scroll_to_content

BROŇŮV TIP PŘÍPRAVY NA POSLEDNÍCH 6 TÝDNŮ V ROCE

Tréninkový plán do konce roku zní jasně: Máme 6 týdnů do vypršeníf starého předsevzetí, které na začátku vypadalo podobně jako hladový vlk, co nedostal týden nažrat.

Kde je ta agrese, pudy, sebezáchova, kdy si svou misku salátu s tuňákem berete dokonce na poštu v případě dlouhého (a častého) čekání, nebo své nízkokalorické jídlo ve formě okurku a brokolice tajně pronášíte do kina v kabelce své přítelkyně a následně se těšíte z každého malého usrknutí brčka Zero Coly.

Inu to vše je dávno pryč, asi jako letní čas a teplo za oknem. Zbývá nám 6 týdnů, které můžeme buď přečkat se svým vzhledným i nevzhledným tělem, nebo při té kadenci nábojů perníčků během svátků vánočních trošku mákneme a společně do toho kopneme.

Kalorický přebytek bude zřejmě v těchto týdnech zajištěn. Do obleku Santy (Ježíška, Dědy Mráze a dalších mírně či více obézních „týpků“) určitě chudnout nemusíte stejně drastickým stylem, jako do plesových šatů nebo plavek, protože originální verze jsou nastaveny poměrně dosažitelně, stejně jako sehnat si v tomto státě alkohol v nezletilém věku.

To bychom měli vyřešenou stravu, dále nějaké to pití mít vždy po ruce, stejně jako mobilní tužku pro rozšíření seznamu dárků na Vánoce, který se občas načítá pomaleji než váš mobil s vyčerpanými daty u operátora. Takže stejně jako doplňujete váš Wish list v mobilu, zkuste doplňovat tekutiny a průběžně popíjet. Tekutinou myslím převážně vodu, ochucené BCAA , ne pouze alkohol vypálený v (samozřejmě) legálních pálenicích, ani mešní víno, zlatý mok a jiné alkoholické nápoje. Nebude to tolik snadné jako v létě, ale naše tělo není disketa a pamatuje si mnohem více, takže se v průběhu letopočtu naučil organismus jinak pracovat s využitím tekutin za každého ročního období a při změně klimatu. Proto letní rekordy a osobáky litrů tekutin za den nevytahujte a ani se je nesnažte pokořit, protože je to stejně nemožné jako překonat rekordy Jaromíra Jágra nebo slavíky již zesnulého velikána Karla Gotta.

Pokud vám to práce, rodina a čas mezi nákupem dárků a pečením cukroví dovolí, zkuste držet tempo hodné Martiny Sáblíkové, tzn. stabilně si držet lajnu a stopu i přes různé překážky a vypětí.

Je sice pěkné vidět na sociálních sítích statusy a citáty typu „Trénink dělá mistra!“, ale jezdit na krev každý trénink je stejné jako jezdit celý život na stejných pneu, vše se postupně opotřebuje a častým výskytem „amatéra“ na závodním okruhu to velice urychlíte. Podobně to funguje s naším tělem. Pokud děláte u doručovacích společností, tak nezoufejte, čeká vás sice do konce roku nápor emocí a psychický i fyzický výdej podoby přípravy závodníka na prkna, ale po Novém roce o to více máknete a nebude problém zvládnout práci i extrémní přípravu třeba na jarní soutěže ve physique bez většího omezení.

6 týdnů ale není doba stejná jako „7 dní“ z hororu Kruh, kterou vám někdo zavolá na dnes již téměř zesnulou pevnou linku. Máte ale kliku, rozmazané obličeje z fotek dnešní populaci neodradí, protože mobilní aplikace si s tím hravě poradí a výsledek bývá v drtivé většině mnohem lepší než realita. Zřejmě náhoda.

Svou imunitu si chraňte po celou dobu zimního období formou zvýšených dávek vitamínů a minerálů, protože imunitní systém umí využít situace. Jako častý příklad uvedu přebíhání zahřátého těla po tréninku z fitka do auta a tahle chvilka vás může položit stylem Vémoly nebo nedoplatků za energie.

Určitě se snažte cvičit se sparingem, pokud máte tu možnost, protože svátky byste přece měli trávit se svými nejbližšími, a kdo je vám blíž než vaše dopomoc na benči, která vás jistí z dálky podobné při seznamování v baru, nebo kamarád, který vás sveze a vy nemusíte v zimě škrábat, odmrazovat a zbytečně projíždět a amortizovat své auto, naopak si můžete „v klidu“ odjet tvrdý trénink nohou a v autě je nechat vydechnout (neplést si s pojmem vyzout).

Nestresujte se více, než je potřeba. Období konce roku je vždy dost vypjaté i tak, proto nepřidávejte do kotle zbytečně třísky, když už kotel hoří. Trénujte pro sebe, s kamarády, držte si pohodu, ale neflákejte to, není zase potřeba jít výkonnostně dolů, protože v sobě máte dostatečný příjem živin. Dokonce čas na zlepšení síly a objemu lepší těžko hledat budete během celého roku. Důležité je také udělat si dobrou výchozí pozici do dalšího roku pro další předsevzetí a plány, které potom splníte.

Neřešte velikost, od toho tu dříve byly „bombry“, dnes spíše mikiny a aplikace, které ve fitku udělají velkého každého malého, takže cítit dobře se budete při tréninku nebo následně při zveřejnění. Vykrojená tílka a pánské legíny si můžou odpočinout ve skříni (pozor na zaměnění textilu s vaší drahou polovičkou, v dnešní době trend čím dál častější při velikosti i stylu oblékání, zřejmě moderní spojování v jednotný šatník, nebo vzájemné porozumění? Další nesporná výhoda je v tom, že na nejlepší osvětlená místa ve fitku nebude fronta jako na lanovku v horách během sezony.

Zúčastněte se různých vánočních benčů a podobných událostí, kde využijete a zužitkujete celoroční snahu, nebo si alespoň pokecáte s podobně smýšlejícími jedinci, kterým pojem fitness říká něco více než hashtag pod fotkou o snahu získat „lajk“ navíc.