scroll_to_content

Bylinné extrakty aneb výtažky z rostlin - které stojí za pozornost a proč?

Vytrvalostní sporty zatěžují naše tělo zcela specifickým způsobem. Jefzásadní rozdíl, jestli odcvičíte osm dřepů s velkou činkou na zádech a pakminutu odpočíváte, nebo zdoláváte kilometry během, na kole či v bazénu.

Vytrvalci potřebují dobrou fyzičku, dostatek energie a správné psychickénaladění. K tomu jim kromě pravidelných tréninků a vyvážené stravy mohoupomoci i vhodné suplementy. A protože možnosti potlačení únavy, zvýšeníhladiny energie a zlepšení koncentrace zajímaly lidi od nepaměti, dávásmysl sáhnout i po látkách, jejichž účinky jsou prověřené mnoha generacemia v přírodní medicíně mají tisíce let dlouhou tradici.

1. Cordyceps

Co je to?

Cordyceps (česky housenice čínská) je houba parazitující na housenkáchmotýla Thitarodes armoriacanus. Od nepaměti se využívá v čínské i tibetskémedicíně. V posledních letech se ovšem dostává do centra pozornosti i unás.

Jak ovlivní vytrvalost?

Cordyceps může nabídnout tak širokou škálu zdraví prospěšných účinků, žeje jeho vliv na vytrvalostní výkon v podstatě jen střípkem z mozaiky. Nazákladě provedených výzkumů ovšem víme, že užívání Cordycepsu mimo jiné:

 • zvyšuje odolnost vůči únavě;
 • f
 • posiluje imunitu;
 • f
 • umožní tělu vytvářet větší zásoby glykogenu ve svalech;
 • f
 • urychluje regeneraci.1
 • f

Dávkování

Za adekvátní dávku se považuje 500-1500 mg, většina klinických studiípracovala s dávkami 1000-3000 mg denně.

Doporučené produkty:

Nutrisslim Bio Cordyceps Powder 125g

Reflex Cordyceps CS-4 90 kapslí

2. Sibiřský ženšen

Co je to?

Setkáte se také s názvem Eleuterokok ostnitý, latinsky Eleutherococcussenticosus. Tahle bylina se k léčbě nejrůznějších onemocnění používá už postaletí. Má prokazatelné adaptogenní účinky, což znamená, že napomáhá těluvyrovnat se se stresem, resp. zátěží.

Jak ovlivní vytrvalost?

Díky svým adaptogenním účinkům zvyšuje vytrvalostní kapacitu sportovců.Na základě provedené studie víme, že po osm týdnů trvající suplementacisibiřským ženšenem došlo u rekreačních vytrvalostních sportovců k:

 • navýšení VO2max* o 12 %;
 • f
 • zlepšení vytrvalosti o 23 %;
 • f
 • navýšení maximální tepové frekvence o 4 %.2f

Dávkování

Používá se extrakt z kořene, přičemž dávkování se může pohybovat od300-1200 mg denně.

Doporučené produkty:

Nutrisslim Bio Siberian Ginseng Powder 250g

Extrifit V 52 Vita Complex Forte 60 tablet

3. Rhodiola

Co je to?

Rozchodnice růžová, latinsky Rhodiola Rosea je nízká trvalka využívanájak v čínské, tak skandinávské medicíně zejména k podpoře fyzickévýkonnosti a k navýšení vitality.

Jak ovlivní vytrvalost?

Především tím, že efektivně redukuje příznaky vyčerpání a současně námpomáhá se lépe vyrovnat se stresem. Má také mírné stimulační účinky. Vpřípadě Rhodioly je důležité, že působí velmi dobře, pokud se dlouhodoběpodává v menších dávkách, stejně jako při podání jednorázové vyšší dávky.3

f

Dávkování

Dávka obvykle činí 500 mg, ale účinku může být dosaženo i při menšímmnožství. Jako maximální dávka se udává 680 mg (zvyšovat ji nedává smysl,protože nedosáhnete lepších účinků). Jedinci citlivější na stimulačnílátky mohou mít při užívání rhodioly v odpoledních a večerních hodináchpotíže se spánkem.

Doporučené produkty:

Viridian Rhodiola Rosea 90 kapslí

Nutrisslim Bio Rhodiola Rosea 125g

VemoHerb Rhodiola Rosea 90 kapslí

4. Quercetin

Co je to?

