Tréninkové principy II – Maximální síla | FITNESS4U.cz
SLEVY z vašeho nákupu. Teď hned
Domů

CZ SK

+420 725 080 000 (Po-Pá, 7-16 h)

+420 725 080 000 (Po-Pá, 7-16 h)

Nakupte ještě za 1 500 ,
získáte dopravu ZDARMA.

0 ks

0

Do dopravy zdarma zbýva 9999,- Kč
Menu

Tréninkové principy II – Maximální síla

Nejčastější dotazy v kategorii

PORADNA

Vstoupit do poradny

U nás to žije

  • 276Zákazníků online
  • 91 178Položek ve vlastním skladě
  • 9 483Variant produktů
  • 145Novinek
  • 137Značek
  • 177 129Rozdaných dárků
  • 0%Spokojených zákazníků

Potřebujete poradit? Zeptejte se našeho experta

Michael Šustr Predejňa

+420 735 022 222 Expert na sportovní a zdravou výživu. Aktivní soutěžní kulturista.

Napsat dotaz
Tréninkové principy II – Maximální síla

Jurák Viktor Tréninkové tipy 0

Nyní již máme základní představu o tom, jaké parametry řešíme při sestavování tréninkových systémů. V tomto článku se podíváme blíže na některé z mnoha přístupů, které se pro zvyšování maximální síly používají již notnou řádku let a jejichž funkčnost co do zvyšování síly je zkrátka potvrzena.

Matveyevova periodizace

Začněme trochu více obecně. Jedním z prvních, kteří začali zlepšovat propracovaným přístupem maximální sílu například závodních powerlifterů, byl ruský mentor Leonid Matveyev. Jeho přístup byl založen na tom, že systematicky manipuloval s proměnnými zmíněnými v prvním článku této série takovým způsobem, aby nedocházelo k přetrénování. To se u nadšených, zejména mladých cvičenců, může stát, ačkoli to není úplně časté. Zároveň ovšem díky této manipulaci gradovala síla tak, aby v přesně vymezený čas dosáhl cvičenec tvz. peaku – tedy maxima, které lze zvednout.

Obecně jsou různé typy periodizace skládány se značnou podobností a velmi často vycházejí právě z principů Matveyeva. Celý proces je složen z několika fází, přičemž se postupuje od fáze o vyšším objemu až do fáze s vysokou intenzitou.

Pro představu si pojďme srovnat cvik cvičený dvěma systémy – například 4 opakování po 4 sériích a druhý, 8 opakování po 8 sériích. V kontextu silového tréninku je 8x8 systém ten s vyšším objemem, protože při něm nazvedáte mnohem větší počet kilogramů, ačkoli použitá absolutní hmotnost závaží bude nižší než u 4 x 4. Rozhodně se více zpotíte při 8 x 8 a mnoho lidí si tak myslí, že cvičili intenzivněji. Jak jsme si již ale vysvětlili v prvním článku, intenzita v kontextu silového tréninku je relativní hmotnost činky vůči té pro jedno opakování. Systém 4x4 je tedy intenzivnější, systém 8x8 je vysokoobjemový.

Nyní již konkrétněji v samotné periodizaci. Každá z těchto fází se dle toho, kdy potřebujete mít „peak“, liší svou délkou. Obecně však platí, že každá by měla trvat dva až čtyři týdny. Používají se tři základní fáze, které se tedy liší co do objemu a intenzity následujícím způsobem.

Fáze první: Funkční hypertrofie

Nejvyšší objem práce, nižší počet sérií na cvik a nejnižší intenzita, v této fázi se zpravidla nabírá i nějaký ten sval. Ten pak totiž v dalších fázích chceme donutit zesílit, ovšem aby se tak stalo, musí nám trošku vyrůst. V řeči čísel se řídíme schématem 3-5 x 6-12.

Fáze druhá: Základní síla

V této fázi se již orientujeme na silové schopnosti a tomu odpovídá i intenzita, která se zvyšuje. Tomu se úměrně snižuje objem, viz první článek a rozdělování vody do jednotlivých nádob. Číselně vyjádřeno se pohybujeme v rámci 3-5 x 6.

