Kreatin - jak jej užívat, jaká jsou rizika, jednoduše vše, co potřebujete vědět


7 minut čtení

Asi nejvíce oblíbená, zkoumaná, diskutovaná a zmiňovaná látka v historii oblasti kulturistiky. Pojďme se tedy podívat, jak skutečně funguje a jaké benefity nám může přinést.

Co je to kreatin?

Je to přirozeně se vyskytující sloučenina glycinu, methioninu a argininu. Syntéza probíhá v játrech, slinivce břišní a ledvinách. Po svém vzniku je transportován do mozku a svalů jako zdroj energie.

Kde je v těle uskladněn?

Průměrný člověk má v těle uskladněno asi 120g kreatinu a to konkrétně ve svalech (asi 95% celkových zásob), játrech a mozku. Každý z nás potřebuje denně asi 2g kreatinu, které si tělo samo dokáže vyrobit.

Využití kreatinu

Myslím si, že většinu lidí, kteří budou číst tenhle článek bude zajímat, jaké má kreatin sportovní využití. Pojďmě se pro zajimavost podívat, jak nám může pomoci i v jiných oblastech.
 
Lékařské využití
V lékařství se kreatin používá k mírnému zvýšení fyzické síly u osob postižených svalovou distrofií, Parkinsonovou chorobou, laterální sklerózou…
Některé studie ukazují, že by mohl zpomalovat nástup neurodegenerativních chorob nebo že má schopnost zvýšit dostupnost energie pro buňky, anebo blokaci chemické cesty, která by vedla k úmrtí degenerovaných buněk.
 
Terapeutické využití
Používá se hlavně k urychlení regenerace a to například u uskřípnutého nervu, dočasného ochrnutí apod.
 
Sportovní využití
Konečně jsme se dostali k tomu, co nás zajímá nejvíce.
Využívají ho nejen kulturisté, ale i atleti, fotbalisté, hokejisté, tenisté a mnozí další sportovci z nejrůznějších sportovních odvětví. Pomoci může i při fitness, protože s jeho pomocí lze déle a intenzivněji trénovat.
Kreatin je zdrojem energie pro svalovou kontrakci na prvních 2-7 sekund od zahájení práce. Energie pro svalovou kontrakci pochází z intramuskulárních zásob adenozintrifosfátu (ATP) a různých procesů resyntézy (obnovy) ATP. Během krátkodobého vysoce intenzivního zatížení dochází k rapidnímu poklesu zásob ATP ve svalech a je potřeba velmi razantní obnovy pomocí procesů resyntézy.
Kreatin zlepšuje výkony zejména v rychlostních sportech, maximálních svalových výkonech, tréninky skládající se z většího počtu sérií s maximální svalovou kontrakcí a krátkodobých zatíženích.

Benefity kreatinu

  • Zlepšuje fyzickou sílu
  • Zlepšuje funkci mozku
  • Zvyšuje rychlost práci svalů
  • Zlepšuje regeneraci

Druhy kreatinu

1. kreatin monohydrát (čistý kreatin bez jakéhokoliv přídavku)
  • Na sportovní trh nastoupil v roce 1993 a velmi rychle se stal díky jeho nízké ceně oblíbeným sportovním doplňkem. Jedná se nejznámější formu kreatinu a jde o čistý kreatin bez jakéhokoliv přídavku. Dá se o něm říct, že jeho koupí dostaneme „hodně muziky za málo peněz“.
 
2. kre-alkalyn
  • Nečekejte žádný převratný rozdíl ve složení. Jedná se o kreatin monohydrát s přidanou jednou sodou, díky které získá zásaditou vlastnost (pH 12). Díky této vlastnosti se v kyselém prostředí v žaludku nepřemění na neúčinný a odpadová kreatinin, který zatěžuje ledviny a snižuje využití samotného krea-tinu v těle.
 
3. kreatin ethyl ester
  • Tato forma se vyrábí reakcí kreatinu monohydrátu s ethylalkoholem. Kreatin ethyl ester nezadržuje vodu a tím pádem nezvyšuje tělesnou hmotnost. Má lepší vstřebatelnost a využitelnost.
 
Přirozené zdroje kreatinu
Zdrojem jsou především maso, ryby a živočisné produkty. Pro představu 1kg lososa obsahuje asi 4,5g kreatinu, sleď 6,5 – 10g, tuňák asi 4g kreatinu. Tady vidíme, že přijmat kreatin pouze ze stravy je prakticky nemožné.

Zdravotní rizika

Nebyl podložen jediný důkaz o negativních účincích kreatinu, tudíž se jedná o prokazatelně bezpečný doplněk. Jako vedlejší efekt je uváděno zvýšení tělesné váhy.
Byl prováděn výzkum při podávání 1,5 – 25g kreatinu denně po dobu 365 dnů a nebyl prokázán žádný negativní vliv na lidský organismus.
Můžou nastat žaludeční křeče po doplnění kreatinu z důvodu nedostatku vody v organismu. Proto je doporučováno pít větší množství vody v období suplementace kreatinem.

