CO JE KREATIN?


5 minut čtení

Velmi populárním a na trhu dlouho dostupným suplementem je kreatin. Ačkoli se vlastně nikdy nestalo, že by jeho oblíbenost klesla, jistou renesanci zažil s nástupem modernějších sloučenin kreatinu. Je kreatin tak účinný suplement, že si zaslouží dlouhé roky na výsluní? A o kolik lepší jsou moderní sloučeniny kreatinu? Podívejme se na kreatin v tomto článku.

Náhled videa
f

Co je kreatin?

Kreatin je látka tělu vlastní, kterou si běžně vytváříme. Mimo tozískáváme kreatin i ze stravy, nejvíce pak z červeného masa. V běžnýchpodmínkách, kdy nevyužíváme kreatin jako doplněk výživy, jsou naše tělesnézásoby „nasyceny“ přibližně ze 60 - 70%.

Kreatin je zásobou rychle dostupné energie pro naše svaly. Veškeráenergie, kterou naše tělo získává z makroživin, se v těle přeměňuje najakousi univerzální měnu, kterou lze platit v celém těle. Ať už je tobuněčný transport, udržování stálosti vnitřního prostředí, či - pro násnejvýznamnější – svalová kontrakce. Touto měnou je ATP(adenosintrifosfát), obsahující makroergní vazby, které jsou plné energie.Při zisku energie je z ATP odštěpen jeden fosfát za vzniku ADP(adenosindifosfátu). Nějakou dobu by tělu trvalo tyto vazby obnovit a toje právě místo pro kreatin. Ten umí v těle koncentrovat fosfáty ve forměkreatin-fosfátu, který je rychle poskytne pro ADP, čímž zpět získáme ATP asval tak může další chvíli pracovat za vysokých intenzit.

Energetické krytí z ATP je pro pracující sval pouze po dobu několikaprvních sekund. Plynule pak přechází krytí na anaerobní glykolýzu, tedyvyužívání sacharidů a konečně na oxidativní metabolismus, který jeenergeticky nejvýhodnější, nicméně sval při něm nepracuje za takovýchintenzit. Nutno podotknout, že všechny energetické systémy jsou využíványnajednou, liší se jen procentuální zastoupení jednotlivých systémů včasovém průběhu dané aktivity. Vzhledem k tomu, že kreatin napomáhásystému využívající ATP, projeví se jeho benefit v oblasti silovýchopakování přibližně do 10 sekund výkonu. To dělá kreatin výborným doplňkempro silové sporty, ale také jakékoli jiné, protože benefitů poskytujecelou řadu. Jmenujme kupříkladu zlepšení tělesné kompozice, zlepšeníregenerace, lepší rychlostní výkon, nebo i lepší výživu kostí.

Nevýhody?

Mnoho lidí stále prostupuje panika, která je vyvolána starými mýty okreatinu, které se nějakým způsobem stále tradují. Tou nejčastější je, žekreatin vyvolává enormní zadržování vody. Ačkoli je pravda, žesuplementace kreatinu může vytvořit mírný vodní podkožní film, většinavody je stále především ve svalech. Tam naopak je velmi žádoucí, je totižtím jediným rozpouštědlem pro všechny buněčné reakce. Nelze toto mírnézadržení považovat jedním rázem za nevýhodu. Kreatin monohydrát je jednímz nejvíce prozkoumaných suplementů vůbec a lze o něm mluvit v zásadě jenpozitivně. Dokonce ani dlouhodobá suplementace v řádu let nevyvolala žádnévedlejší účinky.