Fáze třetí: Maximální síla a výkon

Poslední fáze se již pohybuje ve vysokých intenzitách a sérií na daný cvik už můžeme použít i lehce víc, aby ani objem práce úplně netrpěl. Pokud opět hodíme čísly, bude to rozpětí 4-6 x 1-4

Zde bude většina z kondičních cvičenců končit, protože pravděpodobně přihodily nějaké to kilo na činku při novém testování maximální síly. Ovšem pro závodníky existuje ještě jedna fáze, udržovací, která má za úkol udržet závodníka v co nejlepším stavu co se regenerace týče. Nezvedají se tedy žádné maximální zátěže, byť je objem práce velmi nízký. Lze se pohybovat přibližně v rozmezí 1-4 x 1-4. Pro spoustu kondičních sportovců by toto byl velký problém. Po nově nabyté síle se lze jen těžko ve fitku “flákat“ a zvedat zátěž, kterou byste jinak byli schopni zvednout například šestkrát, pouze pro jedno nebo dvě opakování. Centrální nervový systém ovšem v této fázi dostává prostor regenerovat a vězte, že po ukončení této fáze se vám mohou maximálky ještě zvýšit. Po tak dlouhém systematickém tréninku totiž dostává zabrat nejen svalová soustava, ale právě i ta centrální nervová, která se nejvíce unavuje právě při tréninku o vysokých intenzitách. Problém je, že nebolí, tak jako svaly. Člověk se tak může sedřít z kůže, trénuje, co to jde, ale nezlepšuje se, třeba právě proto, že nedává dostatečný prostor pro regeneraci CNS. Tady bohužel nezbývá než se metodou pokus-omyl dopídit k tomu, jakou intenzitu a jak často vaše tělo zvládá.

Existuje nicméně pár bodů, díky kterým lze přetrénování vysokou intenzitou poznat. Velmi často můžete mít problém se spánkem ve smyslu, že po tréninku nemůžete usnout, místo toho abyste byli příjemně unavení a padli do postele a kvalita spánku se razantně snižuje. Stejně tak můžete ztrácet i apetit.

V tomto článku jsme si představili jednu z metod zlepšování maximální síly a jak s ní nakládat. Začali jsme poměrně zeširoka a v dalších článcích se na jiné principy podíváme ještě blíže a konkrétněji. Stejně tak se budeme věnovat i programům pro budování svalového objemu. Zkuste tedy do svého tréninku zařadit i nějaký systém, který na sebe navazuje a uvidíte, jakým způsobem se pohnou vaše čísla na činkách.

 

Autor článku

Viktor Jurák Katalog_Články

Expert na fitness, kulturistiku a zdravý životní styl.

Komentáře

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Editace, odhlášení

NAŠE PRODEJNY

FITNESS SHOP Uherské Hradiště

Mariánské náměstí 126
686 01 Uherské Hradiště

Otevírací doba Po-Pá: 9-18 h
So:       9-12 h
Ne:      zavřeno

FITNESS SHOP Zlín

Vavrečkova 7074 (OD13)
760 01 Zlín

Otevírací doba Po-Pá: 9-18 h
So:       9-12 h
Ne:      zavřeno

FITNESS SHOP Uherský Brod

Bří Lužů 126
688 01 Uherský Brod

Otevírací doba Po-Pá: 9-17 h
So:       zavřeno
Ne:      zavřeno

FITNESS SHOP Hodonín

Štefánikova 285/21
695 01 Hodonín

Otevírací doba Po-Pá: 9-17 h
So:       9-12 h
Ne:      zavřeno

Platba a doprava

Platební možnosti:

Hotově/Kartou na prodejněHotově/Kartou na prodejněDobírkaDobírkaOnline platba kartouOnline platba kartouBankovním převodemBankovním převodemOnline bankovní převodOnline bankovní převod

Možnosti dopravy:

Nejvýhodnější dopravaNejvýhodnější dopravaPPLPPLČeská pošta - Balík Do rukyČeská pošta - Balík Do rukyČeská pošta - Balík Na poštuČeská pošta - Balík Na poštuČP - Balík Do balíkovnyČP - Balík Do balíkovnyGeisGeisZásilkovnaZásilkovnaFitness shop HodonínFitness shop Hodonín

Sledujte náš Instagram #fitness4u

Všechna práva vyhrazena. © 2010 - 2018 FITPOWER s.r.o.
Informační povinnost k EET

Žádná část těchto stránek nesmí být publikována a šířena žádným způsobem bez výslovného svolení autora!

Banner HP levy
Banner HP pravy