Kolik a kdy dávkovat?

Dávkování kreatinu je různé. Může probíhat ve dvou fázích. První fáze nasycovací a druhá fáze udržovací.
Doporučuje se dávkovat v cyklech a to v několikatýdenních perioách, kdy se dosáhne maximální využití a účinku. Délka cyklu závisí na potřebách a cílech sportovce. Obecně se doporučuje cyklus 4 – 6 týdnů s následnou 2 – 4 týdenní pauzou. Kulturisté zpravidla zařazují udržovací fázi, kdy příjem kreatinu sníží na 0,03 – 0,05g na kilogram tělesné hmotnosti.
 
NASYCOVACÍ FÁZE
Pro nasycovací fázi platí příjem 20 – 25g kreatinu během dne. Při tomto způsobu dávkování vychází průměrná dávka 0,3g na kilogram telěsné hmotnosti denně. Nejběžnejším dávkováním je ráno, před tréninkem, po tréninku a večer. Doporučuje se dávkovat spolu se sacharidovým nápojem, neboť je to nejefektivnější pomocník pro vstřebání kreatinu.
Maximálního množství kreatinu, což je 120 – 140g dosáhne člověk po 5-7 dnech nasycovací fáze. Po ukončení nasycovací fáze následuje udržovací fáze, kdy stačí podávat menší množství kreatinu, které je nezbytné pro udržení maximální hodnoty v těle.
 
UDRŽOVACÍ FÁZE
Denní dávka se pohybuje kolem 2 – 3g kreatinu denně. Některé studie doporučují 0,03 g na kilogram tělesné hmotnosti. Platí stejné pravidlo, jako u nasycovací fáze – podávat kreatin spolu se sacharidovým nápojem. Dávku stačí podávat jednou denně.
Protože nejsou známy žádné výsledky, které by podporovaly dlouhodobý efekt udržovací fáze, je za ideální považována doba zhruba 30-40 dní. Po jejím ukončení je vhodné počkat s dalším cyklem zhruba 3-5 týdnů.
 
PŘÍKLAD pro 100kg kulturistu
Nasycovací fáze  
Celkové množství kreatinu na den:  100kg * 0,3 = 30 gramů na den
Čtyři dávky během dne:  30/4 = 7,5g
Sacharidy: 45-90g na jeden nápoj

Udržovací fáze

Celkové množství kreatinu na den: 100kg * 0,03 = 3 gramy na den
Sacharidy: 45-90g na jeden nápoj
Během udržovací fáze je kreatin podáván jen  jednou denně.

Rada na závěr

Až jednou budete přemýšlet, kterou formu kreatinu koupit, doporučuji základní kreatin monohydrát, konkrétně nejčistší formu „Creapure“. Je mu věnováno 95% studií a je nejvíce prostudovaným suplementem vůbec. Kdyby nefungoval, proč by mu bylo věnováno tolik studií? Proč by byl tolik diskutovaný mezi lidmi? Odpovězte si sami.
 
 
ZDROJE
http://www.nutrend.cz/neni-kreatin-jako-kreatin-aneb-ktery-je-nejucinnejsi-a29771.htm
https://cs.wikipedia.org/wiki/Kreatinfosf%C3%A1t
https://examine.com/topics/creatine/
http://www.postavaprokazdeho.cz/users/kulturistika/text.asp?sysID=714

Starší články

  • CO JE TO PROTEIN A K ČEMU V TĚLE SLOUŽÍ?
    8 minut čtení

    CO JE TO PROTEIN A K ČEMU V TĚLE SLOUŽÍ?

    Proč je ta bílkovina pro naše tělo tak důležitá? Hraje významnou roli jak při hubnutí, tak nabírání svalové hmoty. Víte jak na to?

  • VIRIDIAN – ZNAČKA PRO ZDRAVÝ ŽIVOT
    7 minut čtení

    VIRIDIAN – ZNAČKA PRO ZDRAVÝ ŽIVOT

    Jaký je rozdíl mezi vitamínem a Vitamínem? Viridian představuje opravdovou špičku na trhu, pro vaše zdraví a posílení imunity.

  • CO JE KREATIN?
    5 minut čtení

    CO JE KREATIN?

    Velmi populárním a na trhu dlouho dostupným suplementem je kreatin. Ačkoli se vlastně nikdy nestalo, že by jeho oblíbenost klesla, jistou renesanci zažil s nástupem modernějších sloučenin kreatinu. Je kreatin tak účinný suplement, že si zaslouží dlouhé…

  • Jak vybrat SPRÁVNÝ GAINER? Tipy do objemu!
    5 minut čtení

    Jak vybrat SPRÁVNÝ GAINER? Tipy do objemu!

    Produkty, jejichž největší poměrnou složku jsou komplexy sacharidů, takzvané gainery, jsou populární především u mladých lidí. Perfektní marketing a lákavý název slibující rychlý nárůst svalové je samozřejmě přitažlivé, a tak spousta nakupujících sáhne…

  • K čemu iontový nápoj?
    5 minut čtení

    K čemu iontový nápoj?

