Bylinné extrakty aneb výtažky z rostlin - které stojí za pozornost a proč? | FITNESS4U
Domů

+420 725 080 000 (Po-Pá, 7-16 h)

+420 725 080 000 (Po-Pá, 7-16 h)

Nakupte ještě za 1 500 ,
získáte dopravu ZDARMA.

Nákupní košík

0 ks

0

Do dopravy zdarma zbýva 9999,- Kč
Menu

Bylinné extrakty aneb výtažky z rostlin - které stojí za pozornost a proč?

Nejčastější dotazy v kategorii

PORADNA

Vstoupit do poradny

U nás to žije

 • 358Zákazníků online
 • 56 744Položek ve vlastním skladě
 • 8 917Variant produktů
 • 42Novinek
 • 157Značek
 • 370 757Rozdaných dárků
 • 0%Spokojených zákazníků

Potřebujete poradit? Zeptejte se našeho experta

David Mimochodek Operátor zakázek, Prodejna, Publikacni_system, Redakce, specialista na výživu

+420 702 332 233

Napsat dotaz
Bylinné extrakty aneb výtažky z rostlin - které stojí za pozornost a proč?

Götzová Katka Suplementace pod lupou 0

Součástí mnoha vícesložkových doplňků výživy jsou dnes také nejrůznější výtažky z rostlin. Které z nich stojí za pozornost a proč?

Vytrvalostní sporty zatěžují naše tělo zcela specifickým způsobem. Je zásadní rozdíl, jestli odcvičíte osm dřepů s velkou činkou na zádech a pak minutu odpočíváte, nebo zdoláváte kilometry během, na kole či v bazénu.

Vytrvalci potřebují dobrou fyzičku, dostatek energie a správné psychické naladění. K tomu jim kromě pravidelných tréninků a vyvážené stravy mohou pomoci i vhodné suplementy. A protože možnosti potlačení únavy, zvýšení hladiny energie a zlepšení koncentrace zajímaly lidi od nepaměti, dává smysl sáhnout i po látkách, jejichž účinky jsou prověřené mnoha generacemi a v přírodní medicíně mají tisíce let dlouhou tradici.

1. Cordyceps

Co je to?

Cordyceps (česky housenice čínská) je houba parazitující na housenkách motýla Thitarodes armoriacanus. Od nepaměti se využívá v čínské i tibetské medicíně. V posledních letech se ovšem dostává do centra pozornosti i u nás.

Jak ovlivní vytrvalost?

Cordyceps může nabídnout tak širokou škálu zdraví prospěšných účinků, že je jeho vliv na vytrvalostní výkon v podstatě jen střípkem z mozaiky. Na základě provedených výzkumů ovšem víme, že užívání Cordycepsu mimo jiné:

 • zvyšuje odolnost vůči únavě;
 • posiluje imunitu;
 • umožní tělu vytvářet větší zásoby glykogenu ve svalech;
 • urychluje regeneraci.1

Dávkování

Za adekvátní dávku se považuje 500-1500 mg, většina klinických studií pracovala s dávkami 1000-3000 mg denně.

Doporučené produkty:

Nutrisslim Bio Cordyceps Powder 125g

Reflex Cordyceps CS-4 90 kapslí

2. Sibiřský ženšen

Co je to?

Setkáte se také s názvem Eleuterokok ostnitý, latinsky Eleutherococcus senticosus. Tahle bylina se k léčbě nejrůznějších onemocnění používá už po staletí. Má prokazatelné adaptogenní účinky, což znamená, že napomáhá tělu vyrovnat se se stresem, resp. zátěží.

Jak ovlivní vytrvalost?

Díky svým adaptogenním účinkům zvyšuje vytrvalostní kapacitu sportovců. Na základě provedené studie víme, že po osm týdnů trvající suplementaci sibiřským ženšenem došlo u rekreačních vytrvalostních sportovců k:

 • navýšení VO2max* o 12 %;
 • zlepšení vytrvalosti o 23 %;
 • navýšení maximální tepové frekvence o 4 %.2

Dávkování

Používá se extrakt z kořene, přičemž dávkování se může pohybovat od 300-1200 mg denně.

Doporučené produkty:

Nutrisslim Bio Siberian Ginseng Powder 250g

Extrifit V 52 Vita Complex Forte 60 tablet

3. Rhodiola

Co je to?

Rozchodnice růžová, latinsky Rhodiola Rosea je nízká trvalka využívaná jak v čínské, tak skandinávské medicíně zejména k podpoře fyzické výkonnosti a k navýšení vitality.

Jak ovlivní vytrvalost?

Především tím, že efektivně redukuje příznaky vyčerpání a současně nám pomáhá se lépe vyrovnat se stresem. Má také mírné stimulační účinky. V případě Rhodioly je důležité, že působí velmi dobře, pokud se dlouhodobě podává v menších dávkách, stejně jako při podání jednorázové vyšší dávky.3

Dávkování

Dávka obvykle činí 500 mg, ale účinku může být dosaženo i při menším množství. Jako maximální dávka se udává 680 mg (zvyšovat ji nedává smysl, protože nedosáhnete lepších účinků). Jedinci citlivější na stimulační látky mohou mít při užívání rhodioly v odpoledních a večerních hodinách potíže se spánkem.

