VLASTNÍ PŘÍPRAVA TRÉNINKOVÉHO PLÁNU (2) - JAK DOSÁHNOUT MAXIMÁLNÍ SÍLY


6 minut čtení

Nyní již máme základní představu o tom, jaké parametry řešíme při sestavování tréninkových systémů. V tomto článku se podíváme blíže na některé z mnoha přístupů, které se pro zvyšování maximální síly používají již notnou řádku let a jejichž funkčnost co do zvyšování síly je zkrátka potvrzena.

Matveyevova periodizace

f

Začněme trochu více obecně. Jedním z prvních, kteří začali zlepšovat propracovaným přístupem maximální sílu například závodních powerlifterů, byl ruský mentor Leonid Matveyev. Jeho přístup byl založen na tom, že systematicky manipuloval s proměnnými zmíněnými v prvním článku této série takovým způsobem, aby nedocházelo k přetrénování. To se u nadšených, zejména mladých cvičenců, může stát, ačkoli to není úplně časté. Zároveň ovšem díky této manipulaci gradovala síla tak, aby v přesně vymezený čas dosáhl cvičenec tvz. peaku – tedy maxima, které lze zvednout.

Obecně jsou různé typy periodizace skládány se značnou podobností a velmi často vycházejí právě z principů Matveyeva. Celý proces je složen z několika fází, přičemž se postupuje od fáze o vyšším objemu až do fáze s vysokou intenzitou.

Pro představu si pojďme srovnat cvik cvičený dvěma systémy – například 4 opakování po 4 sériích a druhý, 8 opakování po 8 sériích. V kontextu silového tréninku je 8x8 systém ten s vyšším objemem, protože při něm nazvedáte mnohem větší počet kilogramů, ačkoli použitá absolutní hmotnost závaží bude nižší než u 4 x 4. Rozhodně se více zpotíte při 8 x 8 a mnoho lidí si tak myslí, že cvičili intenzivněji. Jak jsme si již ale vysvětlili v prvním článku, intenzita v kontextu silového tréninku je relativní hmotnost činky vůči té pro jedno opakování. Systém 4x4 je tedy intenzivnější, systém 8x8 je vysokoobjemový.

Nyní již konkrétněji v samotné periodizaci. Každá z těchto fází se dle toho, kdy potřebujete mít „peak“, liší svou délkou. Obecně však platí, že každá by měla trvat dva až čtyři týdny. Používají se tři základní fáze, které se tedy liší co do objemu a intenzity následujícím způsobem.

Fáze první: Funkční hypertrofie

Nejvyšší objem práce, nižší počet sérií na cvik a nejnižší intenzita, v této fázi se zpravidla nabírá i nějaký ten sval. Ten pak totiž v dalších fázích chceme donutit zesílit, ovšem aby se tak stalo, musí nám trošku vyrůst. V řeči čísel se řídíme schématem 3-5 x 6-12.

Fáze druhá: Základní síla

V této fázi se již orientujeme na silové schopnosti a tomu odpovídá i intenzita, která se zvyšuje. Tomu se úměrně snižuje objem, viz první článek a rozdělování vody do jednotlivých nádob. Číselně vyjádřeno se pohybujeme v rámci 3-5 x 6.

Fáze třetí: Maximální síla a výkon

Poslední fáze se již pohybuje ve vysokých intenzitách a sérií na daný cvik už můžeme použít i lehce víc, aby ani objem práce úplně netrpěl. Pokud opět hodíme čísly, bude to rozpětí 4-6 x 1-4

Zde bude většina z kondičních cvičenců končit, protože pravděpodobně přihodily nějaké to kilo na činku při novém testování maximální síly. Ovšem pro závodníky existuje ještě jedna fáze, udržovací, která má za úkol udržet závodníka v co nejlepším stavu co se regenerace týče. Nezvedají se tedy žádné maximální zátěže, byť je objem práce velmi nízký. Lze se pohybovat přibližně v rozmezí 1-4 x 1-4. Pro spoustu kondičních sportovců by toto byl velký problém. Po nově nabyté síle se lze jen těžko ve fitku “flákat“ a zvedat zátěž, kterou byste jinak byli schopni zvednout například šestkrát, pouze pro jedno nebo dvě opakování. Centrální nervový systém ovšem v této fázi dostává prostor regenerovat a vězte, že po ukončení této fáze se vám mohou maximálky ještě zvýšit. Po tak dlouhém systematickém tréninku totiž dostává zabrat nejen svalová soustava, ale právě i ta centrální nervová, která se nejvíce unavuje právě při tréninku o vysokých intenzitách. Problém je, že nebolí, tak jako svaly. Člověk se tak může sedřít z kůže, trénuje, co to jde, ale nezlepšuje se, třeba právě proto, že nedává dostatečný prostor pro regeneraci CNS. Tady bohužel nezbývá než se metodou pokus-omyl dopídit k tomu, jakou intenzitu a jak často vaše tělo zvládá.