Quercetin je přírodní látka obsažená v celé řadě potravin, jako jsoujablka, zelí, citrusové plody, brusinky, zelený čaj nebo červené víno. Másilné protizánětlivé i antioxidační účinky, takže chrání buňky předpoškozením a také napomáhá detoxikaci organismu.

Jak ovlivní vytrvalost?

Zvyšuje maximální aerobní kapacitu a oddaluje nástup vyčerpání přivytrvalostním výkonu. Na základě provedené studie bylo zjištěno, že usledovaných jedinců došlo během týdne podávání quercetinu ke zvýšeníVO2max o 3,9 %, zatímco odolnost vůči únavě vzrostla o 13,2 %.4f

Dávkování

Doporučená dávka není oficiálně stanovena, v suplementech bývá obsažen vdávce kolem 500 mg. V rámci studií odborníci obvykle používají dávky12,5-25 mg na kg tělesné hmotnosti. V případě quercetinu je dobré vědět,že v kombinaci s jinými bioflanoidy, jako je resveratrol, genistein čikatechiny zeleného čaje, se jeho účinky zvyšují.4f

Doporučené produkty:

Viridian Quercetin B5 Plus Complex 60 kapslí

5. Tribulus

Co je to?

Tribulus je velice populární doplněk sportovní výživy. Jedná se o výtažekz rostliny Tribulus terrestris, česky kotvičník zemní. Ten roste v oblastiStředomoří, takže velké pozornosti se mezi uživateli těší zejména tzv.bulharský tribulus, který má vysoký obsah účinné látky protodioscinu.

Jak ovlivní vytrvalost?

Historicky byl tribulus používán zejména k podpoře plodnosti a libida,ale velmi slibné účinky nabízí i v oblasti sportovního výkonu. Podporujetotiž syntézu bílkovin a tím výstavbu svalové tkáně. Na základě provedenéstudie víme, že už po 20 dnech podávání došlo u sportovců k nárůstu síly asoučasně tribulus účinně snižoval hladinu laktátu v krvi po tréninku.Pozitivní vliv má tedy na anaerobní i aerobní kapacitu. Vytrvalostnísportovci uvítají především:

 • rychlejší regeneraci po výkonu;
 • f
 • podporu vitality;
 • f
 • u mužů nad 40 tribulus optimalizuje hladinu testosteronu, což pozitivně ovlivní i fyzickou výkonnost.

Dávkování

Doporučuje se užívání v cyklech, tzn. 8 týdnů denní dávka 10-15 mg na kgtělesné hmotnosti (nejlépe rozdělená na tři menší dávky během dne). Poosmitýdenním cyklu byste měli mít zhruba dva týdny pauzu a pak můžete vužívání pokračovat.

Doporučené produkty:

VemoHerb Bulgarian Tribulus 90 kapslí

Vemoherb Bulgarian Tribulus Instant Drink 30x5g

Vysvětlivky:

*VO2max – hodnota využití kyslíku v těle, tzn.furčuje maximální aerobní aktivitu-množství kyslíku spotřebované za minutuna kilogram tělesné váhy. Čím je index vyšší, tím více se dostává kyslíkudo svalu, který pak může podat vyšší aerobní výkon.

Použité zdroje:

1. Zhong L, Zhao L, Yang F, Yang W, Sun Y, Hu Q. Evaluationof anti-fatigue property of the extruded product of cereal grains mixedwith Cordyceps militaris on mice. J Int Soc Sports Nutr. 2017 Jun 2;14:15.f

2. Chin J Physiol. 2010 Apr 30;53(2):105-11. The effect of eight weeks offsupplementation with Eleutherococcus senticosus on endurance capacity andmetabolism in human.Kuo J, Chen KW, Cheng IS, Tsai PH, Lu YJ, Lee NY.

3. Phytomedicine. 2011 Feb 15;18(4):235-44. doi:f10.1016/j.phymed.2010.08.014. Epub 2010 Oct 30. The effectiveness andefficacy of Rhodiola rosea L.: a systematic review of randomized clinicaltrials. Hung SK, Perry R, Ernst E.

4. Int J Sport Nutr Exerc Metab. 2010 Feb;20(1):56-62. The dietaryfflavonoid quercetin increases VO(2max) and endurance capacity. Davis JM,Carlstedt CJ, Chen S, Carmichael MD, Murphy EA.

5. Efficacy of the Tribulus food supplement used by athletes. Source:Acta Medica Lituanica . 2010, Vol. 17 Issue 1/2, p65-70. 6p. 4 Charts.Author(s): Milašius, Kazys; Pečiukonienė, Marija; Rūta Dadelienė;fSkernevičius, Juozas