Vlastní příprava tréninkového plánu (3) - jak zvětšit objem svalů | FITNESS4U
Domů

+420 725 080 000 (Po-Pá, 7-16 h)

+420 725 080 000 (Po-Pá, 7-16 h)

Nakupte ještě za 1 500 ,
získáte dopravu ZDARMA.

Nákupní košík

0 ks

0

Do dopravy zdarma zbýva 9999,- Kč
Menu

Vlastní příprava tréninkového plánu (3) - jak zvětšit objem svalů

Nejčastější dotazy v kategorii

PORADNA

Vstoupit do poradny

U nás to žije

 • 870Zákazníků online
 • 78 868Položek ve vlastním skladě
 • 8 903Variant produktů
 • 85Novinek
 • 157Značek
 • 360 581Rozdaných dárků
 • 0%Spokojených zákazníků

Potřebujete poradit? Zeptejte se našeho experta

David Mimochodek Operátor zakázek, Prodejna, Publikacni_system, Redakce, specialista na výživu

+420 702 332 233

Napsat dotaz
Vlastní příprava tréninkového plánu (3) - jak zvětšit objem svalů

Jurák Viktor Tréninkové tipy 0

V minulém článku jsme se zabývali tím, jak přistupovat k tréninku maximální síly. Druhým nejčastějším cílem v posilovnách je samozřejmě také zvětšovat svalový objem – tzv. svalová hypertrofie. Jaká jsou tedy specifika takového tréninku a jaké možnosti máme? Nabídnu vám zde prvotní náhled, který vám třeba pomůže nalepit nějaké to kilo svalů na vaši postavu.

Základní proměnné

Jak jsme si již naznačili v prvním článku této série, nejdůležitějším ze všech parametrů, které se k tréninku vztahují, je frekvence. Rozhodně bude rozdíl v sestavování tréninkového plánu pro někoho, kdo chodí systémem 3+1 a prakticky tak cvičí více než pětkrát týdně a pro někoho, kdo chodí pouze dvakrát či třikrát.

U někoho, kdo chodí častěji, například právě 3+1, se přímo nabízí tělo rozkouskovat na jednotlivé partie a v jednom tréninku odcvičit zpravidla pouze dvě až tři z nich. Je to klasická metoda, kterou naleznete téměř v každém kulturistickém magazínu a kterou můžete vidět u většiny špičkových kulturistů.

Tento článek bych ovšem raději věnoval té druhé skupině, která třeba není tak zkušená, co se posilování týče, a vyhovuje jim fitko navštívit například třikrát týdně. Pro takové je, dle mého názoru, vhodnější trénovat celé tělo nebo alespoň polovinu. Ačkoli je takový princip ještě stále často nepochopen, je pro velkou část populace mnohem vhodnější. Nesnažte se kopírovat tréninky těch, kteří vyhrávají světové soutěže v kulturistice. Necvičíte jako oni, nejíte jako oni a ani neregenerujete jako oni.

Teď se již nezabývejme tolik rozdíly jako spíše tím, co mají objemové tréninky společné. Rozhodně to bude vysoký objem práce. To znamená relativně vyšší počty opakování v sérii a nižší intenzitu ve srovnání se silovým tréninkem. Konkrétně se pohybujeme v řádech opakování 6 – 12 v sérii a cvičíme zpravidla 3 – 4 série pro daný cvik. Samozřejmě nám opět nejde o to jen tak nějak odmávat 12 opakování. Musí být koncentrovaná a zaměřená na svalovou skupinu, kterou právě cvičíte. Doporučuji zařadit i tempo, které vás zdrží od toho, abyste nekontrolovaně házeli s činkami bez valného efektu. Pro objemovou sérii je vhodné, aby trvala přibližně 40 sekund (Ovšem reálně se lze pohybovat v rozpětí až 20 – 70 sekund). To zajistí, že sval dostane pořádný stimul pro růst, ale zároveň bude série dost intenzivní na to, abyste ještě netrénovali pouze svalovou vytrvalost. Tak například u military pressu, kde volíte třeba 6 opakování, by tempo mohlo být 4120. Znamená to pak, že čtyři sekundy spouštíte činku na ramena, jednu sekundu čekáte dole pro pořádný nádech, dvě sekundy kontrolovaně tlačíte nad hlavu a pak hned bez pauzy v horní pozici spouštíte. Pokud součet sekund vynásobíte počtem opakování v sérii, vyjde vám 42 sekund, což je přesně doba, kterou potřebujete.