Doporučené produkty:

Viridian Rhodiola Rosea 90 kapslí

Nutrisslim Bio Rhodiola Rosea 125g

VemoHerb Rhodiola Rosea 90 kapslí

4. Quercetin

Co je to?

Quercetin je přírodní látka obsažená v celé řadě potravin, jako jsou jablka, zelí, citrusové plody, brusinky, zelený čaj nebo červené víno. Má silné protizánětlivé i antioxidační účinky, takže chrání buňky před poškozením a také napomáhá detoxikaci organismu.

Jak ovlivní vytrvalost?

Zvyšuje maximální aerobní kapacitu a oddaluje nástup vyčerpání při vytrvalostním výkonu. Na základě provedené studie bylo zjištěno, že u sledovaných jedinců došlo během týdne podávání quercetinu ke zvýšení VO2max o 3,9 %, zatímco odolnost vůči únavě vzrostla o 13,2 %.4

Dávkování

Doporučená dávka není oficiálně stanovena, v suplementech bývá obsažen v dávce kolem 500 mg. V rámci studií odborníci obvykle používají dávky 12,5-25 mg na kg tělesné hmotnosti. V případě quercetinu je dobré vědět, že v kombinaci s jinými bioflanoidy, jako je resveratrol, genistein či katechiny zeleného čaje, se jeho účinky zvyšují.4

Doporučené produkty:

Viridian Quercetin B5 Plus Complex 60 kapslí

5. Tribulus

Co je to?

Tribulus je velice populární doplněk sportovní výživy. Jedná se o výtažek z rostliny Tribulus terrestris, česky kotvičník zemní. Ten roste v oblasti Středomoří, takže velké pozornosti se mezi uživateli těší zejména tzv. bulharský tribulus, který má vysoký obsah účinné látky protodioscinu.

Jak ovlivní vytrvalost?

Historicky byl tribulus používán zejména k podpoře plodnosti a libida, ale velmi slibné účinky nabízí i v oblasti sportovního výkonu. Podporuje totiž syntézu bílkovin a tím výstavbu svalové tkáně. Na základě provedené studie víme, že už po 20 dnech podávání došlo u sportovců k nárůstu síly a současně tribulus účinně snižoval hladinu laktátu v krvi po tréninku. Pozitivní vliv má tedy na anaerobní i aerobní kapacitu. Vytrvalostní sportovci uvítají především:

 • rychlejší regeneraci po výkonu;
 • podporu vitality;
 • u mužů nad 40 tribulus optimalizuje hladinu testosteronu, což pozitivně ovlivní i fyzickou výkonnost.

Dávkování

Doporučuje se užívání v cyklech, tzn. 8 týdnů denní dávka 10-15 mg na kg tělesné hmotnosti (nejlépe rozdělená na tři menší dávky během dne). Po osmitýdenním cyklu byste měli mít zhruba dva týdny pauzu a pak můžete v užívání pokračovat.

Doporučené produkty:

VemoHerb Bulgarian Tribulus 90 kapslí

Vemoherb Bulgarian Tribulus Instant Drink 30x5g

Vysvětlivky:

*VO2max – hodnota využití kyslíku v těle, tzn. určuje maximální aerobní aktivitu-množství kyslíku spotřebované za minutu na kilogram tělesné váhy. Čím je index vyšší, tím více se dostává kyslíku do svalu, který pak může podat vyšší aerobní výkon.

Použité zdroje:

1. Zhong L, Zhao L, Yang F, Yang W, Sun Y, Hu Q. Evaluation of anti-fatigue property of the extruded product of cereal grains mixed with Cordyceps militaris on mice. J Int Soc Sports Nutr. 2017 Jun 2;14:15.

2. Chin J Physiol. 2010 Apr 30;53(2):105-11. The effect of eight weeks of supplementation with Eleutherococcus senticosus on endurance capacity and metabolism in human. Kuo J, Chen KW, Cheng IS, Tsai PH, Lu YJ, Lee NY.

3. Phytomedicine. 2011 Feb 15;18(4):235-44. doi: 10.1016/j.phymed.2010.08.014. Epub 2010 Oct 30. The effectiveness and efficacy of Rhodiola rosea L.: a systematic review of randomized clinical trials. Hung SK, Perry R, Ernst E.

4. Int J Sport Nutr Exerc Metab. 2010 Feb;20(1):56-62. The dietary flavonoid quercetin increases VO(2max) and endurance capacity. Davis JM, Carlstedt CJ, Chen S, Carmichael MD, Murphy EA.

5. Efficacy of the Tribulus food supplement used by athletes. Source: Acta Medica Lituanica . 2010, Vol. 17 Issue 1/2, p65-70. 6p. 4 Charts. Author(s): Milašius, Kazys; Pečiukonienė, Marija; Rūta Dadelienė; Skernevičius, Juozas

Autor článku

Katka Götzová Články

Komentáře

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Editace, odhlášení

Platba a doprava

Platební možnosti:

Hotově/Kartou na prodejněHotově/Kartou na prodejněOnline platba kartouOnline platba kartouTwistoTwistoBankovním převodemBankovním převodemDobírkaDobírkaOnline bankovní platbaOnline bankovní platba

Možnosti dopravy:

Česká pošta - Balík Do rukyČeská pošta - Balík Do rukyČeská pošta - Balík Na poštuČeská pošta - Balík Na poštuBalíkovnaBalíkovnaPPLPPLZásilkovnaZásilkovnaFitness shop HodonínFitness shop Hodonín