Revoluční formy

Na trhu lze dnes najít i nové formy kreatinu, které jsou proklamoványjako lepší a účinnější. Je v nich oproti běžnému monohydrátu rozdíl?Ačkoli se jisté nuance mezi novějšími formami najdou, ve výsledku vás vpoměru cena/výkon vyjde určitě nejlépe právě monohydrát. Někteří jedincimohou být citlivější na běžný monohydrát z hlediska trávení a zde pak jena místě uvažovat o těchto alternativách. Už jen proto, že naprostávětšina studií je prováděna s monohydrátem, je tou ideální volbou. Novějšíformy s různými chemickými „ocásky“ na své molekule se mohou odrazitnapříklad na vstřebatelnosti ve střevech nebo transportu skrze membrány vesvalech, ale zásadní rozdíl netřeba hledat – stále je to jedna a ta samámolekula kreatinu, která má v buňce stejný účinek. Nad čím je ovšem přikoupi kreatinu vhodné se pozastavit, je mikronizovaná forma kreatinu. Tatoinformace na obalu vám zaručuje, že kreatin bude nejen lépe rozpustný vevodě, ale díky tomu, takový prášek má mnohem menší částice, poskytuje vestřevech mnohem větší plochu kontaktu se střevní sliznicí a vstřebatelnostje tím pádem vyšší.

Dávkování

Tím nejstarším protokolem vůbec je systém s nasycovací fází, kde se vprvním týdnu dostáváte na dávky 4 x 5g denně a v dalších 4-6 týdnechsnižujete dávku na polovinu, tedy 2 x 5g denně. Ačkoli tatosuperkompenzace kreatinem může mít vliv na rychlost nasycení buněkkreatinem, oproti modernějšímu protokolu nemá z dlouhodobéhohlediska v řádu týdnů až měsíců na nasycení buněk vliv. Účinek tedy budestejný. Novější protokol jednoduše vypouští nasycovací fázi a vy takkonstantně dávkujete 2 x 5g denně. Který zvolíte, je tak pouze na vás.

Závěr

Investice do kreatinu se vám rozhodně vyplatí, a pokud už nějaký tenzáklad jako vitamíny, minerály a podobě máte, rozhodně vás kreatin můžezase o kus posunout. Jeho největší výhodou je to, že účinek je patrný už vrelativně krátkém horizontu několika týdnů, což vám na psychice jediněpřidá a vy tak do tréninku dostanete nový drive.

Starší články

  • CO JE TO PROTEIN A K ČEMU V TĚLE SLOUŽÍ?
    8 minut čtení

    CO JE TO PROTEIN A K ČEMU V TĚLE SLOUŽÍ?

    Proč je ta bílkovina pro naše tělo tak důležitá? Hraje významnou roli jak při hubnutí, tak nabírání svalové hmoty. Víte jak na to?

  • VIRIDIAN – ZNAČKA PRO ZDRAVÝ ŽIVOT
    7 minut čtení

    VIRIDIAN – ZNAČKA PRO ZDRAVÝ ŽIVOT

    Jaký je rozdíl mezi vitamínem a Vitamínem? Viridian představuje opravdovou špičku na trhu, pro vaše zdraví a posílení imunity.

  • CO JE KREATIN?
    5 minut čtení

    CO JE KREATIN?

    Velmi populárním a na trhu dlouho dostupným suplementem je kreatin. Ačkoli se vlastně nikdy nestalo, že by jeho oblíbenost klesla, jistou renesanci zažil s nástupem modernějších sloučenin kreatinu. Je kreatin tak účinný suplement, že si zaslouží dlouhé…

  • Jak vybrat SPRÁVNÝ GAINER? Tipy do objemu!
    5 minut čtení

    Jak vybrat SPRÁVNÝ GAINER? Tipy do objemu!

    Produkty, jejichž největší poměrnou složku jsou komplexy sacharidů, takzvané gainery, jsou populární především u mladých lidí. Perfektní marketing a lákavý název slibující rychlý nárůst svalové je samozřejmě přitažlivé, a tak spousta nakupujících sáhne…

  • K čemu iontový nápoj?
    5 minut čtení

    K čemu iontový nápoj?

    V každém fitku je běžným standardem pult zaskládaný plastovými lahvemi s pumpičkami, které jsou naplněny iontovými nápoji. Drtivá většina návštěvníků fitka si je také na baru objedná a velmi často ani netuší, jestli a co od takové iontového nápoje…

  • KDY SÁHNOUT PO PROTEINOVÉ TYČINCE?
    5 minut čtení

    KDY SÁHNOUT PO PROTEINOVÉ TYČINCE?