Mimo dobu trvání pracovních sérií je vhodné řešit i dobu mezi nimi. Pauzy mezi sériemi jsou u objemového tréninku zpravidla o něco kratší, řádově od 60 do 180 sekund. Příliš krátká pauza vám nedovolí používat tak vysoké zátěže, naopak příliš vysoká nevyvine takový stres na svalovou strukturu, aby ji donutil k růstu.

10/8/6 tréninková metoda

Jak na základní splitový systém se dočtete v každém kulturistickém magazínu. Mně osobně tento styl tréninku není tolik sympatický, a proto zde ukážu jiný přístup, kterým je 10/8/6 metoda, volena ve fullbody schématu.

Princip této metody se odvíjí od vašeho maxima pro 6 opakování s určitou zátěží pro daný cvik. Jakmile tuto hodnotu zjistíte, můžete se pustit do cvičení. Na činku naložíte 50% této hmotnosti a provedete s ní deset opakování. Na sérii o osmi opakování použijete intenzitu 75% 6RM a konečně na sérii o šesti opakování použijete 100% 6RM. Pokud tedy dřepnete na šest opakování 100 kg, použijete v první sérii 50 kg, v druhé 75 kg a v poslední 100 kg. Pokud v poslední sérii dřepnete šest a více opakování, přidáte v dalším tréninku zátěž. Pokud ne, zátěž zůstává. Doporučuji nepřepálit start a zátěž přidávat střídmě, například 2 až 5 kg. Chcete přece mít po další měsíc až dva prostor pro zlepšení.

Pro začátečníka, který už ovšem má něco za sebou a za předpokladu, že dokáže korektní technikou provést příslušné cviky, lze použít v jednom fullbody tréninku například následující cviky:

 1. Čelní dřep
 2. Supersérie military pressů a přítahů velké činky v předklonu
 3. Supersérie tlaků s jednoručkami na rovné lavici a pulloveru
 4. Supersérie francouzských tlaků s jednoručkami a kladivových zdvihů

Toto je pouze nástin toho, jak by mohl trénink vypadat. Zkuste se nenechat zmást klasickými přístupy, které jsou lemované kladkami od začátku do konce a třiceti sériemi na biceps a dejte šanci komplexním cvikům při pravidelné frekvenci tréninkových jednotek.

Tímto končí úvodní minisérie článků o tréninku, ovšem rozhodně tím toto téma neuzavíráme. Naopak, je to pouze úvod do rozsáhlého světa metod, přístupů a principů.

 
 

Autor článku

Viktor Jurák Redakce

Expert na fitness, kulturistiku a zdravý životní styl.

Komentáře

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Editace, odhlášení

Platba a doprava

Platební možnosti:

Hotově/Kartou na prodejněHotově/Kartou na prodejněOnline platba kartouOnline platba kartouTwistoTwistoBankovním převodemBankovním převodemDobírkaDobírkaOnline bankovní platbaOnline bankovní platba

Možnosti dopravy:

Česká pošta - Balík Do rukyČeská pošta - Balík Do rukyČeská pošta - Balík Na poštuČeská pošta - Balík Na poštuBalíkovnaBalíkovnaPPLPPLZásilkovnaZásilkovnaFitness shop HodonínFitness shop Hodonín