Existuje nicméně pár bodů, díky kterým lze přetrénování vysokou intenzitou poznat. Velmi často můžete mít problém se spánkem ve smyslu, že po tréninku nemůžete usnout, místo toho abyste byli příjemně unavení a padli do postele a kvalita spánku se razantně snižuje. Stejně tak můžete ztrácet i apetit.

V tomto článku jsme si představili jednu z metod zlepšování maximální síly a jak s ní nakládat. Začali jsme poměrně zeširoka a v dalších článcích se na jiné principy podíváme ještě blíže a konkrétněji. Stejně tak se budeme věnovat i programům pro budování svalového objemu. Zkuste tedy do svého tréninku zařadit i nějaký systém, který na sebe navazuje a uvidíte, jakým způsobem se pohnou vaše čísla na činkách.

 
f

Starší články

  • FITNESS CENTRUM - ZAČÍNÁME! JAK SE PŘIPRAVIT, CO SI VZÍT S SEBOU A JAK Z FITKA VYTĚŽIT MAXIMUM
    6 minut čtení

    FITNESS CENTRUM - ZAČÍNÁME! JAK SE PŘIPRAVIT, CO SI VZÍT S SEBOU A JAK Z FITKA VYTĚŽIT MAXIMUM

    Často se setkáváme s lidmi, kteří se bojí chodit do fitness centra nebo se bojí toho, že zde budou vypadat divně a nebudou se zde „cítit“. Co tedy dělat v posilovně POPRVÉ?

  • K LÉTU PATŘÍ MÍČOVÉ SPORTY, TAK SI POJĎTE ZAHRÁT!
    4 minut čtení

    K LÉTU PATŘÍ MÍČOVÉ SPORTY, TAK SI POJĎTE ZAHRÁT!

    Soutěživý člověk ocení míčové hry. Sice ne každý na ně má vlohy, dobrý postřeh a schopnost rychle reagovat: jde o vlastnosti, které jsou u míčových her podstatné. Jedno je však jisté, i s míčem se dá skvěle hubnout a navíc se pobavit s přáteli. Na to,…

  • SHYBY PRO MAXIMÁLNÍ ÚČINEK - JAKÉ DALŠÍ VARIANTY MŮŽETE APLIKOVAT PŘI TRÉNINKU
    5 minut čtení

    SHYBY PRO MAXIMÁLNÍ ÚČINEK - JAKÉ DALŠÍ VARIANTY MŮŽETE APLIKOVAT PŘI TRÉNINKU

    Trendy nejsou pouze záležitostí oblečení a přehlídkových mol, ale vedle spousty dalších odvětví je to i cvičení, kde se od některých postupů ustupuje, jiné se zase vracejí. Jedním z trendů poslední doby jsou komplexní tréninky jako crossfit, vzpírání,…

  • DOBĚHNĚTE SI PRO VYSNĚNOU POSTAVU. ANEB HUBNUTÍ PŘI BĚHÁNÍ
    5 minut čtení

    DOBĚHNĚTE SI PRO VYSNĚNOU POSTAVU. ANEB HUBNUTÍ PŘI BĚHÁNÍ

    Běhání patří mezi nejrozšířenější sportovní aktivity na světě. Skvěle formuje postavu, redukuje tělesný tuk a zlepšuje fyzičku. Někdy je to dřina, jindy zábava. Běhat můžete rekreačně pro radost, aktivně pro překonávání rekordů anebo proto, abyste…

  • CYKLISTIKA JAKO POMOCNÍK PŘI HUBNUTÍ
    5 minut čtení

    CYKLISTIKA JAKO POMOCNÍK PŘI HUBNUTÍ

    Jízdu na kole je možné zařadit do každodenního života jako formu dopravního prostředku (cyklodoprava), volnočasový sport (cykloturistika) anebo soutěžní disciplínu (závodní cyklistika). Záleží na každém, co zvolí a jaké benefity mu jízda na kole přinese.…

  • INLINE BRUSLENÍ PRO ZDRAVÝ ŽIVOTNÍ STYL A HUBNUTÍ
    4 minut čtení

    INLINE BRUSLENÍ PRO ZDRAVÝ ŽIVOTNÍ STYL A HUBNUTÍ

    Mít o pár koleček navíc vůbec není na škodu. Naopak, když je máme na nohou, život je najednou o něco veselejší. Pojďme se společně podívat na výhody, které přináší jízda na kolečkových bruslích.