    Kromě suplementů užívaných v řekněme pravidelných časových intervalech jako jsou proteiny, BCAA, kreatin a mnoho dalších, existuje i celá škála pochutin, mezi které patří i proteinové tyčinky. Ty mohou být dobrými pomocníky pro optimální denní příjem v…

  • Aminokyseliny - kdy vám pomohou, kdy se jim vyhnout + velká videorecenze
    5 minut čtení

    Aminokyseliny - kdy vám pomohou, kdy se jim vyhnout + velká videorecenze

    Aminokyseliny fungují jako základní stavební jednotka bílkovin a tedy logicky hrají důležitou funkci v organismu. Mimo výstavbových a strukturních funkcí ale ve světě fitness lze využít i jejich potenciálu jakožto samostatných složek. Na trhu tak najdete…

  • Pre-workout suplementy, předtréninkové stimulanty či nakopávače - velká videorecenze
    5 minut čtení

    Pre-workout suplementy, předtréninkové stimulanty či nakopávače - velká videorecenze

    Ačkoli je suplementační pyramida již zavedený pojem a předtréninkové stimulanty, preworkouty, nebo chcete-li nakopávače, nejsou na jejím základu, těší se velké oblibě mezi sportovci. To především díky lepšímu soustředění a odjetí tvrdšího tréninku. Díky…

  • Spalovače tuků - velká videorecenze a vše, co o nich musíte vědět
    5 minut čtení

    Spalovače tuků - velká videorecenze a vše, co o nich musíte vědět

    Hubnutí je velkým trendem, není proto divu, že ve snaze shodit co nejvíce a co nejefektivněji se lidé obracejí i na oblast nabídky suplementace. Ta se zase recipročně snaží těmto lidem vyhovět, a tak výrobci vyvíjejí neustále nové produkty, které vám…

  • Proteiny - základní parametry a složení
    5 minut čtení

    Proteiny - základní parametry a složení

    Nedávno vyšlo na našem YouTube kanále video, kde byly v základu probrány ty nejběžnější kategorie proteinů, jejich stručná charakteristika a výhody. Samozřejmě zdaleka ne vše lze vmáčknout do několika minut, proto se v tomto článku pokusím navázat a…

  • Jak poznat a jak si vybrat kvalitní protein
    5 minut čtení

    Jak poznat a jak si vybrat kvalitní protein

    Nabídka suplementace je na dnešním trhu opravdu široká a zorientovat se může být pro někoho poměrně náročné. Ne zanedbatelnou část nabídky tvoří proteiny, které se liší v mnoha ohledech. Pokud vám tedy nestačí ke štěstí to, jak dobře konkrétní značka…

  • Vitamíny a minerály (4): velká videorecenze doplňků stravy
    5 minut čtení

    Vitamíny a minerály (4): velká videorecenze doplňků stravy

    V předchozích článcích jsme si vyjasnili některé pojmy z oblasti vitamínů a minerálů, některé jsme si představili a dnes si v krátkosti zkusíme shrnout, jaké produkty na našem trhu naleznete a které jsou opravdovou špičkou, do které se finance jistě…

  • Vitamíny a minerály (3): omega 3 mastné kyseliny
    5 minut čtení

    Vitamíny a minerály (3): omega 3 mastné kyseliny

    Ačkoli má tato minisérie článků informovat především o základních vitamínech a minerálech, dovolím si sem zařadit právě i Omega 3 mastné kyseliny. Rozhodně totiž můžeme u těchto látek najít společného jmenovatele, kterým je obecně nedostatečný příjem.…

  • Vitamíny a minerály (2): magnesium a vitamín D
    5 minut čtení

    Vitamíny a minerály (2): magnesium a vitamín D

    V minulém článku jsme si nastínili, jak moc jsou pro naše tělo důležité veškeré mikroprvky, a že jejich dostatečné koncentrace jsou v našem těle naprosto zásadní a nezbytné. To vše ale jen v obecné rovině. Dnes si rozebereme trochu více dva z nich a to…

  • Vitamíny a minerály (1): úvod a základní informace
    6 minut čtení

    Vitamíny a minerály (1): úvod a základní informace

    Tento článek by měl sloužit jako úvod do problematiky vitamínů a minerálů, které je dobré mít doma na poličce a pravidelně je doplňovat. Protože nutričně bohatá strava neznamená mít do posledního gramu spočítané bílkoviny, sacharidy a tuky, ale především…