hladinu kreatinu.

Použití kreatinu

  • Zvýšení síly a výbušnosti při krátkodobém intenzivním výkonu
  • Zvětšení objemu svalů zavodněním v objemovém cyklu
  • Oddálení svalové únavy a zvýšení energetické kapacity svalové hmoty
  • Rychlejší obnově energie a síly po intenzivním výkonu

Doporučené dávkování

Kreatin lze užívat dvojím způsobem a to v tzv. nárazových cyklech [3] nebo dlouhodobě v nízkých dávkách (2-3 g/denně). Nárazové cykly jsou krátkodobé, zpravidla několikatýdenní intenzivní periody, po kterých vždy následuje vysazení suplementu opět na několik týdnů. Je to proto, že po určité době se tělo kreatinem přesytí, pozitivní výsledky se zpomalí nebo dokonce zastaví (pravděpodobně důsledkem zatížení organismu metabolity kreatinu). Za optimální v nárazových cyklech se považuje užívat kreatin cca 4 týdny, poté na 4 až 6 týdnů vysadit (aby došlo k vyplavení všech odpadních metabolitů) a opět ho do stravy na 4 týdny zařadit. Pro maximální využití kreatinu je nezbytné dávku kreatinu rozdělit do několika porcí (alespoň 2-3) během dne [4].

Příklad typického dávkování během nárazového cyklu je uveden v následující tabulce:

Doba Dávka
1. týden 15 g
2.-4. týden 3 g
5. - 10. týden 0 g

Nutriční informace

ve 100 g v 1 dávce (3 g)
Energetická hodnota 0 kcal / 0 kJ 0 kcal / 0 kJ
Bílkoviny min. 99,9 g 3 g
Sacharidy 0 g 0 g
Tuky  0 g 0 g

Působení kreatinu v organismu

Svaly získávají energii pro svou činnost z ATP (adenosintrifosfátu), které se štěpí na ADP (adenosindifosfát) a fosfát. V okamžiku intenzivní anaerobní činnosti dochází k rychlému vyčerpání ATP ve svalu a právě v tento okamžik přichází na scénu uložený kreatin-fosfát, který rychle regeneruje zpět ATP z ADP. Jinými slovy slouží jako pohotovostní akumulátor energie.

Kreatin je tedy nezbytný k tomu, aby svaly ale také mozek měly pro svou činnost dostatek energie v okamžiku intenzivní činnosti. Zásoby uloženého kreatin-fosfátu a ATP nejsou moc velké a vydrží řádově jen desítky sekund při maximálně intenzivní práci. Kreatin je proto velmi vhodný pro krátkodobé výkony, např. pro sprinty nebo silové sporty, ve vytrvalostním sportu nemá valný význam. Po úplném vyčerpání kreatin-fosfátu ze svalů začíná jeho obnova za přísunu nezbytného kyslíku do buněk a tvorbě nového ATP v mitochondriích. Po jedné minutě jsou zásoby kreatin-fosfátu obnoveny asi na polovinu, po 5 minutách jsou zásoby znovu kompletní [2].

Část kreatinu během metabolických pochodů v těle degraduje na kreatinin, který se vylučuje močí. Přehnaná suplementace kreatinem zbytečně zatěžuje játra a ledviny, tím pádem značně snižuje celkový pozitivní efekt. Proto nepřekračujte doporučené dávkování, je to zbytečné a navíc si tím škodíte!

Je velmi vhodné doplnit každou dávku kreatinu komplexními sacharidy jako například maltodextrinem (většina sacharidových nápojů), protože svým účinkem na produkci inzulínu pomáhají transportu kreatinu do buněk a tím zlepšují jeho využitelnost [2].

Naopak je nevhodné užívat jednoduché sacharidy, protože způsobují rychlé výkyvy hladiny inzulínu v krvi, které následně vedou k ukládání podkožního tuku. Také se vyhýbejte nápojům s obsahem kofeinu a spalovačům tuku na jeho bázi, protože Kofein podporuje vylučování kreatinu ze svalových vláken a tím ruší jeho účinnost.

[1] BIGELOW, Barbara C.; EDGAR, Kathleen J.. The UXL Encyclopedia of Drugs & Addictive Substances. [s.l.]: Thomson-Gale, 2006 [2] Suplementy ve výživě, Embleton Thorne, Svět kulturistiky, 1998 [3] Hall M1, Trojian TH., Creatine supplementation, Curr Sports Med Rep. 2013 Jul-Aug;12(4):240-4 [4] Kamber M, Koster M, Kreis R, Walker G, Boesch C, Hoppeler H. Creatine supplementation--part I: performance, clinical chemistry, and muscle volume. Med. Sci. Sports Exer. 31:1763-1769, 1999. Deldicque, L; Décombaz, J; Zbinden Foncea, H; Vuichoud, J; Poortmans, JR; Francaux, M (2008). "Kinetics of creatine ingested as a food ingredient". Eur. J. Appl. Physiol. 102:133-143.

Výrobce: Jiří Žurek, Kravařovská 39, 74770 Opava - Komárov

Parametry

Forma sypké
Gramáž 500 g

Hodnocení

zákazníci hodnotí tento produkt na 74%

(Hodnotilo 3 uživatelů)

Rudolf Švirák

14. 2. 2018
40%

moc nefunguje, radši koupím kvalitu než toto

Josef Lang

11. 1. 2018
100%

za tu cenu beru aj trojite davky

Pavel Petrla

30. 11. 2017
80%

Za tu cenu jsem spokojen s výsledkem.

Napiš své hodnocení produktu Fitiren Kreatin Monohydrát 500 g0 % 100 %

product:detail:pages

CO JE KREATIN?

21. 10. 2019

Velmi populárním a na trhu dlouho dostupným suplementem je kreatin. Ačkoli se vlastně nikdy nestalo, že by jeho oblíbenost klesla, jistou renesanci zažil s nástupem modernějších sloučenin kreatinu. Je kreatin tak účinný suplement, že si zaslouží dlouhé…