  • HUBNUTÍ, LEPŠÍ VYTRVALOST A TURISTIKA – JDE TO DOHROMADY!
    5 minut čtení

    HUBNUTÍ, LEPŠÍ VYTRVALOST A TURISTIKA – JDE TO DOHROMADY!

    Chystáte se na výlet? Podívejte se, proč je turistika a chůze celkově pro nás tak prospěšná! Nemusíte se nutně potit ve fitku, na výletě po horách si dáte do těla a přitom budete na čerstvém vzduchu.

  • TOP 10 SPORTŮ, KTERÉ JSOU NEJLEPŠÍ NA HUBNUTÍ
    10 minut čtení

    TOP 10 SPORTŮ, KTERÉ JSOU NEJLEPŠÍ NA HUBNUTÍ

    Chcete začít hubnout? Vyberte si pro vás nejvhodnější sport a můžete začít! Hubnutí nemusí být jen nepříjemná dřina, můžete si ho užít třeba jako výlet na kole.

  • DOMÁCÍ TRÉNINKOVÝ PLÁN
    2 minut čtení

    DOMÁCÍ TRÉNINKOVÝ PLÁN

    Tento kompletní 3-týdenní program byl navržen našimi atlety a fitness trenéry. Je to domácí tréninkový plán na celé tělo, které vám přinese vytoužené výsledky. Doufáme, že se připojíte, bude to stát za to! Nezapomeňte říct i svým parťákům! ?

  • 8 tipů, jak letos pokořit své tréninkové cíle
    6 minut čtení

    8 tipů, jak letos pokořit své tréninkové cíle

    Nový rok - nová předsevzetí. Jaká? To necháme na vás. Pokud se ale týkají cvičení, přijdou vám vhod rady, které vám k cíli pomohou. Mnohdy to jsou rady, které znáte, ale podceňujete je, a také rady, o kterých jste třeba ještě neslyšeli.

  • FitPainFree - zatočte s bolestí cvičením
    5 minut čtení

    FitPainFree - zatočte s bolestí cvičením

    Trápí vás bolesti některých svalových partií? Zaměřte se na ně, zpevněte své tělo a zbavte se nepříjemných pocitů jednou provždy!

  • 4 cviky pro nejefektivnější růst svalů
    2 minut čtení

    4 cviky pro nejefektivnější růst svalů

    Svaly … touží po nich (skoro) každý. Jak docílit toho, aby byla námaha ve fitku maximálně efektivní a dosáhli jste výsledků, o kterých sníte vždy, když vcházíte do fitka?

  • Neseďte doma aneb sporty, které vám nejrychleji pomohou k vysněné postavě
    2 minut čtení

    Neseďte doma aneb sporty, které vám nejrychleji pomohou k vysněné postavě

    Sportem ku zdraví … a také ke krásné postavě. Pohyb je samozřejmě jen jedním z dílů skládačky, ale rozhodně jeho provozováním nic nezkazíte! Které sporty jsou nejideálnější pro pálení přebytečných tuků?

  • Akro jóga - Ideální cvičení pro dva!
    3 minut čtení

    Akro jóga - Ideální cvičení pro dva!

    Ať už jste životní partneři, sourozenci, nebo jen kamarádi, cvičení akro jógy vás sblíží a bude mít blahodárný vliv na vaše tělo. Vyzkoušejte všestranné spojení jógy a párové akrobacie, které se začalo cvičit ve Spojených státech na přelomu tisíciletí.

  • PILOXING - ZÁBAVNÁ CESTA KE ŠTÍHLÉ A PEVNÉ POSTAVĚ
    2 minut čtení

    PILOXING - ZÁBAVNÁ CESTA KE ŠTÍHLÉ A PEVNÉ POSTAVĚ

    Hledáte zábavné cvičení, které by účinně procvičilo celé vaše tělo a prospělo vaší fyzické i psychické pohodě? Vyzkoušejte piloxing - dokonale propojený trojúhelník pilates, boxu a tance.