    V každém fitku je běžným standardem pult zaskládaný plastovými lahvemi s pumpičkami, které jsou naplněny iontovými nápoji. Drtivá většina návštěvníků fitka si je také na baru objedná a velmi často ani netuší, jestli a co od takové iontového nápoje…

  • KDY SÁHNOUT PO PROTEINOVÉ TYČINCE?
    5 minut čtení

    KDY SÁHNOUT PO PROTEINOVÉ TYČINCE?

    Kromě suplementů užívaných v řekněme pravidelných časových intervalech jako jsou proteiny, BCAA, kreatin a mnoho dalších, existuje i celá škála pochutin, mezi které patří i proteinové tyčinky. Ty mohou být dobrými pomocníky pro optimální denní příjem v…

  • Aminokyseliny - kdy vám pomohou, kdy se jim vyhnout + velká videorecenze
    5 minut čtení

    Aminokyseliny - kdy vám pomohou, kdy se jim vyhnout + velká videorecenze

    Aminokyseliny fungují jako základní stavební jednotka bílkovin a tedy logicky hrají důležitou funkci v organismu. Mimo výstavbových a strukturních funkcí ale ve světě fitness lze využít i jejich potenciálu jakožto samostatných složek. Na trhu tak najdete…

  • Pre-workout suplementy, předtréninkové stimulanty či nakopávače - velká videorecenze
    5 minut čtení

    Pre-workout suplementy, předtréninkové stimulanty či nakopávače - velká videorecenze

    Ačkoli je suplementační pyramida již zavedený pojem a předtréninkové stimulanty, preworkouty, nebo chcete-li nakopávače, nejsou na jejím základu, těší se velké oblibě mezi sportovci. To především díky lepšímu soustředění a odjetí tvrdšího tréninku. Díky…

  • Spalovače tuků - velká videorecenze a vše, co o nich musíte vědět
    5 minut čtení

    Spalovače tuků - velká videorecenze a vše, co o nich musíte vědět

    Hubnutí je velkým trendem, není proto divu, že ve snaze shodit co nejvíce a co nejefektivněji se lidé obracejí i na oblast nabídky suplementace. Ta se zase recipročně snaží těmto lidem vyhovět, a tak výrobci vyvíjejí neustále nové produkty, které vám…

  • Proteiny - základní parametry a složení
    5 minut čtení

    Proteiny - základní parametry a složení

    Nedávno vyšlo na našem YouTube kanále video, kde byly v základu probrány ty nejběžnější kategorie proteinů, jejich stručná charakteristika a výhody. Samozřejmě zdaleka ne vše lze vmáčknout do několika minut, proto se v tomto článku pokusím navázat a…

  • Jak poznat a jak si vybrat kvalitní protein
    5 minut čtení

    Jak poznat a jak si vybrat kvalitní protein

    Nabídka suplementace je na dnešním trhu opravdu široká a zorientovat se může být pro někoho poměrně náročné. Ne zanedbatelnou část nabídky tvoří proteiny, které se liší v mnoha ohledech. Pokud vám tedy nestačí ke štěstí to, jak dobře konkrétní značka…

  • Vitamíny a minerály (4): velká videorecenze doplňků stravy
    5 minut čtení

    Vitamíny a minerály (4): velká videorecenze doplňků stravy

    V předchozích článcích jsme si vyjasnili některé pojmy z oblasti vitamínů a minerálů, některé jsme si představili a dnes si v krátkosti zkusíme shrnout, jaké produkty na našem trhu naleznete a které jsou opravdovou špičkou, do které se finance jistě…

  • Vitamíny a minerály (3): omega 3 mastné kyseliny
    5 minut čtení

    Vitamíny a minerály (3): omega 3 mastné kyseliny

    Ačkoli má tato minisérie článků informovat především o základních vitamínech a minerálech, dovolím si sem zařadit právě i Omega 3 mastné kyseliny. Rozhodně totiž můžeme u těchto látek najít společného jmenovatele, kterým je obecně nedostatečný příjem.…

  • Vitamíny a minerály (2): magnesium a vitamín D
    5 minut čtení

    Vitamíny a minerály (2): magnesium a vitamín D

    V minulém článku jsme si nastínili, jak moc jsou pro naše tělo důležité veškeré mikroprvky, a že jejich dostatečné koncentrace jsou v našem těle naprosto zásadní a nezbytné. To vše ale jen v obecné rovině. Dnes si rozebereme trochu více dva z nich a to…

  • Vitamíny a minerály (1): úvod a základní informace
    6 minut čtení

    Vitamíny a minerály (1): úvod a základní informace

    Tento článek by měl sloužit jako úvod do problematiky vitamínů a minerálů, které je dobré mít doma na poličce a pravidelně je doplňovat. Protože nutričně bohatá strava neznamená mít do posledního gramu spočítané bílkoviny, sacharidy a tuky, ale především…